Conta Yanması ?

Bu konuyu okuyanlar

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşlar 2008 Model Chevrolet Lacetti 1.6 arabam var..Ağustos ayında Zeytinliye gittim ..Tabi yolları bilenler varsa ne kadar düz yollardan gittiğimi bilirler Bende Bastım gaza 180-190 Arası 7-8 Km 7 bin Devirde gittim Klima falanda açıktı. Ancak bir anda Klimadan ve motordan duman çıkmaya başladı,Hemen sağa çekip durduğumda Haralet'in 125 ten önceki kademeye geldiğini farkettim :D İlk uzun yol tecrübemdi hiç aklımada gelmedi haralete bakmak Ve araç su kaynattı.Suyunu falan tazeliyip yola devam ettik İstanbula döndüğümde Servise ve sanayiye gösterdiğimde arabada bir sorun olmadığını söylediler.Bayramda Tatil için İzmire gittim Ve 110 da giderken tekrar su kaynattı Yol Yardımı aradım Ve araca bakmaya geldiler Ve Aracın contasının Büyük ihtimall yandığını söylediler.Yine su koyup devam ettik yolumuza Ancak Contanın yanık olup olmadığına bakmak için 1,5 Milyar civarı para istiyorlar.Bende emin olmadan para vermek istemiyorum.Sorum şu Acaba Yeni sayılıcak bir arabanın Bu kadar kolay Conta yakması normalmidir Yada Conta Yanmışmıdır Sizce :)

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
bence başka bir tamirciye git 1500 tl istemeleri saçma olmuş

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Contayı Kontrol etmeleri için silindir kapağını Ve Motor Kapağını Sökmeleri falan gerekiyormuş tam Anlamadım.. Gittim ama 1 milyardan aşağı fiyat veren yok..

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
bu bana çok garip geldi.ama hiç başıma gelmediği için bişey söyliyemicem.unutmadan radyatörü kontrol ettirdinizmi belki o bi yerden su kaçırıyordur.

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Bence tamir ettirip o arabadan kurtul :) gecmis olsun.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Benim başıma geldi, ramazandan önce, motor hararet yaptı sanırım 110-120 derece civarındaydı. Suyu kaynattığını ve fokurdadığını gördüm. Neyse su azaltmaya devam etti araç ve tamire götürdüm. 430 TL aldılar benden tamir için. Aracım Hyundai Accent ve 98 model. Tamir için ustaya götürdüm, servise değil.

200 TL işçilik parası, hararet müşürü, conta, kapak, motor yağı, subap ayarı felan 430 TL tuttu. Arada bir gösterge yukarı doğru çıkıyor ama fan 90 derecede açıldığı için sorun olmadığını söylediler. Su eksiltmiyor, eğer su eksiltirse veya su kaynatırsa tekrar bakmak gerekeceğini söylediler.

Aracımda şu an çekişte felan bir problem yok, eskisi gibi devam ediyor. İlk yapıldığında biraz motor yağ kokusu yaptı sonra düzeldi. Başka ustalara götürüp onlardan da fiyat almanı tavsiye ederim. Çok fazla para istiyorlar. Eğer yaptırmazsan pistonların da bozulup subaplar felan bayağı bir masraf açar ve rektefiye yaptırmak zorunda kalırsın.

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Benim başıma geldi, ramazandan önce, motor hararet yaptı sanırım 110-120 derece civarındaydı. Suyu kaynattığını ve fokurdadığını gördüm. Neyse su azaltmaya devam etti araç ve tamire götürdüm. 430 TL aldılar benden tamir için. Aracım Hyundai Accent ve 98 model. Tamir için ustaya götürdüm, servise değil.

200 TL işçilik parası, hararet müşürü, conta, kapak, motor yağı, subap ayarı felan 430 TL tuttu. Arada bir gösterge yukarı doğru çıkıyor ama fan 90 derecede açıldığı için sorun olmadığını söylediler. Su eksiltmiyor, eğer su eksiltirse veya su kaynatırsa tekrar bakmak gerekeceğini söylediler.

Aracımda şu an çekişte felan bir problem yok, eskisi gibi devam ediyor. İlk yapıldığında biraz motor yağ kokusu yaptı sonra düzeldi. Başka ustalara götürüp onlardan da fiyat almanı tavsiye ederim. Çok fazla para istiyorlar. Eğer yaptırmazsan pistonların da bozulup subaplar felan bayağı bir masraf açar ve rektefiye yaptırmak zorunda kalırsın.

Çok teşekkürler dostum.Yazdırdım bu cevabını yarın gidip sokacağım gözlerine gözlerine :D

Peki Bir aracın bu kadar kolay conta yakması normalmidir ? acaba :D

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Suyun az kalması sonucu uzun süre çalışırsa contanın yanması modele bakmaz. Birde yağın rengine bak bakalım, suyla yağ karışmış mı?. Yağın rengi alışılmadık şekilde bozulmuş ve hatta sulu ise malum. Ama o kadar olacağını zannetmem.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Conta Yanması Olabilir Çünkü uzun Süre 7 Bin Devirde Kullandım Yazmışın ! Contaya Bakmak için Komple Motoru Sökmeleri Lazım o 1500 TL nin Hepsi işçilik Ama Yinede Servise Yaptir Derim Yada Sağlam bir Usta 1000 Liraya Çözer Bu işi !

Geçmiş Olsun

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Sen arabayı resmen paralamışsın be birader 7000 devirde o araba çok bile gitmiş geçmiş olsun

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Conta yakmanın yenilikle alakası yok , conta aşırı ısıdan yanmış . Conta yaktığında yağ ve su karışır arkadaşın dediği gibi. Bence hemen indirttirme motoru anlayan tesbit eder zaten.
conta da budur.
images

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
sorun motorun derinliklerindeyse bence ustaya verme. servis garantisine ver.
buarada devir 7 de ve uzun süre yol almışsın, böylesini de ilkdefa görüyorum hiçbişey anlamassan bile arabadan, enazından insan bi der ki mazotu su gibi içiyor şu haliyle der ve ayağını biraz gazdan çeker xD

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Benim 98 model Hyundai Accent'im 6.000 rpm den sonra ateşlemeyi kesiyor, senin Lacetti nasıl izin verdi anlayamadım?

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Suyun az kalması sonucu uzun süre çalışırsa contanın yanması modele bakmaz. Birde yağın rengine bak bakalım, suyla yağ karışmış mı?. Yağın rengi alışılmadık şekilde bozulmuş ve hatta sulu ise malum. Ama o kadar olacağını zannetmem.
Yok yağda bir sorun yok Allahtan :D

Conta Yanması Olabilir Çünkü uzun Süre 7 Bin Devirde Kullandım Yazmışın ! Contaya Bakmak için Komple Motoru Sökmeleri Lazım o 1500 TL nin Hepsi işçilik Ama Yinede Servise Yaptir Derim Yada Sağlam bir Usta 1000 Liraya Çözer Bu işi !

Geçmiş Olsun

Normal diyorsun yani teşekkür ederim.

Benim 98 model Hyundai Accent'im 6.000 rpm den sonra ateşlemeyi kesiyor, senin Lacetti nasıl izin verdi anlayamadım?

Herhangir bir sorun yoktu..Hani biraz daha zorlasam 75000 deviride görebilirdi sanırım :D

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Benim aracım su eksiltiyordu, üstüne birde uzun yolda yol yapımına ve sıcağa rastladık, haliyle araç ta yüklüydü. Dur kalk dur kal yaptık 10-15 km kadar. Sol tarafta kenara çekmiş bir araba gördüm dedim ki araba su kaynatmış, birde ben bakayım dedim, ooo ibre 90'ın üzerinde...Bu sene fazla sıcak olduğundan ustam bayağı bir şikayet geldiğini ve hararet yapan, conta yakan araç olduğunu söyledi.

Yaptıracaksan ki mümkün zamanda yaptır, işi ehline ver, 5 lira fazla ver.

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Benim aracım su eksiltiyordu, üstüne birde uzun yolda yol yapımına ve sıcağa rastladık, haliyle araç ta yüklüydü. Dur kalk dur kal yaptık 10-15 km kadar. Sol tarafta kenara çekmiş bir araba gördüm dedim ki araba su kaynatmış, birde ben bakayım dedim, ooo ibre 90'ın üzerinde...Bu sene fazla sıcak olduğundan ustam bayağı bir şikayet geldiğini ve hararet yapan, conta yakan araç olduğunu söyledi.

Yaptıracaksan ki mümkün zamanda yaptır, işi ehline ver, 5 lira fazla ver.

Aynı lafları bende duydum servisten.. Ve ayrıca ilgin için teşekkür ederim.

Conta yakmanın yenilikle alakası yok , conta aşırı ısıdan yanmış . Conta yaktığında yağ ve su karışır arkadaşın dediği gibi. Bence hemen indirttirme motoru anlayan tesbit eder zaten.
conta da budur.
images

Bilgiler için sanada çok teşekkür ederim dostum.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Herhangir bir sorun yoktu..Hani biraz daha zorlasam 75000 deviride görebilirdi sanırım :D

İyi bir şey değil onu kastettim, motoru korumak için 6000 devirden sonra benzin ateşlemiyor, elektriği kesiyor, daha fazla hız yapamıyorsun. ChipTuning falan mı yapıldı yoksa böyle bir özellik yok mu aracın da?

shlmgzl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Geçmiş olsun dostum Aynı şey benim başımada geldi kış günüydü motor hararet yaptı 100 ün üzerine çıktı su ekledim devam. sonra tekrar eksiltti ekledim ustaya gittim bişi bulamadı ama renkli antifiriz ekledi bi kaç gün sonra gel dedi motor çıkışının oradan çok az bi kaçak varmış mevcut kelepçeyi çıkarmadan önüne bir kelepçe daha attı. sorun bitti 1 senedir geziyorum. hala su eksiltmedi. yağda suda yok diyorsun bence su kaçağını kontrol ettir. hemen conta yandı diyip otoru söktürme. bence conta yansa zaten araç yürümez. motora fazla yüklediğin için basınçtan dolayı bir kaçak olmuş olabilir. inşallah bir kelepçeyle kurtulursun. benden para almadı ama kelepçe 1.5 tl.

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
İyibirşey olmadığını bende sonradan anladım:).Hayır herhangi bir oynamada yok Motorunda fabrika çıkışlı neyse o...

Aracımda bu..
fotoraf0108.jpg

Geçmiş olsun dostum Aynı şey benim başımada geldi kış günüydü motor hararet yaptı 100 ün üzerine çıktı su ekledim devam. sonra tekrar eksiltti ekledim ustaya gittim bişi bulamadı ama renkli antifiriz ekledi bi kaç gün sonra gel dedi motor çıkışının oradan çok az bi kaçak varmış mevcut kelepçeyi çıkarmadan önüne bir kelepçe daha attı. sorun bitti 1 senedir geziyorum. hala su eksiltmedi. yağda suda yok diyorsun bence su kaçağını kontrol ettir. hemen conta yandı diyip otoru söktürme. bence conta yansa zaten araç yürümez. motora fazla yüklediğin için basınçtan dolayı bir kaçak olmuş olabilir. inşallah bir kelepçeyle kurtulursun. benden para almadı ama kelepçe 1.5 tl.

Bunu öğrendiğim çok iyi oldu teşekkürler..

ismer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar arkadaşım o kadar servis servis gezmene gerek yok motor sıcakken arabaya su eklediğin kapağı aç ve içeriye bak hava baloncuğu geliyormu.

Silindir kapak contası bildigimiz üzere motor bloğu ve silindir kapağının arasında silindirlerdeki yüksek kompresör basıncına maruz kalır.
Eger herhangi bir silindir kenarında yanma varsa bu basınclı havayı suya verir buda genellikle yedek su deposundan suyu taşırarak aracınızın su eksiltmesini buna paralel olarak hararet yapmasını sağlar.

Öncelikle aracınızın ilk hararet yapma sebebini bulun contayı değiştirmek 2. harareti kesmez
Termostat degiştirin , Fan müşürünün derecesine bakın 7000 rpm de oldugu yerde gaza basarsanız hararet yapması normaldir fakat arac giderken on ızgaralardan radyatör güzelce sogur

Bazı arkadaslarımız yağ ve su karıstırmadan bahsetmis eski nesil araclarda yağ ve su kanalları birbirine cok yakındı yeni araclarda yağ kanalları su kanallarından cok uzak yani yağa su karıstırması biraz zor.

Siz motor sıcaklıgı normal seviyelerdeyken su kapagını acarak hava baloncuguna dikkat ederseniz kendinizde anlayabilirsiniz. 1500 tl fahiş bir fiyat yağ servisi gibi kilometre ile bakılmıyacagı için dışarıda yapıldığı serviste anlaşılmaz buda garantiye bir etki etmez dışarıda bir opel / alman araçlarına bakan birine 3/1 fiyatına rahatlıkla yaptırabilirsiniz

Contanın yanık oldugunu varsayarsak
50-60 lira iyi bir conta
Silindir kapak Kapakcıya gidip komple işlem yapılırsa 150 lira gibi bir para (Sadece goturup atıklık kontrolude yaptırmanızda fayda var mastar ile yüzeye bakar. para bile almaz atıklık varsa yüzey taşlanabilir )
200-250 gibi bir parada tamirci alır ortalama

Zorluklarla kazandıgınız paraları boşa harcamayın lütfen

Kolay gelsin

TuningMert

Dekan
Reaksiyon puanı
84
Conta yakmanın modeli zamanı olmaz o aracın dayanağına göre aracı çok zorlamışsın Honda Civic Type-R'ı kilometrelerce 10 Bin 9 Bin devirlerde kullandık hiçbirşey olmadı VTEC motor sağolsun. Ama senin tarz araçlarda bundan daha doğalı yok. Ayrıca limerick'in dediği gibi acilen o arabadan kurtul kardeşim...

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
araç sürekli su eksiltiyorsa conta yanıktır, contanın yanık olduğunun bir göstergeside araç boğulunca egsozdan su atar. Bİr diğer durumda motor bloğunda delik oluşuyormuş. En azından benimkinde öyle olmuş. Bu motorlarda motor çok basınca maruz kalınca patlamasın diye teneke bir plaka varmış, neresinde bilmiyorum ama oda delinebiliyormuş. bundanda su kaçırabilir.
Benim araç şu anda sanayide yarın çıkacak inş. baskı balata, tirgger kayışı falan değişti 450 liraya mal oldu. kolay gelsin kardeşim ;)

Gökhan Alkan

Asistan
Reaksiyon puanı
53
contanın yanık olup olmadığını kendin tespit edebilmen için arkadaşların söylediklerine ek olarak yada hepsini bir arada sunmak gerekirse öncelikle,

1 aracın su eksiltiyor mu? Çalıştığında eksozundan damla da olsa su yada su buharı geliyor mu?

2 Yağ koyulan kapağı aç onun dibinde kenarında tam beyaz yadabeyazlaşmış bozulmuş yağ kalıntıları var mı? Yağ kapağını açıp hafif devir yaptığında kapaktan basınçlı hava geliyo mu? (elini üstüne kapatırsan hissedersin) yağ çubuğunda beyazlaşmış yağ var mı?

3 Araç normal çalışırken hararet yapmaya devam ediyor mu? Radyatör kapağını eğer ki tahliye borusu yoksa kısa süreli çalıştıkdan sonra bi aç hava yaptıysa conta yanık olmalı.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Eğer ki conta yanıksa da aracını kullanmamaya gayret et. Maliyet oldukça yüksek.
Normalde üst kapak sökülür conta değşimi yapılır kapak taşlanır. Yağ değişimi su değişimi bunlarında en fazla olacak maliyeti parça parası + maksimum 200 lira işçiliktir. söylenen miktar aşırı yüksek.
Aracını gerçekten kullanmamaya gayret et. Eğer patlak yada yanık conta daki sızıntı büyükse radyatör yada radyatör hortumu patla tmasına, yağına su karıştığı için yağın özelliğini kaybetmesine ve bu da motorun ölüm sebeplerinden biridir blok çatlamasına ve silindir yolunun bozulmasına kadar büyüyen arızalarla karşılaşabilirsin. Eğerki bu durumda kullanmak zorundaysan yağ değişimi yaptır ve bor denilen bi katkı maddesi var ki muhteşem icat 70 lira civarında maksimum fiyatı o katkı maddesini kullanmanı tavsiye ederim sıfır yağ ve su kalsa bile 400 km yol yapabilme fırsatı veriyo araca. şimdilik bu kadar.

kursad seven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende de 94 model Hyundai elantra 1.6 GLS var . aracı alalı 5 ay oldu. Antalyada aldım antifiriz koyup ertesi gün yola çıktım erzuruma geldim . 1000 km sorunsuz geldi. Sobra yolda gelirken su kaynattı. Su koydum devam ettim. Bu şekilde sorunsuz bi şekilde bi 2 ay daha bindim şehir içinde. Şimdi erzurum un şubat sogugunda şehir içinde su kaynatiyor. Ustaya goturdum araç çalışırken radyotore su döktü suyu dışarı fiskirtti. Ve conta yakmış olabilir motoru açıp bakmamiz lazım dedi ve bin- bin 500 TL ye mal olur dedi. Sizce böyle bir arıza tespiti ile motoru açtirip istediği parayı vermek mantiklimi . aracın ederi on bin lira zaten . yardımlarınızı ve önerilerini bekliyorum. Şunu da belirteyim bulunduğum yerde 2 tane motor ustası var. Mahrumiyet anlayacağınız. :)))

alpacino_34

Profesör
Reaksiyon puanı
495
7 bin devirde gidersen Contayi yakarsın Tabi

fyamanh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Skys merhaba konuyu acali 6 yil olmus bende simdi fark ettim. Ayni sorun ve ilginc ki ayni araba bende de var lacetti 1.4 SE HB 2005 model arac kisin iyidi yanliz su yaz ayinda arabam 90 derecenin uzerine cikan hararet sorunu var ustaya gosterdim conta yamistir dedi. Ama baska sorun su ki arana fan acmiyor sadece fan klima acilinca surekli calisiyor oda ratyatorde su isisini dusuriyor bu nedenle klima kapali ama fan calismiyor. Enteresan ki acinca su sogutuyor. Muhendislik hatasimi ne anlamadim. Neyse sorun nerde cikti senin aracda ogrenebilir miyim.

De sauza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Skys merhaba konuyu acali 6 yil olmus bende simdi fark ettim. Ayni sorun ve ilginc ki ayni araba bende de var lacetti 1.4 SE HB 2005 model arac kisin iyidi yanliz su yaz ayinda arabam 90 derecenin uzerine cikan hararet sorunu var ustaya gosterdim conta yamistir dedi. Ama baska sorun su ki arana fan acmiyor sadece fan klima acilinca surekli calisiyor oda ratyatorde su isisini dusuriyor bu nedenle klima kapali ama fan calismiyor. Enteresan ki acinca su sogutuyor. Muhendislik hatasimi ne anlamadim. Neyse sorun nerde cikti senin aracda ogrenebilir miyim.
Sorunu cozebildinmi bende de lagetti var haralet yapıyor
--- Gönderi Güncellendi ---
Sorunu nasıl cozdun lagetti kronokmi haralet

alpacino_34

Profesör
Reaksiyon puanı
495
Sorunu cozebildinmi bende de lagetti var haralet yapıyor
--- Gönderi Güncellendi ---
Sorunu nasıl cozdun lagetti kronokmi haralet
Hararet derken araba zamanında fan açiyormu Termostat yenilendi mi bitik mi fan suyu soğutuyor mu bunlar hafife alınacak şeyler değil ustaya göster