Kahraman Türk pilot, daha önce görülmemiş bir olaya imza attı

Bu konuyu okuyanlar

Burak Özgen

Profesör
Reaksiyon puanı
271

100920181530381265802_2.jpg
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait helikopterin kahraman pilotu, daha önce görülmemiş bir olaya imza attı.

Kurtarma operasyonunda akıntının yoğun olduğu nehire helikopter indiren kahraman Türk askeri, helikopteri nehire dokunma mesafesinde tutarak akıllara durgunluk veren bir hareket sergiledi.

100920181526151609454.jpg

Sosyal medya da paylaşılan görüntüde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir Sikorsky helikopter, nehire sıfır mesafede yaklaşarak nefesleri kesti. Kahraman pilotun yaptığı bu manevra sosyal medyada büyük beğeni topladı.

100920181524081608171.png

İMKANSIZI HATIRLATTI

1980 yılında, Amerikalı Sikorsky firmasının mühendisleri, S-70 modelinin ters dönme hareketini yapamayacağı uyarısında bulunmuş fakat, Jandarma Pilot Binbaşı Yusuf Keleş helikoptere takla attırarak mühendisleri şaşkına çevirmişti.

Kaynak:Akşam

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
İşi ehline vermek bundan önemli.
Ellerinden öperim komutanım.

Reaksiyon puanı
10,325
1987 yılında Eskişehir 1. Taktik Hava Kuvvet K. 1. Ana Jet Üssünde askerdim. Türkiyeye F-16'ların ilk geliş yılıydı. ilk 2 uçağın bizim üsse gelişi sebebiyle komutanımız kurban kesmesi için bir kasap ve dua yaptırması için de hoca olarak beni görevlendirdi. Kasap kurbanı kesti, ben de tören yerine toplanan bütün askeri personele dua yaptırdıktan sonra iki nazlı kuğu gibi gökyüzünden üstümüze doğru süzülmeye başladılar. Derken... Bir tanesinin motoru durdu ve üstümüze doğru tangır tungur yuvarlanmaya başladı. Gözler faltaşı gibi açılmıştı. Eyvah dedik, uçağımız gitti! Korkudan kaçıştık kenarlara... Uçağımız yere takriben 20-30 metre mesafeye kadar düştü. Gözlerimizi kapadık, Eyvah dediğimiz anda pilot uçağın kontağını açtı, tersine bir dönüş yapıp tekrar gökyüzüne doğru korkunç bir süratle çıkış yaparken rahat bir nefes aldık ya o manzara gerçekten görülmeye değerdi. Hayatımın en büyük heyecanını da, korkusunu da o gün yaşamıştım. Amerikan subayları da vardı o gün gösteride. "Bu hareketi yapabilecek cesarette bir pilot ancak sizin gibi çılgın bir milletten çıkar" dediğini öğrendik komutanımızdan.

Velhasılı kelam biz olmazları başarmayı seven bir milletizdir. Ha bu arada size bir de yine askerlik yaptığım birlikte tanıdığım kahraman bir Türk pilotunun hikayesini anlatmadan geçemem. Bu henüz o günlerde yeni albaylığa terfi etmiş olan Kartal yarbayın hikayedir.

1974 Kıbrıs barış harekatında F-4 pilotu olarak teğmen rütbesiyle görevlidir. Uçağı alttan yakıt deposu üzerinden isabet alır ve yakıt akmağa başlar. durumu üslerine bildirir. Amirleri uçaktan atlayış yapıp uçağı terketmesi emredilir. Lakin kıyamaz Kartal teğmen, bir çare düşünür ve uygular. Bu metot o güne kadar havacılık tarihinde hiç görülmemiştir. Uçağı ters çevirir, yakıtın akmasını önler. O şekildeyken bombalaması gerekli yerleri de bombalar, üsse döner ve tam yere inerken uçağı düz pozisyona getirerek inişi gerçekleştirir. Bu müthiş başarısı ona bir rütbe kazandırırken, emre itaatsizlikten dolayı da iki rütbesinin sökülmesine karar verilir. Ben teskeremi alacağım sırada albaylık rütbesi henüz yeni gelmişti.