Giriş ekranı yöneticileri (Display Managers)

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir dağıtım açıldığında karşınıza bir şifre ekranı çıkar. İşte bu ekrana giriş ekranı diyoruz. Bu yazılım yüklü olmazsa karşınıza sadece siyah bir terminal çıkar. Bu programları kullanmak zorunlu olmasa da kullanışlı programlar :) Şimdi popüler bir kaç giriş ekranı yöneticisine bakalım.

1- GDM (GNOME Display Manager)
GDM_Fedora_20.png

GNOME masaüstünün giriş ekranıdır. Aktive etmek için;
Kod:
sudo systemctl enable gdm
Pek fazla kişiselleştirilebilirliği yoktur. GNOME masaüstü ile entegre çalışır.

2- LightDM
GNU/Linux camiasındaki favorilerden birine geldik. (Eğer en sevilen değilse). Genelde Xfce kullanan dağıtımlar kullanır.
xubuntu1404-lightdm-gtk-greeter.png

Oldukça hafif olmasının yanı sıra kişiselleştirilebilirlik seçenekleri de LightDM'i istediğimiz şekle sokabilmemizi sağlıyor. Kısaca bilgisayarınız açıldğında şifre sorma ekranının yada ekranı kilitlediğinizdeki şifre ekranının nasıl görüneceğini seçebilirsiniz.

Screenshot_2017-07-27_22-35-25.png

LightDM GTK+ Greeter Settings'i sisteminizde yoksa paket yöneticinizden yükleyebilirsiniz. Çıkan ekranda root şifresi isteyecek.
Screenshot_2017-07-27_22-37-03.png

Size oldukça geniş bir kişiselleştirme seçeneği sunacak. Şifre girme ekranının ekranın hangi köşesinde olacağından tutun giriş ekranı temasına kadar. Daha güzel tarafı ise bu giriş ekranı temanızı masaüstü temanızın aynısı yapabilirsiniz :) Eğer özel bir arkaplan koymak istiyorsanız giriş ekranına o zaman /usr/share/backgrounds adresine bu arkaplanı
Kod:
sudo cp -r Arkaplanlar /usr/share/backgrounds // Arka planlarla dolu bir klasör olması ihtimalinde
sudo cp arkaplan.jpg /usr/share/backgrounds // Tek bir arkaplan atcağınız durumda
şeklinde atabilirsiniz. Bu dizinden arkaplanınızı seçerek bunu LightDM giriş ekranınızın arkaplanı yapabilirsiniz. LightDM etkinleştirmek için;
Kod:
sudo systemctl enable lightdm

3- LXDM
Genelde Lxde ve Openbox kullanan dağıtımlar tercih ediyor.
lxdm-industrial-480x360.png

Lxdm temalarınızı az önce yukarıda LightDM arkaplan atma örneğinde olduğu gibi /usr/share/lxdm/themes dizinine atabilirsiniz. Temayı değiştirmek için;
Kod:
sudo [Favori metin editörünüz] /etc/lxdm/lxdm.conf
Şöyle bir satır olacak
Kod:
## the theme of greeter
theme=theme_name
oradaki theme_name bölümünü temanızın klasör ismi ile değiştirmelisiniz.
Ayrıca bunun yerine
Kod:
## GTK theme
gtk_theme=gtk_theme_name
yerindeki gtk_theme_name'i /usr/share/themes adresindeki bir temanızın klasör ismi ile değiştirirseniz de LXDM bir GTK temasını kullanır.

4- SDDM
KDE4'ün kullandığı KDM'nin varisidir. Plasma 5 ve LXQT masasüstü için önerilendir.
breeze_login_screen.png

Temalarınızı /usr/share/sddm/themes/ bölümüne atabilirsiniz. KDE'nin sayesinde kişiselleştirmesi en kolay giriş yöneticisi diyebilirim. Herşeyi grafik arayüzden yapıyorsunuz. Sistem ayarlarından giriş ekranını değiştirebilirsiniz.

Dilim döndüğünce bildiğimce giriş yöneticilerini anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Tekrardan kaçındım biraz anlatımı bozmamak ve sıkmamak için. Kafanıza takılan herşeyi yorumlarda sorabilirsiniz. İyi günler dilerim :)

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Güzel konu, tabii Xdm denen ucubeyi unutmuşsun. Bunun dışında hiçbirini sevmiyorum, kullanmak istemiyorum diyorsanız bakın şöyle de bir şey denebilirsiniz:
-$HOME/.xinitrc adında bir dosya oluşturun ve içerisine şu satırları ekleyin:
exec startkde
Tabii bu KDE için geçerli, çeşitli desktoplar için farklı şeyler yazmanız gerekli. Örneğin Gnome Shell için bu gnome-session'dur, exec gnome-session yazarsınız. (Format: exec bilmemne) Dosyayı bu şekilde kaydettikten sonra uçbirimde startx demeniz sizi bir display manager kullanmaktan kurtarır. Kimi zaman dağıtımların paketleri iyi paketlenmediği zaman hayat kutarır. Eğer kullandığınız dağıtım Wayland kullanıyorsa (Bu sizin tercihiniz de olabilir) şöyle bir komut yazmanız yeterlidir:

startplasmacompositor

Tabii KDE kullanmıyorsanız bu komut sizde yaramaz. Ha tabii unutmayın ki Wayland'a destek veren pek fazla masaüstü ortamı yok.

Size kolaylık olsun diye çeşitli masaüstü ortamlarının başlatma betiklerini sıralıyorum.

Gnome:
gnome-session
Gnome Wayland:
XDG_SESSION_TYPE=wayland dbus-run-session gnome-session
Xfce:
startxfce4
Mate:
mate-session
Cinnamon:
cinnamon-session

Bunun dışında bir şey kullanıyorsanız çeşitli çevrelere bakmanızı, araştırmanızı tavsiye ederim. Ben şahsen Arch wiki sayfasındaki manually start kısımlarından alıntı yaptım. Sizin dağıtımınızda bir ihtimal farklı olabilir.

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Güzel konu, tabii Xdm denen ucubeyi unutmuşsun.
Unutmadım ucube olduğu için yazmadım :D

Bunun dışında hiçbirini sevmiyorum, kullanmak istemiyorum diyorsanız bakın şöyle de bir şey denebilirsiniz:
-$HOME/.xinitrc adında bir dosya oluşturun ve içerisine şu satırları ekleyin:
exec startkde
Tabii bu KDE için geçerli, çeşitli desktoplar için farklı şeyler yazmanız gerekli. Örneğin Gnome Shell için bu gnome-session'dur, exec gnome-session yazarsınız. (Format: exec bilmemne) Dosyayı bu şekilde kaydettikten sonra uçbirimde startx demeniz sizi bir display manager kullanmaktan kurtarır. Kimi zaman dağıtımların paketleri iyi paketlenmediği zaman hayat kutarır. Eğer kullandığınız dağıtım Wayland kullanıyorsa (Bu sizin tercihiniz de olabilir) şöyle bir komut yazmanız yeterlidir:

startplasmacompositor

Tabii KDE kullanmıyorsanız bu komut sizde yaramaz. Ha tabii unutmayın ki Wayland'a destek veren pek fazla masaüstü ortamı yok.

Size kolaylık olsun diye çeşitli masaüstü ortamlarının başlatma betiklerini sıralıyorum.

Gnome:
gnome-session
Gnome Wayland:
XDG_SESSION_TYPE=wayland dbus-run-session gnome-session
Xfce:
startxfce4
Mate:
mate-session
Cinnamon:
cinnamon-session

Bunun dışında bir şey kullanıyorsanız çeşitli çevrelere bakmanızı, araştırmanızı tavsiye ederim. Ben şahsen Arch wiki sayfasındaki manually start kısımlarından alıntı yaptım. Sizin dağıtımınızda bir ihtimal farklı olabilir.
Hocam bunları kopyalayıp bir konu açıp yapıştırsanız çok makbule geçer :D Geçen benden bu tip bir konu açmamı isteyen oldu. Yazınız tam uyuyor :) Zahmet olmazsa ? :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Unutmadım ucube olduğu için yazmadım :D

Hocam bunları kopyalayıp bir konu açıp yapıştırsanız çok makbule geçer :D Geçen benden bu tip bir konu açmamı isteyen oldu. Yazınız tam uyuyor :) Zahmet olmazsa ? :)
Tamamdır, yarın yaparım.