Joomla İçin Google Adsense ve Google Analytics

Bu konuyu okuyanlar

Mehmet Satar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Joomla için, wordpress'ten sonra en popüler içerik yönetim sistemi ifadesini kullanabiliriz. Tüm dünyada webmaster ve blogçuların para kazanmak için tercih ettiği ilk uygulama kuşkusuz Google AdSense'dir.
google%20adsense.jpg

Google'ın bir diğer teknolojisi ise Google Analytics uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde web sitenizin trafiğini en güvenilir şekilde takip etmeniz mümkündür.
Bu dokümanda sizlere bu iki uygulamayı joomla sisteminde nasıl kullanacağımızı aktarmaya çalışacağım.
1- Joomla İçin Google AdSense
İlk başta bir Google AdSense hesabına sahip olmamız gerekiyor. Bunun için http://www.google.com/AdSense adresine gidip gereken işlemleri yapmalıyız. AdSense hesabımızı altıkdan sonra reklam almak için "adsense kurulumu" sekmesine geliyoruz.
adsense1.png

Panelde 4 farklı başlık var ve açıklamalar mevcut. Biz en karlı olan yöntemi tercih ediyoruz. İçerik için AdSense seçeneğini.
adsense3.png

Ben reklam biriminden bloguma daha uygun olacağını düşündüğüm için "Sadece resim reklamlar" seçeğini tercih ettim.
adsense2.jpg

Buradaki türkçe yönlendirmeler sayesinde gereken işlemleri rahatlıkla yapabileceğinizi düşündüğüm için fazla detaya girmiyorum. Yukarıda Google'ın sunmuş olduğu reklam birimlerinin boyutları mevcut. Size uygun olanı seçiniz. Ben Kendi bloguma uygun olduğunu düşündüğüm 200x200 seçeneğini seçtim.
Gereken ayarlamaları tamamladıktan sonra "Gönder ve kodu al" seçeneği karşımıza gelir. Bu seçeneğe tıklayarak AdSense kodunu almış oluruz.
adsense4.jpg

Şimdi kodumuzu aldıktan sonra sıra kodları joomla portalımıza eklemeye geldi...
Bunun için piyasada eklentiler mevcut. Ancak eklenti olmadan, "modül yöneticisi" sayesinde ve abartısız daha kullanışlı bir şekilde portalımıza reklamı nasıl ekleyeceğiz; onu anlatmaya çalışacağım.
i) Panele giriş yaptıktan sonra modül yöneticisi sekmesini açıyoruz.
adsense5.jpg

ii) Pencerenin sağ üst tarafında bulunan "YENİ" modül ekleme seçeneğini tıklıyoruz. Gelen panelde site seçiliyken "Özel HTML" seçeneğini işaretliyoruz. Ve sağ üstte bulunan "Sonraki" seçeneğini tıklıyoruz.
adsense7.jpg

Çıkan panel yukarıdaki gibidir. Buradan gereken ayarlamaları yapıyoruz. Sıralamayı belirleyip reklamın web sitemizin hangi sayfalarında çıkacağını belirliyoruz. Sonra aynı sayfada aşağıya iniyoruz.
adsense8.jpg

iii) Ve son olarak sayfanın sağ üstünde bulunan kaydet seçeneğini tıklayarak AdSense'nin portalımızda yer almasını sağlamış oluyoruz.
adsense9.jpg

2- Joomla İçin Google Analytics
Daha önce de belirttiğim gibi web sitemizin trafiğini en detaylı ve güvenilir şekilde tesbit etmemizi sağlayan uygulama Google Analytics'tir.
http://google.com/analytics/ adresine gidip kayıt yaptıktıktan sonra bize gerekli kodlar verilecektir.
Bu verilen kodların web sitemizin gövde kısmının herhangi bir yerine yapıştırmanız mümkün. Ancak scriptleri karıştırmamanız için gövde kısmının en son satırlarına bu kodları kaydedelim. Yani </body> tagının hemen üstüne kaydedeceğiz.
Bunun için ilk olarak tema yöneticisine gelip; varsayılan temamızı seçelim.
1google%20analytics.jpg

Varsıyalan temamızı seçtikten sonra üst menüden "HTML Düzenle" seçeneğini tıklayalım.
2googleanalytics.png

Son olarak aşağıda göründüğü gibi verilen kodları gereken yere ekleyelim.
0analytics.jpg

Artık http://google.com/Analytics adresinde girişimizi yaparak web sitemizin trafiğini en gelişmiş şekilde takip edebiliriz.
...
Umarım faydalı bir doküman olmuştur. Herkese iyi günler...

The Danger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Paylaşım güzel joomla ve wordpress kullanıcıları için açıklayıcı olmuş..

M.Uzun

Profesör
Reaksiyon puanı
2
yaptığınız kuralları aykırı birşeydir (bilgi için resme tıklayınız kısmı). tıklamaya teşvik ediyorsunuz kullanıcıları..