Programlama

Bu konuyu okuyanlar

Thor Odinson

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar dostlar. Ben Odinson. Programlama işine merakı olan,
aslında meraktan fazlası olan bir kardeşinizim. Öncelikle, dakikada
kelime sayım 147'dir. (WPM, Q klavye) Neyse, gereksizdi bu. Olaya
girelim. Benim bir arkadaşım vardı ve bu arkadaşımdan etkilenerek birkaç şeyi araştırdım.
Mesela;

• Çok yüksek seviyeli diller : VisualBasic, VB.NET, Acces , Foxpro ...
  • Yüksek seviyeli diller: Pascal ,Basic ,Fortran...
  • Orta seviyeli diller: C ,C++, C# , Java ,ADA...
  • Düşük seviyeli diller: Assembly...
  • Makina dilleri: Bilgisayarın çalışma dilleri 1 ve 0'lardan oluşur...

Bahsettiğim arkadaş C++ ustasıydı. Bana C++'dan değil de Java gibi basit dillerden başlamamı söyledi.

Başka bir şey söyleyen arkadaşlar da C++ öğrenmek istiyorsan C'den başla dediler. Kafam karıştı artık.

Java orta seviyeli dillerde yer alıyor, bu da benim kafamı karıştırdı
tabii... Bu konu yoruma açık bir konu olacağından sizin de
düşüncelerinizi almak istedim. Teşekkürler.

NOT: Intermediate seviyede İngilizce
bilgim var. Bunun bana katkısı olacağını sanıyorum. Üstüne üstlük,
dediğim gibi 147 WPM'in de buna katkı sağlayacağını düşünüyorum.
NOT1: Benim olayım aslında oyun için C++ öğrenmek fakat bir başlangıç olarak C++'nin çok zor olacağını düşünüyorum.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
C++ öğrenmek zor değil, C++ veya C ile amaçladığın işi yapmak zor.

En kolay Basic, ancak Basic için geçerli kaynak bulmak zor. Çoğu Türkçe kaynak QBasic'i anlatıyor. QBasic artık günümüz bilgisayarları (OS tarafından) tarafından desteklenmiyor. İngilizce biliyorsan sorun yok. Basic daha çok küçük çaplı programlar için uygun.

Python Basic'in yerini günümüz şartlarında almış durumda ve öğrenmesi kolay (deniyor). Python programları Python kurulu bilgisayarlarda çalışır. Basic'te de genelde durum böyle. Ancak Basic programlarını başkasının bilgisayarına aktarmak daha kolay. Derleyici ile birlikte gönderebilirsin. Python için bu durum yeni başlayan için biraz zor (imkansız) çünkü derleyici tek başına çalışmıyor, kütüphanelerde birlikte aktarılmalı.

C# ve Java benzer şekildedir. Tek fark (senin açından) zaten bir çok bilgisayarda hazır kurulu olmaları.

PHP web dili.

Oyun için günümüzde oyun motorları veya çok yüksek seviyeli ve oyun amaçlı diller tercih ediliyor. Basic ile (yada C, C++, Pascal) atari oyunlarının benzerlerini geliştirebilirsin. Bunlar çok eski diller. Yeni nesil oyunlar için farklı tercihler yapmalısın.

Programlama öğrenmek için herkesin kendi yoğurt yiğişi var. Benim tercihim QBasic olmuştu çünkü Windows 7 32bit sürümünde doğrudan çalışabiliyordu ve bana (baştan hiç tercih etmediğim bir şey olsada) hitab ediyordu. (Ben okulda da okuma yazmayı kara tahtada öğrenmiştim)

Sana "Microsoft" Small Basic'i (Bir başka Small Basic daha var) önerebilirim. Visual Basic ve QBasic arası bir melezleme ve programlama öğrenmek yada kişisel çabaları ile programlama ile uğraşanlar için geliştirilmiş (Free Ware) Kurulum sonrası yapılandırması Türkçe'dir.
Yardım bölümünün de Türkçeye çevrilmiş bir dosyası İnternette mevcut. Bir kaç örnek ile birlikte geliyor ve programlarını İnternette kaynakkod olarak yayınlayabiliyorsun yada başkalarının yayınladıklarını bulabilirsen (yayın kodu gerekiyor) indirip deneyebilirsin. Programları da genelde 4 dosyadan oluşur, bir klasöre kopyalayıp, arkadaşların ile paylaşabilirsin. Bazı medya dosyalarını programın içinde kullanabilme olanağını da tanır. Ve QBasic'ten ve Visual Basic'ten daha kolay.

Veya bana çocuk işi gibi geliyor dersen, Python öneririm. (C++ yı evire çevire döver)

İlla oyun diyorsan (Emin misin ?) Kodu adında başka bir Microsoft projesi var (yine Free Ware) ve oyun motoruna yakın kabiliyette (C#'ın lite'ı olduğunu okumuştum) bir programlama aracı. Oyun dışında bir işlem için kullanamayabilirsin. (henüz denemedim)

(Kişisel tercihim Blassic (32 bit geleneksel Basic) : Blassic: Download Deneme yanılma yoluyla bir şeyler çözebileceğine (götüne) güveniyorsan, deneyebilirsin. Kaynak için:Blassic: The classic Basic)

Son düzenleme: