Net install nedir ? Neden avantajlıdır ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Net install nedir ? Avantalırı neler ?
Başta bu soruyu cevaplayalım. Net install dediğimiz olay siz sadece minik bir imaj dosyası indiriyorsunuz ve işletim sisteminin sadece kurmak istediğiniz paketlerini işaretliyor ve sadece kurmak istediğiniz programları kurmuş oluyorsunuz. Üstelik bunlar doğrudan sunucudan indiği için ayriyeten bir güncelleme de gerekmeyecektir. Net install aynı zamanda Minimal install olarak da geçer. Net install'da belli bir masaüstü yoktur ve kullanıcı istediği masaüstünü kullanabilir. Ayrıca Network install iso'ları normal iso'lardan çok daha hafiftir. (Az yer kaplar)

Özellikle düşük güçlü bilgisayarlara, en iyi performansı almak isteyen takıntılı kimselere ve işletim sistemini tam olarak tanımak, her paketini elle seçmek isteyenlere biçilmiş kaftandır.

Net install son kullanıcının umursaması gereken bir şey mi ?
Muhtemelen hayır. Ama GNU/Linux dağıtımını, özellikle de kurmak istediğiniz dağıtımı daha önce kullanmışsanız ve o dağıtımı tanıyorsanız size çok daha iyi bir deneyim verebilir. Sonuçta sistemin her şeyini siz seçiyorsunuz. Karşınızdaki o dağıtıma sizin verdiğiniz bir spin :)

Peki bu net install'ı nereden bulurum ? Nasıl yaparım ? Nasıl ?
Hangi dağıtımı seçecekseniz önce onun sitesine gitmelisiniz. Zaten ana dağıtımların ana sitelerinde Net install iso'su var. Bir kaç iso dosyasının linkini vereyim :)

Debian Stable;
Debian -- Getting Debian

Debian Testing;
Index of /cdimage/weekly-builds

Arch Linux;
Arch Linux - Downloads

Manjaro Architect;
Manjaro Community Torrents - Browse /release/17.0.5 at SourceForge.net

openSUSE Leap;
Get openSUSE

openSUSE Tumbleweed;
Get openSUSE

Fedora;
Fedora Alternative Downloads

Mageia;
Download Mageia 6

Ubuntu;
Alternative downloads | Ubuntu

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Not düşelim, debian gibi doğrudan bir desktip üzerine odaklanmayan dağıtımlarda ve fedora gibi neredeyse her gün güncelleme alan dağıtımlarda minimal install önerilir.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Not düşelim, debian gibi doğrudan bir desktip üzerine odaklanmayan dağıtımlarda ve fedora gibi neredeyse her gün güncelleme alan dağıtımlarda minimal install önerilir.
İlk kurduğunda yoksa Fedora'da Plasma Desktop çökerse normal :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
İlk kurulumdan değerlendirenler Fedora bleeding edge dağıtım, çok kararsız, GNU/Linux experti ve özel ihtiyaç sahibi biri değilseniz uzak durun diyorlar :D
O kadar da değil, halbuki mis gibi dağıtım. :D Ubuntuya, Mancaroya tercih ederim.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
O kadar da değil, halbuki mis gibi dağıtım. :D Ubuntuya, Mancaroya tercih ederim.
Benim tercih sırama gelecek olursak;
1- Arch Linux
2- Fedora
3- Ubuntu
4- Debian
5- openSUSE

Biri olmazsa soraki olur :) Daha önce hiç 3'den aşağı inmeme gerek kalmadı :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
1- Arch Linux
2- Fedora
3- Ubuntu
4- Debian
5- openSUSE

Bari Debian'ı Ubuntu'nun yerine yazaydın :D

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
1- Arch Linux
2- Fedora
3- Ubuntu
4- Debian
5- openSUSE

Hocam Linux Mint nerede? :p
Ben bu aralar en beğendiğim Linux dağıtımları gibi bır sıralama yapmak istemiyorum. Bu arada ben Elementary OS'u beğendim.

Benim diyeceğim şey şu. Bir dağıtımı özelleştirerek çok daha güzel yapabiliriz.
Elementary OS'u biraz özelleştirdim. Ram kullanımı da çok aşırı değil. Herhangi bir çökme olayı ile de karşılaşmadım.

"Çirkin Linux yoktur, iyi özelleştirilmemiş Linux vardır." desem sizce doğru olur mu? :)
@eronis @Forumun Ağası Finix

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hocam Linux Mint nerede? :p
Ana dağıtımlar olarak yaptım listelemeyi :) Yoksa Debian tabanlı yüzlerce dağıtım var. Birini seçmem haksızlık olur :)

Bari Debian'ı Ubuntu'nun yerine yazaydın :D
Ubuntu biraz daha kullanım kolaylığı için tercihim olur Debian'a. Arch kullanması en kolayı içlerinden. Sadece kurulumu en zoru. Bir kere kurduktan ve ayarladıktan sonra kullanımı en kolay ve en kullanıcı dostu GNU/Linux dağıtımlarından birisi :)
--- Gönderi Güncellendi ---
"Çirkin Linux yoktur, iyi özelleştirilmemiş Linux vardır." desem sizce doğru olur mu? :)
Benim laflarımı çalma :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
:)

Ubuntu biraz daha kullanım kolaylığı için tercihim olur Debian'a. Arch kullanması en kolayı içlerinden. Sadece kurulumu en zoru. Bir kere kurduktan ve ayarladıktan sonra kullanımı en kolay ve en kullanıcı dostu GNU/Linux dağıtımlarından birisi :)
Debian ile Ubuntu gerçekten çok farklı. Yani gerçekten farklı, Debian neredeyse Arch ile aynı kullanimi sunarken Ubuntu epey farklı. Ha Debiş zor değil, Ubuntu'nun amaçları farklı.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Debian ile Ubuntu gerçekten çok farklı. Yani gerçekten farklı, Debian neredeyse Arch ile aynı kullanimi sunarken Ubuntu epey farklı. Ha Debiş zor değil, Ubuntu'nun amaçları farklı.
Son zamanlarda Ubuntu'da gözlerim. Kullanıcı olarak değil ama 17.10 yolda. 17.04 şu an güncel versiyon ve denedim onu. Gayet güzel ama umarım 18.04 tam umduğumuz "ideal GNU/Linux masaüstü" dağıtımı olur. Unity'nin gitmesi bir çok kararsızlığı da yanında götürecek bundan emin olabilirsin. GNOME paketlerini Unity için paketledikleri için Ubuntu GNOME'da, Xubuntu'da başka hiçbir dağıtımda göremediğimiz saçma bug'ları görebiliyorduk hatta bu buglar 5 yıllık süre boyunca çözülmeden destek süresi bitiyordu. 17.10'dan sonra Ubuntu'yu son kullanıcıya yeniden tanıtmayı planlıyorum :) Muhtemelen 18.04'e kadar Snap ve Flatpak paketleri de baya artar. Başta Ubuntu destek süreleri, sisteme dahil şeylere destek verilmemesi vs. garip geldi ama bu forumdan da gördüm ki, Canonical, insanların bilip bilmeden yaptığı işlemlere, araştırmadan eklediği depolara destek vermek istemiyor. Forumda bir süredir moderatörüm ve insanlar GNU/Linux'ta başka hiçbir işletim sisteminde yapmayacakları kadar ileri gidiyorlar. Bunların hiçbiri GNU/Linux'un kendisini hatası değil. Kullanıcı bilmediği yerleri çok kurcalıyor. Bu depolardan virüs kapması misal kullanıcının kendi dikkatsizliğidir değil mi ? Bu yüzden bir süre Canonical'a boykot yapmıştım ama bana öyle geliyor ki sonunda Canonical kullanıcıya kullanıcının istediği gibi bir sistem vermeye başlayacak :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@eronis Sizce şu an için hangisi daha iyi?
  • Manjaro Gnome
  • Fedora Gnome
  • Ubuntu Gnome

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Arch GNOME. Neden ? Arch herhangi bir paketi yamalamaz. Geliştirici neyi vermeye çalışırsa Arch size onu verir. Bu saydığın dağıtımların arasında en az yamalamayı yapan muhtemelen Fedora'dır. Manjaro 2. sırada yer alacaktır. Tabi bu sadece benim görüşüm :)
--- Gönderi Güncellendi ---

@eronis Sizce şu an için hangisi daha iyi?
  • Manjaro Gnome
  • Fedora Gnome
  • Ubuntu Gnome
Masaüstüne göre dağıtım seçilmemesi gerektiğinin de altını çizeyim.
Benim laflarımı çalma :D
Efenim. Sizden bunu kanıtlamanızı isteyeceğim. :D
Bence bu dakikadan sonra kanıta ihtiyacım kalmadı :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Masaüstüne göre dağıtım seçilmemesi gerektiğinin de altını çizeyim.
Katılmıyorum. Tecrübelerime dayanarak katılmıyorum hemi de. Örneğin KDE 4'ün birinci yılında Kubuntu gayet tırt bir KDE deneyimi yaşatırken başka Linux dağıtımlarının arasında sorunsuzca KDE çalıştıran dağıtımlar vardı. Entegrasyon önemli bir kavram.