GTX 1060 - Görüntü Gitti Çizik Çizik oldu !?

Bu konuyu okuyanlar

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Merhabalar.

Dün oyun oynarken bir anda ekran gri oldu ve pc kitlendi.Reset attım.Pc baştan başladığında Windows yükleme ekranına kadar normal, yarısından sonra ekran yine çizik çizik olup kitlendi.Baştan başladı pc "Windows onarıma hazırlanıyor" vs. vs. olayları geçtikten sonra yine baştan başladığında yine çizik çizikti.Güvenli modda başlattım.Ekran düzgündü.Ekran kartıyla ilgili tüm driverları kaldırdım.Baştan başlattım.Windows normal açıldı.Görüntü düzgündü.En son driverı yükledim.Baştan başlattım.Yine normal açıldı Pc.Sonra test etmek amaçlı oyuna giriyim dedim oyuna tıkladım 2 saniye sonra ekran yine gitti.Bir daha da düzelmedi.PC de driver yüklü olduğu zaman ekran çizik çizik.Driver yüklemeye kalkınca ekran gidiyor.Baştan başlatmaya kalkınca açılmıyor pc windows yükleme ekranında kitleniyor kendi kendine pc yi kapatıyor açıyor mavi ekran veriyor.Güvenli mod da ekran düzgün açılıyor.

Aygıt yöneticisinden baktığımda "Windows bu donanımda sorun algıladığı için durduruldu" uyarısı var.Ekran sadece, driverı ve Aygıt Yöneticisinden Görüntü Birimi sürücü yazılımını kaldır-devredışı bırak deyince düzgün açılıyor.Ben driver yüklemesemde Win10 kendi tanıyor sistemi ve kendisi ekran kartını tanıyıp driver yüklüyor.Baştan başlatınca yine bozuk geliyor ekran.Kısacası Driver yüklüyken ekran bozuk, driver kaldırınca ekran düzgün.Driver yüklü olmadığı zaman Aygıt Yöneticisinde görüntü birimi olarak "Microsoft Genel Görüntü Bağdaştırıcısı" gibi bir ibare yazıyor.Tabi kısa süreliğine sonra kendisi driver atıyor hemen yine.Tekrar bozuluyor görüntü.

Bilgisayardan anlarım.Çoğu yöntemi denedim.Kartı söktüm taktım, eski-yeni driver kaldırdım/yükledim, sıfırdan format attım, ekran kartını başka pc de denedim.Sorun aynı devam etti.Sizin bir çözüm öneriniz veya fikriniz varsa alabilirim.Teşekkürler...

Ekranın görüntüsü bu şekilde...

LZgLoJ.jpg

a8a009b6c443604f32811b432cca8a4d.jpg

Üstteki driver yükledikten sonra oluyor.Aygıt yöneticisinden kontrol edince "Windows bu donanımda sorun algıladığı için durduruldu" uyarısı var.
Alttaki ise Aygıt yöneticisinde görüntü birimine sağ tıklayıp etkinleştir deyince oluyor.Görüntü tamamen dağılıyor. Kum gibi oluyor.

Son düzenleyen moderatör:

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ekran kartının grafik işlemcisi arızalı. Sen ekran kartı sürücünü işletim sistemine kurmadıkca grafik işlem biriminin neredeyse %10'luk bölümü çalışır. Bu durumun sürücü yüklemesiyle falan alakası yok. Aldığın yere geri götürüp değişim talep etmekten başka çaren yok.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Ekran kartı arızalı büyük ihtimal o konuda hemfikiriz.

"Sürücüyle alakası yok" derken aslında var.Burada ki durum, arızayı sürücüyü yükleyince tespit edebiliyoruz.Sürücü yüklü değilken işletim sistemi ekran kartını tanımıyor ve ekran kartına herhangi bir yüklenmede bulunmadığı için arıza gözükmüyor.Ancak sürücüyü yükleyince sistem kartı tanıyıp yüklenmeye kalkınca kart patlıyor orada.Tahminim bu benim.

Sizinde fikrinizi ve farklı yorumlar almak için konuyu açtım.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ekran kartı arızalı büyük ihtimal o konuda hemfikiriz.

"Sürücüyle alakası yok" derken aslında var.Burada ki durum, arızayı sürücüyü yükleyince tespit edebiliyoruz.Sürücü yüklü değilken işletim sistemi ekran kartını tanımıyor ve ekran kartına herhangi bir yüklenmede bulunmadığı için arıza gözükmüyor.Ancak sürücüyü yükleyince sistem kartı tanıyıp yüklenmeye kalkınca kart patlıyor orada.Tahminim bu benim.

Sizinde fikrinizi ve farklı yorumlar almak için konuyu açtım.
Benim yukarıda söylediğimi siz söylüyorsunuz zaten. Dediğim gibi sürücüyü yüklemezseniz grafik işlem biriminizin %10'unu kullanabilirsiniz. Bu sebeple sürücüyü yüklemediğiniz zaman bile sorunsuz görüntü alabilirsiniz bu normaldir zaten. Teknik servisime bu tip arızalar sürekli geliyor ve bu sorunlar grafik işlem biriminin arızalı olmasından kaynaklı.