root şifresi oluşturamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

forumisbest

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba ben linux a daha yeni başladım root şifresi oluşturamıyorum sudo passwd root yazıyorum şifre istiyorum şifreyi yazıyorum sorry try again diyor.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
sudo komutunda kendi hesap şifreni girmelisin. Sonra senden root hesabı için oluşturmak istediğin şifreyi soracak. Misal benim kullanıcı adım eronis. Ben bir kullanıcıyım. Ama root aslında benim yanımda var olan bir ana kullanıcıdır. Ben kendi hesabım olan eronis'in de yönetici hesabı olan root'un da şifresini biliyorum.

Reaksiyon puanı
5,171
sudo komutunda kendi hesap şifreni girmelisin. Sonra senden root hesabı için oluşturmak istediğin şifreyi soracak. Misal benim kullanıcı adım eronis. Ben bir kullanıcıyım. Ama root aslında benim yanımda var olan bir ana kullanıcıdır. Ben kendi hesabım olan eronis'in de yönetici hesabı olan root'un da şifresini biliyorum.
Yani buradan anladigim sudo passwd mı yazacak terminale

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
sudo passwd root yaz. Kullanıcının var olan şifresini yaz sonra new password sorduğunda root için istediğin şifreyi gir.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
aşağıdaki şekilde de yapabilirsiniz su komutu ile root olursunuz sonra direk passwd komutunu yazıp enterladığınızda size roota vermek istediğiniz şifreyi soracak
root şifresi olmadığını varsayıyorum...
$: su
#: passwd

Reaksiyon puanı
5,171
aşağıdaki şekilde de yapabilirsiniz su komutu ile root olursunuz sonra direk passwd komutunu yazıp enterladığınızda size roota vermek istediğiniz şifreyi soracak
root şifresi olmadığını varsayıyorum...
$: su
#: passwd
Nedense bende su komutu yetki hatası verirken fantezi olsun diye sudo su komutunu deneyince hiçbir hata almadım
Bunun mantıklı bir açıklaması var mı

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Nedense bende su komutu yetki hatası verirken fantezi olsun diye sudo su komutunu deneyince hiçbir hata almadım
Bunun mantıklı bir açıklaması var mı
tabii ki var üstad, sizin durumunuzda kullanıcının su ( /bin/su )komutunu çalıştırma yetkisi yok.
sudo ile çalıştırılan her komut root yetkileriyle çalışır yanı sudonun yetki kısıtlaması yok.

biraz daha açarak anlatayım su komutunun ownerı (sahibi) genelde root kullanıcısıdır. aşağıdaki 1. örnekte sistemdeki tüm kullanıcılar su komutunu çalıştırabilir.
2. örnekte sadece root grubundaki kişiler çalıştırabilir. Kullandığınız sistemin varsayılan güvenlik seviyesi ile alakalı bir durum.
sudo chmod komutu ile istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz.

1. örnek
-rws--x--x
1 root root 66500 Jul 2 2014 su

2. örnek
-rws--x---

Reaksiyon puanı
5,171
tabii ki var üstad, sizin durumunuzda kullanıcının su ( /bin/su )komutunu çalıştırma yetkisi yok.
sudo ile çalıştırılan her komut root yetkileriyle çalışır yanı sudonun yetki kısıtlaması yok.

biraz daha açarak anlatayım su komutunun ownerı (sahibi) genelde root kullanıcısıdır. aşağıdaki 1. örnekte sistemdeki tüm kullanıcılar su komutunu çalıştırabilir.
2. örnekte sadece root grubundaki kişiler çalıştırabilir. Kullandığınız sistemin varsayılan güvenlik seviyesi ile alakalı bir durum.
sudo chmod komutu ile istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz.

1. örnek
-rws--x--x

2. örnek
-rws--x---
Açıklamanız için teşekkür ederim. Sayrnizde çok ilginç bir şey öğrendim ancak bişeye takıldım.

Her iki örnektede yazan jul 2 2014 yerine güncel tarihimi yazıcağız yoksa su yetkisinin bitiş tarihini mi

1. örnek
-rws--x--x

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Açıklamanız için teşekkür ederim. Sayrnizde çok ilginç bir şey öğrendim ancak bişeye takıldım.

Her iki örnektede yazan jul 2 2014 yerine güncel tarihimi yazıcağız yoksa su yetkisinin bitiş tarihini mi

1. örnek
-rws--x--x
herşeyi yazmayayım dedim ama sanırım yanılmışım
verdiğim örnek "ls -l /bin/su" komutunun çıktısıdır. örneği çalıştırılabilir su dosyasının yetkilerini görmeniz için vermiştim.