Linux'ta diskleri başlangıçta bağlamak ve şifresiz erşim (Resimli Anlatım)

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


İzleVeÖğren

Üyecik
Katılım
26 Ağu 2018
Mesajlar
81
Puanları
18
Konum
İzmir
Anlatılan yöntemi uygulayabilmek için gnome-disk-utility programını kurmanız gerekiyor. Ubuntu, Pardus gibi ünlü linux dağıtımlarında bu uygulama genelde varsayılan olarak kurulu gelmektedir. kurulu değilse aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak kurabilirsiniz.

Debian tabanlılar için komut:

sudo apt install gnome-disk-utility

Arch tabanlılar için komut:

sudo pacman -S gnome-disk-utility

Bilgisayarınızdaki herhangi bir disk bölümünün açlışta bağlanmasını sağlamak için gnome disk utility programını kullanabilirsiniz. sisteminizde kurulu ise uygulamalar menüsüne girip programın adını aratarak ulaşabilirsiniz.

Programın arayüzünde Resim 1'de birimler yazan alanda bilgisayarınızdaki sabit disk bölümleri listelenmektedir. Burada, başlangıçta bağlamak istediğiniz disk bölümünün üzerine tıklayın arından yine Resim 1'de görünen ayar düğmesine tıklayın ve açılan menüdeki "Bağlama Seçeneklerini Düzenle" seçeneğini kullanın.

DeepinEkranGörüntüsü_20180906164105.png


Bu işlemi yaptığınızda Resim 2'deki pencere karşınıza gelecektir. Burada bağlanma seçeneklerini resimde görüldüğü gibi ayarlayın yani "Otomatik bağlama" seçeneğini kapalı hale getirin, "Başlangıçta bağla" ve "Kullanıcı arayüzünde göster" seçeneklerini seçili hale getirin, Tamam düğmesine basarak işlemi tamamlayın.

DeepinEkranGörüntüsü_gnome-disks_20180906164259.png


Anahtar sözcükler: diskleri başlangıçta bağlamak, disklere şifresiz erşim, Pardus 'da diskleri açılışta bağlama, Pardus disklere şifresiz erişim
 
Üst
stat counter