Facebook'a reklam vermek

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Merhaba arkadaşlar,

Facebook sayfamızın yükselişi konusunda farklı seçenekleri değerlendiriyorum. Fake yolları ise asla denemedim denemeyeceğim de. Günde ortalama 150-200 yeni katılım oluyur doğal yollardan. Bunu artırmak için deneme maksatlı Facebook'a reklam verdim günde 10 TL'lik.

Reklamın sağ tarafta görünen hali şu şekilde;

reklamwf.jpg

5 gün geride kaldı.

Şu ana kadar elde ettiğim olay şudur;

Hedeflediğim kitle; Science/Technology, Computer Programming veya Technology Early Adopters

Bu kitle içerisinde Türkiye'de şu kadar kişi varmış: 234.800

Kampanyaya erişen kişi sayısı: 25.466

Reklamın gösterim adedi: 269.776

Tıklama sayısı: 167

Sayfamızı beğenen kişi sayısı: 95

Tıklama başına maliyet: 0,31 TL

Benim çıkardığım sonuç

Facebook'a reklam vermek son derece yanlış bir seçim :)

İsteyenlere özetini ve alternatif yollarını da anlatırım. Siz, SDN Forum dostlarıyla bu bilgiyi paylaşmak istedim.

Sizin de görüşlerinizi almak isterim. Ne diyorsunuz bu işe?

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Abi, gün geçmiyor ki bir kişi daha Facebook hesabını kapatmasın. O yüzden, Facebook 'a hiç bir yatırım değmez...

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Facebookta o kadar saçma davetler alıyoruz ki artık bıkmış durumdayız. O yüzden ne davetlere ne de başka bölümlerle ilgilendiğimiz pek şüpheli bir durum. Açıkçası ben kendi adıma konuşayım şu ana kadar reklam bölümünde gözüme çarpıpta tıkladığım reklam kesinlikle yok. Çünkü Facebookta gezinirken sadece bakmak istediklerimize yoğunlaşıyoruz. Diğer bölümler çöpte kalıyor ..vs vs..

Kısacası bence değmez...

Not : Sdn nin reklama kesinlikle ihtiyacı yok. Markalaşma yolunda olan bir site zaten pozitif kısır döngü içerisine girecektir.

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
bence foruma mesaj yazan üye gerekiyor kimse mesaj yazmıyor öyle çok diyeceksiniz ki 8k-10k mesaj yazmış arkadaşlarmız var e ama onların üyelik tarihlerine bakın çok önce yeni gelen kişiler ya sadece bir konuya birşey yazmak için geliyor ya da öylesine üye oluyor ayrıca üye olmayıp ta takip edenler çok fazla forumu çünkü üye olmadan sadece mesaj yazamıyorsunuz her şey görünüyor :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
İçinde 30 küsür milyon Türk var denilen reklamdan sadece 95 kişi sayfamıza çekebilmişiz. İşin CPM masraflarına bakarsam, Hürriyet'e ilan versem daha ucuz olur inanın bana.

Abartılan rakamlar ve şişirilen Facebook balonu bu olsa gerek. Umarım pazarlama uzmanı arkadaşlar, reklam verirken nereyi tercih ettiklerini iyi seçerler.

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
[MENTION=2]Troy[/MENTION] o 30 küsür milyonun %80 kadarı "galatasaraylıysan beğen fenerbahçeliysen yorum yap" resimlerine takılıyor :D yani hedef kitle çok düşük sayıda :D
ama kafasını 45 derece açıyla yan yatırıp fotoğraf çektiren bir de kitlemiz olsun istiyorsan orası ayrı tabi :)

Ghost34

Profesör
Reaksiyon puanı
2
adblock ile facebook reklamlarıda kapalı :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
gelen kişiler kimlerdir, nasıl adamlardır bilemiyoruz tabi ama işin sadece maliyet kısmı bile gerçekten saçma.

dediğim gibi, öldü bitti denilen banner ile tanıtımlar bile daha kazançlı ve prestijli.

hisselerin düşmesi meselesi de sanırım bu deneyimlerden elde edilen kötü sonuçlardan kaynaklanıyor.

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Gözüm nedense reklamları algılamıyor artık :) addblock'ta kullanmıyorum. Boştan yere reklam için facebook'a para vermek gereksiz gibi görünüyor.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
acaba "şu kadar para verdim ama şöyle iyi bir sonuç elde ettim" diyen de var mıdır?

nezihdarcin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Aslında ben içerik yayıncılğı konusunda facebook reklamları çok etkili buluyorum, tek başına beğen butonu yerine diğer tüm ihtimalleri dönüşüm içerisinde denemek lazım. Hedef kitleyi arttırarak aynı kampanya içinde reklam paketlerini azaltmak gerekebilir. İçerik akışı ve viral görseller hem mevcut hemde yeni kullanıcıların etkileşimini yükselterek EdgeRank değerine katkıyı fazlasıyla sağlayabilir.

Mesela, reklama tıklayan 95 kişinin sosyal profil özellikleri üzerinden hedefe sadece 30.000 kişiye reklam göndermek daha ucuz olabilir. Bu yüzden, reklamı ve aldığı tıklanma / gösterim istatistiklerini incelereyek sürekli yenilemek lazım. Ayrıca, hedef kitleye, mühendislik okuyan kişileri de alabilirsiniz, ya da yerli/yabancı rakipleri beğenen kişileri. Doğrudan müşteri sayılır.

Elektrik sektörü ile ilgili verdiğim bir reklamda, (Facebook Ads raporuna göre) 12.000 gösterime karşılık 7 TL harcadım, 128 tıklanma ve bu tıklanmalara karşılık 310 yeni hayran kazandım. 310 kişi'ye genel olarak bakıyorum hemen hemen hepsi istediğim nitelikte seçkin kişiler. Apaçhi neredeyse yok :) İçerik akışı reklamında ise, 10.000 gösterime karşılık 800 tıklanma (tık başı maliyet 0,04 TL) elde etti ve reklamı gören 10.000 kişiden 3.500'ü söz konusu içeriği hayran sayfası üzerinden bağlantıya geçti.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
kesinlikle haklısınız.
bilgilendirme için teşekkürler.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
selamlar [MENTION=30237]nezihdarcin[/MENTION],

kampanyana ait detayları benimki gibi paylaşman ve mümkünse de sayfanı açıklaman mümkün müdür?

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
O hedef kitlenin yüzde kaçının reklam engelleyici eklentiler kullandığını da varsaymak gerekir tabi ki. Bende de reklamlar kapalı; açık olduğu zaman da hiçbirine bakma ihtiyacı duymamıştım. Kaldı ki reklam olarak nitelendirilen koyduğunuz resimdeki içerik sizin isminiz, sitenin adresi, logosu ve beğen butonundan ibaret. Burada hedef kitlenin ilgisini çekip de sayfaya yönlendirebilecek olan nedir? Siteyi hiç bilmeyen birisi için "shiftdelete.net" ne ifade edebilir? Sizin isminiz de yazmasa yabancı bir içerik bile sanılabilir. Kısacası dediğiniz gibi bu tür bir reklamın pek getirisi olmayacaktır siteye.

nezihdarcin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tabiki de elde ettiğim sonuçları sizler ile paylaşırım:

Hayran Sayfası: https://facebook.com/elektrikport
Haftalık Tekil Erişim (6 Haziran - 12 Haziran) : 54.000
Hayran Sayısı: 20.093

24.000 kişiye gösterim yapan reklamlar ile 778 kişi tıkladı , reklamı gören 24.000 kişiden 2.647 kişi bir şekilde 7 gün içerisinde hayran sayfasını yeniden ziyaret etti. Kampanya'nın diğer paketler ile birlikte maliyeti 36 TL. Sayfada oluşan etkileşim değeri ve virallik son derece beni memnun ediyor. Genel olarak bakarsanız, düşük bütçeler ile büyük işler yapmak mümkün. Kurumsal olarak aylık düzenli olarak 1.000 TL harcayan bir firma, site trafiği ve hayran olarak epeyce gelişim gösterir.

Genel Hedef Kitle Yaklaşımı: Başta elektrik, elektronik mühendisleri olmak üzere tüm mühendisler, teknik ve teknisyenlerden oluşan sektör personelleri ve mühendislik öğrencilerine erişecek şekilde hedefleme yapıyorum. Genel olarak verdiğim tüm reklamların tıklanma maliyetleri 0,04 ile 0,1 TL arasında değişmekte. Bir çok paket kullanarak zamana yaydığım için, sert bir rekabete girmiyorum ve teklifleri yükseltmiyorum.

15ek1tx.jpg

6r0agx.jpg

nezihdarcin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sizce benim aldığım geri dönüşler harcadığım ücrete göre nasıl ?

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
Merhaba;

1. Hedef kitleniz bilişim konularında en azından ortalamayı yakalamış insanlar.. Bunların çoğu için Facebook çok ta önemli olmayan bir mecra. En fazla poker veya benzeri bir aktivite mekanı.. Ayrıca diğer arkadaşların da söylediği gibi ABP gibi eklenti kullanacak kadar bilinçli kullanıcıların çoğunluğu sizin hedef kitleniz :)

2. Hedef kitlenizin önemli bir kısmı zaten site hakkında bilgi sahibi. Sosyal medya patlamasından önce bilişim ve teknoloji formatında ilk akla gelen birkaç siteden biriydi Sdn. O reklamı gördüyse bile "haa Sdn reklam vermiş, şu da Troy değil mi?" den fazla ve uzun bir tepki verme gereği duymayanların sayısı da az değildir bence.

3. Facebook uzun zamandır "kurumsal tanıtım için değerli bir mecra olmak istemiyorum" çığlıkları atıyor.. Spam mesaj kodlarının uçuşması, klon ve fake profillerin iticiliği, filtre kullanmazsanız sayfanın yarısının tırıvırı reklamlarla dolu olması ve son olarak TimeLine uygulaması ile kendi topuğuna sıkmaya devam ediyor bir başka deyimle.. (Sonuçta para kazanması gereken bir site, eleştirmek gereksiz. Çünkü daha itici ve kırıcı boyutta reklam kampanyalarını siz de yapmıştınız. Ve azıcık eleştirmeye kalkana da dolaylı olarak "burası söğüt gölgesi değil, money talks" demiştiniz. Ben de dahil bir sürü eski üyenin buradan soğuma nedenlerinden biri de budur, yeri gelmişken iğneyi size, çuvaldızı da Facebook'a batırabiliriz.. :) )

4. Son olarak madem reklam ve tanıtım anlamında bir projeniz var ve mecra olarak Facebook'u denediniz; devam edin! Devamlılık kazandıracaktır. Ama size önerim Twitter'da daha "doğal ve paylaşımcı" bir profille kişisel ve sitesel ( :) ) olarak yer alın.. Çünkü Fcb'a kıyasla oldukça bakir olan Twitter'da tahmin edilemeyecek kadar büyük potansiyel var ve küçük detaylarla çok şey kazanmak mümkün..

Kolay gelsin..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Facebook reklamını nasıl verdiğini öğrenebilir miyim ? ben tıklama basına 0.40 krş veriyorum 2 haftada aldığım rakam sadece 500 ve istediğim daha fazla kalite insanlar senin anlattığın gibi.. biraz anlatırmısın nasıl reklam verdiğini ben facebooktan değil bir reklam şirketiyle anlaştım bu reklam için.

can57

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Twiter Facebook u solladı haliyle Twiter üzerinden reklam vermelisiniz. Sonuç emin olun daha farklı olacaktır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yani burda kazanan y,ne facebook :) Kahveci kumar oynatın kumarı ya oynatan ya da kahvecinin kendi has adamı kazanır.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Geçen hafta 910 TL'lik bir çalışma daha yaptık. Bu sefer paylaştığımız iletiyi sponsorlu yaptık. 730 bin kişi gördü diyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Troy'cum herkesin reklamlardan elde etmek istediği şey farklı, sen hedef kitleni bile doğru seçememişsin... Ben mesela, bir iOS uygulaması çıkartacağım için reklam seçeneklerini araştırıyorum ve facebook muazzam seçenekler sunuyor, Google reklamları ise ona nispeten pahalı geldi bana, üstleik facebook gibi de değil, tabii ikisinin reklam amacı farklı olabilir. Mesela kitap araması yapan birine Google'da reklam gösterirsin. O yazdıkların da eğer bilişim sektörünü az da olsa temsil ediyorsan, içler acısı halini gösteriyor sektörün. Ki zaten köşe yazılarınız da...

Nicolas F.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tüh ya, Bende Kurtlar Vadisi sayfamın reklamını facebookta yayınlamak istiyordum. Ama ne söyleyim yazdığın yazıdan sonra kuşkularımda arttı. Farklı bir alternatifi yokmu Sevgili [MENTION=2]Troy[/MENTION]

ramazanguney

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Facebookta çok fazla sahte hesap var ve çoğu kullanıcı profil bilgilerini sallayara k dolduruyor. istatistiki bilgiler pekte gerçeği yansıtmıyor olabilir. Verdiğin bilgiler arasında dağlar kadar fark var.

eastblood5553

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
facebookla iş olmaz yahu..herşeyden hesap kapatıyor..iyice abarttı

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Merhaba, facebook a reklam vermeyi düşünürken konunuzu gördüm , kitle arttırmada işe yaramadığını yani.

Bir haber özeti sitem var, her türlü haberi okuyup özetleyip sitemize ekliyoruz www.onikihaber.com ve ana sayfayı terk etmeden 12 haberin 12 sini de okuyabiliyorsunuz (arada makale ekliyoruz onlar hariç)

acaba sitemdeki tekil kullanıcıyı sizce nasıl bir reklam politikası ile arttırabilirim?.

Şuanda alexa da 3.800.000 küsürlerdeyim.
Günlük 100-120 tekil 500 civarında hit alıyorum.

günde 10-15 haber ekliyoruz gündeme göre. 877 Eklenmiş haberimiz var.

Öneriniz veya yorumunuz olursa sevinirim teşekkürler.

Son mesajlar