Nvidia'da 55 Nanometre Sesleri

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Berkin Bozdoğan

Profesör
Katılım
18 May 2005
Mesajlar
4,930
Puanları
0
Nvidia, GTX200 serisi ekran kartlarını tekrar canlandırmak ve performansa göre fiyat konusuna başarıya taşımak istiyor. 55 nanometre Nvidia'ya ne getirecek?

Nvidia AMD'nin HD 4800 serisini piyasaya sürmesi ve saldırgan bir fiyat politikası izlemesi sebebiyle şu sıralarda çok zorda kaldı. Para var saadet var, diyerek üçlü ekran kartı sistemi kuran kullanıcılar haricinde makul miktarlarda para harcayacak olanlar için en makul seçenekleri sunan ATI Radeon 4800 serisi artık fiyatların düşmeye başlamasıyla birlikte daha da rekabetçi olmaya başladı. Ayrıca HD 4870 X2 de tek kartta en yüksek performans tacını ele geçirerek Nvidia'yı biraz daha zorda bıraktı.

Nvidia Ne Yapacak?

Nvidia'nın elindeki GTX200 serisi çok iri kıyım bir çekirdeğe sahip olsa da barındırdığı gelişmiş bellek veriyolu aslında daha hızlı belleklere kavuşabilirse çok daha fazla iş yapabilir. Dolayısıyla Nvidia 55 nanometre yoluna giderek önce kartların sıcaklığını düşürmeyi hedefliyor. Ardından ise GTX200'lere hak ettikleri DDR5 bellekleri vererek AMD'ye küçük çaplı bir şok yaşatmayı planlıyor. Bu sırada ise şu sıralarda hazırlandığı söylenen GTX300 serisi öldürücü bir darbe vurabilir.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net
 
Üst
stat counter