Kartuş dolumu ve zararları

Bu konuyu okuyanlar

Kubilayhan014

Doçent
Reaksiyon puanı
179
Merhaba arkadaslar. Elimde HP DESKJET 2620 yazıcı var. Bim marketten aldım. Bu yazıcının kartuşunu kendim doldurdum. Her hangi bir sorun yaşamadım. Ama aklıma sağlık sorunu takıldı. Bu kartuşlar insana cok zarar verir mi? Kanser ve benzeri hastaliklar yapar mı?

Kubilayhan014

Doçent
Reaksiyon puanı
179
Cok bulastirmadiginiz surece sorun olmaz.
Eldiven ile yapıyorum dolum islerini.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve islem bittikten sonra odayi havalandırıyorum.

Dolum yaptıktan sonra yazcıı çalışma esnasında kartus ışlem gördüğü için daha cok zararli partikül atıyormuş dışarıya öyle duydum.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Mürekkep dolumu sağlığa zararlı değildir.
Toner dolumu tehlikelidir. Özel dolim masaları kullanılmalı veya çok iyi koruyucu önlem alınmalıdır.

Kubilayhan014

Doçent
Reaksiyon puanı
179
Mürekkep dolumu sağlığa zararlı değildir.
Toner dolumu tehlikelidir. Özel dolim masaları kullanılmalı veya çok iyi koruyucu önlem alınmalıdır.
Öyle mi. Kartus toner kadar zararli değil o zaman. Bana da öyle geliyordu ama emin olmak istedim. Sıradan bir mürekkepli kalemin eiline bulaşması ile aynı zarari veriyordur diye düşünüyorum.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Öyle mi. Kartus toner kadar zararli değil o zaman. Bana da öyle geliyordu ama emin olmak istedim. Sıradan bir mürekkepli kalemin eiline bulaşması ile aynı zarari veriyordur diye düşünüyorum.
Çok kalıcıdır. Özellikle pamuklu kumaşlardan kesinlikle çıkmaz.
Cilde temas etmemesinde fayda var. Temizlemek için kimyasallarla (hypo) uğraşmazsınız. Eldiven kullanın.

Foto üzerimdeki şort. Sanırım mavi sıçramıştı. Belki 20 kez yıkanmıştır.

f48ba43afd511c77c4c758689c9695c6.jpg

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Bu tür kalemlerin mürekkebi bitince yazıcı mürekkebi ile doldurabilirsiniz. Uç kısmı çıkıyor. Oradan 1ml mavi+0,3ml siyah ekleyin. Yeşil için mavi ve sarı 1/1 kırmızı için magenta ve sarı 1/1 oranında.
5bc27191e8f2245d10a669c3649b0dba.jpg

Kubilayhan014

Doçent
Reaksiyon puanı
179
Bu tür kalemlerin mürekkebi bitince yazıcı mürekkebi ile doldurabilirsiniz. Uç kısmı çıkıyor. Oradan 1ml mavi+0,3ml siyah ekleyin. Yeşil için mavi ve sarı 1/1 kırmızı için magenta ve sarı 1/1 oranında.
5bc27191e8f2245d10a669c3649b0dba.jpg
Teşekkür ederim

Reaksiyon puanı
76
Her iki tip yazıcıda kullanılan bu malzemelerin fiziksel etkileşimli olan durumları birbirlerinden çok farklıdır. Şöyle ki, bir kartuştaki mürekkep tamamen sıvı haldedir, bence toksik bir materyal olmadığı sürece elinize, elbisenize, vb. bu dolumda bulaşsa bile çok zararlı olamaz. Ancak toner tozu havada kolayca da uçabilecek kadar çok hafif yapıdadır, renkli tonerlerde çok küçük plastik partiküller üzerine o renk boyalar yapıştırılarak (boya kaplamayla) bu tonerler renkli hale getirilmişlerdir. Havaya direk karışınca akciğerlere nüfus edebilmesi bu nedenle likit tipteki kartuşlara göre çok daha yüksektir. Tonerlerin gerçek (somut) zararını ise "laser printer ve human healty" başlıklı wikipedia ING ansiklopedisinden, İNG'den tercümeyle de okuyabilirsiniz. Çünkü orada daha bilimsel olarak, odaya kaçak olarak karışıp yayılan bu zararlı partiküllerin mutlak zararlarından detaylı olarak bahsediliyor. Camları iyice açılmış ve ayrı bir odada laser printer'ın olması, yani asıl PC çalışma odasında laser printer'lerin olmaması kanımca alınacak en iyi bir önlemdir. yazı ve resim bastırlıp yazılacaksa bir USB flash bellekle bu diğer camları açık ve havalandırma şartları çok daha iyi olan odalarda bu kolayca da yapılabilir, Wİ-Fİ olan yazıcılarla veya ethernet üzerinden iletişimle bu yazılar, resimler uzaktan kontrollü olarak da işlenebilir, evde ben ayni yöntemleri bizzat da uyguluyorum. Ancak, ofis, kırtasiye, vb. sürekli kamuya açık ve devamlı çalışır durumdaki yerler zaten kapları akşama kadar ve ardına kadar açık olabileceğinden böyle bir nüfusiyetin riski, bu tip yerlerdeki uygulamalarda pek düşünülemez. Zaten bu kadar detaylı (ince olarak) bu düşünülseydi hava temizleyici cihazlar bunların hemen yanına, bu tozları anında absorbe edebilmesi için konması düşünülebilirdi, örneğin. Ama şimdiye kadar böyle bir uygulamaya hiç rastlamadım.

Zaten, bu yere düşen çok küçük partiküllerin kağıt torbalı elektrik süpürgesiyle (Ayni kırılan flüoresan veya CFL yani tasarruf ampulü tüplerinin kırılmasındaki gibi temizlenmemesi öğütlendiği) emilip alınmaması gerektiği, bunların çok küçük boyutta olup, kağıt bir toz torbasından kolayca geçerek yine havaya kolayca karışabileceği (Flüoresan kırıklarındaki az miktardaki civanın ve tüp içi toksik kaplama malzemesinin) uyarısı yapılmaktadır. Sulu sistem bir süpürgeyle (Siklon teknolojili süpürgelerde de yine havaya çok az da olsa bir kaçırma riski olabilir, çünkü %100 torbasız olarak her şeyi emebiliyor demiyor, %1 'lik bir kaçırma payını verip % 99'u veya % 99.90 vb. ile toz emme oranı bu şekliyle mutlaka da belirtiliyor) bu toner tozları, örneğin bir halıya bulaşmışsa eğer kanımca en risksiz olarak sulu sistemli süpürgelerle su içerisine alınabilir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Sonuç: Kanımca bu toner tozlarına direk veya dolaylı yolardan sürekli maruz kalabilmek pasif sigara içiciliğiyle ayni kategoride de varsayılabilir. . Kendinize çok ama çok iyi bakın, çünkü sağlığın karşılığı dünyada başka hiç bir değerle karşılaştırılıp hiçbir şekliyle bir mazeret olarak da ele alınamaz. Saygılarımla.

Son düzenleme: