HÜRKUŞ ilk uçuşunu gerçekleştirdi!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin olası eğitim uçağı ihtiyacına cevap verecek, Türkiye'nin ilk temel eğitim uçağı HÜRKUŞ, ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

130829_hurkus.hlarge.jpg

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin olası eğitim uçağı ihtiyacına cevap verecek ve dünya pazarında pay sahibi olabilecek özgün bir eğitim uçağının yurtiçi imkanlar kullanılarak tasarımı, geliştirilmesi, prototip üretimi ve uluslararası sertifikasyonunun gerçekleştirilmesi kapsamında geliştirilen HÜRKUŞ, bu sabah ilk uçuşunu yaptı.

Havacılık ve uzay merkezi TUSAŞ'ın 2006'da çalışmalarına başladığı HÜRKUŞ, Türk mühendislerin ürettiği özgün eğitim uçağı niteliklerine sahip. Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi EASA CS 23 kurallarına göre tasarlanan eğitim uçağında, öğretmen ve öğrenci pilot arka arkaya oturabiliyor. Tek turboprop motorlu bir konfigürasyona sahip HÜRKUŞ'un, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti bulunuyor.

Genel kullanım, aletli uçuş, seyrüsefer ve formasyon eğitim aşamalarını gerçekleştirebilme amacıyla üretilen HÜRKUŞ'da, standart uçak sistemlerinin yanı sıra, kabin basınçlandırma, koltuk fırlatma sistemi, uçak üzeri oksijen üretimi sistemi (OBOGS) de yer alıyor.

Türkiye'nin, gelişmiş bir hava aracının tüm unsurlarıyla hazırlanan ilk projesi HÜRKUŞ'un tasarımında 50 mühendis, seri üretim safhasında ise 50 mühendis ve 350 teknisyen çalıştı.

Adını, Türk havacılık tarihinin en önemli pilotlarından Vecihi Hürkuş'tan alan uçak, tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirildi.

AA - ntvmsnbc

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
güzel haber. Böyle bi uçağı buzamana kadar yapamamış olmakda bi o kadar acı.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
güzel haber. Böyle bi uçağı buzamana kadar yapamamış olmakda bi o kadar acı.
bu zamana kadar yapamamış olmak mı? zaten yapıyorduk, adnan menderes kapatmasaydı fabrikayı belki dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olurduk..

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
bu zamana kadar yapamamış olmak mı? zaten yapıyorduk, adnan menderes kapatmasaydı fabrikayı belki dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olurduk..

Ben kapatan başkası biliyorum. forumda tartışmasıda olmuştu.

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Adnan Menderes'in kapattırdığı THK'nın fabrikasıdır.
(Montaj atölyesi desek daha doğru olur.)
Nuri Demirağ'ın kapatılan fabrikası İnönü döneminde kapanmıştır.
Nuri Demirağ'ın fabrikasının kapanması sipariş alamamaktan.
Eskişehir'de gerçekleşen bir kaza sonrası THK'nın siparişlerini iptal etmesi,
ardından da çıkartılan yabancılara uçak satılamaması kanunu sonucu siparişsiz kaldı.

batman53

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Millet olarak adamlar oynuyo, adamlar yapıyo bilincine sahibiz. Milli projelere burun kıvırmak hoşumuza gidiyor. Daha iyisi olması için destek vermek yerine, kafa buluyoruz.