Hackintosh yasal mı?

Bu konuyu okuyanlar

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,757
Arkadaşlar Hackintosh yasal mıdır, kurulunca App Store kullanılabilir mi?

Adalbert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Yasal Değil ama app store kullanabiliyorsun.

lütfen yanlış bilgilendirme yapmayalım. Yasal Olsaydı bu yöntem hackintosh adı vermezdiler macintosh neden denmiyor sanıyorsunuz :D
Apple bu konuda bir yaptırım uygulamıyor.

S

SDN Anonim 636441

SDN Okuru
Yasal Değil ama app store kullanabiliyorsun.

lütfen yanlış bilgilendirme yapmayalım. Yasal Olsaydı bu yöntem hackintosh adı vermezdiler macintosh neden denmiyor sanıyorsunuz :D
o kadar kişi kullanıyor. ayrıca isminde hack geçiyor diye hemen yasal değil falan boş muhabbetlere girmeyelim. sonuçta siber güvenlik uzmanları da hacker ama devlet için çalışıyorlar.
yani yasal.

Adalbert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
Apple bu konuda bir yaptırım uygulamıyor.
Ticarete dökersen yaparlar

o kadar kişi kullanıyor. ayrıca isminde hack geçiyor diye hemen yasal değil falan boş muhabbetlere girmeyelim. sonuçta siber güvenlik uzmanları da hacker ama devlet için çalışıyorlar.
yani yasal.
Yasal değil. sen MacOS uyumlu bir bilgisayar üretip(MacOS yüklü) satmaya başla nasıl işlem uyguluyolar. Bireysel kullanımda sıkıntı yaratmıyor ama ticarete dökünce direkt mahkeme.

S

SDN Anonim 636441

SDN Okuru
Ticarete dökersen yaparlar

Yasal değil. sen MacOS uyumlu bir bilgisayar üretip(MacOS yüklü) satmaya başla nasıl işlem uyguluyolar. Bireysel kullanımda sıkıntı yaratmıyor ama ticarete dökünce direkt mahkeme.
adam ticaret amaçlı kullanacağını mı söylemiş? normal kullanımda yasal mı demiş.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Normal kullanımda yasal bir sorun yok işte.

Adalbert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
adam ticaret amaçlı kullanacağını mı söylemiş? normal kullanımda yasal mı demiş.
Dostum mantıken MacOS macler için yapılmış bir os windows gibi her pc yüklenmiyor o açıdan yasal değil ilegalmi diyim yani ne diyim.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Darwin Mac OS X gibi şeylerde kullanılan açık kaynaklı bir işletim sistemi, yani kullanım konusunda hiç bir sakıncası olacağını zannetmiyorum.

S

SDN Anonim 636441

SDN Okuru
Dostum mantıken MacOS macler için yapılmış bir os windows gibi her pc yüklenmiyor o açıdan yasal değil ilegalmi diyim yani ne diyim.
legal : yasal
illegal : yasal değil
aynı şeyi diyosun işte.

bekle

growtopia ppsinden dolayı mı öyle dedin?
neyse ne işte
apple bişey demiyor
ticari kullanım yok
no problem

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Açık kaynak olması onu kullanabilceğin anlamınımı taşıyor :D
Tabii dediğin gibi ticari konusunda kısıtlamalar var ancak Linux gibi açık kaynak olduğu için Apple müdahale etmiyor. Eğer Apple izin vermeseydi çoktan kaldırılması gerekmiyor muydu? :)

Adalbert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
Tabii dediğin gibi ticari konusunda kısıtlamalar var ancak Linux gibi açık kaynak olduğu için Apple müdahale etmiyor. Eğer Apple izin vermeseydi çoktan kaldırılması gerekmiyor muydu? :)
Ticarete döken şirket kapatılmıştı amerikada adamlar üretiyordu uygun pc satıyordu sonra mahkemede ceza yediler ve kapandı.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Pekala, daha çok konuşmayayım. Yanlış bir şey demeden.

Adalbert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
yani kısacası özetlemek gerekirse kişisel kullanımdan macOS, Windows gibi işletim sistemin sahipleri ticaret yapmadınızdan gidipte dava açıcağını sanmam ama gidip sabit şirket haline gelirseniz(bu yöntemden para kazanmaya) mantıken ortadan yok ederler :D

Son düzenleme:
S

SDN Anonim 636441

SDN Okuru
yani kısacası özetlemek gerekirse kişisel kullanımdan macOS, Windows gibi işletim sistemin sahipleri ticaret yapmadınızdan gidipte dava açmaz ama gidip sabit şirket haline gelirseniz(bu yöntemden para kazanmaya) mantıken ortadan yok ederler :D
aylık değişen domain ile kaçarlar da boşver :D

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Apple'ın uyguladığı politikaları bilmiyorum. Ancak Microsoft ile aşağı yukarı aynı olduğunu tahmin ediyorum. Lisanslı bir ürünü, sahte, kopya, ters mühendislik şeklinde ticari amaçla kullanmak, satmak ve dağıtmak yasak. Ancak kişisel bilgisayarınızda bulunan bir sisteme karışamazlar.

Son mesajlar