Soru Kali Linux mu Saf Debian mı?

Bu konuyu okuyanlar

erengore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Linux anlamında genel olarak epey tecrübe sahibi birisiyim arkadaşlar. Arch, Fedora, Kali, Ubuntu ve türevi birçok dağıtım kullandım. Ancak hiç Debian kurmadım.

Kali Linux Debian tabanlı biliyorum. Debian'a geçmek ise aklımda. Ancak birkaç sorum var:

Kali Linux, Debian kadar stabil midir?

Kali Linux Rolling Release diye biliyorum. Debian yüklersem paketleri daha geriden mi alacağım?

Debian GNOME olarak "Temiz bir GNOME'dur." yorumunu yapabilir miyiz? Tema yüklerken ve türevi eklentisel durumlarda Manjaro veya Pop!_OS'daki gibi ilginç durumlarla karşılaşabilir miyim?

Çok teşekkürler.

Çözüm
Debian Stable'dan daha stabil değil, fakat Debian'ın da RR sürümleri var.
Kali Linux Rolling Release diye biliyorum. Debian yüklersem paketleri daha geriden mi alacağım?
Debian Testing veya Unstable kullanırsan muhtemelen o kadar da geriden olmaz.
Debian GNOME olarak "Temiz bir GNOME'dur." yorumunu yapabilir miyiz? Tema yüklerken ve türevi eklentisel durumlarda Manjaro veya Pop!_OS'daki gibi ilginç durumlarla karşılaşabilir miyim?
Yapabiliriz. Hatalar ise bahsettiğin ilginç durumların ne olduğuna bağlı. Dağıtıma özel hatalar daha nadir olur.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Yapabiliriz. Hatalar ise bahsettiğin ilginç durumların ne olduğuna bağlı. Dağıtıma özel hatalar daha nadir olur.

Çözüm

erengore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu sürümlere nereden erişebilirim?

Kali stabilitesi yakın diyebilirseniz aslında Kali'de kalmayı tercih ederim çünkü Kali teması yüklenmiyor bildiğim kadarıyla ve teması çok hoşuma gidiyor hiçbir temayı değişmem.
Ancak yine de daha geriden takip ederim değil mi hocam?
EndeavourOS ve Saf Arch değil de Manjaro'da Firefox kurduğum temayı kullanmadı mesela. Birkaç ayar kurcalayıp edince kendi kendine düzeldi. Bu birkaç uygulamada daha vardı.

Pop! _OS direkt olarak temalamamı reddetti.

Dilediğim, Gnome temasının sisteme en düzgün şekilde işlemesi hocam.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Bu sürümlere nereden erişebilirim?
Kali stabilitesi yakın diyebilirseniz aslında Kali'de kalmayı tercih ederim çünkü Kali teması yüklenmiyor bildiğim kadarıyla ve teması çok hoşuma gidiyor hiçbir temayı değişmem.
Stabilite kullanıcının kullanımına göre de değişiyor aslında, bilinçsiz bir kullanıcı en stabil dağıtımda bile hata alabiliyorken bilinçli bir kullanıcı stabil olmamasıyla bilinen dağıtımlarda bile hata almadan yıllarını sürdürebiliyor. Eğer Kali'nin araçlarına ihtiyacınız yoksa Kali kullanmamanızı tavsiye ederim, fakat halihazırda rahatlıkla kullandığınız bir sistem varsa onu bozmanıza da gerek yok.
Ancak yine de daha geriden takip ederim değil mi hocam?
Testing'den emin değilim fakat Unstable paketlerin ilk test edildiği sürüm olduğu için Kali'den geri kalmayacağınıza eminim.
EndeavourOS ve Saf Arch değil de Manjaro'da Firefox kurduğum temayı kullanmadı mesela. Birkaç ayar kurcalayıp edince kendi kendine düzeldi. Bu birkaç uygulamada daha vardı.

Pop! _OS direkt olarak temalamamı reddetti.

Dilediğim, Gnome temasının sisteme en düzgün şekilde işlemesi hocam.
GNOME veya GTK temaları kullanmadığım için pek bir şey diyemem, fakat bildiğim kadarıyla Debian'daki masaüstü ortamları modifiye edilmemiş oluyor. Zaten kurulumda da 4-5 tane seçenek olması lazım, her birini ayrı ayrı modifiye etseler gereksiz uğraş olur.

Bence halihazırda çalışan bir GNU/Linux sisteminiz varsa rahatınızı bozmayın hocam. Rastgele bir pakete gelen bir güncellemeyi 2 gün erken ya da geç almanız çok da bir şey değiştirmez diye düşünüyorum.

erengore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Stabilite kullanıcının kullanımına göre de değişiyor aslında, bilinçsiz bir kullanıcı en stabil dağıtımda bile hata alabiliyorken bilinçli bir kullanıcı stabil olmamasıyla bilinen dağıtımlarda bile hata almadan yıllarını sürdürebiliyor. Eğer Kali'nin araçlarına ihtiyacınız yoksa Kali kullanmamanızı tavsiye ederim, fakat halihazırda rahatlıkla kullandığınız bir sistem varsa onu bozmanıza da gerek yok.

Testing'den emin değilim fakat Unstable paketlerin ilk test edildiği sürüm olduğu için Kali'den geri kalmayacağınıza eminim.

GNOME veya GTK temaları kullanmadığım için pek bir şey diyemem, fakat bildiğim kadarıyla Debian'daki masaüstü ortamları modifiye edilmemiş oluyor. Zaten kurulumda da 4-5 tane seçenek olması lazım, her birini ayrı ayrı modifiye etseler gereksiz uğraş olur.

Bence halihazırda çalışan bir GNU/Linux sisteminiz varsa rahatınızı bozmayın hocam. Rastgele bir pakete gelen bir güncellemeyi 2 gün erken ya da geç almanız çok da bir şey değiştirmez diye düşünüyorum.
Teşekkür ettim hocam yanıtınız için.
Kali aslında sanırsam minik bir testing ve sonrasında paketleri yolluyor. Kernel olarak 6.1.2 yerine 6.0 kurulu mesela. Bu da minik bir testing süreciyle kullanıcılara paket gönderildiğini doğruluyor sanırsam. Şimdilik biraz kalayım öyleyse, bir ara Debian da test edeceğim.

Bu arada dediğiniz GNOME yorumunu doğru buldum, bence de haklısınız. Her masaüstü ortamında edit'leme yapamayacaklardır.

İyi günler çok teşekkür ederim. :)

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
ISO dosyalarını bulmak biraz zor olabilir, web sitede doğru düzgün link yok çünkü.

Stable: Index of /cdimage/release/current/amd64/iso-cd
Testing Weekly Build: Index of /cdimage/weekly-builds/amd64/iso-cd
Testing Daily Build: Index of /cdimage/daily-builds/daily/current/amd64/iso-cd
Ana link: Index of /cdimage

Linkler 64 bit için bu arada, 32 bit için sanırım amd64 yerine i386 yazmak gerekiyor.
İyi günler çok teşekkür ederim. :)
Rica ederim.

erengore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ISO dosyalarını bulmak biraz zor olabilir, web sitede doğru düzgün link yok çünkü.

Stable: Index of /cdimage/release/current/amd64/iso-cd
Testing Weekly Build: Index of /cdimage/weekly-builds/amd64/iso-cd
Testing Daily Build: Index of /cdimage/daily-builds/daily/current/amd64/iso-cd
Ana link: Index of /cdimage

Linkler 64 bit için bu arada, 32 bit için sanırım amd64 yerine i386 yazmak gerekiyor.

Rica ederim.
Hocam şu sitede hangi bağlantıyla "Testing" İSO'sunu indireceğim?

Offical Release mi, Weekly mi?

Offical "Stable ISO" yu indirmeyecektir değil mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güncelleme:
Debian Weekly ile devam ettim hocam. Kurulumda yine Ağ sürücüsü sorunu yaşadım. DD imajı yerine ISO deneyeyim Kali'nin aksine dedim. Firmware'in içine driver'ı attım. Sistemi Boot ettim ancak siyah ekran. Açılmıyor sistem. Kali Linux'a geri dönüş yapacağım gibi duruyor. :(

Bu Debian İnstaller neden bu kadar sorunlu keşke anlayabilsem...

Son düzenleme:
  • Üzgün
Reactions: 023