Oyun bilgisayarı vs Render bilgisayarı donanım farkı

sinan0

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Oyun bilgisayarı ile Render bilgisayarı için donanım farkı çok mu olur?

Ben hem oyun bilgisayarı hem render performansı iyi bir sistem toplamak istiyorum

Bu iki işlem içinde sağlam tek bir sisteme sahip olmak istiyorum fakat renderler için intel Amd'den daha iyi mi?

Gerçi modelden modele değişir ama genelde intel sistemlere denk geldim

jagters

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Render tamamen ram ve işlemci kullanır.Ekrana görüntü gelsin yeter.Ancak çizim yapıyorum dersen İyi işlemci ve ram in yanına Quadro kartı alıcaksın.Quadro kart ile oyun önermem ama bi gtx 680 ve ustu birşey alirsan hem oyun hem render yaparsın benim gibi :)

sinan0

Asistan
Reaksiyon puanı
0
3D modelleme yapmam galiba daha çok video render ve oyun

Alperen3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Ben hem oyun bilgisayarı hem render performansı iyi bir sistem toplamak istiyorum" diyorsan
Intel & Nvidia al geç
arkadaşlın dediği gibi bütçene göre i7 veya i5 serisi intel işlemci ve karşılaştırmalı performans tablosuna bakarak kaliteli bir nvidia ekran kartı ile sistem kurunuz

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Render tamamen ram ve işlemci kullanır.Ekrana görüntü gelsin yeter.Ancak çizim yapıyorum dersen İyi işlemci ve ram in yanına Quadro kartı alıcaksın.Quadro kart ile oyun önermem ama bi gtx 680 ve ustu birşey alirsan hem oyun hem render yaparsın benim gibi :)

Nvidia'nın pshyx gibi teknolojileri var. İşlemciyle birlikte ekran kartını kullandırarak hem işlemciye göre kat kat daha hızlı işlem yaptırıyor hemde işlemci yükünüzü azaltıyor diye biliyorum.

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

Eksik ve yanlış bilgileri düzelteyim.

Nvidia CUDA ve OpenCL, AMD ise OpenCL kullanarak grafik işlemcilerinin paralel/akış işlemcilerine iş yaptırıyor. Yazılımınızın desteklemesi gerekiyor; örneğin Premiere destekler. Yazılımları araştırabilirsiniz.

Nvidia kısmen daha avantajlı zira CUDA OpenCL'e göre daha eski.

Physx de CUDA üzerinden çalışan bir teknoloji, o nedenle Nvidia grafik işemcisine ihtiyaç duyuyor.

Güzel günler dilerim.

sinan0

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yorumlar için teşekkürler

Nvdia+intel biraz tuzlu olacak :eek:hmy:

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Okulda xeon'lu bilgisayar uçuyordu render yaparken
Tabi biz onu alamayız i5 belki de i7'ilerden biri

Bişey daha merak ediyorum Reklam olmasında en ucuz vatan mı genelde ordan topluyor herkes sistemini?