Donanım Tavsiye

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

gökhankul

Üyecik
Arkadaşlar ASUS CM6870 CM6870 | Tower PCs | ASUS Türkiye bilgisayarım anakart modeli yazmıyor
İNTEL İ7-3770 3,40GHZ İşlemci
ACBEL HBA005-ZA2GT 350 Güç kaynağı
ADATA 4 GB'dan 2 tane (8 GB) Ram
JAMES DONKEY 240 GB Ssd
MSİ NVİDİA GEFORCE GT 730 Ekran kartı var (kaç gb bilmiyorum)

Twitch'de yayın yapmak istiyorum fakat donma ya da yayını izlerken geriden geliyor.
Dedim Pc'yi biraz geliştireyim ama ben anlamam.3-4 bin bütçeyle değiştirmem gereken,
iyi olur dediğiniz şeyleri yazar mısınız? Tavsiyelerinizi yazarsanız memnun olurum.Teşekkürler...

met 35

Dekan

gökhankul

Üyecik
İşlemciniz yayın için idare eder de, o e.kartı ile yayın değil doğru dürüst oyun bile oynanmaz maalesef.
Size iyi bi e.kartı ve bunu besliyebilecek bi güçkaynağı lazım. İşlemcinizin kaldırabileceği en iyi kart şu.

MSI GeForce GTX 1660 GAMING X 6G GTX1660, PCI-E16 3.0, 6GB/192bit GDDR5, HDMI, 3xDisplayPort Ekran kartı - inventus

Güç kaynağı.
FSP Hyper K 500 500W 80+ EU kutusuz Güç kaynağı - inventus
Cevap için teşekkürler sadece bunlar yeterli olacak mı yoksa işlemci vs değiştirsem oda iyi olur mu sanırım işlemci değişirse anakart vs. de işin içine girecek

met 35

Dekan
İşlemci değişirse en çok takabileceğin ,elindeki işlemcinin K lı modeli. Yani 3770K.Ki ,performans olarak yüzde 5-10 arası ya fark eder ya etmez. 3770K overclock işlemcisidir. Overclock yaparsan ,arayı açar. Ama o da sendeki anakart ile olmaz. Hazır pc lerin anakartları,overclock için uygun olmaz çünkü.

Gelelim 2 fasıla. DDR3 ramlerin olduğu için kullanabileceğin en daha güçlüişlemci 4790K olur ki,bunun için anakartta değişmesi lazım. Bu işlemci ve bunun anakartını ancak,2 elde bulabilirsin.O zamanda 3600-3700 tl civarı bi parayı gözden çıkartman gerekecek. Eski bi sistem için hiç /kesinlikle değmez.

Bence e.kartı ile dene. Çok farkedecek zaten.

gökhankul

Üyecik
İşlemci değişirse en çok takabileceğin ,elindeki işlemcinin K lı modeli. Yani 3770K.Ki ,performans olarak yüzde 5-10 arası ya fark eder ya etmez. 3770K overclock işlemcisidir. Overclock yaparsan ,arayı açar. Ama o da sendeki anakart ile olmaz. Hazır pc lerin anakartları,overclock için uygun olmaz çünkü.

Gelelim 2 fasıla. DDR3 ramlerin olduğu için kullanabileceğin en daha güçlüişlemci 4790K olur ki,bunun için anakartta değişmesi lazım. Bu işlemci ve bunun anakartını ancak,2 elde bulabilirsin.O zamanda 3600-3700 tl civarı bi parayı gözden çıkartman gerekecek. Eski bi sistem için hiç /kesinlikle değmez.

Bence e.kartı ile dene. Çok farkedecek zaten.
ya bide ben daha önce bir ekran kartı almıştım boyutları pc ye sığmadı kasa da değiştirmem gerekir mi? gerekirse onu ne almalıyım

met 35

Dekan
GTX 1660 kart, 247 mm. Yani ,yaklaşık 25 cm. Kasanın yan kapağını açıp,ekran kartının boşluğu yeri ,ölçebilirsin. AYRICA YAN KAPAĞI AÇINCA kasadan bi yan görünüş fotosunu da atarsan,iyi olur.

Bu e.kartının ,mini modellerini, stoklarda abulamadım. Bi yerde var , o da çok pahalı. Şu modellerde var. 1660 dan bi tık aşağıdadır ama işini görürr. Bu hem daha ucuz ,hem kasana sığar.

MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 AERO ITX 6G OC 6GB 192 bit GDDR5 Fiyatı

gökhankul

Üyecik
GTX 1660 kart, 247 mm. Yani ,yaklaşık 25 cm. Kasanın yan kapağını açıp,ekran kartının boşluğu yeri ,ölçebilirsin. AYRICA YAN KAPAĞI AÇINCA kasadan bi yan görünüş fotosunu da atarsan,iyi olur.

Bu e.kartının ,mini modellerini, stoklarda abulamadım. Bi yerde var , o da çok pahalı. Şu modellerde var. 1660 dan bi tık aşağıdadır ama işini görürr. Bu hem daha ucuz ,hem kasana sığar.

Mesaj otomatik birleştirildi:

25 cm şuralara denk geliyor sığma da sorun yaratır mı?

Ekli dosyalar

met 35

Dekan
yeşil olarak işaretlediğin kısmın sağ tarafıda boş değilmi. Kart ,oraya da taşabilir. Yani kasanın enlemesine tüm gen,işliği ,ekran kartı takmak için,müsait. O ,yesil ile gösterdiğin yerin sağ kısmında,eski kasalarda, hdd takmak için yuvalar olurdu. Sende öyle bi şey yok. Boş o kısım.

gökhankul

Üyecik
yeşil olarak işaretlediğin kısmın sağ tarafıda boş değilmi. Kart ,oraya da taşabilir. Yani kasanın enlemesine tüm gen,işliği ,ekran kartı takmak için,müsait. O ,yesil ile gösterdiğin yerin sağ kısmında,eski kasalarda, hdd takmak için yuvalar olurdu. Sende öyle bi şey yok. Boş o kısım.
tamam teşekkürler

gökhankul

Üyecik

Technopat forumunda pc yi sat yerine 5 bine kasa topla dediler sence ne yapmalıyım yoksa senin tavsiye ettiklerin yeterli mi ??

met 35

Dekan
1000 TL nin az üzeri satılır. anakart,işlemci,ramler ve e.kartı.Bence değmez.

met 35

Dekan
5000 e yeni pc derken,bu kasadan gelecek olan parayı ,5000 tl ye tamamlamayı düşünüyorsun,değilmi.

gökhankul

Üyecik
5000 e yeni pc derken,bu kasadan gelecek olan parayı ,5000 tl ye tamamlamayı düşünüyorsun,değilmi.
evet 1500 e satarım belki yeni bir kasa donanımı benimkinden sağlam olur mu olmaz mı soru o
yani senin yazdığın ekipmanlarla yapılmış haline kıyasla daha mı iyi daha mı kötü olur

met 35

Dekan
Şimdi,kasa,power,işlemci,anakart,ram alınacak.Ve değiştirdiğine değecek.
E mantıklı parçalarla, toplasak şu çıkar, O Zaman,şimdikinden çok daha iyi olur.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:

gökhankul

Üyecik
E mantıklı parçalarla, toplasak şu çıkar, O Zaman,şimdikinden çok daha iyi olur.

Ekli dosyayı görüntüle 75938
hocam twitch de yayın yapan taner abi var onunla discord üzerinden yazıştık benimki gibi bir ekipman toplaman lazım diyor senin bu görseldeki parçalar yeterli olur mu? yoksa taner abininkini almaya mı kasayım ben bu arada kaçtır yazdığın için çok sağol

Ekli dosyayı görüntüle 75938
Donanımı burada yazıyor

met 35

Dekan
Yayın için olmazsa olmaz derecede önemli 2 parça,işlemci ve e.kartın. Sana yazdığım ilk e.kartı ,o arkadaşın kullandığı GTX 970 ten çok daha güçlü. Yani 1660 ekran kartı . 5000 tl lik pc içindeki 1660 Ti ise ,artık hepsini sollar,geçer.

2600 R yzen işlemci ,arkadaşının kullandığı 1700X işlemciden,pek geride kalmaz. 1700x (8 çekirdek,16 izlek) tir. 2600 ise 6 çekirdek 12 izlektir. İki işlemci arasında abartılı bi kas gücü farkı yoktur.Ayrıca 1700x ,ryzenin ilk nesil işlemcisidir. 2600 ise, daha gelişmiş 2. nesil.

Parayı 4600 lerde kesmiştim. 5000 tl ye çıkarsan ,3. nesil ryzen 3600 bile alabilirsin. Ki ,hepsinden iyi olur.1700X ten bile bi tık daha güçlüdür.

stat counter