Hoparlör sistemi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu konuyu okuyanlar

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
arkadaşlar benim bilgisayarın 2+1 haporlör sistemi eskidi,yeni hapörler sistemi almak istiyorum.fakat alırken hangi özelliklere dikkat etmeliyiz bilmiyorum.benim kullanmak istediğim yüksek ve kaliteli ses özelliklerine sahip olması.eski kullandığım 2+1 platoon idi.kaliteli ses çıkıyordu ama ses seviyesi bana göre düşüktü.sizin bu konuda önerileriniz nedir?marka ve model de önerilebilirsiniz.maksimum bütçem 100 tl

yağmuradam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
1. ne için alınacak örn. filim izlemek ve oyun oynamak yada müzik dinlemek
2. ses frekans değeri frekans aralığı geniş olmalıdır örn. 16-22 hz
3. hoparlör gücü elektiriksel bir terim w ile gösterilir mesela benimki 32 w

bunların dışında benim tavsiyem genelde müzik dinliyeceksen 2+1 değilde doğru dürüst 1+1 düşünülebilir mesela benim kullandığım
http://www.eksenbilgisayar.com/urun...0-series-ii-32w-rms-20-ses-sistemi-siyah.aspx
ama zor bulunuyor ve birazda pahalı bunun t20 serisi 140 lıra civarı ve vatanda satılıyor

celalim93

Doçent
Reaksiyon puanı
2
logitech alınıncaya kadar edifier alınır bence daha iyi logitech den

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
Pioner deneyebilirsin daha iyisini bulursna söyle :)

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
1. ne için alınacak örn. filim izlemek ve oyun oynamak yada müzik dinlemek
2. ses frekans değeri frekans aralığı geniş olmalıdır örn. 16-22 hz
3. hoparlör gücü elektiriksel bir terim w ile gösterilir mesela benimki 32 w

bunların dışında benim tavsiyem genelde müzik dinliyeceksen 2+1 değilde doğru dürüst 1+1 düşünülebilir mesela benim kullandığım
http://www.eksenbilgisayar.com/urun...0-series-ii-32w-rms-20-ses-sistemi-siyah.aspx
ama zor bulunuyor ve birazda pahalı bunun t20 serisi 140 lıra civarı ve vatanda satılıyor

genelde müzık dınlemek arasıra fılm ızlemek,oyun nadir.benım şuan kulandığım platoon marka 230 v/50 HZ yazıyor.fena değidli.ama kablolarda kopukluk var bu yüzden cızırtı yapıyor,bazen ses az çıkıyor.yanı alalı 3 sene falan oldu.bununla hepsını yapıyordum.müzık,fılm vs..şimdi alacağım bundan biraz daha ıyı olsun dıyorum
1+1 yada 5+1 olması neyı değiştırı.daha mı kalıtelı ses çıkar yoksa daha çok ses hızı.yanı ne farkı var
birde bunların kablosuzu olsa daha iyi olur.kablolar karışıp masaüzerınden yere düşüyor.bu sefer kopukluk oluyor

logitech al hayatını yaşa derim. 5+1 leri araştır netten
5 tane haporlerı nereye koyacam?ayrıyetden kablo sıkıntısı .benımkısı masaüzerı pc nın yanında olacak aradabir balkonda otururken haporlerı yanıma alacam.bunda taşıması,kurması zor olur.

Adam parti vericek sanki he :D
pardon ben bayanım:sleep:

logitech alınıncaya kadar edifier alınır bence daha iyi logitech den
logitech bılındık marka.maus ta ıyıdır ama haporlerını bılmem.
Pioner deneyebilirsin daha iyisini bulursna söyle :)
100 tl ye pıoner alınabılıyorsa sen söyle de oradan alayım:D

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
haporlör değil hoparlör dostum. yanlış anlama ama en azından başlık açarken daha dikkatli olalım derim ben. türkçemizi düzgün kullanalım,yanlış yazıldığında çok göze batıyor.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
arkadaşlar netden araştırdım marka önerilerinize göre kafama uyan ıkı tane ürün buldum.yanı kullanıcı yorumlarından dolayı:)
logıtech biraz pahalı gibi ama kullananların olumsuz yorumlarını görmedım
edifier de kumandası yokmuş.kulanıcının bırı de kalıtesız malzeme kullandığını yazmış
sizce bu ürünlerin kalitesi nasıl?
bu arada ses kartım realtek ama ben arasıra tv ye ve telefonuma da bağlamak ıstıyorum.

logıtech

http://www.bimeks.com.tr/urun/108162/logitech-z-323-2-1-hoparlor-980-000356-.aspx#photos

edifier

http://www.vatanbilgisayar.com/Hoparl%C3%B6r%20%28Speaker%29/edifier-x600-x600-2+1-speaker/productdetails.aspx?I_ID=43918

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
İkisi arasından Logitech daha kaliteli ve işin teknik kısmından ziyade woofer in altında bacaklar şart bende s220 modeli var sadece fişe takmayla bile yer temasıyla titreşimden çok rahatsız edici bir ses oluşuyor.

Z323 ihtiyacını karşılar kesinlikle.

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
v2-43914.jpg

[h=1]EDIFIER M1335 2+1 SPEAKER[/h]Kumandaya taktıysan buyur kumandalı olanı :)

emretanriverdi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
genelde müzık dınlemek arasıra fılm ızlemek,oyun nadir.benım şuan kulandığım platoon marka 230 v/50 HZ yazıyor.fena değidli.ama kablolarda kopukluk var bu yüzden cızırtı yapıyor,bazen ses az çıkıyor.yanı alalı 3 sene falan oldu.bununla hepsını yapıyordum.müzık,fılm vs..şimdi alacağım bundan biraz daha ıyı olsun dıyorum
1+1 yada 5+1 olması neyı değiştırı.daha mı kalıtelı ses çıkar yoksa daha çok ses hızı.yanı ne farkı var
birde bunların kablosuzu olsa daha iyi olur.kablolar karışıp masaüzerınden yere düşüyor.bu sefer kopukluk oluyor

5 tane haporlerı nereye koyacam?ayrıyetden kablo sıkıntısı .benımkısı masaüzerı pc nın yanında olacak aradabir balkonda otururken haporlerı yanıma alacam.bunda taşıması,kurması zor olur.

pardon ben bayanım:sleep:

logitech bılındık marka.maus ta ıyıdır ama haporlerını bılmem.

100 tl ye pıoner alınabılıyorsa sen söyle de oradan alayım:D
O zaman Logitech 2+1 almanızı öneririm :D

yağmuradam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
eğer internetten alacaksanasız tek tavsiyem microlab solo 7 ama biraz zor bulunuyor internetten blabilirsiniz bunun üzürerine tanımam ama ağır ve büyüktür buda kalitesi güzelliğiyle orantılıdır fiyatı hakkında çok bilgim yok ama müzik dinlemek için en iyisi hangisi derseniz bu

eğer fiyatı biraz arttırabilirseniz ve tekrar ediyorum çoğunlukla müzik dinlicekseniz bu iyidir zaten kaliteli bir hoparlörün verdiği ses kalitesini filimdede müziktede uzun zaman yaşarsınız bence 2+1 e ihtiyacınız yok
http://www.vatanbilgisayar.com/Hopa...20-1+1-speaker/productdetails.aspx?I_ID=27063
bide size bu sektör deki kaliteli firmaları yazayım arada kalırsanız bakarsınız
microlab
mikado
logitech
creative
yazarken herhangibir sıralama kullanmadım :)
bide illa 2+1 olsun diyorsanız şunada bakabilirsiniz http://www.vatanbilgisayar.com/Hopa...spekaer-usb+sd/productdetails.aspx?I_ID=63894
bide genelde ahşap olanlardan daha iyi ses çıkar :)

müzik için mutlaka üzerinde tweeter ı olan bir hoparlor olmalı aksi taktirde tizleri güzel alamazsınız tweeter = tizleri veren küçükbir hoparlor çeşidi sosyal amaçlı olanıyla alakası yok

yağmuradam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
haporlör değil hoparlör dostum. yanlış anlama ama en azından başlık açarken daha dikkatli olalım derim ben. türkçemizi düzgün kullanalım,yanlış yazıldığında çok göze batıyor.
hoparlör fransızca asıllı bir kelime türkçemizin sicili halen temiz :)

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ben philips 1+1 kullanıyorum creative 2+1 i geçiyor

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Sen en iyisi git mağaza da test et öyle al �� Ama bence tercihini edifier'dan yana kullan ��

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Şu an'a kadar fiyat performans açısından yapılan en iyi tavsiye Edifier X600'dür, bundan iyisi 300 liralık Logitech bile değildir, hiç boşuna aynı fiyatlarda Logitechlerle karşılaştırmayın, )ses kalitesi açısından) müzik sadece bas değildir, mid ve high frekanslardan da oluşur, 700-800 liralık Logitech Z5500 bile bu açıdan rezalet bir sese sahiptir, ha hayatında Hi-Fi sistemden müzik duymamış olanlar şimdi gelip itiraz edebilir, çok normal. İster inanın ister inanmayın 150-200 liraya çok daha iyi ses veren 2+1 sistemler vardır (sabwoofer bu konuya dahil değil, o konuda Logitech tabi ki çok iyi, uydu hoparlörlerden bahsediyorum, sesin netliği vb)

Şunun da özellikle altını çizelim, müzik 5+1 dinlenmez, müzik 2 kanaldır, 2+1 olması bu gerçeği değiştirmez, ama 5+1 değiştirir ve kötü yönde değiştirir, sadece filmler 5+1 şeklinde izlenip dinlenebilir.

Altını çizeceğim bir başka husus da şu, 16-20Khz olayı ya da bir başka deyişle size önerilen geniş frekans aralığı tamamen bir aldatmacadır, çünkü ne insan kulağı 20hz den daha low frekans bir ses duyabilir ne de 20kHz'den yüksek bir frekansı duyabilir, ayrıca duyma konusunu geçtim, bu frekansların dışında ses veren bir müzik aleti de yoktur, hattâ ve hattâ dünyadaki tüm insanlar genetik olarak 25-30 yaşlarından sonra 15-17Khz üzeri frekansları yeterli desibel şiddeti olmadan duyamazlar. Zaten duyarlarsa da duydukları şey müzik değildir, o sesler müzik enstrümanlarından çıkmaz. (20kHz üzeri)

Önermiş olduğumuz X600'ün bence tek kötü yanı ses açma kısma potansı malesef wooferdadır, sesi ordan son verip pc den ayarlamak gerekir. Uzaktan kumandası da yoktur. Fakat bu fiyata en iyi sesi de bu şekilde alabilirsiniz.

yağmuradam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şu an'a kadar fiyat performans açısından yapılan en iyi tavsiye Edifier X600'dür, bundan iyisi 300 liralık Logitech bile değildir, hiç boşuna aynı fiyatlarda Logitechlerle karşılaştırmayın, )ses kalitesi açısından) müzik sadece bas değildir, mid ve high frekanslardan da oluşur, 700-800 liralık Logitech Z5500 bile bu açıdan rezalet bir sese sahiptir, ha hayatında Hi-Fi sistemden müzik duymamış olanlar şimdi gelip itiraz edebilir, çok normal. İster inanın ister inanmayın 150-200 liraya çok daha iyi ses veren 2+1 sistemler vardır (sabwoofer bu konuya dahil değil, o konuda Logitech tabi ki çok iyi, uydu hoparlörlerden bahsediyorum, sesin netliği vb)

Şunun da özellikle altını çizelim, müzik 5+1 dinlenmez, müzik 2 kanaldır, 2+1 olması bu gerçeği değiştirmez, ama 5+1 değiştirir ve kötü yönde değiştirir, sadece filmler 5+1 şeklinde izlenip dinlenebilir.

Altını çizeceğim bir başka husus da şu, 16-20Khz olayı ya da bir başka deyişle size önerilen geniş frekans aralığı tamamen bir aldatmacadır, çünkü ne insan kulağı 20hz den daha low frekans bir ses duyabilir ne de 20kHz'den yüksek bir frekansı duyabilir, ayrıca duyma konusunu geçtim, bu frekansların dışında ses veren bir müzik aleti de yoktur, hattâ ve hattâ dünyadaki tüm insanlar genetik olarak 25-30 yaşlarından sonra 15-17Khz üzeri frekansları yeterli desibel şiddeti olmadan duyamazlar. Zaten duyarlarsa da duydukları şey müzik değildir, o sesler müzik enstrümanlarından çıkmaz. (20kHz üzeri)

Önermiş olduğumuz X600'ün bence tek kötü yanı ses açma kısma potansı malesef wooferdadır, sesi ordan son verip pc den ayarlamak gerekir. Uzaktan kumandası da yoktur. Fakat bu fiyata en iyi sesi de bu şekilde alabilirsiniz.
frekans aralığı konusuna pek katılmasamda gayet güzel bir açıklama olmuş :)

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
arkadaşlar öncelikle önerileriniz için sağolun.benim 3-4 sene önce toplmaa bilgisayarımla almış olduğum ve hala kullanmakta olduğum hoparlör bu

platoon-pl-s310-ses-sistemi-21.jpg

ortadaki cihazı bilgisayar masasının altına,diğer ıkı kolonu da monitörun yanına koyuyorum.uzatmalı kabloları bazen ayağıma elıme takıldığından bırçok kez yere düşürdüm.alt tarafları kırıldı,yapıştırdım.şuan açma kapama düğmesının olduğu yerde sıkıntı var. açıp kapayınca ses cızırtılı çıkıyor.bunun ses kalıtesı bana göre ıyıydı ama fazla ses çıkarmıyor.bununla fılm oyun müzık hepsını yapıyordum
alacağım ürünün kablosuz olmasını ısterım.hem kolonları taşıma açısından hemde karışmaması ıçın.ama benım butceme göre bulacağımı pek sanmıyorum.bu cihazda da fazla özellık yoktu.şuankı cıhazlara bakıyorum arka taraflarınsa bırçok giriş bölumu bulunuyor

v2-43914.jpg

EDIFIER M1335 2+1 SPEAKER

Kumandaya taktıysan buyur kumandalı olanı :)

aslında kumanda pek önemli değil:)yalnız bunun kolonları çok küçük değil mı?

eğer internetten alacaksanasız tek tavsiyem microlab solo 7 ama biraz zor bulunuyor internetten blabilirsiniz bunun üzürerine tanımam ama ağır ve büyüktür buda kalitesi güzelliğiyle orantılıdır fiyatı hakkında çok bilgim yok ama müzik dinlemek için en iyisi hangisi derseniz bu

eğer fiyatı biraz arttırabilirseniz ve tekrar ediyorum çoğunlukla müzik dinlicekseniz bu iyidir zaten kaliteli bir hoparlörün verdiği ses kalitesini filimdede müziktede uzun zaman yaşarsınız bence 2+1 e ihtiyacınız yok
http://www.vatanbilgisayar.com/Hopa...20-1+1-speaker/productdetails.aspx?I_ID=27063
bide size bu sektör deki kaliteli firmaları yazayım arada kalırsanız bakarsınız
microlab
mikado
logitech
creative
yazarken herhangibir sıralama kullanmadım :)
bide illa 2+1 olsun diyorsanız şunada bakabilirsiniz http://www.vatanbilgisayar.com/Hopa...spekaer-usb+sd/productdetails.aspx?I_ID=63894
bide genelde ahşap olanlardan daha iyi ses çıkar :)

müzik için mutlaka üzerinde tweeter ı olan bir hoparlor olmalı aksi taktirde tizleri güzel alamazsınız tweeter = tizleri veren küçükbir hoparlor çeşidi sosyal amaçlı olanıyla alakası yok
internetden ancak mağazaların sıtelerınden alışverış yaparım.yanı vatan,bimeks gibi.diğersıtelerden bırşey almam.
ilk önerdığınızın fiyatı bana göre pahalı.zaten 100 tl bana göre de çok sayılır:)
mıcro olanı da hıç duymadım.benım eskı müzık setım vardı.kolonları buyuk ve ahşaptandı güçlü ses cıkıyordu ama müzık kalitesı düşüktü

özellıklerden pek anlamıyorum da yalnız fiyatı ucuz olunca bana göre kalıtesız oluyor:laugh:
ben philips 1+1 kullanıyorum creative 2+1 i geçiyor
marka modelı belirtırsen çok memnun olurum ama phlıps urunlerı tahmınım pahalıdır
Sen en iyisi git mağaza da test et öyle al  Ama bence tercihini edifier'dan yana kullan 
mağazada çıkan ses ıle evde çıkan ses aynı değildır.belkı mağazadakı adamın ses kartı güçlüdür

Edifier markasını ilk defa duyduğum ıçın bıraz endışelıyım.ama logıtech tanıdık.özellıkle maus konusunda kalıte.güzel anlatmışsınız da ben bazı kulandığınız terımlerın ne anlam geldını anlamadım.örneğın wooferd ne oluyor.mid,high frekans,(sabwoofer ne anlama gelıyor bılmıyorum.ama galıba nu ürünü alacağım.ama biraz daha soruşturayım sonra pişman olmayayım

Edifier X600 ile ne farkı var.hem ıkısı de benım butceyı aşıyor.x600 124 tl gözukuyor.100 tl ye alabılsem ıyı olacak

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Edifier x600'ü bende öneririm sesi sonuna kadar açıpta 5 dk dinleyemezsin zaten ve seste bozulma da meydana gelmiyor. Bir arkadaşın dediği gibi ses ayar butonu woofer'ın üstünde tek sorun o gözükebilir :)
http://www.vatanbilgisayar.com/edifier-x600-x600-2+1-speaker/productdetails.aspx?I_ID=43918

woofer ne ya anlamadım?
çok kaba bır cıhaza benzıyor.kolonları bıtışık mı yoksa kablo ıle uzatılıyor mu?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

yeni bir ürün daha buldum.özellıkle phılıps ıyı marka gıbı gelıyor bana ama özellıklerı nasıl bılmıyorum

http://www.gold.com.tr/philips-spa2360-10-hoparlor_u

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
arkadaşlar öncelikle önerileriniz için sağolun.benim 3-4 sene önce toplmaa bilgisayarımla almış olduğum ve hala kullanmakta olduğum hoparlör bu

platoon-pl-s310-ses-sistemi-21.jpg

ortadaki cihazı bilgisayar masasının altına,diğer ıkı kolonu da monitörun yanına koyuyorum.uzatmalı kabloları bazen ayağıma elıme takıldığından bırçok kez yere düşürdüm.alt tarafları kırıldı,yapıştırdım.şuan açma kapama düğmesının olduğu yerde sıkıntı var. açıp kapayınca ses cızırtılı çıkıyor.bunun ses kalıtesı bana göre ıyıydı ama fazla ses çıkarmıyor.bununla fılm oyun müzık hepsını yapıyordum
alacağım ürünün kablosuz olmasını ısterım.hem kolonları taşıma açısından hemde karışmaması ıçın.ama benım butceme göre bulacağımı pek sanmıyorum.bu cihazda da fazla özellık yoktu.şuankı cıhazlara bakıyorum arka taraflarınsa bırçok giriş bölumu bulunuyor

aslında kumanda pek önemli değil:)yalnız bunun kolonları çok küçük değil mı?

internetden ancak mağazaların sıtelerınden alışverış yaparım.yanı vatan,bimeks gibi.diğersıtelerden bırşey almam.
ilk önerdığınızın fiyatı bana göre pahalı.zaten 100 tl bana göre de çok sayılır:)
mıcro olanı da hıç duymadım.benım eskı müzık setım vardı.kolonları buyuk ve ahşaptandı güçlü ses cıkıyordu ama müzık kalitesı düşüktü

özellıklerden pek anlamıyorum da yalnız fiyatı ucuz olunca bana göre kalıtesız oluyor:laugh:

marka modelı belirtırsen çok memnun olurum ama phlıps urunlerı tahmınım pahalıdır

mağazada çıkan ses ıle evde çıkan ses aynı değildır.belkı mağazadakı adamın ses kartı güçlüdür

Edifier markasını ilk defa duyduğum ıçın bıraz endışelıyım.ama logıtech tanıdık.özellıkle maus konusunda kalıte.güzel anlatmışsınız da ben bazı kulandığınız terımlerın ne anlam geldını anlamadım.örneğın wooferd ne oluyor.mid,high frekans,(sabwoofer ne anlama gelıyor bılmıyorum.ama galıba nu ürünü alacağım.ama biraz daha soruşturayım sonra pişman olmayayım

Edifier X600 ile ne farkı var.hem ıkısı de benım butceyı aşıyor.x600 124 tl gözukuyor.100 tl ye alabılsem ıyı olacak
kardeş philips in sitesinden baktımda kaldırmışlar

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
frekans aralığı konusuna pek katılmasamda gayet güzel bir açıklama olmuş :)

Tabii ki katılırsınız katılmazsınız o konuda bir şey diyemem, fakat müzik işi matematiktir, fundamental frekanslar değişmez, kulaklık satan firmalar istediği kadar 16hz 20khz kulaklık sattıklarını iddia etsinler, gerçekler ve sonuç değişmiyor, hiçbir insan kulağı o frekansı duyamaz, tıpkı kızılötesi (veya gama ışınları) diye bir şey var ama çıplak gözle onu göremediğimiz gibi, insan kulağı da bu frekansları duyamaz.

Yalnız şu var ve çok ilginçtir, insan kulağı bu frekansı duyamasa da (yüksek desibelde) hissedebilir (tüm frekansları değil sadece low frekansları ve en fazla 16hz'ye kadar ve buna kulaklık dahil değil) , bunu da titreşimler sayesinde algılar (bunun için gerçekten tanesi 15, 20bin dolarlık fiyatlardan başlayan büyük boyutlu kabinler gerekir örnek kabinlerle ilgili link aşağıda) , fakat duymak başka şeydir.
http://www.higherfi.com/audio_speakers/sa

Yani 100 liraya 20hz frekans içinde ses duymanız imkansızla eş anlamlıdır.

Burada interaktif frekans tablosu var, hangi enstürmanın (insan sesi dahil) hangi frekans aralıklarında ses verdiğini görebilirsiniz.
http://www.independentrecording.net/irn/resources/freqchart/main_display.htm

Mesela elektro gitardan örnek vereyim.
Standart akordlanmış 6 telli bir gitar,akord kaçırmadığını da farz edersek
Kalın Mi teli 82.41 Hz frekansında.
İnce mi teli, gitarın 24. perdesinde 1.318HZ yani 1.3Khz frekansından ses verir.

şimdi sadece gitar dinlediğinizi farz edelim, 20hz bir kulaklık bu enstrümanda işe yarar mı?
lakin sorduğum bu soru yanlıştır, çünkü cevabı zaten olan, her türlü deney ile test edilmiş bir konudur.

bunları da geçtim, piyasada vermesi gereken frekansları doğru düzgün veren 100 lira altı fiyatta bir kulaklık ve kabin de yoktur.
herkesin!!! beğendiği Logitech Z5500'ün (700-800 TL) uyduları dahi, en basit frekansları bile hatalı vermektedir.
buna verdiği paradan pişman olup, subwoofer kısmı hariç, tüm uydularını değiştiren insanlar biliyorum.

Bu nedenle katılın katılmayın, sonuç değişmez.

chivalrous

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
woofer ne ya anlamadım?
çok kaba bır cıhaza benzıyor.kolonları bıtışık mı yoksa kablo ıle uzatılıyor mu?
Woofer dediğimiz senin koyduğun(Platoon) resimde ortada duran bassları veren kolonlara oranla daha büyük olan cihaz. Kolonlara gelince kablosu 1.5 m vardır tahminen yeterli seviyede yani :)

yağmuradam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tabii ki katılırsınız katılmazsınız o konuda bir şey diyemem, fakat müzik işi matematiktir, fundamental frekanslar değişmez, kulaklık satan firmalar istediği kadar 16hz 20khz kulaklık sattıklarını iddia etsinler, gerçekler ve sonuç değişmiyor, hiçbir insan kulağı o frekansı duyamaz, tıpkı kızılötesi (veya gama ışınları) diye bir şey var ama çıplak gözle onu göremediğimiz gibi, insan kulağı da bu frekansları duyamaz.

Yalnız şu var ve çok ilginçtir, insan kulağı bu frekansı duyamasa da (yüksek desibelde) hissedebilir (tüm frekansları değil sadece low frekansları ve en fazla 16hz'ye kadar ve buna kulaklık dahil değil) , bunu da titreşimler sayesinde algılar (bunun için gerçekten tanesi 15, 20bin dolarlık fiyatlardan başlayan büyük boyutlu kabinler gerekir örnek kabinlerle ilgili link aşağıda) , fakat duymak başka şeydir.
http://www.higherfi.com/audio_speakers/sa

Yani 100 liraya 20hz frekans içinde ses duymanız imkansızla eş anlamlıdır.

Burada interaktif frekans tablosu var, hangi enstürmanın (insan sesi dahil) hangi frekans aralıklarında ses verdiğini görebilirsiniz.
http://www.independentrecording.net/irn/resources/freqchart/main_display.htm

Mesela elektro gitardan örnek vereyim.
Standart akordlanmış 6 telli bir gitar,akord kaçırmadığını da farz edersek
Kalın Mi teli 82.41 Hz frekansında.
İnce mi teli, gitarın 24. perdesinde 1.318HZ yani 1.3Khz frekansından ses verir.

şimdi sadece gitar dinlediğinizi farz edelim, 20hz bir kulaklık bu enstrümanda işe yarar mı?
lakin sorduğum bu soru yanlıştır, çünkü cevabı zaten olan, her türlü deney ile test edilmiş bir konudur.

bunları da geçtim, piyasada vermesi gereken frekansları doğru düzgün veren 100 lira altı fiyatta bir kulaklık ve kabin de yoktur.
herkesin!!! beğendiği Logitech Z5500'ün (700-800 TL) uyduları dahi, en basit frekansları bile hatalı vermektedir.
buna verdiği paradan pişman olup, subwoofer kısmı hariç, tüm uydularını değiştiren insanlar biliyorum.

Bu nedenle katılın katılmayın, sonuç değişmez.
peki sorum çok basit ve belkide önceki yorumlarınızda cevapladınız ben anlayamadım gerçi sorum bu bu konunun dışında olacak
telefon da kullandığım kulaklık asus nc-1 hoparlörüm de creative t40 bu kulaklığın hoparlörün özelliklerini belki biliyorsunuzdur bilmiyorsanızda çok kolay bulunabildiği için vermiyorum bu aletlerle her zaman dinlediğim şarkılarda bariz olarak duyduğum farklılıklar bunlar nasıl oluşabilir aynı ses dosyasını kulaklıkta ve bilgisayarda farklı tv (samsung s7000) ve telefonun kulaklığında (samsung ace 2 nin standart kulaklığı ve çeşitli 10-30 lira arası kulakkılar) burdaki farklılığı oluşturan ne mıknatıs mı

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
peki sorum çok basit --- her zaman dinlediğim şarkılarda bariz olarak duyduğum farklılıklar bunlar nasıl oluşabilir aynı ses dosyasını kulaklıkta ve bilgisayarda farklı tv (samsung s7000) ve telefonun kulaklığında (samsung ace 2 nin standart kulaklığı ve çeşitli 10-30 lira arası kulakkılar) burdaki farklılığı oluşturan ne mıknatıs mı

Mıknatıs bir etkendir ama tek başına sadece bu değildir, mesela bir ses dosyasını, yüksekliği 6cm, eni 4cm, derinliği 4cm bir kabinde dinlediniz, daha sonra bu kabinden ses veren parça olan mıknatısa bağlı tüm komponenti söktünüz diyelim ve yüksekliği 8, eni 6, derinliği 6cm olan bir kabine taktınız, bu durumda bile ses değişir, kabinin arkasını açık yapmak, kapalı yapmak, her türlü değişiklik sese etki yapar.

Kabin üzerindeki mıknatıs çeşidi, bunun kalitesi, mıknatısın arkasındaki bobin sarımı, ne kadar sarıldığı, kullanılan kablonun kalitesi, sesin çıkış yaptığı koni ya da diyafram adı verilen bölüm ve yine bu bölümün kalitesi sese etki eder.

Ses öyle değişken birşeydir ki, aynı sistemi alın farklı bir ortamda çallın ses yine değişir, bunu en iyi oturma odasında dinlediğiniz kaynağı bir de banyoda dinlemeye kalkarsanız anlarsınız, tabi normal hayatta bunu hiçbirimiz yapmayız ama bu örneği vermemin nedeni sesin hemen nasıl değişebildiğine dair bir örnek vermekti.

Ses havadan, havadaki nemden, sesin çarpıp size yansıdığı yerden, herşeyden dolayı değişebilir, ortam etkisi ile değişen ses etkisine reverb denir, bazıları bunu eko ile karıştırır, bazıları ekolayzırla karıştırır ki bu eko ile ekolayzırın hiç alakası bile yok.

En basit açıklama şekli ile, Ekolayzır, frekanslarla oynayarak, oynadığımız frekanslardaki enstrümanların daha belirgin ya da sönük duyulmasını sağlar. Eko ise sesin bir yere çarpıp yansımasıdır ki bunun içerisinde Delay efekti de vardır, bu da sesin ne kadar süre ile gecikerek geldiği ya da tekrar edip etmediği ile alakalıdır.

Ses konusu aslında o kadar geniştir ki bu alanda çalışan ses mühendisleri bu işe yıllarını vermektedir. Şimdi bir konuya her yönü ile hakim olmak için bir çok kitap bitirmek ve hatta uygulamalı çalışmak gerekir, tabi bu imkanlara sahip olmak da epey masraflıdır hele ki ülkemizde.

Konuyla alakalı biraz daha ayıntılı bilgi için vereceğim linkten pdf dosyasını indirip okuyabilirsiniz.
http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...i-a1EH4kvKSjTBw&bvm=bv.47883778,d.Yms&cad=rja

Daha da ayrıntı için Ufuk Önen'in ''Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri'' adlı kitabını satın almanızı öneririm.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Woofer dediğimiz senin koyduğun(Platoon) resimde ortada duran bassları veren kolonlara oranla daha büyük olan cihaz. Kolonlara gelince kablosu 1.5 m vardır tahminen yeterli seviyede yani :)
wooferın uzerınde ses düğmesı sabıt mı duruyor?benım şuan kulandığım uzatmalı kablodan ses ayarı oluyor.eğer dediğim gıbı wooferın uzerınde sabıt duruyorsa benım ıçın hıç uygun olmaz.çünkü wooferi bılgısayart masasının altına kolonları da monıtorun yanlarına koyuyorum.ses açıp kapatma ıçın süreklı masanın altına eğılmem gerekecek.çok kötü bir durum
resımden de hoparlörun çok büyük oldunu göruyorum.yanı sankı müzık setıne benzıyor.bu benım masaüzerıne sığmaz.ancak monıtörun onune koyabılırım :)sanırım büyükluğunden dolayı vazgecmek zorunda kalacağım .ıkıncı alternatıf ne olabılır?

Son mesajlar