Kablosuz Modeme, Kablosuz Modem - Router Bağlamak

Bu konuyu okuyanlar

hasan8705

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elimdeki kablosuz modeme 2. kablosuz modemimi router olarak bağlamak istiyorum. Lakin ikisinden de aynı anda kablosuz ağın kullanılabilir olması gerekiyor. Bu mümkün mü?
Ben router olarak kullanacağım modemi ana modem'e eternet kablo ile bağladım. Lakin iki modemin kablosuz ağını bir türlü aynı zamanda kullanamadım. Amacım modemin birinin hızını düşürüp eve gelene vermek. Diğerinden sınırsız şekilde kendimin kullanması.

TheKorsans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Modemlerin marka modelleri nedir? Bazı modemlerde çoklu ssid ile lan gruplarına ayırıp QoS ile sınırlandırma koyabilirsin yada marka modeline göre bir senaryo kuralım

hasan8705

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Modemlerin birinde sadece bir ağ mümkün ve kullanıya özel hız belirlenemiyor. Diğerinde 5 ssid oluşturuluyor lakin ne kullanıcıya özel neden ağa özel hız seçeneği kesinlikle yok.

Netgear dgn1000
Huawei hg658 v2

TheKorsans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Modemlerin birinde sadece bir ağ mümkün ve kullanıya özel hız belirlenemiyor. Diğerinde 5 ssid oluşturuluyor lakin ne kullanıcıya özel neden ağa özel hız seçeneği kesinlikle yok.

Netgear dgn1000
Huawei hg658 v2
O kadar alışmışım ki büyük networkler üzerine çalışmaya hemen kafamda bir dhcp server kurarız linux'a diye gidiverdim :)
Şöyle yaparsın hocam, Huawei main router'ın olur. QoS çok sağlıklı çalışmasa da, ip bazlı bir QoS'a sahip. Netgear modemini de AP modda çalıştırıp, dağıtımını sağlarsın. Netgear'ın IP'si statik olacağı için, bant genişliğini Huawei'den QoS ile sınırlayıp hız havuzu mantığı ile kullandırabilirsin misafirlerine.

Bu kadar detay ile uğraşmak istemiyorum, daha gelişmiş bir sistem olsun dersen de Asus'un modemlerinin ( dsl n17u üstü özellikle ) QoS ayarları mükemmel güzel, tertemiz çözebilirsin.

hasan8705

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:confused: Pek anlamadım. Anladığım Netgear modem ile neti alacağım huawei modemide router olarak kullanacam gerisi:confused:
Ayrıca iki modemin wi-fi sini aynı anda kullanamazmıyız?

Son düzenleme:

TheKorsans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
:confused: Pek anlamadım. Anladığım Netgear modem ile neti alacağım huawei modemide router olarak kullanacam gerisi:confused:
Yok hocam :) Şema kabaca aşağıdaki gibi.
upload_2017-5-29_1-15-23.png

hasan8705

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Huawei modemimde ip adresi hız limitleme özelliği varmı? Zaten ikiside aynı anda kablosuz çalışsa netgear wifi yi ben kullanacam huawei wifi yide 2mbit e limitleyip kullandıracam.