Facebooktaki yabancı arkadaşlarınızla dil bilmeden konuşabilir misiniz?

Bu konuyu okuyanlar

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Konuya şöyle başlayayım.

www.godudu.com

Facebookta yüzlerce Rus, Alman, Brazilyalı, Amerikalı arkadaşınızın var olduğunu düşünelim...
Peki dil bilmeden onlarla konuşabilirmisiniz?
Tabiki hayır.
Bir sosyalleşme sitesi olan facebook veya diğer bütün sosyalleşme sitelerinin böyle bir hizmeti yok. Halbuki sosyaleşme sitelerinin en önemli özelliği insanları sosyaleştirmek değilmi? Eğer dil bilmeyen bir Türkü bir Rusla konuşturamıyorsanız ne işe yarasınız?

www.godudu.com bunu başarıyor... Şimdi aklınıza hemen google tercümesi falan, imkansız, olamaz soruları oluştu biliyorum.

Ama yanılıyorsunuz... Test aşamasındaki bu sitede insan tercümesi kullanılıyor ve %100 doğru tercüme hedefleniyor...

Fikirlerinize almak isterim.

YavuzPala

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben daha üye olmadım ama bu gerçekten mümkünmü?

crista7

Profesör
Reaksiyon puanı
87
walla bana gerek yok :D kızılderili hariç hemen hepsiyle iletişim kuracağıma inanıyorum :D

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Daha önce buna benzer bir site konusunu burada görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam. Fikir güzel ama bu siteye bütün dünya ülkelerinden üye çekmek zor olsa gerek. Sadece Türkiyeden üye olunca şeye dönüyor. :D Bir yer vardı böyle girip ingilizce konuşuyorsun pratik için filan hello whats your name ? My name is Mahmut diyo :D Kalıyoduk :D Onun gibi olmasın.

aceylan1445

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
google translate de iyi bu konuda onu da düşünebilirsiiniz..

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Samilcam kardeşim bunda haklısın ama çok enteresan birşey oldu site açılışında... 1 ayı geçti testa yayını başlayalı 9000 kullanıcıya ulaşılmış ve bunlardan sadece 1500 civarı Türk gerisi nerdeyese Rus... Kısa bir süre sonra test yayını bitince yani, google tercümesinden çok daha iyi olacağına inanıyorum... Zor ama imkansız değil.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Samilcam kardeşim bunda haklısın ama çok enteresan birşey oldu site açılışında... 1 ayı geçti testa yayını başlayalı 9000 kullanıcıya ulaşılmış ve bunlardan sadece 1500 civarı Türk gerisi nerdeyese Rus... Kısa bir süre sonra test yayını bitince yani, google tercümesinden çok daha iyi olacağına inanıyorum... Zor ama imkansız değil.

İnşallah projenin başarıya doğru emin adımlarla gitmesi çok güzel.

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler samilcan kardeşim

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bu sitede facebook aksine daha çok kendi dilinde sulanma apılcaktır. hiç bi şeye yaramaz.
hem arkadaşınız değil hem ortak diliniz yok nasıl tanıştınız lan o zaman? ya da bi şekilde tanıştınız ortak diliniz yok internettten sürdüürlemz bu çeşit bir arkadaşlık.

dil bilmesine gerek kalmadan abazayı dünya çapına yaymak da hangi akla hizmet bir tercihse anlamadım. abazaya gun doğdu başka bişey değil yani. benim ilk izlenimim bu.
ha ingilizce bilip abazanlık yapan da var o da ayrı mevzu.

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ortak dil diye birşey yokki zaten... Anlık tercüme var... Yani sen Türkçe yazıyorsun karşı tarafta ingilizce, arapça , tusça yani hangi dilde konuşuyorsa o dilde... Yani dil bariyeri yok. Afedersin, senin deyiminle abazalık olayını hesaba katmadık ama birde şöyle düşün. Atıyorum Adananın küçük bir köyünde oyuncak üretiyorsun ve üretimde bazı hammaddelerin yurt dışında daha ucuza bulabileceğini öğreniyorsun bu maddede Çinde... Her seferinde karşı tarafla kontak kurmak için tercüman bulman lazım değilmi? Veya malını yurt dışında birilerine satmak istiyorsun, kaç tercümenla çalışman gerekir? Ama bu sitede işte dil bariyerlerini akldırmak suretiyle tek kuruş harcamadan birçok dilde insanlarla bağlantıya geçebilirsin... Ama tabi birçok şeyde olduğu gibi kötüye kullanmank isyetende olacaktır bunun tabş önü nasıl alınır o noktada ilerleyen zamanlarda birşeyler yapılabilir.

Fakat şu bir gerçekki, proje başarıya ulaşırsa , inşallah ulaşır...O zaman korkunç bir teknoloji ortaya çıkacak... Düşünün şuanda yazılı tercümeyi başarmaya çalışıyoruz, birde bunu görüntülü yani sesli konuşmalarda başardığımızı düşünün?

bLuemark

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Böyle birşey olsa tabiki cok süper Olur ama yabancılarla internetten konuşmanın asıl amacı dil geliştirmek olduğunu düşünürsek biraz gereksiz sanki

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ama kardeş, dünya nüfüsünün %2 si yabancı dil biliyor... Düşünsene 7 milyar insan internette bile birbirleriyle anlaşamıyorlar... Düşünsene bir bu proje gerçekleştiğinde, atıyorum Trabzonun veya mardinin bir köyünde yaşayan amcam Almanyanın veya Rusyanın bir köyünde yaşayan birisiyle oturacak ve internnette konuşabilecek.. Bu inanılmaz birşey.

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
görünüş face tarzı

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
TMac1 görünüş derken, tasarım, dizaynmı? Vllahi inan insanlar FB ye benziyor demesinler diye Simsiyah yaptık ansayfayı ama nekadar kaçtıysak şimdi azda olsa bunu diyenler var... Yorumun ve uyarın için sağol kardeşim.

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Üye oldum ama bir sorum var.
Şimdi ben bir rus vatandaşına Türkçe mesaj yolluyorum, o bu mesajı rusca olarak mı alıyor ?

Siteye girdiğimde böyle bir görünüm karşıma çıkıyor. Türkçe olması gerekmiyor muydu ?

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Ben Msn'de Fransız ve İtalyan ile yazıştım.
Tam doğru çeviri olmadığını biliyorum ama en iyi çare oydu.
Ardından yazıştığım hatunlara işin sırrını söyledim.
Öyle bir şaşırdılar ki anlatamam. :)
İşin sırrı şu.
Zaten İngilizce bildiğime göre, netteki çeviri sitelerini kullandım.
Aralarında çok az hata ile çevirdiklerini biliyorum
Tam değil sadece az hatalı.
Nasıl, zekice değil mi?
:)

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Black Wolf, Ana sayfanın sağ alt tarafında Chat kısmında denilen şekilde sistem çalışıyor... Yukarıdada dediğim şekilde site Alfa, test aşamasında o yüzden bütün mesajlar çevrilmiyor ama yakın ve kısa bir gelecekte o dediğiniz şekilde çeviri olacak. Arkadaşınız Darya gördüğüm kadarıyla, chattan yazdığınızda olayı göreceksiniz inşallah... Ama dediğim gibi site test aşamasında olduğu için bazı sıkıntılar var, zamanla bunlarda gideriliyor.

---------- Post added at 18:16 ---------- Previous post was at 18:14 ----------

Fantoma buda bir yol ama bizim yapmak istediğimiz daha kolay ve kestirme bir yol... Başarırsak tabi.:)

Kardesımsın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bence sistem süper, biraz yavaş çalışıyor ama eh olsun o kadar.

zEYNOUNAL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu projeyi duymuştum, bizim üniversitede birkaç arkadaşta yardımcı oluyorlardı, burada sunum falan yaptılar kısa bir süre önce... Ama bende daha bakmadım... Eh biz yabancıların özellikle amerikalıların yaptıkları şeyleri daha çok severiz.... Adam facebooka sülalesinin resmini koyar ( güvenilir ya) başkasının sitesine girmez güvenlik adına:)

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
site yeterince güvenli arkadaşlar o noktada sıkıntı yok..

zEYNOUNAL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Site paralımı peki? Yani tercüme için ücret ödenmiyormu?

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hayır kesinlikle ne şimdi nede ilerde böyle birşey düşünmüyoruz.

Kardesımsın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bence korkunç süper bir site olmuş, zaten öyle olmasa bukadar kısa bir zamanda 25.000 kişiyi biraraya toplayabilirlermiydiii. Helal olsun valla.

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Facebook kullanmıyorum kafam rahat

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Yüzyüze tanışılınca tablet telefon açılır artık iletişim için :D

RedDevil

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Site paralı değil ama... Burada yazanlar ne ? özel bi uygulama veya ruslara özel çevirilerdemi kullanıyorsunuz ? Ücret konusunu daha açarak açıklama yapmanızı bekliyorum.Yoksa kimseyi kandırmaya çalışmayalım.

20qnnv5.jpg

20qnnv5.jpg

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle alakası yok hocam... Bu uygulama facede bile vardır... Bu uygulama siteye yaptığınız katkılar sonucunda hesabınıza ücret yatılır... Bunlada site üzerinden arkadaşlarınıza hediyeler gönderebiliyorsunuz, yoksa para falan taleb edilmiyor kimseden.

Trezcan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Online destek kardeşim bu facebook değil ama.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Türkiye-Rus arkadaşlık sitesi gibi bir şey olmuş. Hani bide vizeler kalkmışken. Dikkatimi çekti, sietede ruslardan müslüman çok.