Excel'de Sayfalar Arası İşlem Yapmak ?

Bu konuyu okuyanlar

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Merhaba arkdaşlar;

Excel’de sayfalar arası işlem yapma istiyorum. Örneğin 1.sayfada toplanmış olan bir miktarla sayfa 2'de toplanmış olan bir başka miktarla toplayıp sayfa 3 'de belirlediğim bir hücreye atmak istiyorum. Bunun nasıl yapabilirim?

NOT:
=Sayfa3!C10+Sayfa3!D10 formülünü denedim ama hücreye 0(sıfır) değerini atıyor. Oysa toplama işleminin sonucunda 675 çıkması gerekirdi:)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Sayfa1!C10+Sayfa2!D10
veya
Sayfa2!C10+Sayfa1!D10
denedin mi?

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Yukarıdaki mesajımda denediğimi yazmıştım.Ama olmuyor:(

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
toplamın görünmesini istdiğin hücrede eşittirden sonra ; 1.sayı bulunan sayfaya tıkla-hücreyi seç + 2. sayı bulunan sayfaya tıkla-hücreyi seç. enter. bitmiştir. formül yazmana gerek yok.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
yazdığın formül doğru
=SayfaAdı!HücreAdı+SayfaAdı!HücreAdı bunun olması gerekiyor yani neden olmasın ki ???

hatta emin olmak için şimdi tekrar denedim oldu :D

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
toplamın görünmesini istdiğin hücrede eşittirden sonra ; 1.sayı bulunan sayfaya tıkla-hücreyi seç + 2. sayı bulunan sayfaya tıkla-hücreyi seç. enter. bitmiştir. formül yazmana gerek yok.

evet bende öyle yaptım ama topla işlemin sonucunda 0(sııfr) çıkıyor.

---------- Post added at 21:50 ---------- Previous post was at 21:48 ----------

Örnek:

1. sayfada B5:211,

2. sayfada B6=186

iken ben 3. sayfada şu formulü uyguluyorum

=Sayfa3!B5+Sayfa3!B6

Çıkan sonuç 0(sıfır) :)

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
yoksa toplamın sonucu gerçekten sıfır olabilir mi?
---
her ikisi için de sayfa 3 olarak görünüyor. dikkatinden kaçmış.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
evet bende öyle yaptım ama topla işlemin sonucunda 0(sııfr) çıkıyor.

---------- Post added at 21:50 ---------- Previous post was at 21:48 ----------

Örnek:

1. sayfada B5:211,

2. sayfada B6=186

iken ben 3. sayfada şu formulü uyguluyorum

=Sayfa3!B5+Sayfa3!B6

Çıkan sonuç 0(sıfır) :)
yazman gereken formül
=sayfa1!B5+Sayfa2!B6 bunu dener misin ?

---------- Post added at 21:56 ---------- Previous post was at 21:55 ----------

formülü uygulayacağın sayfanın numarasını yazmayacaksın hücrelerin bulunduğu sayfa numarasını,adını onu yazacaksın senin yanlışın bu.

byndr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Yanlış anlamadıysam 1 sayfada bazı hesaplar ve bunların toplamı, ikinci sayfadada aynı şekilde toplamların var. Bu sonuşların yekün toplamını 3 sayfada görmek istiyorsun. Buna göre.
3. sayfada hangi hücrede toplamı görmek istiyorsan o hücrede ( shift + = ) tuşuna bas ve 1 sayfadaki toplamın oduğu hücreye tıkla ( + ) bas 2 sayfadaki Toplamın olduğu hücreye tıkla ve ENTER e bas. Bunu yaptıktan sonra üçüncü sayfada toplamlartı aldığın hücreye tıklarsan yukarıda komut satırında formülüde görürsün

İstersen 3 sayfa değil o çalışma kitabuna bağlı başka bir çalışma kitabınada bu şekilde yapa bilirsin. B

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
doğru diyorsun şimdi oldu.

Bir kaç sorum daha olacak;

Biz gelen ürünün barkot nosunu okutup Excel’e atıyoruz. İstediğim şey ben hücreye barkot nosunu işledikten sonra karşı hücreye benim önceden belirleyeceğim değerin otomatik yazılması.

Örneğin A2 hücresine AK23233223353 şeklinde bir barkot no girdim. Bunun hemen karşısına yani B2’ye 10 tl yazsın istiyorum.

Birde bu değer otomatikman oluştuktan sonra imleç direk a2 altındaki hücreye yani a3 gelsin istiyorum ki hücre seçmek zorunda kalmayayın. Bu mümkün mü?

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
vlookup ile yapabilirsin sanırım o fiyat getirme işini. türkçesi dikeyara gibi bişeydi.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166

Biz gelen ürünün barkot nosunu okutup Excel’e atıyoruz. İstediğim şey ben hücreye barkot nosunu işledikten sonra karşı hücreye benim önceden belirleyeceğim değerin otomatik yazılması.

Örneğin A2 hücresine AK23233223353 şeklinde bir barkot no girdim. Bunun hemen karşısına yani B2’ye 10 tl yazsın istiyorum.

Birde bu değer otomatikman oluştuktan sonra imleç direk a2 altındaki hücreye yani a3 gelsin istiyorum ki hücre seçmek zorunda kalmayayın. Bu mümkün mü?
onun excelle ile yapılacabileceğini sanmıyorum çünkü excell formüller üzerine çalışıyor ancak yazdığın formülün karşılığını alırsın barkod numarasına karşılık bir değer atayacağını sanmıyorum :S

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
onun excelle ile yapılacabileceğini sanmıyorum çünkü excell formüller üzerine çalışıyor ancak yazdığın formülün karşılığını alırsın barkod numarasına karşılık bir değer atayacağını sanmıyorum :S

b2 yeyazılacak 10 TL değeri başka bir yerde girilmiş ise otomatik olarak formülle yazdırabilirsin. ama imleçin alt satıra faln geçmesi excelde olmuyor sanırım.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
imleçin istediğin satıra inmesi var gibi. ama tam çözemedim.

http://www.excel.web.tr/f14/excelde-imlecin-istedioin-satyra-inmesi-t87759.html

ayrıca ben hergangi bir hücreye bir değer yazdıktan sonra karşısındaki hücreye istediğim sayısal bir rakamın otomatik yazılması excelde mümkümdür diye düşünüyorum.

Örneğin bir hücreyi diğerine eşitlemek mümkün. a5=10 ise siz b10 hücresine gelip =a5 yazarsanız eşitlemiş olursunuz. buna benzer bir formülle mümkün olamaz mı?

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
b2 yeyazılacak 10 TL değeri başka bir yerde girilmiş ise otomatik olarak formülle yazdırabilirsin. ama imleçin alt satıra faln geçmesi excelde olmuyor sanırım.
barkodu okutunca direk 10 tl yazsın karşıya diyor eğer excell'de varsa böyle bir özellik anlat yapalım

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
barkod okutmayı nası lentegre edersin bilmem ama.
vlookup ile fiyatların bulunduğu tablolaştırlımış bir düzenden barkod numarasının o tablodaki fiyatını çekebilirsin.

mesela; 500 çeşit ürünün fiyatının olduğu sayfadaki fiyatlardan istediğiniz ürünlerin fiyatını öğrenmek için vlookup kullanabilirsiniz.
ama bunu döngüsel olarak ben alt satıra geçtiğimde formülde otomatik olarak alt satıra geçsin diye bişey diyorsan ben o kadarını bilmiyorum. formulü aşağıya dopru kopyalmak şeklinde manuel olarak yaptırablirim.
fazlası makroların işe girmesi falan herhalde. o da beni aşar.

archim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Örnek olarak ;Barkodları Sayfa2!A1:A100 hücrelerine , alacağı değerleri de Sayfa2!B1:B100 hücrelerine liste olarak girin. Sonuçları Sayfa3 de görmek istediğiniğiniz varsayarsak Sayfa 3 B2 hücresi içeriğine=DÜŞEYARA(A2;Sayfa2!A1:B100;2;YANLIŞ) gibi bir formül girin, Sayfa3 A2 hücresine öğrenmek istediğiniz barkodu okutursanız B2 hücresinde o barkod karşılığı değer gelecektir. Formüllerdeki 100 satır örnek olarak verilmiştir. Sayfa2 ye istediğiniz kadar değer girip(A sütunundaki değerler tek olmalı) yukarıdaki formülde A1:B100 yerine A:B yazabilirseniz, sayfadaki bütün değerleri görecektir. B2 hücresini istediğin kadar alt satırlara kopyalayabilirsin. A2 Alt satıra otomatik geçmesi için Excel ayarlarından Enter tuşunun tanımını (seçenekler-gelişmiş-Enter tuşu -Aşağı) olarak seçin, sonra Barkod cihazının ayarlarından girişten sonra entere bas seçeneğini aktif hale getirin. böyle bir ayar yoksa veya bilmiyorsanız otomatik geçişi unutun. Daha gelişmişi makro kodları kullanılarak yapılabilir.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Senin barkod okuyucu nasıl çalışıyor?
Benim kullandığım barkod okuyucu, barkod numarasını klavyeden girişmiş gibi yazıp enter tuşuna basıyor. Normalde enter tuşuna basınca imleç bir alt veya sağ satıra geçmesi gerekiyor.

Yitikbahar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Bende depo için benzer hatta az daha detaylı bi formülle uğraşıyorum. Henüz rafları kodlama aşamasında olduğum için pc başına geçemedim. Macroya ihtiyaç yok EĞER mantıksal sınama yeterli, ancak ben 7-8 senedir excel kullanmadığım için çoğu detay ı unutmuşum.

=EĞER(Sayfa1!A1="x";.......;,,,,,,,,) Formülde noktalı olan kısımda Sayfa1 de herhangi bir hücre, virgüllü olan kısımda zaten Sayfa1 A1 hücresinde x olmazsa herhangi birşey yazmıyor buda işimizi kolaylaştırıyor."x" burada barkod numarasını temsil ediyor. Biraz zahmetli bir işlem olacak ama, alınacak sonuçlara değecek. Bu formülde benim sıkıntım hücreyi göstereme mem.
=EĞER(Sayfa1!A1="x";=Sayfa1!B3;,,,,,,) burada altı çizili kısmı nasıl yazmalıyım?

Sitede tanışma bölümü göremediğim için böyle bodoslama daldım arkadaşlar :) Herkese merhaba.

archim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bende depo için benzer hatta az daha detaylı bi formülle uğraşıyorum. Henüz rafları kodlama aşamasında olduğum için pc başına geçemedim. Macroya ihtiyaç yok EĞER mantıksal sınama yeterli, ancak ben 7-8 senedir excel kullanmadığım için çoğu detay ı unutmuşum.

=EĞER(Sayfa1!A1="x";.......;,,,,,,,,) Formülde noktalı olan kısımda Sayfa1 de herhangi bir hücre, virgüllü olan kısımda zaten Sayfa1 A1 hücresinde x olmazsa herhangi birşey yazmıyor buda işimizi kolaylaştırıyor."x" burada barkod numarasını temsil ediyor. Biraz zahmetli bir işlem olacak ama, alınacak sonuçlara değecek. Bu formülde benim sıkıntım hücreyi göstereme mem.
=EĞER(Sayfa1!A1="x";=Sayfa1!B3;,,,,,,) burada altı çizili kısmı nasıl yazmalıyım?

Sitede tanışma bölümü göremediğim için böyle bodoslama daldım arkadaşlar :) Herkese merhaba.
ne demek istediğinizi tam anlayamadım, yazdığnız zaten doğru, Sadece 2. bölümde '=' koymanıza gerek yok, 3.bölümü yani ifade yanlış olduğunda yapılacakları yazmanıza da gerek yok. Yani =EĞER(Sayfa1!A2="x";Sayfa1!B3) yazmanız yeterli.

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
eğer ile kendinizi neden zorluyorsunuz ki , kontrolü bile zor o formülün. bi vlookup kullanılacak tablo yapınn.
kurtulun.
nternette arayın vlookup kullanım veya düşeyara kullanımı diye. bi öğrenin eğeri bir daha kullnamazsınız nedeyse. ne çil çekmişim eğer ile dersiniz.

Yitikbahar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eğer ile kendinizi neden zorluyorsunuz ki , kontrolü bile zor o formülün. bi vlookup kullanılacak tablo yapınn.
kurtulun.
nternette arayın vlookup kullanım veya düşeyara kullanımı diye. bi öğrenin eğeri bir daha kullnamazsınız nedeyse. ne çil çekmişim eğer ile dersiniz.

Üstad 7-8 senedir hiç başına oturmadım excel in. Ben yapmak istediğimi yazayım, sizde bana vlookup ile olup olmayacağını bildirin lütfen. Vlookup işimi görecekse tabiki EĞER in karmaşık formülleriyle uğraşmak istemem.

Sayfa1 de stok olacak, her ürünün bir kod numarası var (sz05,szc65 vs) bu stok sayfasında kod-ürün-adet(stok durumu)-fiyat-depo daki yeri ( sarı depo, C sırası 12 ci sütun gibi) bilgileri olacak. Ben 2ci sayfada bir sipariş formu hazırlamak istiyorum ve stok sayfasında seçtiğim ürünlerin kod-stok durumu- depodaki yeri, şeklinde 2 ci sayfada hazırladığım sipariş formuna otomatik geçmesini istiyorum. Eğer bu işlem vlookup ile mümkünse bana yol göstermenizde gerekecek :) Uzun zaman bu işlerle ilgilenmeyince neredeyse herşeyi unutmuşum ( hücreye birşey eklemek için f2 nin kullanıldığını bile)

---------- Post added at 00:17 ---------- Previous post was at 00:08 ----------

üstad üst teki yazı için acele etmişim. Tavsiyene uyup internette araştırdım, cidden çok işeme yarayacak gibi görünüyor teşekkürler.

Yitikbahar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ne demek istediğinizi tam anlayamadım, yazdığnız zaten doğru, Sadece 2. bölümde '=' koymanıza gerek yok, 3.bölümü yani ifade yanlış olduğunda yapılacakları yazmanıza da gerek yok. Yani =EĞER(Sayfa1!A2="x";Sayfa1!B3) yazmanız yeterli.

Teşekkür ederim, düşeyara işimi tam olarak görmedi ama bana yeni fikirler verdi. Birazdan deneyeceğim, =EĞER(Sayfa1!A2="x";Sayfa1!B3) bu formül beklediğim sonucu verirse benim işim tamam demektir.

Arkadaşlar, bu kadar kısa zamanda fikirlerinizi belirttiğiniz ve yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim. Cidden çok işime yaradı bu bilgiler.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Verdiğiniz bilgiler için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum;

Birkaç sorum daha olacak arkadaşlar; benim yaptığım tablonun diğer kullanıcılar tarafından değiştirememesini istiyorum.

Örneğin hazırladığım tablonun şablon olarak değiştirilememesini ama tabloda yer alan hücrelerin kullanıcılar tarafından özgürce doldurulmasını istiyorum.

Ayrıca bu tabloda formolü olan hücrelerin üzerinde değişiklik yapılmasını engellemek istiyorum. Bunlar mümkün mü?

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
senin işin tamamen vlookup.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
=Sayfa3!B5+Sayfa3!B6 değil
=Sayfa1!B5+Sayfa2!B6 olması gerekir.

esmesm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar önemli bir bilgiye ihtiyacım var excelde eğitimciler diye bir sheet açtım ve bu sheette her kursa göre eğitimcinin ismini yazıyor ve karşına çalıştığı saati yazıyorum.ancak müdürüm tek bir sheette toplamı görmek istiyor.Yani eğitimciler sheetinde o kişinin adı yazılıp karşısına yazılan rakama göre 2.sheette o kişinin isminin karşında toplamın otomatik değişmesini istiyor.
bilen varsa acil yardım çok sıkıştım