Padişahlığı döneminde birçok ilki gerçekleştiren Sultan II. Abdulhamid

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
[video=vimeo;66234076]http://vimeo.com/66234076#[/video]

Reaksiyon puanı
10,325
Sevgili [MENTION=19025]AliA[/MENTION], adamoğlu adamsın, seni bütün kalbimle tebrik ediyorum, yaşım senden çok büyük olmasına rağmen bu harika videoyu buraya koyan ellerinden öpüyorum güzel kardeşim.

filistin toprağını yahudilere peşkeş çekmedi diye, "kanla alınan ancak kanla verilir" diyerek tarihe not düştüğü için bedelini hayatıyla ödemiş, "kızılsultan" iftirası ile tersyüz edilerek nesillerimize tanıtılmış bu Türk tarihinin en büyük dahi ve devlet büyüklerinden biri olan cennetmekan Padişahımıza ilanihaye rahmetler diliyorum. Mekânı cennet olsun.

yaptığı bu olağanüstü hizmetlerini bildiğim halde dinlerken gözyaşı döktüm yine de.

yedi ceddine rahmetler olsun kıymetli kardeşim.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Estağfurullah abi. :)

benianla

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sen ne sanıyorsun ya... Atatürk'ü Anadoluya gönderen ve orada halkı örgütleyen son padişah değil mi? Sultan Süleymandan sonra gelmiş en değerli padişahtır 2.Abdulhamid. İttihat ve Terakkiler hainleri (Bugün ki adıyla Ergenekon Teşkilatı) ve Masonlar tarafındanTahtan indirilen bir padişahtır.

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
daha napsın adam bende severim kendisini..

ha birde bogaz için çizdirdiği o kopruyu yaptırsaymış ne köprü olurmuş valla iki camili ....

icakir86

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sen ne sanıyorsun ya... Atatürk'ü Anadoluya gönderen ve orada halkı örgütleyen son padişah değil mi? Sultan Süleymandan sonra gelmiş en değerli padişahtır 2.Abdulhamid. İttihat ve Terakkiler hainleri (Bugün ki adıyla Ergenekon Teşkilatı) ve Masonlar tarafındanTahtan indirilen bir padişahtır.

Benim bildiğim kadarıyla evet Atatürkü padişah görevlendirip göndermiştir fakat samsun ve civarında rumlara karşı ayaklanan türk çetelerini bastırmak için görevlendirmiştir. Atatürk bunu fırsat bilip planlarını kurduğu kurtuluş mücadelesini başlatmıştır.

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1

Son padişah Vahdettin tahta çıkar çıkmaz hemen Mondros Ateşkes Anlaşmasını imzalatmıştır. Hatta "1. Dünya Savaşı başlarında ben tahtta olsaydım ülkeyi savaşa sokmazdım" dediği bilinmektedir. Ayrıca kendisi büyük bir İngiliz hayranıdır. Bu yüzden iktidarı boyunca yine İngiliz hayranı olan Damat Ferit' i arka arkaya sadrazamlığa getirmiştir. Kurtuluş Savaşını onun örgütlediği bir uydurmadan başka bir şey değildir (Kaynak: Cumhuriyet Tarihi Yalanları/ Sinan Meydan)

2. Abdulhamit meclisi kapatarak meşrutiyeti sonlandırmış ve 30 yıl süren İstibdat dönemini başlatmıştır. Baskı ve sansürün en üst düzeye çıktığı bu döneme İttihat ve Terakki son vermiştir.

Ama bu videoda onlara hiç değinilmiyor. Sanırsın Osmanlı yükselme döneminde.

benianla

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım ittihad ve terakkiyi bir kurtuluş örgütü olarak nasıl gösterirsin. Bu ülkeyi bu kadar zayıf düşüren onlardır.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Son padişah Vahdettin tahta çıkar çıkmaz hemen Mondros Ateşkes Anlaşmasını imzalatmıştır. Hatta "1. Dünya Savaşı başlarında ben tahtta olsaydım ülkeyi savaşa sokmazdım" dediği bilinmektedir. Ayrıca kendisi büyük bir İngiliz hayranıdır. Bu yüzden iktidarı boyunca yine İngiliz hayranı olan Damat Ferit' i arka arkaya sadrazamlığa getirmiştir. Kurtuluş Savaşını onun örgütlediği bir uydurmadan başka bir şey değildir (Kaynak: Cumhuriyet Tarihi Yalanları/ Sinan Meydan)

2. Abdulhamit meclisi kapatarak meşrutiyeti sonlandırmış ve 30 yıl süren İstibdat dönemini başlatmıştır. Baskı ve sansürün en üst düzeye çıktığı bu döneme İttihat ve Terakki son vermiştir.

M.Kemal Paşa toplanan askeri kuruldan Anadolu'ya yollanacak müfettiş olarak seçildiği zaman Enver Paşa ve diğer Paşalar tarafından uyarılmıştır. Sultanım bu paşa ülkeyi kurtarır lakin cumhuriyetçidir saltanatınız gidebilir diyerek uyarmışlardı. Sırf bu tehlikeye rağmen M.Kemal Paşayı anadoluya göndermiştir. Hatta atlarını filan satıp ona mali destek sağlamıştır. Bir ara kendide anadoluya gidip milli mücadelenin başına geçmek istemiş Tevfik Paşa buna engel olmuştur. (Sultanım anadoluya gitmek payitahtın resmen ingilizlere teslimi demektir.)

Vahideddin ingilizlerle düşman olmak istemiyordu. Çünkü hem II. Abdülhamid'den öyle siyaset görmüş hem de zaman kazanması gerekiyordu. Damat Ferid Paşa'ya gelirsek, Sultan "Benim hatam Ferid Paşa'yı sadrazam yapmaktı (5 defa) ama başka çaremde yoktu. Çünkü Sadrazamlığı getirecek paşa yoktu ya da kabul edecek başka paşa yoktu" der.

Sultan Vahideddin milli mücadele döneminde zaman kazanmak için her şeyi paratoner gibi üstüme çektim lakin M. Kemal Paşa bana hain diyerek beni aldattı der.

Murat Bardakçı - Şahbaba (bu kitab da 16 adet Samsun'a çıkış belgesi de vardır. Onları okudum lakin daha kitabı bitirmedim.)

evet meclisi kapatmıştır lakin anayasadan doğan hakkını kullanmıştır ve anayasa o 30 yıllık sürede raftan kaldırmamış bizzat uygulamıştır. Sansür dediğin olay sadece asılsız yıpratıcı haberleredir lakin cumhuriyet ve İttihat ve Terakki döneminde bunun daha da katısı yapılmıştır. Baskıyı ise kendisine suikast düzenleyeceklere karşı yapmıştır ve siyasi sebeplerden dolayı kimseyi idam etmemiştir sadece sürmüştür. Hatta yeri gelmiş onları kullanmıştır. (Yıldız suikastı zanlısı). İttihat ve Terakki bunun daha canisini yapmıştır.

Mustafa Armağan - Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 1-2

Reaksiyon puanı
10,325

sen bildiklerini türk düşmanı yahudi tarihçi emin oktay'dan öğrenmişsin arkadaşım. ilk ve ortaokullarda bize de bu adamın yazdığı tersyüz edilmiş tarih bilgileri okutuldu.

hiçbir Türk devlet adamı onun kadar demokrat olamamıştır.

hakkında en çok kitap yazılan osmanlı padişahlarından biridir. hayatı 1000 bölümlük bir diziye konu olacak kadar muhteşemdir. ideolojik gözlüklü yahudi muhiblerinden değil, tarafsız Türk tarihçilerinden oku onu istersen bir de kardeşim olur mu?

önce iyi tanı sonra hüküm ver olur mu?

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Sultan Vahideddin milli mücadele döneminde zaman kazanmak için her şeyi paratoner gibi üstüme çektim lakin M. Kemal Paşa bana hain diyerek beni aldattı der.

Sultan Vahdettin'in M.Kemal Atatürk hakkında çıkarttığı ölüm fermanı da söylenilenlere göre vardır.
Orjinal belge diye paylaşılanın doğru olup olmadığını, Arapça bilmediğim için %100 doğrudur diyerek paylaşmıyorum.

Sultan Vahdettin hain midir değil midir bugün hiç birimiz bu sorunun cevabından %100 emin olamayız.
Kendisi Milli Mücadele'nin başlamasına muhakkak ki vesile olmuştur.Zaten Mustafa Kemal'i görevlendirmesinden de anlaşılacağı üzere.Fakat sadece Mustafa Kemal'i göndermekle kalmamış,
Sultan Vahdettin'in M.Kemal Atatürk hakkında ölüm fermanı da çıkartmıştır. "söylenilenlere göre vardır".
Orjinal belge diye paylaşılanın doğru olup olmadığını, Arapça bilmediğim için %100 doğrudur diyerek paylaşmıyorum.

Kendisi güvenip görevlendirdiği insanı kazandığı başarılardan sonra tebrik etme zahmetine girmemiştir.
Daha sonra

Vahdettin 6 Kasım 1922'de İngilizlerle 3 saat süren bir görüşme yapmıştır. Vahdettin bu görüşmede, Bolşevik olarak tanımladığı Kemalistlerin bir azınlık oluşturduklarını, bunun bir Kemalist darbe olduğunu ve İtilaf devletlerini de ilgilendirdiğini iddia ederek, İtilaf devletlerinin Ankara hükümetinin meşruluğunu tanıyıp tanımayacaklarını, barış sonuçlanıncaya kadar Ankara Hükümeti'nin İstanbul'la ilgili iddialarını kabul edip etmeyeceklerini ve İstanbul'u sıkıyönetim altına alıp almayacaklarını sormuştur.[2]

L. Curzon : "Padişaha siyasi barınak veririm; ama ona bu nerede verilebilir? Lütfen bu konuyu tartışınız."[3]

Hindistan'a kaçırılması istenirken, Hindistan Kral Naibi, 10 Kasım 1922'de Hindistan Bakanlığı'na bir gizli telgrafla şöyle bildirmiştir: "Padişahın halifeliği dışında, kendisi Hindistan'da pek az tanınmıştır ve Türkiye'nin işgali sırasında, onun İngilizlerin aleti olduğundan kuşkulanılmaktadır. Dolayısıyla, genel eğilime göre onun tahttan indirilmiş olması Hindistan'da ilgisizlikle karşılanmıştır. Mustafa Kemal ise ülkesinin kurtarıcısı ve İslamın şampiyonu olarak görülmektedir." [4]

Bizi ve Halifemizi pek bi' seven İngilizler Vahdettin'i neden Hindistan'a kaçırmayı düşünmektedirler ?

Doğrulunu bilemediğim bir önemli ayrıntı daha var Vahdettin'in İngiliz Başkumandanı General Harrington'a yazdığı söylenen iltica dilekçesi.
[2] Gotthard Jaeschke , Kurtuluş Savaşı ile İlgili İngiliz Belgeleri
[3] FO 371/17910/E , 12293 İngiliz Arşivi
[4] FO 371/17913/E , 12699 İngiliz Arşivi

Bizim bu konuda Abdülhamid Han'ı ,Ulu Hakan'ı konuşmamız ve Saygıyla anmamız gerekir.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Benim bildiğim kadarıyla evet Atatürkü padişah görevlendirip göndermiştir fakat samsun ve civarında rumlara karşı ayaklanan türk çetelerini bastırmak için görevlendirmiştir. Atatürk bunu fırsat bilip planlarını kurduğu kurtuluş mücadelesini başlatmıştır.

Anadoluda, Miralay Topal Osman, fransızlar ve ruslar tarafından silah verilerek desteklenen tüm ermeni ve rumları o tarihe kadar dağıtmıştı zaten. Topal Osmanın elinde çok önemli bir silahlı güç vardı ve çok hızlı hareket ediyorlardı.

Onun içindir ki, ruslar Giresundan öteye geçememiştir.

Topal Osman, iki hafta boyunca rus ordusunu durdurmuştur. Daha sonra da çarlık elden gidince ruslar geri çekildi. Topal Osman da Batum' a kadar tüm bölgeleri ele geçirdi.

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
sen bildiklerini türk düşmanı yahudi tarihçi emin oktay'dan öğrenmişsin arkadaşım. ilk ve ortaokullarda bize de bu adamın yazdığı tersyüz edilmiş tarih bilgileri okutuldu.

hiçbir Türk devlet adamı onun kadar demokrat olamamıştır.

hakkında en çok kitap yazılan osmanlı padişahlarından biridir. hayatı 1000 bölümlük bir diziye konu olacak kadar muhteşemdir. ideolojik gözlüklü yahudi muhiblerinden değil, tarafsız Türk tarihçilerinden oku onu istersen bir de kardeşim olur mu?

önce iyi tanı sonra hüküm ver olur mu?

Asıl sen bildiklerini Atatürk düşmanı ve belge çarpıtma ustası Yalçın Küçük' ten öğrenmişsin. Siz sırf Osmanlıya toz kondurmamak adına belgeleri çarpıtarak hatta bazen hiçbir belgeye dayanmadan yalanlar uyduruyorsunuz. Birileri çıkıp belgelerle gerçek tarih anlattığında "yok bu ermenidir yok bu yahudidir" diyerek o kişiyi karalamaya çalışıyorsunuz.

Bu yalanlar bazen öyle noktalara ulaşıyorki birileri çıkıp "Kurtuluş Savaşı olmamıştır" veya "Kurtuluş Savaşının başlamasında Atatürk' ün etkisi yoktur" diyebiliyor. "Belge var mı elinde kardeşim?" diyoruz. "Ama sende Yahudisin, pisliksin" diye cevap alıyoruz.

Tarih onun bunun anlatımıyla değişmez. Ama senin favorilerinden Yalçın Küçük gibi adamlar çıkıp bir belgeyi çarpıtıp 1000 sayfa hikaye uydururlar. Siz de bu yalanlara kendinizi kandırıp gezinirsiniz ortalıkta.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Vahdettin bu ülkeden ayrılırken kolundaki saati bile çıkartıp bırakıyor bu ülkede (bıraktığı şey tam olarak saat mi hatırlamıyorum). Devlet hazinesi olduğu için. Ne İngiliz hayranlığından bahsediyorsunuz siz?

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
M.Kemal Paşa toplanan askeri kuruldan Anadolu'ya yollanacak müfettiş olarak seçildiği zaman Enver Paşa ve diğer Paşalar tarafından uyarılmıştır. Sultanım bu paşa ülkeyi kurtarır lakin cumhuriyetçidir saltanatınız gidebilir diyerek uyarmışlardı. Sırf bu tehlikeye rağmen M.Kemal Paşayı anadoluya göndermiştir. Hatta atlarını filan satıp ona mali destek sağlamıştır. Bir ara kendide anadoluya gidip milli mücadelenin başına geçmek istemiş Tevfik Paşa buna engel olmuştur. (Sultanım anadoluya gitmek payitahtın resmen ingilizlere teslimi demektir.)

Vahideddin ingilizlerle düşman olmak istemiyordu. Çünkü hem II. Abdülhamid'den öyle siyaset görmüş hem de zaman kazanması gerekiyordu. Damat Ferid Paşa'ya gelirsek, Sultan "Benim hatam Ferid Paşa'yı sadrazam yapmaktı (5 defa) ama başka çaremde yoktu. Çünkü Sadrazamlığı getirecek paşa yoktu ya da kabul edecek başka paşa yoktu" der.

Murat Bardakçı - Şahbaba (bu kitab da 16 adet Samsun'a çıkış belgesi de vardır. Onları okudum lakin daha kitabı bitirmedim.)

evet meclisi kapatmıştır lakin anayasadan doğan hakkını kullanmıştır ve anayasa o 30 yıllık sürede raftan kaldırmamış bizzat uygulamıştır. Sansür dediğin olay sadece asılsız yıpratıcı haberleredir lakin cumhuriyet ve İttihat ve Terakki döneminde bunun daha da katısı yapılmıştır. Baskıyı ise kendisine suikast düzenleyeceklere karşı yapmıştır ve siyasi sebeplerden dolayı kimseyi idam etmemiştir sadece sürmüştür. Hatta yeri gelmiş onları kullanmıştır. (Yıldız suikastı zanlısı). İttihat ve Terakki bunun daha canisini yapmıştır.

Mustafa Armağan - Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 1-2

Vahdettin' in kafasında hiçbir zaman bağımsızlık düşüncesi yoktu. Vahdettin bir İngiliz hayranıydı. Tahta çıkınca ilk iş Mondros Ateşkes Anlaşmasını imzalatmıştır. Atatürk, daha işgaller başlamadan önce Enver Paşaya defalarca mektup göndermiş ve askerlerin Anadoluya çekilmesi gerektiğini diğer bölgelerin elde tutulmasının imkansız olduğunu söylemiştir. İstanbul yönetimi hiçbir zaman bu uyarıları ciddiye almamış hatta Enver Paşa Hindistan' a sefer yapmayı düşünmüştür. Ülkenin ve ordunun durumundan bu kadar habersiz olan bu adam orduları Sarıkamış' a sefere kaldırmış ve 90.000 askerimizin şehit olmasına sebep olmuştur. Atatürk, o dönem görevli olduğu Suriye cephesinde orduları Hatay' a kadar geri çekmiş ve Anadoluyu savunmaya çalışmıştır. O bölgenin halkına silah dağıtmış ve gerekirse direnişe geçmelerini söylemiştir. (Kaynak: Cumhuriyet Tarihi Yalanları/ Sinan Meydan)

Osmanlı yönetimi son dönemlerde bırakın Anadoluyu kurtarmayı Hindistan' a sefer düzenlemeyi düşünüyordu. Ülkenin durumuna dair en ufak bir bilgisi olmayan bu adamlar sadece Sarıkamış Harekatında 90.000 askerimizin şehit olmasına sebep oldular. Daha neye dayanarak Kurtuluş Savaşında Osmanlı' nın etkisi olduğunu iddia edebiliyorsunuz?

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
@BERVA idam kararı ile ilgili kanunu okumanızı tavsiye ederim. Tam bir idam kararı değildir.

Kaynak: Murat Bardakçı - Şahbaba

Dostum,Kararın "Gıyabi İdam" kararı olması, %100 idam edilmeyecekler demekte değil tıpkı kesin karar olmadığı gibi.
Fakat Kuvâ-yı Milliye hakkında bulunduğu ithamlar,ve Kuvâ-yı Milliye'yi tanımlayışı.

Ve Murat Bardakçı'nın 161. sayfanın sonundaki paragraftaki söylemiyle;

"Kuvâ-yı Milliyeciler'in milli hareketin başında mahkum edilmeleri ve haklarındaki kararın kağıt üzerinde kalsa bile gıyabî idam olmsası tabii ki işin acı olan bir yönüdür ama idam fermanı çıkartmakla şahısları yeniden yargılamak üzere gıyaben daha doğrusu sembolik olarak idama mahkum etmek ayrı hususlardır."

Burada bizim için önemli olan, Kuvâ-yı Milliye'yi daha yolun başındayken mahkum etmeleri,ve eğer M.Kemal ve Arkadaşları yargılanmak üzere İstanbul'a dönselerdi Milli hareketin alacağı yara.

Söylediğim gibi bugüne kadar öğrendiklerim ile %100 Vahdettin haindir diyemem.
Ama Hain değildir de diyemem.

Çünkü sadece "İdam Fermanı"ndan ibaret değil bu kuşkunun sebebi.

Gotthard Jaeschke , Kurtuluş Savaşı ile İlgili İngiliz Belgeleri.

Kaynaklı paylaştığım belgelere ait olan paragraflarda kuşkumuzun sebebidir.
General Harrigton'a yazdığı söylenen iltica dilekçesini katmıyorum doğruluğundan %100 emin olamadığım için.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Asıl sen bildiklerini Atatürk düşmanı ve belge çarpıtma ustası Yalçın Küçük' ten öğrenmişsin. Siz sırf Osmanlıya toz kondurmamak adına belgeleri çarpıtarak hatta bazen hiçbir belgeye dayanmadan yalanlar uyduruyorsunuz. Birileri çıkıp belgelerle gerçek tarih anlattığında "yok bu ermenidir yok bu yahudidir" diyerek o kişiyi karalamaya çalışıyorsunuz.

Bu yalanlar bazen öyle noktalara ulaşıyorki birileri çıkıp "Kurtuluş Savaşı olmamıştır" veya "Kurtuluş Savaşının başlamasında Atatürk' ün etkisi yoktur" diyebiliyor. "Belge var mı elinde kardeşim?" diyoruz. "Ama sende Yahudisin, pisliksin" diye cevap alıyoruz.

Tarih onun bunun anlatımıyla değişmez. Ama senin favorilerinden Yalçın Küçük gibi adamlar çıkıp bir belgeyi çarpıtıp 1000 sayfa hikaye uydururlar. Siz de bu yalanlara kendinizi kandırıp gezinirsiniz ortalıkta.

Sizin bildiğiniz çarpıtılmış tarih, benzeri insanlar elinden çıkmıştır. Kurtuluş savaşının başlamasında Atatürk'ün tabii ki büyük rolü var ve kimse inkar etmiyor, bunun aksini bir siz yazmışsınız!

Sizin üstünü örtmeye çalıştığınız şey, Atatürk' ün aldığı emir ve Osmanlıdan aldığı yardımdır. Mustafa Kemal Paşa, elinde hiçbirşey olmadan, sadece gemi ile gelip, insanlarla konuşup, onları örgütledi ve böylece devam mı etti sizce ?

Mustafa Kemal Paşanın elinde hiçbir ruhsat olmadan sizce Anadolu' ya girmesine izin verirler mi idi orada bulunan insanlar ?

Mustafa Kemal Paşa elinde fermanı, yanında yardım parası ile gitti oraya. Miralay Topal Osman, tüm birlikleri ile Samsun'da kendisini karşıladı ve işler gelişti.

Daha sonra Topal Osman hain ilan edildi ya, o konulara hiç girmeyelim. Topal Osman daha çok; "bir tehlike oluşturabilir" düşüncesi ile ortadan kaldırılmıştır.

Bunları daha rahat konuşmak isterdim fakat siyasi tarih de forumda siyaset yapmak cihetinden sayıldığı için, tüm bilgimi aktaramıyorum.

Velhasıl kelam, Mustafa Kemal Atatürk olmasa idi, kurtuluş savaşı olmazdı. Çünkü gerçek bir önder şart idi. Kurtuluş savaşının başlamasında da Osmanlı hükümeti birinci etken olmuştur.

Bunları sizin gibi kulaktan dolma veya okuma değil, birinci ağızdan biliyorum. Allah mekanını cennet etsin.

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Vahdettin bu ülkeden ayrılırken kolundaki saati bile çıkartıp bırakıyor bu ülkede (bıraktığı şey tam olarak saat mi hatırlamıyorum). Devlet hazinesi olduğu için. Ne İngiliz hayranlığından bahsediyorsunuz siz?

Osmanlı' yı fiilen ortadan kaldıran Mondros Ateşkes Anlaşmasını kayıtsız şartsız kabul etmesi İngiliz hayranlığının bir göstergesi değil midir? Sonra kaçıp İngilizlere sığınması? Sürekli İngiliz mandasını savunması?

Ayrıca "kolundaki saatle" İngilizler arasına nasıl bağlantı kurdunuz? Saati İngilizler mi vermiş yoksa?

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Osmanlı' yı fiilen ortadan kaldıran Mondros Ateşkes Anlaşmasını kayıtsız şartsız kabul etmesi İngiliz hayranlığının bir göstergesi değil midir? Sonra kaçıp İngilizlere sığınması? Sürekli İngiliz mandasını savunması?

Ayrıca "kolundaki saatle" İngilizler arasına nasıl bağlantı kurdunuz? Saati İngilizler mi vermiş yoksa?

O günün şartlarında, Mondros ateşkes antlaşmasını siz veya bir başkası olsa imzalamayacak mı idi yani ?

Osmanlı o kadar güçlü olsa, İstanbul işgal altında olmazdı. Bazı konular hakkında meydan okurken, hakkaniyetli davranmak lazım gelir diyorum.

Ayrıca bunların konu başlığı ile bir ilgisi yok.

Nerden geldik bu konuya yemin olsun anlamadım.

DigiTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sevgili AliA, bu paylasim icin Allah senden razi olsun. Bir ricam olacakti, acaba bu videoyu download seklinde sunabilir misi? Eger sunbilirsen beni ve benim gibi Abdul Hamid Han asiklarini bahtiyar edersin. Simdiden tesekkurler

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
O günün şartlarında, Mondros ateşkes antlaşmasını siz veya bir başkası olsa imzalamayacak mı idi yani ?

Osmanlı o kadar güçlü olsa, İstanbul işgal altında olmazdı. Bazı konular hakkında meydan okurken, hakkaniyetli davranmak lazım gelir diyorum.

Ayrıca bunların konu başlığı ile bir ilgisi yok.

Nerden geldik bu konuya yemin olsun anlamadım.

Açıp istediğin belgeye bak. Hepsi Vahdettin' in İngiliz hayranı olduğunu yazar. Anadoludaki Kuvay-ı Milliye' yi yasaklayan ve Anadoludan gelen paşalardan Mustafa Kemal' in yerini öğrenmeye çalışıp onu idam etmeye kalkışan yine Vahdettin' dir. Sürekli İngiliz mandasını savunmuş ve Kuvayı Milliyeyi düşman olarak görmüştür.

YEMEKTEYİZHASAN

Profesör
Reaksiyon puanı
1

Vahdettin'i savunmuyorum başta söyleyeyim.

Tarih dersinde öğretilen ilk şey nedir? -Tarihi yaşadığınız döneme göre değerlendirmeyin.

Vahdettin'e bu kadar acımazı eleştiriler yapıyoruz fakat yurt dışına kaçmadan önce hazineyi tamamen bırakması bende soru işaretleri oluşturuyor.

Bir de Atatürk, Samsun'a görevlendirilmesi sırasında, görevi verirken aralarında geçen 1 saatlik konuşmayı kimse tam olarak bilmiyor neler konuşuldu neler denildi.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Vahdettin' in kafasında hiçbir zaman bağımsızlık düşüncesi yoktu. Vahdettin bir İngiliz hayranıydı. Tahta çıkınca ilk iş Mondros Ateşkes Anlaşmasını imzalatmıştır. Atatürk, daha işgaller başlamadan önce Enver Paşaya defalarca mektup göndermiş ve askerlerin Anadoluya çekilmesi gerektiğini diğer bölgelerin elde tutulmasının imkansız olduğunu söylemiştir. İstanbul yönetimi hiçbir zaman bu uyarıları ciddiye almamış hatta Enver Paşa Hindistan' a sefer yapmayı düşünmüştür. Ülkenin ve ordunun durumundan bu kadar habersiz olan bu adam orduları Sarıkamış' a sefere kaldırmış ve 90.000 askerimizin şehit olmasına sebep olmuştur. Atatürk, o dönem görevli olduğu Suriye cephesinde orduları Hatay' a kadar geri çekmiş ve Anadoluyu savunmaya çalışmıştır. O bölgenin halkına silah dağıtmış ve gerekirse direnişe geçmelerini söylemiştir. (Kaynak: Cumhuriyet Tarihi Yalanları/ Sinan Meydan)

Osmanlı yönetimi son dönemlerde bırakın Anadoluyu kurtarmayı Hindistan' a sefer düzenlemeyi düşünüyordu. Ülkenin durumuna dair en ufak bir bilgisi olmayan bu adamlar sadece Sarıkamış Harekatında 90.000 askerimizin şehit olmasına sebep oldular. Daha neye dayanarak Kurtuluş Savaşında Osmanlı' nın etkisi olduğunu iddia edebiliyorsunuz?

Nasıl bağımsızlık düşüncesi yoktur dersin yaa. Sultan kendisi diyor. Ben anadolu'da milli mücadelenin başına geçmek istedim lakin Tevfik Paşa karşı çıktı diye. + Mondros Antlaşmasını orada kim olursa olsun imzalamak zorundaydı arkadaşşş tıpkı Almanya'nın Versay Barış Ant imzalanması gibi. Sen bile Sultan'ın yerinde olsan imzalamak zorunda kalırdın ve O zaman senin düşüncene göre Rauf Orbay bile vatan hainidir. Çünkü ilk imzası olan odur.

İstiklâL Savaşı'nda Osmanlı Tarihinde görülmemiş yetkiler bir paşaya verildi ve O paşa'nın adı Mustafa Kemal Atatürk. Eğer o yetkiler olmasaydı acaba kaç kişi Atatürk'ü tınlardı.

Dostum,Kararın "Gıyabi İdam" kararı olması, %100 idam edilmeyecekler demekte değil tıpkı kesin karar olmadığı gibi.
Fakat Kuvâ-yı Milliye hakkında bulunduğu ithamlar,ve Kuvâ-yı Milliye'yi tanımlayışı.

Ve Murat Bardakçı'nın 161. sayfanın sonundaki paragraftaki söylemiyle;

"Kuvâ-yı Milliyeciler'in milli hareketin başında mahkum edilmeleri ve haklarındaki kararın kağıt üzerinde kalsa bile gıyabî idam olmsası tabii ki işin acı olan bir yönüdür ama idam fermanı çıkartmakla şahısları yeniden yargılamak üzere gıyaben daha doğrusu sembolik olarak idama mahkum etmek ayrı hususlardır."

Burada bizim için önemli olan, Kuvâ-yı Milliye'yi daha yolun başındayken mahkum etmeleri,ve eğer M.Kemal ve Arkadaşları yargılanmak üzere İstanbul'a dönselerdi Milli hareketin alacağı yara.

Söylediğim gibi bugüne kadar öğrendiklerim ile %100 Vahdettin haindir diyemem.
Ama Hain değildir de diyemem.

Çünkü sadece "İdam Fermanı"ndan ibaret değil bu kuşkunun sebebi.

Gotthard Jaeschke , Kurtuluş Savaşı ile İlgili İngiliz Belgeleri.

Kaynaklı paylaştığım belgelere ait olan paragraflarda kuşkumuzun sebebidir.
General Harrigton'a yazdığı söylenen iltica dilekçesini katmıyorum doğruluğundan %100 emin olamadığım için.

Hocam idam kararı vardır. "Gıyabı idam" olması idam kararırının uygulanmıyacak anlamına da gelmez yani dediğiniz doğrudur. Lakin idam fermanı İngilizleri oyalamak içinde verilmiş olabilir ama bunu kanıtlayacak bir belge olmadığı için kesin bir şey söylenemez.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Açıp istediğin belgeye bak. Hepsi Vahdettin' in İngiliz hayranı olduğunu yazar. Anadoludaki Kuvay-ı Milliye' yi yasaklayan ve Anadoludan gelen paşalardan Mustafa Kemal' in yerini öğrenmeye çalışıp onu idam etmeye kalkışan yine Vahdettin' dir. Sürekli İngiliz mandasını savunmuş ve Kuvayı Milliyeyi düşman olarak görmüştür.

Evet kitaplar öyle yazar :) Neyse ben nefesimi boşuna tüketmeyim.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Tarihle ilgili bilgileri birinci elden edinme imkanımız olmadığı için hepimiz kitaplardan öğreniyoruz. Herkes okuduğu kitabın doğruluğuna -hatta işi sizin yazar bizim yazara kadar dökerek- inanıyor, karşısındakinin okuduğu kitabı reddediyor. Ama bir durup düşünmek lazım acaba benim okuduklarım hatalı olabilir mi, karşı fikir doğru olabilir mi diye. Her görüşü okuduktan sonra bilgileri mantık süzgecinden geçirerek kendi kanaatimizi oluşturabiliriz, bilgileri körü körüne sahiplenmeye gerek yok.

Olaylara bir de şu açıdan bakmak gerekir ki Vahdettin'in hain olduğunu/olmadığını ispatlayınca ne kazancımız olacak? Osmanlıdan önceki Türk devletlerinin yıkılmasında hain arıyor muyuz? Bunlar bana biraz tarihin magazin yönü gibi geliyor. Bence mühim olan yöneticileri bu haindi, bu vatanperverdi diye etiketlemek değil; o yöneticilerin yaptığı tüm işleri objektif olarak değerlendirip işe yarar kısımları alabilmek, yapılan hataları tekrarlamamaktır.

II. Abdülhamit'e de Vahdettin'e de Atatürk'e de diğer Türk büyüklerine de yaptıkları güzel şeylerden dolayı duacıyız; hatalarının bedelini de bu millet daima ödedi ama ders alamadık pek.

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=39204]desperado64[/MENTION] [MENTION=54792]kosasker[/MENTION] Atatürk daha işgaller başlamadan önce İstanbul sayısız mektup göndermiştir. Askerlerin Anadoluya çekilmesi gerektiğini diğer bölgelerin elde tutulamayacağını bildirmiştir. Ayrıca bir asker olarak İngilizlerin gözü önünde vatanı işgal etmesi karşısında hiçbir şey yapmadan bekleyemeyeceğini söylemiştir. İstanbul Hükümeti "git oradaki direnişi örgütle. Halka silah dağıt. Düşmanı Anadoludan atsınlar" diye mi Atatürk' ü gönderdi yoksa "İşgallere tepki gösterenleri sustur" diye mi? Atatürk o dönem İstanbul' dan çıkmanın yollarını arıyordu ve eğer görevlendirilip gönderilmeseydi İstanbul' dan kaçacaktı. Zaten daha sonra askerlikten istifa etmiş ve hakkında idam kararı çıkarılmıştır. Vahdettin tahta çıkar çıkmaz ateşkes imzalatır ve işgallere tepki gösteren herkesi susturmaya çalışır. "Anadoludaki direnişin başına geçecektim" lafları Vahdettin' i kahraman göstermeye çalışanlar laf çarpıtmasından başka bir şey değildir.

Son mesajlar