FPS düşüşü ve ses cızırdama sorunu

Bu konuyu okuyanlar

sappien

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Bu SS'i az önce çektim, çektiğim zaman ses cızırdamaya ve FPS droplar girmeye başladı ve bilgisayarın donmaması için "ALT+F4" yaparak çıktım. FPS 130 gösterirken 50-80 arasına düşmeye başladı. Hatta R6 Siege gibi oyunda 100-120 FPS alırken FPS 20'lere düşüyor. Siz böyle bir sorunla karşılaşsanız ilk ne yapardınız? Lütfen yazın. Yaptıklarım;
  • BIOS güncellemesi yaptım
  • Driver güncellemesi yaptım
  • HD Tune testi yaptım (Sorunsuz)
  • RAM'i 2933MHz'ye çektim
  • Farklı priz ile bilgisayarı denedim
  • Farklı güç kaynağı kablosu ile bilgisayarı denedim
  • Anakart kablolarını söküp yeniden bağlantılarını yaptım
  • Kasanın detaylı temizliğini yaptım

Not: Bu sorun %95 oyunlarda meydana gelirken çok nadiren internette gezinirkende bir anda bilgisayarım donuyor. Ayrıca işlemci sıcaklığı maksimum 75 derece olurken ekran kartı sıcaklığı ise maksimum 65 derece oluyor.

33.png

• 1050 Ti ekran kartı (ASUS Cerberus)
  • 1500X işlemci
  • 8 GB 3000Mhz RAM (G.Skill)
  • B350M anakart (MSI)
  • 1 TB sabit disk (Seagate)
  • 600W güç kaynağı (DARK)

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Allah Allah. Senin elinde başka güç kaynağı var mıdır? Varsa modeli nedir? Bu arada tekrar oyunları test için aç ve güç kaynağından mı ses geliyor diye bir bak.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Başka yok sadece şuan kasayla birlikte aldığım DARK PSU var.
Şimdi oyunu açıp, güç kaynağından ses geldiğini kontrol edebilir misin? Ses geliyor ise kesinlikle PSU'nun değiştirilmesi gerekiyor.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Tamam, o zaman uzmanları davet ediyoruz.

sappien

Asistan
Reaksiyon puanı
326
AİDA64 ile 12 dakika boyunca sistem kararlılık testi yaptım ve 12 dakikanın sonunda PC dondu reset attım ancak görüntü gelmeyince kapattım. Tekrar açmayı deneyince kasa çalışmasına rağmen monitörün ışığı yanıp sönüyor ve ekrana görüntü gelmiyor.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Eski ekran kartı var mı? Onunla dene bakalım. Overclock yaptın mı bu PC'ye? Eğer eski ekran kartıyla ya da hiç bir overclock olmadan stabil çalışırsa güç kaynağı yetersiz olabilir. Bende de benzer durum olmuştu. Zalman ZM-400LE güç kaynağım vardı, 2-3 yıl kullandım. Yalnızca ıslık (yüksek frekans) sesi vardı, beklemedeyken de ses çıkarıyordu. Arada sırada bilgisayar kasıyordu, donuyordu ve hatta kitleniyordu ve sonunda transformatör kızarıp, işlemci fanına zarar verdi. Mecburen Corsair Builder VS350 aldım.

Son düzenleme:

sappien

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Eski ekran kartı var mı? Onunla dene bakalım. Overclock yaptın mı bu PC'ye? Eğer eski ekran kartıyla ya da hiç bir overclock olmadan stabil çalışırsa güç kaynağı yetersiz olabilir. Bende de benzer durum olmuştu. Zalman ZM-400LE güç kaynağım vardı, 2-3 yıl kullandım. Yalnızca ıslık (yüksek frekans) sesi vardı, beklemedeyken de ses çıkarıyordu. Arada sırada bilgisayar kasıyordu, donuyordu ve hatta kitleniyordu ve sonunda transformatör kızarıp, işlemci fanına zarar verdi. Mecburen Corsair Builder VS350 aldım.

Eski ekran kartım yok başkasına vermistim, overclock olarak sadece RAM frekansını 2933'e çıkardım o kadar onun dışında bir OC yapmadım.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Ne zamandan beri var peki bu sorun?

sappien

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Ne zamandan beri var peki bu sorun?

Sistemi 1 yıl önce toplamıştım şu son 1 aya kadar 1-2 kez olmuştu ama üzerinde durmamıştım, ısındığını düşündüm. Son 1 aydır ise bana oyun oynattırmıyor. Farklı forumlarda defalarca konu açtım yardımcı olan olmadı hala açıyorum. Bilgisayarcıya gitmek pek içimden gelmiyor.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Büyük ihtimalle PSU'dan kaymaklı. Cızırtı nereden geliyor?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Bir sn.. İşlemci soğutucusu stok mu?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Format dene .Önce de,yazmıştım. Çare olabilir.

sappien

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Güncelleme olarak yazayım, format sonrası düzeldi.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Dediğim çıktı. Herşeyi donanımsal düşünmek pek doğru değil. :)

sappien

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Bir güncelleme yapayım, sorunum 26 Eylül-7 Ekim tarihine kadar çözülmüş gibi duruyordu ancak yeniden tekrarladı. Olay görüntüleyicisinde Kernel-Power hatası aldım.

sappien

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Bir güncelleme yapayım, sorunum 26 Eylül-7 Ekim tarihine kadar çözülmüş gibi duruyordu ancak yeniden tekrarladı. Olay görüntüleyicisinde Kernel-Power hatası aldım.

Konuyu sonradan okuyacaklar için bir güncelleme yapayım, NVIDIA HD ses sürücüsünü denetim masasından kaldırdıktan sonra sorunum tamamen çözüldü.

Skayss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kardeşim Sorunumuz Hemen Hemen Aynı Son 2 Aydır Oyunlar da Düşük Fps , Yükleniyor Ekranlarında Kulaklığa Gelen Ses Cızırtıları Ses Droplarıda Denebilir Gibi Sorunlar Yaşıyorum Nvidia Ses Sürücüsünü Sildim Sesdeki Cızırtılarda Biraz Etkili Oldu Fakat Oyunlarda ki Fps Düşüşü Aynı. Konu Üzerinden Yaklaşık 1 Yıl Geçmiş Farklı Bir Önerebileceğin Seçenek Var mı Acaba ?

sappien

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Kardeşim Sorunumuz Hemen Hemen Aynı Son 2 Aydır Oyunlar da Düşük Fps , Yükleniyor Ekranlarında Kulaklığa Gelen Ses Cızırtıları Ses Droplarıda Denebilir Gibi Sorunlar Yaşıyorum Nvidia Ses Sürücüsünü Sildim Sesdeki Cızırtılarda Biraz Etkili Oldu Fakat Oyunlarda ki Fps Düşüşü Aynı. Konu Üzerinden Yaklaşık 1 Yıl Geçmiş Farklı Bir Önerebileceğin Seçenek Var mı Acaba ?

Askerdeyim o yüzden yardımcı olamayacağım.:pensive: