Ekran Kartı Sıcaklığı ve Oyundaki Sorun ?

Bu konuyu okuyanlar

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
Merhabalar,

Yeni topladığım sistemime Palit 8800 Sonic bir ekran kartı taktım.
İlk formattan sonra oyunlarla test için SOF Payback, Crysis vs gibi ağır oyunları kurdum. Sof çok ağır değil bu arada.

Bu sırada bir sorun yoktu. Oyunlarda ama daha sonra aşırı yüklendim ve bazı gereksiz updateler ile xp yi çökerttim.
Tekrar kurduktan sonra xp yi. SOF da bu sefer ağaçlarda sadece ağaçlarda bazı noktalarda minik minik parçalar halinde karaltılanma oluyor. direk çıktım baktım core temp 55 olmuş GPU da. Acaba bu normal bir değer mi ?
Kasada 3 tane fan var. Birtanesi kasa kapağında direk ekran kartına vuracak şekilde.

Ayrıca bu SOF daki karaltılanma nedendir ? Bir fikri olan varsa yardımcı olabilir mi ?

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Ekran kartının son çıkan kararlı sürümünü indirip kurun. GPU için 55derece düşük bir sıcaklık bile denebilir :) 80-90 dereceye çıksa dahi dert etmenize gerek yok.

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
Teşekkürler açıkcası böyle bir ekran kartım olmadığı için o kadar ısınınca korkmuştum :)
para insanı kötü yapıyor :)))

BeNBeN

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ortada korkulacak bir şey yok gibi gözüküyor ama o kadar para verip bende o ekran kartını alsaydım her oka endişelenirdim :D

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
inan ben para lafını öylesine dedim aslında çok ucuza geldi.
147 $ + kdv

ilk çıktığı zamanlardaki 300 400 ler nerdeeee.

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Ekran kartı'nın driver sorunudur.Aynı şey bana 8600 GT'de FarCry 'da oluyordu :)

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yeni alacağım ekran kartı Sapphire HD4850 sistem ilk açıldığında 75 derece ile çalışıyor. Normaldir yani 55 :)

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
aynen :))
ben sadece kalashnıkof sesı ıcın kurdum
eskı x550 de acmamıstı senmısın acmayan dıye hırsla kurdum kaldırıcam :))

Turk_ST@Rs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
55 normal deger sen birde benim teknik servisteki ekran kartımı gör 75 dereceden aşagı düşmüyor:icon_:

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Suan hiç bir uygulama yokken bile 49 derece ekran kartı. Üzerinde özel soğutucu var sen düşün :D

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Palit ne ya? nereden bulursanız böyle uyduruk markaları?

eğer kendi soğutucusu fayda etmiyorsa daha profesyonel bir soğutucu kullan (Zalman gibi...)

Ravenholm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle hayırlı uğurlu olsun yeni kartın (biraz geç ama neyse).. bende çok araştırdım ama bir türlü karar veremedim hem çift slot kaplaması hemde söylene gelen 8800GT lerin ısınma sorunları falan dişime göre kart bulamadım bende gittim fiyatlar uygunken dolar düşmüşken (1.15-1.16 gibiydi) ZOTAC 9600 GT AMP! Edition aldım. PC yi açar açmaz GPU Grafik işlemci sıcaklığı 59-60C sabit öylece durduğunu gördüm bazen 60C oluyor (HDD: 45C, CPU: 40-45C).. Yalnız PC nin olduğu odanın içi sıcaklığı varki dillere destan tam 33-34C gösteriyor termometre doğruysa tabi.. Sizce kartın bu yüksüz sıcaklığı nasıldır? yükte en fazla ne olmalı?. Burda bir arkadaş 80-90C olsada sorun olmaz demiş umarım öyledir...
annttiigs; kasa fanından bahsetmişsin, bende yeni bir 12cm Fan aldım tam ekran kartının üstüne gelecek şekilde kasa yan kapaktadaki yuvaya taktım. Ekran kartının yan hava kanallarının üstüne bakıyor, sende de kartın fanının tam yan kısmına doğrudur. Havayı içeriye veriyor. İyide 12cm fanda var 33-34C oda içi sıcaklığında kartın ısısı 59-60C larda hayırlısı işallah...

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24

eğer kendi soğutucusu fayda etmiyorsa daha profesyonel bir soğutucu kullan (Zalman gibi...)

palit ne ya dedi :)) benı krıze soktu
adamlar fıyat performansta çok ıyı ısler cıkarıyorlar :)

ısıya gelince gayet mantıklı değerlermiş... az bile geliyormuş

1ol3irol

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Palit bi kere uyduruk marka değil. Benchmark testlerinde diğer markalardan daha üstün performans veren bi marka. Bilip Bilmeden Araştırmadan yorum yazmayın.... "Palit ne ya?" sorusunu da internette biraz araştır, sorduğun sorunun yanıtını kendin bulursun..