C# da Sql Entegreli Setup Oluşturma

Bu konuyu okuyanlar

burakonrn22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
C# Windows Form uygulamamın setupı bir türlü sql olmayan bir bilgisayarda gerçekleştiremedim. Daha doğrusu Kurulumda sıkıntı olmuyo fakat pc de sql olmadığı için programı çalıştırmıyor. Bu konuda bana yardımcı olabilecek varmı??

yasko0o

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dediginiz gibi SQL kurulu olmasi gerek , bunun icin internete baktim yanliz birsey bulamadim genelde bu tarz kurulum dosyalarini kendileri yaziyorlar. suan icin malesef harici bir kurulum gerek gibi. belki bilen bir arkadas yorum yapar bizde faydalaniriz :D

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
C# Windows Form uygulamamın setupı bir türlü sql olmayan bir bilgisayarda gerçekleştiremedim. Daha doğrusu Kurulumda sıkıntı olmuyo fakat pc de sql olmadığı için programı çalıştırmıyor. Bu konuda bana yardımcı olabilecek varmı??

Merhaba,

ilk olarak hangi setup alt yapısını kullanıyorsunuz, onu öğrenmek isterim. InstallShield mi yok sa WiX mi gibi. Pc'de sql yok derken ne demek istiyorsunuz pek anlayamadım. Yani bir veri tabanı kurulu mu olması gerekiyor ve programınız iletişim kurması gerekiyor, yoksa bir veri tabanı kurmak zorunda mı, yoksa bir veri tabanı içeriyor programınız ve onu mu yükleyemiyorsunuz... Örnekler çoğaltılabilir.

Detaylar önemlidir programcı arkadaşım. Lütfen biraz detay verin.

Saygılarımla

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Bu konunun bazı forumlarda açıldığını gördüm. Sizin ve diğer bu konuda yardım bekleyen arkadaşlar için ayrıntılı bir anlatım yapacağım.
Öncelikle sizin sorununuzun "Uygulamanın yüklendiği bilgisayarda, uygulama için gereken tabloların otomatik olarak oluşturulması" olduğunu varsayıyorum. Öncelikle bu mantıktan gidersek diğer sistemde SQL yüklü olması gerekir ama kullanıcıya bunu şart tutamazsınız. Dolayısıyla siz her işlemi uygulamanın içinde hallediceksiniz. Bunun için kullanacağınız teknoloji LINQ. Ancak LINQ kullanırsanız LINQ sınıfından kodları kullanacağımız için kullandığınız normal parametreler çalışmayacaktır. Bunun içinde bu teknolojiyi anlatan youtube videolarına 1-2 saatinizi ayırırsanız basit düzeydi bir LINQ TO SQL projesi geliştirebilirsiniz.
Web sitemden alıntı yapıyorum buyrun,

---

C# dili üzerinden geliştirmekte olduğumuz projemizde veritabanı üzerinden işlemler yapmak isteyebiliriz. Bunun için gerekli olan standart ayarlar vardır.

Ancak projeyi taşıdığımız zaman şu problemler ortaya çıkabilir.

• Farklı bir sisteme kurulduğunda Connection String yani bağlantı cümlesinde belirtilen özellikler ile ilgili problemler çıkabilir.
  • Bağlantı cümlesini global olarak tanımlasanız da bu defada veritabanının kendisini projenin içerisine dahil etmeniz gerekir.
  • Kendi sisteminize ait dosya yolu gösterilir ise bu başka bir bilgisayarda uygulamanın veritabanını bulamamasına neden olacaktır.
Buda demek oluyor ki veritabanı ile çalışan bir uygulamamız var ise ve bunu başka bir sistemde kullanmak istiyorsak veritabanının proje ile entegre halde gitmesi gerekir. En basit halini şöyle anlatabiliriz.

new-project.png

Projemizi oluşturduktan sonra Solution Explorer bölümünden veritabanımız için özel Class oluşturacağız.

2.png

Data sekmesinden Services-based database sınıfından yeni bir tane oluşturuyoruz.

3.png

Öğemizi oluşturduktan sonra Solution Explorer üzerinden oluşturulan itemi çift tıklayarak şu panele ulaşıyoruz. Daha sonra New Table seçeneği ile açılan pencereden gerekli tablo ayarlarını yapıyoruz.

4.png

tablo.png

Tablo ayarlarımız bittikten sonra LINQ TO SQL kullanımı için tekrar Projemize gelerek > Add > New Class > Data > LINQ itemini projemize ekliyoruz.

linq.png

LINQ sınıfımız oluştuktan sonra karşımıza gelen panele tablolarımızı sürükle bırak şekli ile atıyoruz.

sc3bcrc3bckleeee.png

Sürükle bırak işlemini yaparak DataClass içerisinde hangi tabloların bulunacağını belirtmiş olduk. Şimdi sıra geldi bu tablo üzerinde işlem yapmaya.

Benim örnek olarak oluşturduğum “Örnek” adlı tablonun 2 farklı sütünu “Adi”,”Soyadi” şeklinde.

Kod:
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
using System.Windows.Forms;

namespace OrnekProje
{
public partial class Form1 : Form
{
public Form1()
{
InitializeComponent();
}
DataClasses1DataContext db = new DataClasses1DataContext();
// Sınıfımız için isim türettik.
private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{

var sorgula = from s in db.Orneks
where s.İsim == "samet" && s.Soyisim == "uca"
select s;
// Var ise
if(sorgula.Any())
{
MessageBox.Show("Var","",MessageBoxButtons.OK,MessageBoxIcon.Information);
}
else
{
MessageBox.Show("Yok","",MessageBoxButtons.OK,MessageBoxIcon.Asterisk);
}
}
}
}

Görsel olarak,

ss.png

Bu şekilde veritabanımızı projemiz ile otomatik taşıyabiliriz bunun yanı sıra

SETUP haline getirilmiş projelerde ekstra bir veritabanı ayarı yapmaya gerek kalmayacaktır.

Son düzenleme: