Pardus Debian tabanlı oluyor

Bu konuyu okuyanlar

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Pardus gelistiricileri iki aydir haril haril yeni Pardus'u hazirlamakla mesguller. Peki yeni Pardus'ta neler degisiyor.

En onemli degisiklik Pardus Debian tabanli bir dagitim olacak.
Kaynak: http://blog.arsln.org/debian-tabanli-yeni-pardus/

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Deb'li Pardus, birkaç ekran görüntüsü...

deneme sürümü ama gayet stabil ve kullanışlı.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Nihayet akılları başlarına geldi... güzel bir gelişme şimdi millet ubuntu kullanmaktan vazgeçip pardus kullanabiliriz.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
şimdi destekleriz işte :)

TakeRisks

Asistan
Reaksiyon puanı
0
deneme sürümünün linkini paylaşabilirmisiniz test etmek istiyorum

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Kullanım açısından bir fark göremeyebilirsiniz ama program yelpazesi açısından daha fazla uygulama bulabilirsiniz. :)

__L__

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Neden bir türlü kendisine özgü bir arayüz çıkartamıyorlar? Windows'un aynısı olmak zorunda mı? Kullanıcıya, kullanım açısından kolaylık oluyor. Windowstaki yapıdan devam ediyorlar ama kendine çeken bir tarafı olmuyor. En azından ben böyle düşünüyorum

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Neden bir türlü kendisine özgü bir arayüz çıkartamıyorlar? Windows'un aynısı olmak zorunda mı? Kullanıcıya, kullanım açısından kolaylık oluyor. Windowstaki yapıdan devam ediyorlar ama kendine çeken bir tarafı olmuyor. En azından ben böyle düşünüyorum

Sen hayatında Linux kullandın mı?? :p İşletim sistemi daha başka nasıl olur ki uzay gemisi mi?? indirecek bunlar sisteme :p

__L__

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sen hayatında Linux kullandın mı?? :p İşletim sistemi daha başka nasıl olur ki uzay gemisi mi?? indirecek bunlar sisteme :p

Mac OS'un arayüzü bambaşka mesela. Ne bileyim aynı anda bir kaç farklı ekrana sahip olabiliyorsun falan. Linux türevlerini de hem Windows hem de Mac OS'dan ayıracak bişiler olması daha fazla kullanıcıyı çekebilirdi..

FirstPioneer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
KDE'nin yakıştığı tek sistem pardus bence onun haricinde GNOME'nin üstüne yok

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=65532]sezmen[/MENTION] Debli Pardus ü kullanmak için ne yapmamız gerek şu anda

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200

PROchemist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayatımda Pardus kadar berbat ve başarısız bir işletim sistemi görmedim. 3 sürümünü de kullandım ama rezalet birşey. Şimdi Linux'cular atlıcak hemen Linux şöyle böyle falan diye ama hiç boşuna kandırmayın kendinizi. Profesyoneller hariç Linux kullananlar sadece "cool" görünmek için kullanıyorlar. Zaten profesyonle olanın da burada işi olmaz, haydi hayırlı işler.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Elinde olan arkadas torent ile paylaşıma sunup Linki ni burda paylasa bilirsin sonuçta illegal bir dosya değil.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Hayatımda Pardus kadar berbat ve başarısız bir işletim sistemi görmedim. 3 sürümünü de kullandım ama rezalet birşey. Şimdi Linux'cular atlıcak hemen Linux şöyle böyle falan diye ama hiç boşuna kandırmayın kendinizi. Profesyoneller hariç Linux kullananlar sadece "cool" görünmek için kullanıyorlar. Zaten profesyonle olanın da burada işi olmaz, haydi hayırlı işler.

Android den bahsediyorsunuz galiba.

Yoksa linux kullanmak ile cool olmak ne alaka.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255

linux kullanmak için onlarca sebep var. özellikle kurumsal alanda linux çok işe yarıyor. doğru ayarlandığında linux tıkır tıkır çalışan bir saat gibi yıllarca sorunsuz çalışabilir. ayrıca ihtiyaca göre çok kolayca geliştirilebilir olması linux'ı çok öne geçiriyor. ancak windows gibi kurcalanmaya pek müsait değil. sorunlara karşı töleransı düşük. bu yüzden son kullanıcıya pek yaramıyor.

durumun cool gözükmekle uzaktan yakından alakası yok. linux birçok yerde en iyi çözüm olarak kullanılıyor.

PROchemist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TR'de korsana karşı adam ne arar allasen...

Pardus ikide bir çöken, sürekli hata veren, driverları tanımayan, i7 işlemciyi bile kullanamayan rezil bir işletim sistemi. Herşey için komut yazman da ayrı bir rezillik. İnsan gibi bir arayüz koyar adam.

Neyse, siz Linux'la kendinizi tatmin etmeye devam edin.

sinan.nar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TR'de korsana karşı adam ne arar allasen...
Pardus ikide bir çöken, sürekli hata veren, driverları tanımayan, i7 işlemciyi bile kullanamayan rezil bir işletim sistemi. Herşey için komut yazman da ayrı bir rezillik. İnsan gibi bir arayüz koyar adam.

sen simdi bi tek pardus ile bütün linux yazılımlarını çöpe atıyorsun yani öyle mi ?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Gldt.svg
verdiğim linkteki bütün linux yazılımlarını hemde...

sen istediğin işletim sistemini kullanabilirsin ama gelip burda linux ile ilgili ileri geri konusamazsın
sen git windows 7 de bilgisayarını kapatmadan bi hafta kullan bakalım ram kullanımın ne seviyelere cıkıyo
linuxu linux yapan senin rezillik gibi gördüğün terminal ekranı,tabi bi fikrin yok belliki alışmışsın hazıra,arayüze

windowsda arayüz çökünce sistemi kurtarma gibi ihtimalin yok be sen gelmiş burda linux a laf edip arayüz felan diyorsun
linuxda gnome olsun kde olsun arayüzü istediğin zaman değiştirebilirsin birazcık terminal ekranını kullanabilirsen eğer
ve arayuz cokerse tekrar kurarsın hıcbırsey kaybetmeden...

ayrıca o terminal ekranını kullanmak da o kadar zor değil,ben iki yıldır linux kullanıyorum ve daha google a yazıpda çözemediğim sorunum olmadı
sebebi ise opensource olması,community lerin olması

bu arada senin kullandıgın pardusun kötü olmasının sebebi bu konu ile cok alakalı...adamlar herseyı kendılerı yazmaya calıstıgı ıcın pardus kötüydü,ama artık debian tabanlı olacagı ıcın deb uzantılı herseyı yukleyıp kullanabılecegız kı linux dünyasında Türk bi operating system şarttı.hazırı varkende tekerlegı ıcat etmeye gerek yok.i7 işlemciyide tanır driver sorunu da olmaz artık.

dünyadaki server bilgisayarların %80 den fazlasının linux kullanmasının sebebide arayuz ile işletim sisteminin birbirinden bagımsız olması.istediğin zaman arayüzü kapatabiliyorsun küçük bir tuş kombinasyonu ile... linux hakkında azıcık bilgim varken bile bunların farkındayım.daha fazla araştırıp ona göre yorum yazmanızı tavsiye ederim.

PROchemist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sen simdi bi tek pardus ile bütün linux yazılımlarını çöpe atıyorsun yani öyle mi ?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Gldt.svg
verdiğim linkteki bütün linux yazılımlarını hemde...

sen istediğin işletim sistemini kullanabilirsin ama gelip burda linux ile ilgili ileri geri konusamazsın
sen git windows 7 de bilgisayarını kapatmadan bi hafta kullan bakalım ram kullanımın ne seviyelere cıkıyo
linuxu linux yapan senin rezillik gibi gördüğün terminal ekranı,tabi bi fikrin yok belliki alışmışsın hazıra,arayüze

windowsda arayüz çökünce sistemi kurtarma gibi ihtimalin yok be sen gelmiş burda linux a laf edip arayüz felan diyorsun
linuxda gnome olsun kde olsun arayüzü istediğin zaman değiştirebilirsin birazcık terminal ekranını kullanabilirsen eğer
ve arayuz cokerse tekrar kurarsın hıcbırsey kaybetmeden...

ayrıca o terminal ekranını kullanmak da o kadar zor değil,ben iki yıldır linux kullanıyorum ve daha google a yazıpda çözemediğim sorunum olmadı
sebebi ise opensource olması,community lerin olması

bu arada senin kullandıgın pardusun kötü olmasının sebebi bu konu ile cok alakalı...adamlar herseyı kendılerı yazmaya calıstıgı ıcın pardus kötüydü,ama artık debian tabanlı olacagı ıcın deb uzantılı herseyı yukleyıp kullanabılecegız kı linux dünyasında Türk bi operating system şarttı.hazırı varkende tekerlegı ıcat etmeye gerek yok.i7 işlemciyide tanır driver sorunu da olmaz artık.

dünyadaki server bilgisayarların %80 den fazlasının linux kullanmasının sebebide arayuz ile işletim sisteminin birbirinden bagımsız olması.istediğin zaman arayüzü kapatabiliyorsun küçük bir tuş kombinasyonu ile... linux hakkında azıcık bilgim varken bile bunların farkındayım.daha fazla araştırıp ona göre yorum yazmanızı tavsiye ederim.

Server'lara lafım yok ki yukarıda da dedim profesyoneller kullanıyor diye.

Linux rezillikten başka birşey değildir. Siz terminalle falan kendinizi avutmaya devam edin. Zırt pırt çöken, stabil olmayan, herşeyi manuel yaptığınız bir sistemi ben n'apayım. Bana zaman tasarrufu ve pratiklik lazım. Yok gnomeymiş, yok arayüz özelleştirmeymiş, kurtarmaymış falan geçiniz efendim bu lafları.

Ayrıca karşınızda babanızın askerlik arkadaşı yok, bana "sen" diye hitap edemezsiniz.

Neyse sizi ve tüm artistlik yapak Linux'çuları kendi halinize bırakıyorum.

sinan.nar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sen die hitap ettiğim için özür dilerim o konuda haklısınız,yazarken öyle kaptırmışım kendimi...

ama sadece o konuda haklısınız.bilmiyorum oyun oynuyormusunuz ama steam oyunları linux a geçirme denemeleri yapmakda ve hiçbir kofigürasyonu değiştirmeden geçirdiği oyunlarda çok uçuk fps değerleri aldı %25 daha fazla performans değerleri elde etti.ayrıca en son ne zaman bi linux sistemi kullandınız bilmiyorum ama,gnomeymiş dediğiniz arayüzü kullanmış olsaydınız windowsdan cok daha zaman kazandıran bir sistem olduğunu bilirdiniz.gnome3 ile gelen ubuntu 12.04 yada fedora 17 gibi sistemler windows 7 i unutturuyorlar.linuxun tek eksiği oyundu ki windows 8 in oyun piyasasına vereceği darbeyi önceden gören steam,kendi bünyesindeki oyunları linux ortamına taşımaya başladılar ve oyun olayıda artık linux da mevcut,artuk bu sürece girildi sonucta...

bahsettiğiniz zırt pırt çöken sistemler yok,hayal etmeyiniz.belliki kullanmamışsınız.stabil olmama gibi bi durum yok.ben bilgisayarımı kapatmıyorum uzun süredir diyorum size.bunu windowsda 3 gunden fazla yaparsanız ram kullanımınız %95in altına inmeyecektir.eskiden linux biraz daha profesyonellere yönelikti haklısınız ama su anda öyle değil,pardus gnome3 le mi gelir kde ile mi gelir bilmiyorum belki ikisinide sunarlar,ama sizin bahsettiğiniz sistem tamamen windows... mavi ekranlar sonra gereksiz donmalar... ben windows kullanmıyorum cunku fedoranın tanıdıgı wireless card imi windows 7 tanımıyor su anda... ve bana önerdiği şey internete girip aramam...

35-40 satırda bir kod hatası yapılan bir işletim sisteminden bahsediyorsunuz ve size bahsettiğim bu hatalar büyük mühendislik hataları... windows 8 in metro arayüzü ile tanıtılması sonucu windows8 i yükledim makinama sanal olarak,ve sadece metro arayüzünü gördüm windows7 nin temasını değiştirip başlat menüsünü metro arayüzüne gecirmişler tek yaptıkları bu...

siz sadece alışkanlıklarınızdan vazgeçememişsiniz belliki...

Pardus projesine tekrar başlanmasına çok mutlu oldum.Ülke çapında bütün kurumlarımızı pardus ile donatırsak birincil olarak verilen lisans ücretleri ile başka daha yararlı şeyler yapılabilir,ikincil olarak kendi işletim sistemimizi kullanmak istihbarat kaybını azaltacak hatta belki yok edecektir.Microsoft gibi bir firmaya bel bağlamadan elimizdeki mevcur bilgisayarlardan daha fazla performans almaktan bahsetmiyorum bile...
Ayrıca linuxa geçiş devam ederse devlet bazındaki serverlarda yavaş yavaş linux a geçer ve bunlar verilen hizmeti daha kaliteli hale getirir.bu geçiş taibki kısa sürmeyecektir ama güzel ve verimli bir adım atılmış...
Linuxun ve open source un değeri bir süre sonra mutlaka anlaşılacaktır.
Tabi bu durumda piyasadaki c# .net çi arkadaşların ekmeğine bal sürülmemiş olacak biraz canları yanacak

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200

ben de hayatımda sizin kadar windowscu görmedim. siz devam edin... isteyen kullanır, istemeyen kullanmaz. zorlayan var mı sizi?

PROchemist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows'çu değilim asla da olmadım. Hangi sistem benim işime gelirse onu tercih ederim. Mobilde benim için bu iOs, pc'de de Win. dir.

Ayrıca oyun oynayan birisi değilim, Steam falan da umrumda değil.

İşim gücüm yok bir de komut yazcam Linux'ta. Bırakın bu işleri... Ne aygıtları tanır, ne arayüzü var, ne adam gibi kullanabiliyor işlmeciyi ram'i. Bana zaman tasarrufu lâzım, Linux'da herşyi kendim yaparak vakit kaybedemem ben.

Neyse, bu da son mesajım. Size hayatınız da başarılar dilerim.

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Windows'çu değilim asla da olmadım. Hangi sistem benim işime gelirse onu tercih ederim. Mobilde benim için bu iOs, pc'de de Win. dir.

Ayrıca oyun oynayan birisi değilim, Steam falan da umrumda değil.

İşim gücüm yok bir de komut yazcam Linux'ta. Bırakın bu işleri... Ne aygıtları tanır, ne arayüzü var, ne adam gibi kullanabiliyor işlmeciyi ram'i. Bana zaman tasarrufu lâzım, Linux'da herşyi kendim yaparak vakit kaybedemem ben.

Neyse, bu da son mesajım. Size hayatınız da başarılar dilerim.
son zamanlarda hiçbir linux dağıtımı kullanmadığınız çok belli. hala eski önyargılar ve alışkanlıklar... siz devam edin mutlu olduğunuz yerde...