Semih Varol Habertürk Röportajı !

Bu konuyu okuyanlar

GOLDEN GOLD

Asistan
Katılım
10 Eylül 2014
Mesajlar
339
Reaksiyon puanı
11
Puanları
18
DENİZHAN KOÇDEMİR / HABERTURK.COM (ÖZEL RÖPORTAJ)
FOTOĞRAF: MESUT TURAN

Herkes onu twitter'daki "takip edeni takip ederim" çılgınlığıyla tanıyor. Peki, kim bu çocuk? Sosyal medyanın hayatına etkisini anlatırken önemli açıklamalar yapan Semih Varol, twitter ve sosyal medya hakkında önemli ipuçları verdi. İşte karşınızda Twitter FenomeniSemih Varol!

Kimsin sen?
Ben Semih Varol. 1996 yılında Bartın’da doğdum. Öncelikle şunu belirteyim sosyal medyayı lise ve ortaokulda kullanmıyordum. Üniversite hayatımda ilk defa kullanmaya başladım. Zirveye yine aynı dönemde çıktım. Şu anda 11 ay olmuş bulunmakta.
Üniversite ortamın nasıl? İlgi gösterenler çok mu?
Elbette. Seven, ilgi gösteren birçok kişi oluyor. Buralara nasıl geldiğime dair Bartın milletvekiliyle bile bir görüşmem oldu.
Baktığımız zaman büyük bir kitlen var. İstediğin bir etiketi 2 saat içerisinde dünya gündemine sokabiliyorsun. Bu nasıl bir duygu?
Bir düzeltme yapayım. 2 saat değil 10 dakika :)
Hahaha! Seni bu kadar ön plana çıkaran sebep ne? Ne oldu birden?
İnsanların twitter’da bir fenomene ihtiyacı varmış. Ben piyasaya çıktığımda böyle bir eksiklik vardı. Gerek samimiyetimle gerekse egosuz bir insan olmam nedeniyle onlara sıcak geldim. Bana inandılar ve takip etmeye başladılar. Dediğiniz gibi kolay bir şekilde dünyada gündem olabiliyorum. Ünlülerle sürekli irtibat halindeyim. Örneğin Sarp Apak, Hakan Hepcan vs. benim potansiyelimİ artırdı.
Seni hiç tanımayan birisi olarak seni niye takip etmeliyim?
Diğer insanlardan pek farkım yok. Sadece yaptığım işlerle insanları mutlu ettiğimi düşünüyorum. Bu ortamda herkes takipçi kazanmak istiyor. Özellikle genç nesil tamamen bu amacın peşinde. Hashtag açtığımda yüzbinlerce mesaj geliyor ve dakikalar içerisinde trend topic olabiliyor. Dünyada bunu yapabilen çok az insan var.
Takipçi istemek aslında bir egoistlik göstergesi değil mi? Değilim dedin; ama tekrar sormak istiyorum egoist misin?
Hayır, değilim. Bir fenomen olarak takipçi istememek çok yanlış. Sürekli artması gerekiyor.
966562_04fa469113db01f0b7f20ea3bacbf4cf.jpg

Takipçinin çok olmasının sana ne gibi faydası var?
Tanınmanın dışında çeşitli yerlerden söyleşi teklifleri geliyor. Reklam teklifleri olsun, ufak tefek idare ediyoruz.
Seni bu kadar seven insanı kaybetme korkun var mı? Çok zor olsa gerek.
Kesinlikle. Bu yüzden onları kıracak şeyler yapmamaya çalışıyorum. Gerek siyasi olsun gerekse diğer hassas konularda dikkat etmeye çalışıyorum.
Ailen bu durum hakkında ne düşünüyor?
Ailem eskiden çok kızıyordu; ama şu an geldiğim noktayı gördükleri zaman haliyle destek çıkıyorlar.
Parayla takipçi satın alma olayını biliyorsun. Buna rağmen seni takip etmeye başladığımda birden bana bir sürü takipçi gelmeye başladı, e üstelik ücretsiz. Bu nedir yahu?
İnsanlar takipçilerini artırmak için başka insanların takipçilerini takip ediyorlar. Benim profilime girip son takipçilerime bakıyorlar ve onların içinde siz olduğunuz için haliyle sizi takip ediyorlar. Olay tamamen sizin onların takiplerine karşılık vermek amacıyla yapılıyor.
Şu an yeni bir hesap açsak. 2 gün içinde onu kaç takipçi sahibi yapabilirsin?
Twitter, facebook ve instagram hesaplarımı kullanarak 3-4 bin takipçi sağlarım; fakat kendi adımı kullanırsak 15-20 bin olur :)
Hilesiz olarak mı?
Evet. Hesaplarımdan profilin reklamını yaparak bu takipçi sayısını sağlarım.
Bunu bana yapalım bir ara! :)
Hahaha! Sorun değil, hallederiz :)
SEMİH VAROL: TWİTTER'IN KRALI BENİM
Twitter’ın kralı sensin diyorlar, öyle mi? Neye göre bu krallık?
Twitter’ın kralı benim! Bu zamana kadar twitter’da ismimi duymayan kalmadı. Yaptığım işler seviliyor. Lösev, Kızılay vs. gibi yardım kuruluşları için elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum. Onların sesini mümkün olduğunca büyük bir kitleye duyuruyorum. Şu anda bunu hiç kimse yapmıyor. Ben en organik şekilde elimden gelen yardımı yapıyorum.
Bu ülkeye takip edeni takip ederim kavramını sen mi soktun?
Evet, ben soktum. Benden önce böyle bir şey yapan yoktu.
Pişman mısın?
Kesinlikle değilim. Şu an içinde bulunduğum konum beni çok mutlu ediyor.
Çok tepki gösterenler biliyorum takip edeni takip ederim olayına. Amacın ne peki?
Evet, binlerce tepki yazıları gördüm; ama olumlu tepkiler bunları ikiye katlıyor. Bana twitter’ı bırakma diye bir sürü mesaj geldi. İlk hesabım kapandığında büyük destek görmüştüm.
Sahi niye kapandı o?
Benim özentilerim çıkmaya başlayınca twitter bunların başı kim diye araştırma yapmış ve haliyle beni bulmuşlar. Sonucunda hesabım kapatıldı.
Sana twitter tarafından bir bildiri geldi mi?
Hayır, bu tamamen benim tahminim. Hile yapmadığıma göre başka bir sebep bulamadım

SEMİH VAROL
: TÜRKİYE'DE EN ÇOK TREND TOPİC OLAN İNSAN BENİM

O zaman bu yasak bir şey mi?
Araştırdığıma göre isim kullanarak trend topic yapmak yasakmış. Gündemi gereksiz yere meşgul etmek diye geçiyor. Bu yüzden artık ismimi kullanarak trend topic yapmıyorum. Önceden Semih Varol’la takipleşme tarzında çok şey görmüşsünüzdür. Türkiye’de kişisel olarak 200 kere trend topic olan tek insan benim. Bu bir rekor. Aynı şekilde dünya gündeminde de 300 kere trend topic oldum.
Türkiye gündemine bir şekilde eyvallah; ama dünya gündemi nedir yahu?
Hahaha! Bu sayede Yurtdışından reklam teklifleri geliyor. Firmalar ürün reklamları için bana geliyor. Bu istemediğim bir şey ve genelde kabul etmiyorum. Profilimin aktifliği düşüyor ve takipçilerim benden sıkılıyor. Olabildiğince reklam almamaya çalışıyorum.
Bir başkası senin yerinde olsa bu gücü çok rahat kullanırdı. Neye göre değerlendiriyorsun teklifleri?
Mesela 30-40 yaşlarındaki insanlara hitap eden bir ürün için reklam tweeti atmam. Benim takipçilerim genç bir kitle. Ne ona ne bana faydası yok.
Anladım. Peki sadece twitter’da mı bu kadar popülersin?
Hayır. Facebook olsun instagram olsun oralarda da gayet güzel bir kitlem var. Google’da Semih yazınca futbolcu olan Semih Kaya ve Semih Şentürk’ten önce çıkıyorum hahaha! Hatta bir ara “S” yazınca bile hemen çıkıyordum. Onun dışında instagramda 50 bin takipçiye ulaştım ve her fotoğrafım 7-8 bin beğeni alıyor. 36 bin yorum geldiği bile oluyor. Twitter takipçilerim diğer sosyal ağlarıma yöneliyor.
Bu nasıl bir duygu? Bugün belki de birçok sanatçının veremeyeceği etkiyi sen verebiliyorsun.
Kesinlikle. Örneğin Hakan Hepcan sosyal medya üzerinden benimle çok uğraşır. Gerçek hayatta aramız iyidir; ama sosyal medyada atışırız. Eğlence amaçlı “Semih Varol’la etkileşime geçeyim de takipçi kazanayım” tarzında şeyler yazar. Google’a Hakan yazınca bile “Hakan Hepcan vs Semih Varol” çıkar hahaha!
Peki, ne yapacaksın şimdi?
Bir ajansa girip televizyon dünyasında yer almak istiyorum. Dizi olur, film olur.
Anladım. Twitter’dan sonra hayatında belli ki çok şey değişmiş. Bu konuda ne düşünüyorsun?
Twitter’dan önce arkadaşlarım yanıma gelip selam vermezdi. Şu an bir çoğu peşimden ayrılmıyor. Daha çok sosyalleştim, iş görüşmeleri yapa yapa kendimi geliştirdim. Evden hiç çıkmayan biriyken söyleşiler yüzünden bir sürü il gezdim.
Günde kaç tweet atıyorsun peki?
Ortalama 50-60 oluyor.
1 gün için çok fazla değil mi yahu?
Hayır. Bu sayede bana günde 3-4 bin takipçi geliyor.
İlerleyen yıllarda geçmişe dönüp baktığında “Ben ne yapıyormuşum lan!” gibi düşüncelerin olursa?
Kesinlikle öyle bir şey olmayacak. Ben kötü bir şey yapmıyorum. İnsanların mutlu olması için çabalıyorum ve dediğim gibi yardım kuruluşlarına da elimden gelen desteği veriyorum. Geçmişe dönüp baktığımda kendimle gurur duyacağıma eminim.
SEMİH VAROL: 15 DAKİKA İÇERİSİNDE DÜNYA GÜNDEMİNE SOKARIM
Şu an bir hastag oluştursak. Ne kadar sürede trend topic yaparız?
10 dakika içerisinde Türkiye, 15 dakika içerisinde dünya gündemine rahat bir şekilde gireriz.
İşte bunu neye göre söylüyorsun? Tahmin mi yoksa kesin mi?
Kesin. Bunu daha önceden 250 kere yaptım. Kesinleşti artık bu.
Ben hala bu konuya takılmış durumdayım. Yine soruyorum twitter’ın bir açığını falan bulmadın değil mi? :)
Hayır. Bunu iddia eden varsa gözünün önünde bilgisayardan yaparak kanıtlayabilirim. Yüz binlerce insan bana güvendikleri için destek çıkıyorlar ve trend topic oluyor. Tamamen organik.
Bu seni korkutmuyor mu? Rakiplerim var dedin.
Evet, bir ara fazlaca ergen insan aynı anda benim hakkımda olumsuz tweet atmaya başladı. Şunu söylemeliyim ki hiçbir güç beni twitter’dan silemez.
Heh işte olay aslında bu. Zaten onlarda senin hakkında ergen yakıştırmasını yapıp saldırmıyor mu?
Onlar ne kadar çok yazarsa yazsın, bana ne kadar küfür ederlerse etsin benim işime yarıyor; çünkü reklamın iyisi kötüsü olmaz. Onlar sayesinde bana takipçi geliyor. Buradan da onlara teşekkür ediyorum :)
SEMİH VAROL: HAKAN HEPCAN VİNE KRALIYSA, BEN TWİTTER KRALIYIM
Madem bu kadar kendine güveniyorsun. O zaman sana göre hashtag kralı mısın yoksa genel olarak twitter kralı mısın diyelim?
Bu soruya cevabım Hakan Hepcan vine kralıysa, ben de twitter kralıyım!
Hakan Hepcan demişken… Fenomenlerle aran nasıl?
Bu sorunun cevabı karışık; çünkü twitter’da fenomen yok. Çoğu karşılıklı takiple takipçi toplamış. Tamam, ben bir ara böyle yapıyordum; ama şu an böyle bir şey yok.
Bunu anlayabiliyor musun? Yani sana bir profil göstersem hileli yöntemlere takipçi kazandığını anlar mısın?
Çok kolay anlarım. Takipçi analizi benim için çok kolay. Ben onu bir kere bile görmediysem ve onun 300 bin takipçisi varsa o hileli bir profildir. İsimleri çok sıkı takip ederim. Şu an fenomen diyebileceğimiz 3-4 kişi var.
Kim bunlar?
Twitter’da “Odun Herif”, “Realist”, “13. Burç” ve tabii ki ben. Bu saydıklarım twitter’ı götürüyor.
Peki, twitter’da kullandığın başka hesapların var mı?
Hayır, benim yok. Sadece adıma açılmış bir sürü sahte hesap var. Bunların sayısı beni en çok sahte hesabı açılan kişi yaptı. Hatta bunların bile 50-60 bin takipçisi var.
O zaman açık açık sorayım. Benim sıfır takipçili bir hesabım var diyelim. Doğal yollarla ben bunu nasıl büyütebilirim?
Eğer fenomen olmak istiyorsanız fenomen bir arkadaşınız olmak zorunda. Sizi RT yapacak, tavsiye edecek. Farklı şekilde olursunuz; ama bu çok zor bir seçenek. Şu an fenomen olmak isteyen o kadar çok insan var ki… İnsanlar özgün olmalı. Özentilikten uzak durmalılar.
İşin bileninden tavsiyeleri de aldığımıza göre #FenomenDediğinHT nasıl olmalı?
#FenomenDediğinHT insanlara asla kendini övdürmemeli. Mütevazı ve sıcakkanlı olmalı. İnsanlar etkilenmeli. Hiçbir zaman insanlardan kendini üstün görmemeli. Onlardan biri olmalı.
Pekâlâ, davetimi kırmayıp geldiğin için sana çok teşekkür ediyorum. Söylemek istediğin başka bir şey var mı?
Selam bekleyen çok insan var. Benim buraya gelmemi sağlayan ve her zaman yanımda olan Varol Tayfa’ya çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı bunlar olmayacaktı, iyi ki varlar.

KAYNAK: http://www.haberturk.com/medya/haber/966562-twitterin-krali-benim
 

eray karakaya

Öğrenci
Katılım
26 Kasım 2022
Mesajlar
4
Reaksiyon puanı
4
Puanları
3
Yaş
28
Bu semihte çok çakal fenomen olmadan önce fenomensepeti.com sitesinden takipçi beğeni izlenme alarak buralara geldi şimdi havasını atıyor.
 
Üst