Flash oyun yapmak istiyorum, yardım ve yorumlarını bekliyorum

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


kellaman61

Üyecik
Katılım
19 Haz 2015
Mesajlar
6
Puanları
3
Öncelikle herkese iyi forumlar,


Ben Flash oyun yapmak istiyorum. Tabii ki şuan için Flash oyun yapmak için pek bir bilgim yok. Sadece Edge Animate kullanıyorum bu yönde. Çoğu gördüğüm videolarda flash oyun yapmak için Adobe Flash kullanıyorlar, sorum ise flash oyun yapmak için Adobe Flash şart mı yada daha mı iyi, yada Adobe Edge Animate ile de flash oyun yapılabilir mi? Eğer ikisiyle de oyun yapılabiliyorsa hangisi önerirsiniz?

Ayrıca programlama dili olarak C# kullanıyorum.
 

mapacarta

Üyecik
Katılım
31 Ara 2012
Mesajlar
6
Puanları
0
Konunun üzerinden baya geçmiş ama yine de cevap veriyim. Öncelikle Adobe Edge ile flash oyun yapılmaz, flash oyun yapmak için
-Adobe Flash'ı kullanabilirsin
-Adobe Flex ile geliştirebilirsin. Adobe Flex açık kaynak kodlu bir framework'tür. Kullandığı dil yine adobe flash'taki gibi actionscript 3'tür. Genellikle FlashDevelop gibi bir editör ile kullanılır.
(başka yöntemlerde var ama en yaygını bunlar)

Adobe flash ile flex framework'ünün aralarında kodlama olarak bir fark yoktur. Aradaki temel fark adobe flash'ta çizim yapabilme imkanı varken flex'te herşeyi kod ile yaparız. (burada biraz kavram karmaşası oluyor ama ikisinde de actionscript kullanarak uygulama geliştirdiğimizi varsayıyorum)
Yani başlangıç için adobe flash'ta çalışmak daha mantıklıdır, her şey kodla yapıldığı için flex ortamı biraz daha kafa karıştırıcı olabilir.

Ayrıca adobe flash ve flex ile yapılan oyunları adobe air sayesinde android ve ios üzerinde yayınlayabilirsin. Ancak fazla obje, animasyon içeren oyunlarda performans sıkıntısı yaşatabilir. Benim gibi basit, orta seviye oyunlar yapacaksan flash mobil için de yeterli olacaktır.
 

kmurat

Dekan
Katılım
8 Şub 2014
Mesajlar
5,704
Puanları
113
Scratch 2.0 de Adobe Air kullanıyormuş. Scratch programları bu durum da Falsh programları veya oyunları oluyorlar.
 
Üst
stat counter