Macbook işletim sistemi

Bu konuyu okuyanlar

trianon

Asistan
Reaksiyon puanı
15
bir macbbok pro almak istiyorum.bu bilgisayarqa internetten word dosyasıindirilirmi yazıcıya falan bağlanırmı bana hiç bişey indirilmez dediler ?

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
İner dosya. Fakat uyumlu bir yazıcı olması lazım. Modele göre değişir.

zenci-köle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
windows kölesi satıcı yalanı mac osx denen unix versiyonu işletim sistemi kullanıyor windows zamanında %80 taklit ediyordu... windows gibi virüs yuvasıda değil... pahalı ve zayıf donanımla gelmesi - yönü...

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Reaksiyon puanı
16,118
Benim yazıcıyı Linux'ta iken driver kurmadan kullanmıştım.Belki Mac OS'larda da yazıcı için driver ihtiyacı yoktur.
muhtemelen takınca takır takır kurar mac osx tanır linux mint tanıyordu...
--- Gönderi Güncellendi ---
Olabilir tabi

Ben 13' 512gb modelini alacağım birkaç güne sen düşün çöp mü değil mi :)
çöp olur mu? candır canandır pc işinde has teknoloji o.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Grafik işleri için falan kullanacaksan tavsiye ederim.:)
Ayrıca her şey mümkündür sanal ortamda yazıcıyı mutlaka görür canını sıkma umarım memnun olacağın bir karar verirsin.:)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Onun yerine eski bir bilgisayara Xubuntu kur, rahat et.

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
bir macbbok pro almak istiyorum.bu bilgisayarqa internetten word dosyasıindirilirmi yazıcıya falan bağlanırmı bana hiç bişey indirilmez dediler ?
Kim dediyse ya Mac os konusunda bilgisiz cahil, ya da art niyetli. Tahminimce bilgisiz, hayatında Mac görmemiş ülkemin çok bilgili(?), Mac'i ve Linux'u Windowsta çalışan bir program sanan pc satıcısı herhalde.
Sakın korkma gönül rahatlığıyla al.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
mac os bir çok yazıcıyı destekler, interntten araştırabilirsin. ayrıca aldığında full olarak word/excel destekleyen kendi yazılımı var. ek olarak microsoft mac için office yazılımı da çıkarmıştır.

trianon

Asistan
Reaksiyon puanı
15
yani windowsta yapabildiğim oyun hariç her işi bunda yapabilirim macbooka geçince kasma yavaşlama derdinde kurtulurım değil mi

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
yani windowsta yapabildiğim oyun hariç her işi bunda yapabilirim macbooka geçince kasma yavaşlama derdinde kurtulurım değil mi
Her sistemde ufak tefek sıkıntılar çıkar ama seni pişman etmez diye düşünüyorum ne de olsa Windows baydı.:)

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
unutursun windowslu günleri
fan sesiydi kasmaydı...

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
kntrl var :D fn yerine de cmd var :D

trianon

Asistan
Reaksiyon puanı
15
peki genel olarak değerlendirildiğinde fiyat performans bazında iyi bi ürün mü yoksa bu fiyata windows mu almalıyım

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Zevk meselesi, kimisi Windows'u sevmediğini bahane ediyor. Ben olsam aynı paraya bir güçlü bir bilgisayar alır/toplar ve içine Ubuntu kurarım. Macbook sadece işletim sistemi, donanımı yada gücü kesinlikle bir Dell yada Asus Rog ile, monster ile yarışamaz. Çoğu kullanıcı zaten işletim sistemini değil, programları kullanıyor, işletim sistemi sadece arayüz. Bu kullanıcılar ha Mac ha Windows kullanmışlar.
Benim Ubuntu seçememin asıl sebebi

1- Ücretsiz olması
2- Daha güvenli olması
3- Daha hızlı olması
4- Microsoft'un güvenilirsizliği, eksik ve hileleri bilgilendirmeleri
5- Windows Update de dahil pek çok Microsoft servisi'nin zorunlu olarak kullandırılması (Edge'nin beni değiştirme diye yalvarmasını da ekle)
6- Aynı diski başka bir bilgisayara taksam o diskteki Windows çalışmaz ama Ubuntu çalışır. Kısaca daha taşınabilir bir sistem.

Bunlar gibi beğendiğim yanları için Ubuntu seçerim. Aynı şekilde benzer sebepler için insanlar Mac'e geçiyorlar ama bunlar kullanımı ne kadar etkiler o kullanım durumuna kalmış bir şey tabi.

trianon

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Zevk meselesi, kimisi Windows'u sevmediğini bahane ediyor. Ben olsam aynı paraya bir güçlü bir bilgisayar alır/toplar ve içine Ubuntu kurarım. Macbook sadece işletim sistemi, donanımı yada gücü kesinlikle bir Dell yada Asus Rog ile, monster ile yarışamaz. Çoğu kullanıcı zaten işletim sistemini değil, programları kullanıyor, işletim sistemi sadece arayüz. Bu kullanıcılar ha Mac ha Windows kullanmışlar.

1- Ücretsiz olması
2- Daha güvenli olması
3- Daha hızlı olması
5- Windows Update de dahil pek çok Microsoft servisi'nin zorunlu olarak kullandırılması (Edge'nin beni değiştirme diye yalvarmasını da ekle)
6- Aynı diski başka bir bilgisayara taksam o diskteki Windows çalışmaz ama Ubuntu çalışır. Kısaca daha taşınabilir bir sistem.

Bunlar gibi beğendiğim yanları için Ubuntu seçerim. Aynı şekilde benzer sebepler için insanlar Mac'e geçiyorlar ama bunlar kullanımı ne kadar etkiler o kullanım durumuna kalmış bir şey tabi.
şimdi mobilteyede önem vermek gerekir apple taşınabillik ve şıklık konusunu başarabiliyor artık teknoloji hayatımızın heryerinde var taşınabilir olması gerekiyor monster gibi firmalar taşınabilir bilgisayar adı altında4-5 kilo bilgisayar yapıyorla ama apple yeteri kadar donanımı her yıl bize incelterek sunuyor mobiliteyede önem veren bir şirket

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
şimdi mobilteyede önem vermek gerekir apple taşınabillik ve şıklık konusunu başarabiliyor artık teknoloji hayatımızın heryerinde var taşınabilir olması gerekiyor monster gibi firmalar taşınabilir bilgisayar adı altında4-5 kilo bilgisayar yapıyorla ama apple yeteri kadar donanımı her yıl bize incelterek sunuyor mobiliteyede önem veren bir şirket

Türkiyede bulabileceklerin;

HP ENVY 13 laptops | HP® Official Store

HP Spectre Laptop - 13t | HP® Official Store

HP Spectre x360 laptops | HP® Official Store

ASUS ZenBook UX305FA | Notebooks | ASUS USA

ASUS ZenBook 3 UX390UA | Notebooks | ASUS Global

Türkiyede bulamayacaklarından birisi;

The New Razer Blade - Gaming Laptop in Full HD Matte & QHD+

Bu da benim bilgisayarım;

ASUS Transformer Book Flip TP200SA | 2-in-1 PCs | ASUS Global

Bu söylediklerin zaten sektör standardı haline geldi diyebiliriz. Apple bu konuda çoğu popüler markanın gerisinde dahi kaldı. Çünkü diğer markalar ucuz ürünlere dahil olabildiğince çok port yaparken apple cihazlarından port'ları kırparak/kısarak inceltme yoluna gidiyor. Ek aparat almak zorunda bırakıyor bizi. Benim 900TL'lik netbook'umda USB-C portu bulunuyor, IPS ekran, 10 saat batarya. O ağır bilgisayarlar performans bilgisayarı. Onları satın alanları pek anlamıyorum gerçi, taşınabilirlikleri yok. Bir uçağa binmeye kalksan 15kg bagaj hakkın var. Bilgisayar tek başına bir yük. Dizüstü seyahatlerde, kafa toplamak için yada film izlemek, mail kontrol etmek, yazışmak gibi standart işleri yapmak için kullanılmalı ve bunun için çok güçlü bir dizüstüne ihtiyacımız yok. Gerçek performans masaüstünün işidir ve bu ikisini birbiriyle karıştırmak pek ekonomik değil. Seyahat amaçlı güçlü bir bilgisayara ihtiyacın varsa ultrabook almalısın elbette. Her yerde yanında götürebileceğin, ders çalışacağın bir bilgisayarsa çok farketmez, performans 2. planda kalır bu bilgisayarlarda misal.

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106

1- Ücretsiz olması
2- Daha güvenli olması
3- Daha hızlı olması

4 Senedir Mac os kullanıyorum, windows için en güçlü sistemide topladım zamanında ama zamanla kastı, programlar geliştikçe pc yavaşladı, 10 yılı aşkın süredirde gerek ubuntu ve türevleri, zamanında gelişim aşamasındayken bile pardus dahi kullandım, Linux sistemli dağıtımlar aslında çok kaliteliler, ancak hala çok fazla eksik var, hala destek çok kısıtlı (ben ki her zaman açık kaynak ve freeware kullanırım ve savunurum), en iyilesi diyebileceğim Ubuntu hala kararsız (stabilite yok), olmadık yerde program çalışmamaya başlar. Yinede çok büyük sempatim ve sevgim var, 2. sistem olarak notebookta durur arada bakarım.

dedim ya 4 senedir mac kullanıyorum, Mac os Sierra yüklü ve ilk gün çalıştığı gibi aynı hızla çalışıyor. Usb testi yaptım, pc ile bariz fark var. şu an en güçlü donanımı kurup hızın doruklarında pc kullanmaya başlayıp, her zaman ki gibi 4 sene sonunda yeni hızlı pc araştırmalarına girmek çok kuvvetli ihtimal, çünkü artık hızdan ziyade orta seviye moduna geçer, bense düşük donanımlı dediğin mac ile 4 sene sonra aynı hızla kullanıma devam ederim.
4 senede pc'ye harcadığım parayla, yeni nesil Macbook Pro'yu rahatlıkla alıp üstünede değişik zevkler için kullanabilirdim. tek sırun Dövizin çok yüksek olması.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
4 Senedir Mac os kullanıyorum, windows için en güçlü sistemide topladım zamanında ama zamanla kastı, programlar geliştikçe pc yavaşladı,
İnan bana babam da mac'i için aynı şeyden yakınıyor. Açılışı yaklaşık 2 dakika sürüyor, ölçtüm. Güncel yazılım.

en iyilesi diyebileceğim Ubuntu hala kararsız (stabilite yok), olmadık yerde program çalışmamaya başlar.
Bu dediğin kararsızlık durumu benim başıma pek gelmiyor. Sen 16.04 sürümünü yakın zamanda denedin mi ? Şu zamana kadar gördüğüm en iyi Ubuntu sürümüydü :)

şu an en güçlü donanımı kurup hızın doruklarında pc kullanmaya başlayıp, her zaman ki gibi 4 sene sonunda yeni hızlı pc araştırmalarına girmek çok kuvvetli ihtimal, çünkü artık hızdan ziyade orta seviye moduna geçer, bense düşük donanımlı dediğin mac ile 4 sene sonra aynı hızla kullanıma devam ederim.
Ben şu an 6 yıllık bir masaüstü bilgisayardan yazıyorum ve şunu söylüyorum, sadece oyun oynamazsam ve bilgisayar da bozulmazsa 10 yıl daha kullanırım ben bunu. Çok güçlü bir bilgisayara ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. İyi ekranı olsun yeter. Hızlı olmasını her zaman severim bilgisayarımın ama doğrudan bir ihtiyacım değil performans. XP bilgisayar bile iş görür oyun oynamayan birine. Çoğu kullanıcı neden yüksek donanım satın alıyor ? Oyun oynamak için. Video editi yada tasarım için, iş yada hobi için donanım alanlar da var tabi. Eğer sen sadece günlük işler ve işlemciyi yormayan görevler için mac alıyorsan kendine şunu sor, bunu Windows XP yapamaz mıydı ? :) Olay şu ki insanlar ihtiyaçlarını belirlemiyor. Satın aldıkları ürüne değil reklamlara bakıyorlar. Şu ürünü çok övüyorlar, çok iyi diyorlar. Yalan mı ?

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
İnan bana babam da mac'i için aynı şeyden yakınıyor. Açılışı yaklaşık 2 dakika sürüyor, ölçtüm. Güncel yazılım.

Bu dediğin kararsızlık durumu benim başıma pek gelmiyor. Sen 16.04 sürümünü yakın zamanda denedin mi ? Şu zamana kadar gördüğüm en iyi Ubuntu sürümüydü :)

Ben şu an 6 yıllık bir masaüstü bilgisayardan yazıyorum ve şunu söylüyorum, sadece oyun oynamazsam ve bilgisayar da bozulmazsa 10 yıl daha kullanırım ben bunu. Çok güçlü bir bilgisayara ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. İyi ekranı olsun yeter. Hızlı olmasını her zaman severim bilgisayarımın ama doğrudan bir ihtiyacım değil performans. XP bilgisayar bile iş görür oyun oynamayan birine. Çoğu kullanıcı neden yüksek donanım satın alıyor ? Oyun oynamak için. Video editi yada tasarım için, iş yada hobi için donanım alanlar da var tabi. Eğer sen sadece günlük işler ve işlemciyi yormayan görevler için mac alıyorsan kendine şunu sor, bunu Windows XP yapamaz mıydı ? :) Olay şu ki insanlar ihtiyaçlarını belirlemiyor. Satın aldıkları ürüne değil reklamlara bakıyorlar. Şu ürünü çok övüyorlar, çok iyi diyorlar. Yalan mı ?

"Ben olsam aynı paraya bir güçlü bir bilgisayar alır/toplar ve içine Ubuntu kurarım." sözüne istinaden yazdım. Şunu kabul edelim, Mac'i kullanmadan karalayan insanların çoğu yüksek donanım toplayıp daha hızlı olacağını, daha iyi verim alacağını sanıyor. Bende yapılacak işe göre birşeyin tercih edilmesi taraftarıyım. Bende 9 yıllık zamanın en iyi notebooklarından biri var, hala kullandığım zamanlar var ancak işlem kalitesi çok sınırlı, işlem yaparken resmen ağlıyor. masaüstü biraz daha kullanışlı en iyi, en uyumlu donanıma sahip 6 senelik pc var hala kullanılıyor ama hiçbir zaman ilk alındığı 2 yıl gibi değil.

Ubuntu 16.10 sürümünü de denedim, ubuntu yazılım merkezi güncellemelerde bir takım sorunlar yarattı. opera tarayıcı yüklerken yine sorun yaşadım, hala birçok online işlemi ve online tv destek olmadığı için izleyemiyorum. (Digiturk Dilediğin Yerde için silverlight misal) Youtube'da biraz zaman geçirince HTML5 sistemi yormaya başlıyor, flash çalıştıran siteler çöküp duruyor. (inş. birkaç seneye flash bitecek). Muadil olarak LibreOffice kullanırım ama abonesi olduğum Apple Music yok (apple'ın ayıbı). Digiturk izleyemiyorum. VLC, Clementine zaten kalitesi üst seviye yazılımlar, dedim zaten ben Ubuntu'yu severim, zaman zaman kullanırım, destek verildiği ve gelişme kaydettiği zaman zaten tek sistemim olarak kullanmayı istiyorum.