Huawei abd Çin sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Yani çok doğru ve gerçek maalesef. Bakalım huawei ne yapacak. Yani cidden YouTube siz Google siz play store siz Bi telefon düşünemiyorum. Öyle Bi sistem yapmaları lazım ki Androidi aratmasın ki oda çok zor. Şimdi huawei bu 90 günlük süreçte ne yapacak? Telefonlara güncelleme dağıtacak e başka? Harbi harbi bu huawei ne yapacak ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha belki de araları düzelir bilmiyorum huawei ile ilgili bir haber okudum daha sonuö kesin değil diyor. Negatif etkilerden kurtulmak için elimizden geleni yapacağız gibi ifadeler kullandı. Bekleyip görelim.

Mecbur uzlaşacak dayılanması lazım filan diyen zekat beyinliler çıkar ama bu iş huawei kendi yolunu çizmeye ve başarılı olmaya doğru giderse savaşın ticaret savaşı olmadığını sadece normal bildiğimiz savaş için hazırlık süreci olduğunu ve bu kavramın (ticaret savaşı) aptalca bir kavram olduğunu anlarız. Ne olduğunu anlamadan kendimizi çin toprağında nato askeri olarak buluruz valla çin büyük mahalleyi toplar abd :D mevzu aslında yahudi sermayesi meselesi bence. Umarım uzlaşırlar yoksa abd'nin yıllar yılı zengin ettiği ve eğittiği yahudiler çine kayar ve bu ciddi bir savaş sebebidir.

Reaksiyon puanı
16,118
hertürlü uzlaşmak zorundalar çin olmazsa iğne yapamazlar...

Reaksiyon puanı
5,171
Huawei kendi işletim sistemini yapsa bile alışma süreci vesayre derken yani ios ve Android ile bir olacağını zannetmiyorum. 2012 den beri hazırlıyormuş diye biliyorum ama sonuçta yılların Androidi. Huawein ki ne kadar iyi olabilir ki. Tamamen tercih meselesi farklılık isteyenlerin yöneleceği bir işletim sistemi olur şahsımca.
Tekrsrlıyorum parayla olan şey android değil google hizmetleri. Buarın alternatifimin geliştirilmesi zor şeyler değil.

Bütün telefonlar uzak doğuda üretiliyor. Çoğu da Çin'de. Ayfon da buna dahil. Çinliler kendi sistemlerini piyasaya sürmeye başlarsa Google biter. Bir zamanlar Altvista ve Symbian gibi. Siz bunları hatırlıyormusunuz? Bir de PalmOS vardı. Biri gider, diğeri gelir. Ortada boşluk kalmaz.
Google cephesinde kurulmuş manyak ötesi bir düzen var. Google direk arama motoru üzerinden para kazanmıyor. Arma motoru ve reklam uyumundan para kazanıyor. Kısaca yaptığı işte para yok ki insanlar yönelsin. Mesela Rusyanın en büyük mafyalarından birinin sahip olduğu yandex bile rekabet edemedi google ile. Sonucu ortada. Ortada yıllar içinde gelişmiş bir algoritma var. Ve kimse çözemiyor bu algoritmayı. Ve işin dahada mühim yani ise sitelerin google ın belirlediği kurallara göre optimize edilmesi.

Kısaca google ın fişi çekilmediği müddetçe facebook batar Twitter batar hatta youtube batar ama google batmaz.

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
1: Playstore daki uygulamalar Google'in kendisinin değil. Uygulamaların sahipleri uygun pazar bulduklarında başka mağazalara da eklerler.
2: Uygulama mağazasını Google icat etmedi. Tüm Linux ve benzeri sistemlerin dağıtımlarının kendi mağazaları var.
3: Açıkkaynak uygulamalar beleş değil. Kaynak kodu ile birlikte satılır. İsteyen herkes de kullanamaz. Özellikle ticari kullanım konusunda şartlar farklıdır. Android'in bir de Patenli olan kısımları var.
4: Kullanıcı telefon seçerken telefonun markasına bakar ve de fiyatına. Android nedir? çoğu kişi bilmez ve umursamaz.

Reaksiyon puanı
5,171
1: Playstore daki uygulamalar Google'in kendisinin değil. Uygulamaların sahipleri uygun pazar bulduklarında başka mağazalara da eklerler.
2: Uygulama mağazasını Google icat etmedi. Tüm Linux ve benzeri sistemlerin dağıtımlarının kendi mağazaları var.
3: Açıkkaynak uygulamalar beleş değil. Kaynak kodu ile birlikte satılır. İsteyen herkes de kullanamaz. Özellikle ticari kullanım konusunda şartlar farklıdır. Android'in bir de Patenli olan kısımları var.
4: Kullanıcı telefon seçerken telefonun markasına bakar ve de fiyatına. Android nedir? çoğu kişi bilmez ve umursamaz.
3. Maddeye katılmıyorum açikcası. Androidi geliştiren firma google değildir. Google sadece patentlerini satın almıştır. Android kaynak kodu google öncesi geleneğini aynen sürdürmekle beraber tüm geliştiriciler ile ücretsiz olarak paylaşılmaktadır.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bir şeyin Patentini satın alırsan, o senindir zaten. Patent hak sahipliliği olarak geçer. Tapu gibi görebilirsin.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Bir şeyin Patentini satın alırsan, o senindir zaten. Patent hak sahipliliği olarak geçer. Tapu gibi görebilirsin.

Patent türleri çeşit çeşittir kullanım hakkı olarakta geçer mesela alo demek için ericcson amcanın elini öpmek gerek o bize kullanım patenti verir yoksa bir firma bir tek telefon üretebilirdi. Aslında konu açılmışken görüntülü görüşmenin patentinin sadece samsungta olmasıda saçma bir şey demek uygulama üstünden vermek daha az maliyetli olduğundan samsung kimseye satamıyor (kiralamak daha uygun).

Ama dediğin gibi komple tüm hakları alınırsa bu patent tapu olarak geçer bunu administrator emmiye sormak lazım. :)

Reaksiyon puanı
5,171

Linki anlayamadım. Linkte işletmelerin neden mesela ios değilde android tercih etmeleri gerektiği anlatılıyor.

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Keşke öyle bi şey olsa, keşke Huawei kendi işletim sistemini çıkarsa :D Ama blöf hep, abd hep blöf yapar... Ayrıca apple karı azalıyor da ona güle güle diyemeyenler varken, Huawei gibi bir firmaya güle güle denir mi hiç ...

Apple üç ayda 452 milyar dolar kaybetti

Adam son noktayı koydu. Doğru söze ne nedir :)

Aynen, abd hiç bilgi neyim çalar mı, insanların özel hayatlarını didik didik eder mi :D Biri de demiş çin müslümanlara soykırım yapıyor diye, güler misin ağlar mısın :) abd ve siyonistler filistinde ne soykırımlar yapıyolar, ırak, afganistan veya suriye de ne katliamlar yapıyolar... Peki neden seslerini çıkarmıyor bu sözüm ona sevimli taraftarlar ! şeytan çin olunca hemen duygu sömürüsü şeklinde çıkarlarına uygun yaygara koparmaya varlar ama şeytan abd ve siyonistler olunca sus pus olurlar, bıçakla dahi açamazsın ağızlarını :p Yuh diyorum öylelerine... Siz ancak çıkarlarınıza uyarsa hak, hukuk dersiniz yoksa gugukmuş muamelesi yaparsınız.

Aklımdan geçenler...

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Linki anlayamadım. Linkte işletmelerin neden mesela ios değilde android tercih etmeleri gerektiği anlatılıyor.
Orada bir yerde kısa olarak yazmış gelişmelerin Google tarafından yönetildiğini. O sayfa kurumsal kullanıcılara hitab ediyor. Android'i kendi ürettiğiniz cihaza veya kullandığınız ekipmana uyarlayın deniyor özet olarak. Bir İşletim sistemi anca donanımı tanıyorsa (O donanıma uyarlanmışsa) donanımı çalıştırabilir. İşletim sistemi yap, her yerde çalışsın olmuyor. Açık kaynağın avntajı kurumsal kullanıcı ile kaynak kodun paylaşılıyor olması ve her üreticinin kedi donanımına uyarlama şansı olması.

Reaksiyon puanı
5,171
Orada bir yerde kısa olarak yazmış gelişmelerin Google tarafından yönetildiğini. O sayfa kurumsal kullanıcılara hitab ediyor. Android'i kendi ürettiğiniz cihaza veya kullandığınız ekipmana uyarlayın deniyor özet olarak. Bir İşletim sistemi anca donanımı tanıyorsa (O donanıma uyarlanmışsa) donanımı çalıştırabilir. İşletim sistemi yap, her yerde çalışsın olmuyor. Açık kaynağın avntajı kurumsal kullanıcı ile kaynak kodun paylaşılıyor olması ve her üreticinin kedi donanımına uyarlama şansı olması.
Sanırım biraz konudan saptık. Benim size katılmadığım noktası androidin katnak kodlarının ücretli dağıtıldığını söylemenizdi. Zaten diğer söylesiklerinize harfi harfine katıldım.

Edit:Yukarıda yanlış anlaşılmaya sebep verilecek bir idade kullanmışım androidi geliştiren googledır. Üreten google değildir.

Keremow01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Whatsapp, Facebook ve Instgram olmıcak diye duydum doğru mudur

Olmazsa eğer yerini neyle doldurabilirler

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bip, Mip Emo, Demo... binlerce var. Milyonlar tarafından da kullanılıyor. Bir tek Türkiyedeki kullanıcılar keşfetme özürlüsü.