Sabancı'dan ikinci eğitim kanalı geliyor...

Bu konuyu okuyanlar

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Eğitimde fırsat eşitliği oluşturmak amacıyla iki yıl önce kolej ve üniversite sınavlarına hazırlık dersleri veren ZTV'yi kuran Mediasa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, ikinci eğitim kanalı için lisans başvurusunda bulundu.

Referans gazetesinde yer alan habere göre Çetindoğan, geçen ay Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) yaptıkları lisans başvurusunun onayı halinde kolej ve üniversiteye hazırlık eğitimlerini kanallar arasında paylaştırmayı planlıyor.

Yeni bir kanal açma fikrinin, ilköğretim ve lise öğrencilerinin ihtiyaçlarının birbiri ile uyuşmaması fikrinden doğduğunu belirten Demet Sabancı Çetindoğan, "Her yaş grubunun ders müfredatı farklı. Üniversite tanıtımı, 14 yaşında kolej sınavlarına hazırlanan bir öğrenci için önem arz etmiyor. Yani 24 saatlik yayın artık bize yetmez oldu. RTÜK'ten izin çıkarsa, bir kanalı sadece kolej, diğerini sadece üniversiteye hazırlık eğitimi olarak hizmete açacağız" dedi.

ZTV ile gelir düzeyi düşük öğrenciler için eğitimde fırsat eşitliği oluşturmağa çalıştıklarını da ifade eden Çetindoğan, projeden elde edilen gelirleri, yine eğitime yönelik yatırımda kullanacaklarına da dikkat çekti.

Sosyal sorumluluk projesi olarak gördükleri ZTV'nin halen Türkiye genelinde tam olarak duyulmadığının da altını çizen Mediasa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, 9 Ocak Cumartesi günü Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve 81 ilin milli eğitim müdürleri ile yapacakları toplantı sayesinde yurt genelindeki herkesin bu tür bir eğitim kanalının varlığından haberdar olmasını istediklerini belirtti.

Çetindoğan, "Daha önce Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun bir eğitim kanalı vardı ancak kapandı. Dolayısıyla MEB, özel bir TV kanalı dahi olsa sosyal sorumluluk ilkesiyle yola çıkan bu tür bir projenin tanıtımına destek vermeyi kabul etti. Biz ZTV'ye 2.5 milyon dolar gibi bir rakamla ciddi bir yatırım yaptık, önemli bir altyapı sistemi kurduk. Bu kanaldan Türkiye genelindeki veliler ve öğrencilerin haberdar olmasını istiyoruz. Sonuçta bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar" dedi. MEB ile bu öğrenim yılı başında yaptıkları anlaşmayı da hatırlatan Çetindoğan, "MEB, ZTV'ye yabancı dil ve açık öğretime ilişkin program desteği veriyor" şeklinde konuştu.

Mediasa bünyesindeki ZTV'de gerek kolej gerekse üniversiteye hazırlık açısından gerekli tüm dersler, 22 farklı uzmanlık alanında eğitimli olan öğretmenler tarafından veriliyor. 24 saat yayın yapan ve internet sitesi de olan ZTV'de dersler, gün içinde kaçıranlar için bir kez daha tekrar ediliyor.

Derslerin, okul programından bir hafta öncesinden verildiği ZTV'de, belgeseller, üniversite tanıtımları, başarı öyküleri ve kişisel gelişime yönelik ek programlar da yer alıyor. ZTV'nin internet sitesine toplam üyesi sayısı ise 75 bini geçiyor.

http://www.medyahayat.com/haber.php?haber_id=15818