Gazi makine mühendisliği mi yazayım, bir sene daha mı hazırlanayım?

Bu konuyu okuyanlar

ssslytherin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hızlıca anlatayım; ben bu yıl sınava girdim ve MF-4 sıralamam 39 bin küsür geldi. Ankara'da elektrik-elektronik mühendisliği istiyordum ama bu sıralamaya gelmiyor. Gazi üniversitesi makine mühendisliğine baktım, geçen yıl 39 binle almış. Selçuk üniversitesi elektrik-elektronik 48 binle almış ama Ankara dışında okumak istemiyorum. Gazi makine müh. 2011'de 25 binle almış. Yeni açılan vakıf üniversiteleri ve kontenjanların artmasıyla düştü sanıyorum. Bu yıl da düşme ihtimali var yani bana göre. Bir iki tanıdık da -kendileri eğitim-öğretimden pek anlamaz- gazi ikinci öğretimde elektrik-elektronik yazsana dediler. taban sıralaması geçen yıl 44 binmiş baktığıma göre ama ikinci öğretimi bilmediğim halde hiç sıcak gelmiyor. Kafamdaki şu; gazi makine mühendisliğini tercihime yazıp gelirse gitmek, gelmezse seneye elektrik-elektronik için tekrar hazırlanmak. Zaten bu yılın haziranından okullar açılana kadar sıkı çalıştım, onldan sonra adamakıllı çalıştığımı hatırlamam. Biraz dersten dinlediklerimde girdim gibi oldu. Çalıştıları halde bu kadar ve ya benden kötü yapan arkadaşlarım var ki şaşkınlar :) ama günde 2 saat çalışıp sıralaması "bin" olan arkadaşım da var o da işin diğer tarafı. Yani seneye kalsa sıralamamı düşürmem diye düşünüyorum. Görüşlerinizi bekliyorum

ssslytherin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
"gazi makine mühendisliği 2011'de 25 binle almış." yazmışım, 35 bin olacaktı orası, pardon.

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Burada biraz sana kaliyo, geçen seneden daha çok çalışırım ve bi yılımı daha sınava veririm dersen ben seneye girmeni tavsiye ederim.

Bi arkadaşım geçen sene 12000 civarında bi sıralaması varken bi daha girdi, 4.000 civarında bi sıralaması oldu bu sene ama bunu yaparken yıl boyunca ders çalıştı.

Tercih senin, gazi makina da güzeldir ama anladığım kadarıyla bu sene çalışmamışsın, çalışıp ODTÜ'ye girebilirsin

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
gazi makine 39 bin mi olmuş vay anasını

ssslytherin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Burada biraz sana kaliyo, geçen seneden daha çok çalışırım ve bi yılımı daha sınava veririm dersen ben seneye girmeni tavsiye ederim.

Bi arkadaşım geçen sene 12000 civarında bi sıralaması varken bi daha girdi, 4.000 civarında bi sıralaması oldu bu sene ama bunu yaparken yıl boyunca ders çalıştı.

Tercih senin, gazi makina da güzeldir ama anladığım kadarıyla bu sene çalışmamışsın, çalışıp ODTÜ'ye girebilirsin

Aslında biraz var o yönden. Ben hayatımda doğru düzgün ders çalıştığımı hatırlamam geçen yılın yaz dönemi hariç. Orada mat1'e baktım, fiziğin ygs kısmını bitirdim o kadar. Dersin başında 1 saatten fazla oturunca -ki oturmam için kendimi epey bir zorlamam gerekiyor- vücudum karıncalanıyormuş gibi oluyor. Ama derslerde hiç kaynattığımı, dersi ektiğimi hatırlamam, adamakıllı dersleri dinlerdim hep. Sanırım bu sayede oldu bu sıralama da biraz. Çalıştığımdan falan değil yoksa. İşte seneye bırakırsam bu sıralamayı da arar mıyım onu düşünüyorum. Bir taraftan ders çalışmadım, çalışmam da, bu sene yazıp gireyim diyorum. Diğer taraftan da ders çalışmadım ama 39 bin geldi, (ygs'de 28 bindi, sağlam düşürdüm aslında :D ), seneye çalışırsam 20 bine rahat rahat girerim diyorum ama o "çalışırsam" kısmında kalıyor aklım.

Hep elektrik-elektronik ya da makine diye düşüyordum zaten ama gönlüm elektrik-elektronikten yanaydı. Daha hiç araştırmadım ama Gazi makine müh. kötü değilse yazıp gideyim diyorum, kararsızım aslında.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Kardesim muhendislik deyince itu odtu Hacettepe bilkent boğaziçi gelir akla diğerleri çok da farketmez ... ankara univ istiyorsun seneye bunun icin hazirlancaksan degmez ha gazi ha ankara ama bir hacettepe odtu icin calisirim dersen seneye bir daha hazirlan

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
makineyi boşver çok mezun var selçuk üniversitesi elektrik-elektronik e gel tavsiye ederim ben yeni mezun oldum kampüs olarak çoğu üniversiteden güzel buna inanabilirsin eğitimi standartları dersen ona da orta seviyede diyebilirim fakat okurken kendini geliştirebilirsin.ayrıca hocalar da iyi diyebilirim öğrenciye pek takmazlar daha çok yardımcı olurlar

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Kardesim muhendislik deyince itu odtu Hacettepe bilkent boğaziçi gelir akla diğerleri çok da farketmez ... ankara univ istiyorsun seneye bunun icin hazirlancaksan degmez ha gazi ha ankara ama bir hacettepe odtu icin calisirim dersen seneye bir daha hazirlan

katılıyorum arkadaşa eğer itü olsun odtü olsun diyorsan bir sene dur diğerleri hep aynı standartta

ssslytherin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ankara'da üniversite derken kastım Ankara üniversitesi değildi [MENTION=346205]Jiraiya06[/MENTION] , odtü'yü bilmem o zor benim için. oraya çalışan adamlar girer, benim ders çalışma alışkanlığım yok, olmadı da :D ama hacettepe olabilir seneye kalırsam. korkum seneye bırakırsam bu sıralamayı bile bulamayabileceğim. pekigazi elektrik-elektronik ikinci öğretim hakkında ne düşünüyorsunuz? ben hiç istemiyorum ikinci öğretim ama en ufak bilgim de yok açıkcası

Son mesajlar