İşlemci aniden ısındı. Ne olmuş olabilir?

Bu konuyu okuyanlar

leffe

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Dostlar msi g41m p33 anakartıma pentium d 820 işlemcimi denemek için taktım ancak işlemci 1-2 saniyede lav givi olmuştu. Hemen güç düğmesine basıp çıkarttım. Şimdi bilgisayarı açmaya çalışıyorum ama çalışmıyor. Ne olmuş olabilir?

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
Soğutucu takmazsan işlemci hızlı ısınır ve bilgisayarı kendi kandine kapatir.Yani ısınmada bir sıkıntı yok,işlemciler çok hızlı isinirlar.
Bilgisayarın çalışmama sebebi hakkında bir fikrim yok maalesef.Sogutucunun kablosunu takmadiysan bilgisayar güvenlik amaçlı açılmıyor olabilir.

Froseth

Profesör
Reaksiyon puanı
836
Fan takılı değilse zaten ısınır, takılıysa tam oturmamış olabilir.

leffe

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Soğutucu takmazsan işlemci hızlı ısınır ve bilgisayarı kendi kandine kapatir.Yani ısınmada bir sıkıntı yok,işlemciler çok hızlı isinirlar.
Bilgisayarın çalışmama sebebi hakkında bir fikrim yok maalesef.Sogutucunun kablosunu takmadiysan bilgisayar güvenlik amaçlı açılmıyor olabilir.
Fan takılı değilse zaten ısınır, takılıysa tam oturmamış olabilir.

İşlemciyi denemeden önce işlemcisiz şekilde çalışıyordu fanları çeviriyordu felan. Şimdi denedim işte kasa fanı felan da çalışmıyor powera basınca.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anakart yanmasın ya daha yeni aldım birde. Ooof off.

Acaba çok ısındığı için anakartı yakmış olabilir mi? Power'da sorun olabilir mi bilmiyorum ama powera basınca 1 saniye kırmızı ışık yanıyo fan çok az dönüp kalıyor felan.

Hadi dostlar yok mu bir cevap yanmış mıdır bu lanet kart?

Son düzenleme:

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
İşlemciyi denemeden önce işlemcisiz şekilde çalışıyordu fanları çeviriyordu felan. Şimdi denedim işte kasa fanı felan da çalışmıyor powera basınca.

Anakart yanmasın ya daha yeni aldım birde. Ooof off.

Acaba çok ısındığı için anakartı yakmış olabilir mi? Power'da sorun olabilir mi bilmiyorum ama powera basınca 1 saniye kırmızı ışık yanıyo fan çok az dönüp kalıyor felan.

Hadi dostlar yok mu bir cevap yanmış mıdır bu lanet kart?
Gücü aniden kestigin için sıkıntı çıkmış olabilir.Bu konularda benden daha çok bilgiye sahip @met 35 sana gerekli yardımı edecektir.

leffe

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Gücü aniden kestigin için sıkıntı çıkmış olabilir.Bu konularda benden daha çok bilgiye sahip @met 35 sana gerekli yardımı edecektir.

Hayır dostum powerdan basılı tutarak kapadım bilinçli olarak. Ya varya tam bilgisayar toplanıyordu bu yanmışsa ben biterim.

Ya power yandı yada anakart bir ara bilgisayarcıya götürtüp baktırıcam.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
eski anakartın duruyorsa onunla bi işlemciyi denesene.

leffe

Asistan
Reaksiyon puanı
39

Duruyo ama pinler yamuk, eğik. Bilgisayarcıya mı götürsem. 2 şüphelendiğim şey var. PSU ve anakart.

Ve neyin arızalı olduğunu da anlayamıyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
powere bi şey olmammıştır. Poweri söküp,dışarda çalıştırabilirsin ,denemek için,yine de.

işlemcinide tekrar sök ve tak.Anakart üzerindeki bağlantıları da sök ve tak.

leffe

Asistan
Reaksiyon puanı
39
powere bi şey olmammıştır. Poweri söküp,dışarda çalıştırabilirsin ,denemek için,yine de.

Powera bakacağım. Cidden bir sorun yoksa anakart cortlamıştır. Eskiden çalışan şey şimdi çalışmıyor felan. Ben de anakartı düşündüm.

leffe

Asistan
Reaksiyon puanı
39

Powera bakacağım. Cidden bir sorun yoksa anakart cortlamıştır. Eskiden çalışan şey şimdi çalışmıyor felan. Ben de anakartı düşünd

Dostum powerin pinlerini ataçla denedim. Fan döndürüyordu. Sorun anakartta. Msi'dan nefret ettim. Şimdi gigabyte'ın g41 chipsetli anakartını alacağım.

fangoso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
Dugmeye bastiginda fanlar biraz donup sonra pc kapaniyorsa ve hic ses gelmiyorsa acilirken statik elektrik birikmistir. Youtube dan pc statik elektrik diye arayip izleyebilirsin. En basiti tum parcalari sok sonra geri toparla buyuk ihtimal statik falan kalmaz.

leffe

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Dugmeye bastiginda fanlar biraz donup sonra pc kapaniyorsa ve hic ses gelmiyorsa acilirken statik elektrik birikmistir. Youtube dan pc statik elektrik diye arayip izleyebilirsin. En basiti tum parcalari sok sonra geri toparla buyuk ihtimal statik falan kalmaz.

Dostum ilk başlarda çok ufak da olsa kasa fanı döndürüyordu. Sonra o da gitti. Hiç döndürmüyor artık. Anakart değişecek yapacak birşey yok.

Son mesajlar