Her gece PSU kapatmak ?

Bu konuyu okuyanlar

Mütefekkir

Asistan
Reaksiyon puanı
77
Her gece yatarken bilgisayarın PSU kapatıp, ertesi gün kalktığımızda açsak herhangi bir sorun teşkil eder mi ?

Ben ASUS PRIME B450M-K AM4 anakart kullanıyorum. BIOS pili açısından bir sorun olur mu ? BIOS pili zaten kendini şarj ediyor mu ?

Melih Beyefendi

Profesör
Reaksiyon puanı
886
Her gece yatarken bilgisayarın PSU kapatıp, ertesi gün kalktığımızda açsak herhangi bir sorun teşkil eder mi ?

Ben ASUS PRIME B450M-K AM4 anakart kullanıyorum. BIOS pili açısından bir sorun olur mu ? BIOS pili zaten kendini şarj ediyor mu ?
BIOS pili kendini şarj etmez. Ama biterse başınıza büyük belalar açar. Kendisi küçük ama görevi büyük. ??

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hiçbi sorun olmaz. Ama kapatma,açık kalabilir.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
ben yıllarca öyle kullandım hatta psu üstünde anahtar yoktu kabloyu anahtarlıya çevirdim hiç bir sorun olmadı .((=

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
aslına bakarsak 2020 'ye baya yakınız.

Mütefekkir

Asistan
Reaksiyon puanı
77
Kibirden ne alaka var biraz mantığınızı kullanın lütfen.

Evet, şimdi sizin profil isminizin üzerine geliyorum, yok say seçeneğine tıklıyorum ve sizi mantığınızla(!) baş başa bırakıyorum.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Bios pili normalde şarj edilebilir değildir ama bazı modellerde şarj edilebilinir piller kullanılabilmektedir... Güvenlik açısından psu üzerinden bilgisayarı kapatmak gayet mantıklı, bir zararı da olmaz %99 ... Bios pilleri zaten en az 2 sene ömürlüdür, pc hiç güç almasa bile rahat 1 sene götürürler.

Melih Beyefendi

Profesör
Reaksiyon puanı
886
Bios pili normalde şarj edilebilir değildir ama bazı modellerde şarj edilebilinir piller kullanılabilmektedir... Güvenlik açısından psu üzerinden bilgisayarı kapatmak gayet mantıklı, bir zararı da olmaz %99 ... Bios pilleri zaten en az 2 sene ömürlüdür, pc hiç güç almasa bile rahat 1 sene götürürler.
Hocam peki PC'de devamlı saat sıfırlanması, CMOS hatası vermesi BIOS pili ile ilgili mi? Ve BIOS pili PC'nin neresinde?

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Hocam peki PC'de devamlı saat sıfırlanması, CMOS hatası vermesi BIOS pili ile ilgili mi? Ve BIOS pili PC'nin neresinde?
Devamlı saat sıfırlanması eğer bios ana ekranında da oluyorsa evet doğrudur bios piliniz bitmiştir demek oluyor! Aynı zamanda bunlar veri kayıpları yaşanabileceğine de işaret ettiğinden hatalar çeşitli şekilde de olur yani. Eğer masaüstü bilgisayarınız var ise bios pili zaten anakartta sırıtır, çok kolay bulursunuz, bazen fabrika çıkışlı olarak laptoplarda üstü bantlı ve lehimli olabilmektedir, onların değişimi daha zordur ama masaüstülerde sadece mandala bastırıp pili çıkarmak ve yenisini takmak yeterlidir. Bios pilini çıkarırken önlem olarak psuyu kapatmak yararlı olur düşüncesindeyim.