Linux Mint mi, Manjaro Linux mu ?

Linux Mint mi, Manjaro Linux mu ?

• Kullanılan toplam oy
    10

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İkisinin arasından hangisi favorinizdir ? Neden ?

Snickers

Profesör
Reaksiyon puanı
272
İncelemem de LinuxMint daha ağır basıyor.Kullanımı felan gayet iyi ubuntu gibi felan paket programlarına çok fazla girmiyorsunuz.Terminale bile fazla işiniz düşmüy gibi.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Birincisi ağır bir minimalizm fanıyım. Yani ne olursa olsun hangisi daha aza yeterli/daha nitelikli bir şey sunuyorsa o benim gerçekten de hoşuma gider. Bu konu mobilyadan beğeni sayıma kadar epey yerde hayat felsefemdir. Az yap, çok iş çıkar.

Linux Mint, yapısı gereğince bana gereksiz ve hantalca geliyor. Birincisi gerekli gereksiz ne varsa sistemde tutmaktan keyif almıyorum ve almadığım gibi de sistem kontrolümden kanatlanıp gitmiş gibi hissediyorum. Manjaro ise kullanım rahatlığı kadarıyla Mint kadar olmasa da fazlasıyla rahat ve sistem gerekli gereksiz her araçla beraber gelmiyor. Ayrıca donanımı öyle aman aman sömürmüyor. Bunun yanısıra Pacman'in Apt-Get'e üstünlüğünü düşünürsek Manjaro gözümde epey önde.

Snickers

Profesör
Reaksiyon puanı
272
Birincisi ağır bir minimalizm fanıyım. Yani ne olursa olsun hangisi daha aza yeterli/daha nitelikli bir şey sunuyorsa o benim gerçekten de hoşuma gider. Bu konu mobilyadan beğeni sayıma kadar epey yerde hayat felsefemdir. Az yap, çok iş çıkar.

Linux Mint, yapısı gereğince bana gereksiz ve hantalca geliyor. Birincisi gerekli gereksiz ne varsa sistemde tutmaktan keyif almıyorum ve almadığım gibi de sistem kontrolümden kanatlanıp gitmiş gibi hissediyorum. Manjaro ise kullanım rahatlığı kadarıyla Mint kadar olmasa da fazlasıyla rahat ve sistem gerekli gereksiz her araçla beraber gelmiyor. Ayrıca donanımı öyle aman aman sömürmüyor. Bunun yanısıra Pacman'in Apt-Get'e üstünlüğünü düşünürsek Manjaro gözümde epey önde.

Dostum kullanımı manjaro'nun minte oranla o kadar kolay değil ve mint evet herşeyi doldurmuşlar içine ama kullanım açısında daha iyi ve terminali o kadar çok kullanmıyorsun minti kullanmaktayım.Bu daha iyi gibi geldi 2 gün oldu.Bi de manjaro yüklüyüp senin konuşurum.Finix.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ha diyosan ki terminalle çok fazla iyi kullanıyorum sorunum yok o zaman keyfine göre ;)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Forumun Ağası Finix aslında Manjaro'yu Mint ile kıyaslayınca Mint'ten oyun konusunda bir adım önde. Sebebi en son paketler geliyor ve en son sürücüler demek bu. En son mesa'yı kullanıyoruz biz. Mint'te 100FPS'lerde gezen CS:GO'da Manjaro 200FPS'i gösterdi :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Dostum kullanımı manjaro'nun minte oranla o kadar kolay değil ve mint evet herşeyi doldurmuşlar içine ama kullanım açısında daha iyi ve terminali o kadar çok kullanmıyorsun minti kullanmaktayım.Bu daha iyi gibi geldi 2 gün oldu.Bi de manjaro yüklüyüp senin konuşurum.Finix.
Ha diyosan ki terminalle çok fazla iyi kullanıyorum sorunum yok o zaman keyfine göre ;)
Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama öyle çok terminallik bir olayı yoktu. Paket işleri için Octopi iş görüyordu, eğer KDE gibi masaüstü ortamı kullanıyorsan öyle ayar çekmek için atlı karıncaya girmiyorsun pek. Yani pek öyle abartılacak bir yönü yok.
@Forumun Ağası Finix aslında Manjaro'yu Mint ile kıyaslayınca Mint'ten oyun konusunda bir adım önde. Sebebi en son paketler geliyor ve en son sürücüler demek bu. En son mesa'yı kullanıyoruz biz. Mint'te 100FPS'lerde gezen CS:GO'da Manjaro 200FPS'i gösterdi :)
Debian Stable tabanlı bir dağıtımın en büyük sorunu zaten şu driver güncelliği konusu. Adamlar yüzyıl öncesinden kalma şeyleri kullanıyorlar, pek sevemiyorum. Ha birde yapı olarak hafif olması benim için bir adım önde. Neyse, forza Fedora :D

Snickers

Profesör
Reaksiyon puanı
272
Ha diyosan ki terminalle çok fazla sagol
Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama öyle çok terminallik bir olayı yoktu. Paket işleri için Octopi iş görüyordu, eğer KDE gibi masaüstü ortamı kullanıyorsan öyle ayar çekmek için atlı karıncaya girmiyorsun pek. Yani pek öyle abartılacak bir yönü yok.

Debian Stable tabanlı bir dağıtımın en büyük sorunu zaten şu driver güncelliği konusu. Adamlar yüzyıl öncesinden kalma şeyleri kullanıyorlar, pek sevemiyorum. Ha birde yapı olarak hafif olması benim için bir adım önde. Neyse, forza Fedora :D
Eyv.Fedora gördüm acayıp linux tarafın da versiyonlar mevcut deneye deneye iyi bulmak amacım :D :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Debian Stable tabanlı bir dağıtımın en büyük sorunu zaten şu driver güncelliği konusu.
Ubuntu paketlerini Debian Unstable'dan alır, kararlılaştırır ve sisteme entegre eder hocam :)

Neyse, forza Fedora :D
Benim iş istasyonu favorimdir kendisi :) Ama günlük kullanımda pek değil. Günlük kullanımı çok komplikeleştiriyor. Manjaro basitleştireceği kadar basitleştirmiş. Ben daha çok güncel paketlerle oynamayı seviyorum. Hem performans hem de daha iyi kararlılık ve uyumluluk açısından artıları var.
Ha diyosan ki terminalle çok fazla sagol
Linux kullanmak için terminal bilgisine ihtiyacın yok ama bilmek kesinlikle bir avantajdır ve şu an %2'lik kullanıcı kitlemiz varken bunları öğrenmen artın olacaktır. Her geçen saniye kullanıcı sayımız artıyor. Kullanıcılarımız %5'i, %10'u bulunca bilen abiler arasına girersin :D Şart değil gerçekte terminal komutlarını girmen. En azından oyun oynamak ve günlük işlerini halletmek için. Ama terminal komutlarını öğrenmesini şu an başlayan birine tavsiye ederim.

Kullanması ilk kez eline bir Mac bilgisayar aldığın zamanki göreceğin zorluk kadar en fazla.

Snickers

Profesör
Reaksiyon puanı
272
Ubuntu paketlerini Debian Unstable'dan alır, kararlılaştırır ve sisteme entegre eder hocam :)

Benim iş istasyonu favorimdir kendisi :) Ama günlük kullanımda pek değil. Günlük kullanımı çok komplikeleştiriyor. Manjaro basitleştireceği kadar basitleştirmiş. Ben daha çok güncel paketlerle oynamayı seviyorum. Hem performans hem de daha iyi kararlılık ve uyumluluk açısından artıları var.
Doğru Fedora iş istasyonu olayı daha yatkın normal kullanıcıya göre bir sistem değil.İncelemeler de felanda günlüğe çok fazla gelmeyeceğini söylemekteler.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Fedora hala favori dağıtımlarımdan ve Red Hat favori şirketim. Ama günlük kullanıcıya anlatıyorsam Fedora'nın pek iş görmeyeceğini farkettim. DNF'de bir paket kurmak bile çok uzun sürüyor. Güncellemeler ? Aşırı yavaş kuruluyor. İş istasyonları için kusursuzlaştırmaya çalışmışlar ama günlük kullanıcının bu kadar ilerisine ihtiyacı yok :D Kesinlikle mükemmel bir paket yöneticisi DNF. Ama günlük kullanıcı için fazla.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Ben geliştiriciler için Manjaro Linux tavsiye ediyorum.
Çünkü MSYS2 isimli bir proje var.
Bu proje Arch Linux'un başta geliştirici paketleri olmak üzere paketlerini birer, ikişer Windows'a port ediyor. (Misal Gedit veya Blender'ı Windows'a MSYS2 üzerinden yükleyebiliyorsunuz, güncellemeleri de paket yöneticisinden otomatik yapabiliyorsunuz.)
Derleyici olarak GCC'nin native Windows portu olan MinGW kullandıklarından ötürü performans bire bir aynı.
Bu sayede hem Windows hem Linux'e aynı anda, native performansta çalışan uygulamaları kolaylıkla geliştirebilirsiniz.

MSYS2'yi yükledikten sonra ilk iş olarak "pacman -Syu" yazarak güncellemenin ilk aşamasını yapın, daha sonra işlem bitince pencereyi X tuşundan kapatıp, MSYS2 Shell'i tekrar açın ve "pacman -Su" ile ikinci aşamayı yapın.
İsteğiniz paketleri isim bazlı aramak için "pacman -Ss isim" yazın yüklemek için de pacman -S paketismi" yazın.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Fedora hala favori dağıtımlarımdan ve Red Hat favori şirketim. Ama günlük kullanıcıya anlatıyorsam Fedora'nın pek iş görmeyeceğini farkettim. DNF'de bir paket kurmak bile çok uzun sürüyor. Güncellemeler ? Aşırı yavaş kuruluyor. İş istasyonları için kusursuzlaştırmaya çalışmışlar ama günlük kullanıcının bu kadar ilerisine ihtiyacı yok :D Kesinlikle mükemmel bir paket yöneticisi DNF. Ama günlük kullanıcı için fazla.
Tek çare PiSi. :D

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux Mint benim ilk denediğim Linux dağıtımlarındandır.
Özellikle de Linux Mint Mate'i severim. :)

Snickers

Profesör
Reaksiyon puanı
272
Hiç kimse kimsenin hayatına karışamaz. :D :D :D

Reaksiyon puanı
16,118
Yayım Linux Mint 18.1 Serena 64-bit MATE 1.16.1 mate forever.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Hiç kimse kimsenin hayatına karışamaz. :D :D :D
Ben şu şekil Linux kullanırım.
Şu bayan şu şekil kullanır.
Şu şekil kullanır.
Lisanslar bidir.
Ha kerneli gurban olduğum Linus Torvalds'tan gelebilir amma ve lakin ki öyle değildir.
Eyyorlamam bu kadar.
Hadi hayırlı işler. :D