Macbook işletim sistemi

Bu konuyu okuyanlar

trianon

Asistan
Reaksiyon puanı
15
peki alınırmı kafam daha da çok karıştı yani işletim sistemi olarak okadar para verip verdiğim paranın kat kat fazlasını işletim sistemiyle donanımın uyumunu yakalaya bilirmiyim

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
peki alınırmı kafam daha da çok karıştı yani işletim sistemi olarak okadar para verip verdiğim paranın kat kat fazlasını işletim sistemiyle donanımın uyumunu yakalaya bilirmiyim

Öncelikle ben kendi deneyimlerimden yola çıkarak söyleyim;
"En iyi donanımlı pc alacağın yere, neden orta seviye donanımlı diyebileceğin Macbook alıyım" diyebilirsin, ancak orta seviye donanımlı macbook, işletim sistemleriyle tam uyumlu, appstore harici yükleyeceğin programlar arada sırada stabilite sorunu yaşatabilir. Ben bugüne kadar sadece Kodi'yi kapatırken yavaşladığına şahit oldum. Appstore içindeki programlarda sorun çıkmaz.

Windowsta en iyiyi toplarsın, 2 sene sonra yeni çıkacak sürüm güncellemesinde uyumluluğu kimse garanti etmez edemez, sistem çalışır ama zamanla yeni sürümlerde stabiliteyi kaybeder ve destek vermeyebilir. Ben 4 yıldır macbook kullanıyorum en yeni sistemin bile "2013 ortası" macbook ile tam uyumlu hem de ilk günkü hızdan neredeyse ödün vermeden çalışıyor. Dünya üzerinde şu anki teknolojide uyum sıkıntısını çekmeyeceğin tek sistem mac os olur desem sanırım yanlış olmaz.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Grafik işleri ile ugrasiyorsan herkesin önerdiği bir işletim sistemi Mac.;)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Grafik işleri ile ugrasiyorsan herkesin önerdiği bir işletim sistemi Mac.;)
Öyle bir şey yok :D Windows'ta da aynı programlar var, Mac'te de. Wacom Tablet desen ikisinde de çalışıyor ama Mac'te çalışmayan/mac'in tanıyamadığı donanımlar var. Wacom tablet ile çizim yapmak için bir program yeterli, işletim sistemi çok farkedeceğini sanmıyorum. Biraz kaleminin gücüne bakar bu :)

Ubuntu 16.04 for my digital painting workstation
Misal bu arkadaş da bunun için Ubuntu kullanmasının nedenlerini anlatmış ve ne kullandığını, benzer bir sistem kurmak isteyene kendisinin neler yaptığını anlatmış. İşletim sistemi çok farketmiyor, hangi kalemi kullandığın farketmiyor. Sadece senin becerin fark yaratır.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Öyle bir şey yok :D Windows'ta da aynı programlar var, Mac'te de. Wacom Tablet desen ikisinde de çalışıyor ama Mac'te çalışmayan/mac'in tanıyamadığı donanımlar var. Wacom tablet ile çizim yapmak için bir program yeterli, işletim sistemi çok farkedeceğini sanmıyorum. Biraz kaleminin gücüne bakar bu :)

Ubuntu 16.04 for my digital painting workstation
Misal bu arkadaş da bunun için Ubuntu kullanmasının nedenlerini anlatmış ve ne kullandığını, benzer bir sistem kurmak isteyene kendisinin neler yaptığını anlatmış. İşletim sistemi çok farketmiyor, hangi kalemi kullandığın farketmiyor. Sadece senin becerin fark yaratır.
Doğru söylüyorsun ama uyum da önemli değil mi.;)