Bizde neden upload 1 megabit?

Bu konuyu okuyanlar

Hedgehog!

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Senelerdir kullanmış olduğum emektar 1Mb limitsiz tarifemden ayın 23'ünde 8Mb Netlimitsiz (Sözde limitsiz) tarifeye geçtim. O gün sabahtan bizzat Türk Telekom Müd. gittim ve kaç Mb'e kadar hız alabilirim diye sordum. Sonuç 8 dediler. Müş. hiz. tarife değişikliğini yaptım ve sonuç hüsran speedtest'te 1Mb'i bile geçemiyorum. Müş hiz. ben buradan 8Mb görüyorum diyor, bende senin görmen önemli değil, o hızı ben göremiyorum ki diyorum. Cevap yok! Uydunet'e doğru gitme vakti geldi sanırım. Zaten kablo hazırlığı ve modem de var evde, bir telefonla açarlar diye tahmin ediyorum hattı. Download adam gibi olsun varsın upload 1 olsun :)

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
Normal bir internet kullanıcısı için 1mbit upload yeterli. 2-3 mbit fırından taze çıkmış sıcak ekmeğin üzerine sürülen şukella gibidir.

3-5-10-20-30-50-100 isteyenin zaten amacı bellidir.
Ya ihtiyacı vardır, yada keyfi sebeplerden altyapıya gereksiz yük bindirir.
Upload ne işe yarar?

Önce bunu kavramak lazım.
1mbit normal internet kullanımı için fazlası ile yeterlidir. Bir web sitesi açarken zaten mbit e ihtiyacın olmuyor kilobyte lar işini görürüyor.

Kişisel olarak algılamada bilgi sahibi olmadan boş konuşmada üstümüze yok.
Ömrü hayatında fiber kablo görmemiş ancak içinden ışık geçtiğin internetten okumuş adam;
Yurt dışında herkes fiberle bağlanıyor, 100mbit download yapıyorlar üstelik ücretsiz hatta TV ile telefonda bedavaymış.
Doğru hatta NASA aydan arsa da veriyor. Bu kafada ki insana Nasa onuda verir!

Arkadaş fiber döşemek toprağı eşip kabloyu toprağa atmak kadar kolay değil.
Türkiye de Bulgaristan kadar kıç kadar ülke değil.
Bulgaristan da vakti zamanında adamlar görmüş altyapıyı sağlam yapmışlar.
Bugün refahını sürüyorlar.
Bizde 2. köprü yapılırken ölürümde o köprüyü yaptırmam, devletin milli servetini harcatmam diyen insanlar başımızdaydı.
Yalansa çıksın biri yalan desin.

Bugün halen yol yaparken bile 2 şerit yol yapıyoruz. 20 sene sonra ne olacak? Umrumuzda değil.
Bu bizim toplumsal olarak ileriyi görememe yeteneksizliğimiz diyelim.
Ancak fiber altyapıyı kurmak o kadar kolay değil maliyetli.
Bulgaristan dediğiniz ülke belki 100.000 bile yüzölçüm olmayan bir ülke, Türkiye 'nin yüzölçümü neredeyse 800.000 bin.
Senin kapına fiber geldi diyelim, Hakkari'deki okuldaki çocuğun günahı ne? O niye fiber kullanamıyor?
Türkiye sadece İstanbul'dan ibaret değildir. Dünya sadece senden benden ibaret değildir.
Yeri zamanı gelir sizin oralarada fiber gelir. Eğer çok lazımsa (ki şuan bence hiç bir tarife uygun değil fiberde) mahalleli olarak toplanıp başvurabilirsiniz. Eğer yeterli sayıya ulaşırsanız bir kaç aya kalmadan fiber altyapınız olur.
Ha yok mahallede 3 tane çocuk fiber ister, diğerleri o ne lan derse paşa paşa bekleyeceksiniz yapacak bişeyiniz yok.

Hep eleştiri, hep daha iyisini isteme, hepyetinememe...
İnsanoğlunun sonu iyi değil benden demesi.

nokta

shaqs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
burdan yetkililere sesleniyorum arttırmayın hızları türk insanı olarak biz memnunuz bu hızlardan hem eleştiricez demediğimiz lafı bırakmıcaz hemde hızları arttırmanızı isticez daha iyi hizmet isticez valla sizin yerinizde olsam ben daha bile aşağı çekerdim hızı hem hakediyomuyuz ki bundan daha iyisini biz,
-ama ben bayat ekmek yiyorum o pasta yiyor
-şşşt ona bakma sen, önüne bak elindekiyle yetin aslında onu bile haketmiyorsun sen.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Ben 25gb almıştım akkyi superonlinedan. Yeni oyun ya da film çıktıysa ilk gün akk dolar zaten. :)
+9 TL fark ile 100gb yapalım diyorlar da ben istemiyorum.

Bu sene martta falan sanırım bende AKK olmaya başladı.
Normalde olmadığından o arada iyi filmler bulmuşum indiriyim derken baktım 100kb nin üstüne çıkmıyor.
Allah Allah ne oldu lan buna derken acı gerçeği fark edip;
yaran-inci-sözlük-capsleri_17090.jpg

yaptım ama elden ne gelir :D :D

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
en fazla 2 yaparlar oda şimdiki 1 mb gibi değil (700 kb) 1.6 mb felan olur.. sınır marjlarını çok düşürdüler yükseltsinlerde şimdilik onada razıyım yan sokaktaki Arkadaş 8 i tam alıyor ki bu bizim bölgede görülmüş duyulmuş şey değil.. En fazla ilk ben almıştım oda 6 mb ydi herkes şaşırıyodu simdi 3.5 mb de hiç değişmiyo snr marjlarıda felaket milletinki düzeldi bizimki gitii :D

Not: Arizona Çölü yada Arabsitanın farklı çöllerinden birinde değilim İstanbul Avrupa yakasında baya merkezi bi yerdeyim fakat telekom berbat burda.. postahaneye de en fazla 200 m re uzaktayım telekom dolabınada 100 mt bile yok en fazla 40-50 mtre hatta şu yeraltında olan telekomun kanalizasyon kapağı gibi olan yer altında bulunan ne olduğunu bilmediğim yerede 10 m uzaktayım :D Bina telefon hattıda geçen sene yenilendi...:cursing:

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
bizde niye püskevit yok :D
[video=youtube;FIfH_L6jYWQ]http://www.youtube.com/watch?v=FIfH_L6jYWQ[/video]

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu hızlar galiba kablolu bağlantıda elde edilen hızlar. Çok yavaşsınız... :4: Ben akıllı telefonumda 14 MBit download ve 5,5 MBit upload hızına ulaştım... (Telefonum Galaxy Ace 2) Ve bu hızları direkte (baz istasyonu) ölçmedim, evde ölçtüm... Ah... şu TTNet biraz daha hızlı olmalı. Artık telefon hattımı kapattım :D Gerçekten telefon hattımı kapattırdım...

fahrenheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kimse teknik detay yazmamış ben yazayım bari :)

ADSL bir hatta upload hızını sırf ADSL mimarisi yüzünden çok yukarı çekemezsiniz.Sebebi aşağıdaki resimde. Bu ADSL'i icat eden amcalar download için kullanılacak frekans aralığını çok geniş, upload u ise dar tutmuşlar. Haliyle ADSL ile upload hızım coşsun diyorsan o biraz zor :) Zaten adı üstünde Asimetrik DSL :D

2lu85lw.png

2prfo15.jpg

Hız istiyorsanız fiber tek çare. o da ulaşabilirseniz :D

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
[video=youtube;5PyIPQBwbqM]http://www.youtube.com/watch?v=5PyIPQBwbqM[/video]

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Normal bir internet abonesi için 1mbit upload yeterli.
8down/2up versin daha fazlası fuzili masraf...

Bizde şöyle bişey var;
Parasını veriyormuyum, kuruturum ben, emerim o kabloları.

Eğer hızlar 8/8 olsa özellikle torent kullanıcılarının upload yapayım sevdasından alt yapı 7/24 yük altında kalacaktır.
Hiç gerek yok...

Kusura bakma ama kendi beklentilerini karşılıyor diye neden fazlasına fuzuli diyorsun? Biraz bencilce olmuyor mu?Parasını verdim kuruturum değil, para veriyorum, adam gibi hizmet istiyorum.
Neredeyse sıfır üstyapı yatırımı ile (A)DSL çaktıkları için bu haldeyiz hala, hiç bir gelişme ilerleme göstermeden tepeden DL hızlarına konduğumuz için.
Hızların 8/8 olduğu yerlerde alt yapı çatır çatır çalışıyor. Yeter ki devletin altyapısına çöken işletmeciler akıl almaz karlar etmenin yanında biraz da yatırım yapsınlar.

Türkiye sadece İstanbul'dan ibaret değil heralde. E Hakkarideki çocuğun günahı yok diye ben niye mahrum kalıyorum? Benim günahım ne? Bana yapacak önce, buradan kazandığı parayla oraya da gidecek. Cep telefonu ilk çıktığında Hakkari'de çekiyor muydu? Ne gerek var diyeydik o zaman?
Ben hiç aham şaham möhüm bir işte çalışmıyorum ama evden ofisime her gün 400-500MB dosyayı hızlı şekilde gönderebilmem lazım. Ne yapayım evimi mi değiştireyim?
Yani neyi savunduğunu anlamak istedim gerçekten ama üzgünüm bulamadım.

Bizim insan öküzdür abartır dersin anlarım, ama bu senin benim hakkımı elimden almak için bir argüman değil.
Teknolojik bir ilerlemeden mahrum kalmak mı istiyorsun yani?

Bulgaristan kıç kadar ise, geliri de, iş gücü de kıç kadar. Topladığı vergi de kıç kadar, her şeyi kıç kadar.
Düşük nufüslu diye atılım yapmış ülkeleri bahane olarak görmekten vazgeçmemiz lazım.

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
thekillingroad zaten cevabı vermis, duygularıma tercüman olmus. benim tekrar yazmama gerek yok. Konuyu ta nerelere cekmisler bi de ya.asıl size yazık.cahillik bos lafcılık ancak bu kadar belli edilir.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Zaten herkes bu işi biliyor bir cahil benim.
Tüm Türkiye @thekillingroad gibi günde 300-500mb dosya transfer ediyor.
Bir ben günümün hepsini facebuk da milletin profiline şeyine yorum yapmakla geçiriyorum, twiterde #k öpek eti yemek istiyoruz diyorum.
Hiç kullanmıyorum ben internet falan...

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Adsl de alt yapı yetersizliğinden dolayı doğru düzgün indirme hizmeti veremeyen ttnet gönderme hizmetini bize sunmadan önce esas sorunları halletse ondan sonra insanlara böyle boş vaatler hayal ettirsin bende inanmıyorum bu yapılan habere tabi haberde açıklamada yok ne kadar gönderme hızı vereceklerine dahi 2 mb yaparlar devrim diye sunarlar ona bir şey diyemem bu kurumun gerçek anlamda bir rakibi olmadığı sürece bizi kaz gibi yolarlar ilerleyen yıllarda güzel hizmet verirler mi verebilirler ama fiyatı da bir o kadar güzel olur gerçek anlamda rekabet olmadığı sürece gelişim süreci yavaş ilerler vatandaş zararlı çıkar. Rekabet ortamı, fiyat ve hizmet politikası bakımından bizin lehimizedir.

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
"Normal bir internet kullanıcısı için 1mbit upload yeterli."

Bu normallik ölçütü kime göre ölçülüyor? Kendisi dışında herkesin facebook ile twitter'da boş zaman geçirdiğini düşünenlere göre mi yoksa verdiği paranın hakkını tam isteyip "fazlası lüzumsuz" gibi düşünmeyenlere göre mi?

Bugün ben 700 mblık filmi yarım saatte indirirken 700 mblık verilerden oluşan bir dökümanı internete 3 saatte yüklemem normal bir kullanıcı için yeterliymiş. :) Heeey hey.

black-hawk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tek çare fiber ondada fiyatları biraz indirseler çok güzel olur ...

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=287113]sebastiantr[/MENTION] neden duygusal yaklaştın ki böyle? Kişisel olarak kötü anlama gelecek bişey söylemediğimi umuyorum.

Sen bilmiyorsun değil, senin internet kullanımın ne yaptığın veya ne bildiğinile ilgili değil ki. Evet ortalama Türk internet kullanıcısı için 1mbps UL yeterli olacaktır, ancak bunun bu çoğunluğa yeterli gelmesi bizim resmen "eksik" hizmet/servis/teknoloji almamız için yeterli değil, bunu söylemek istiyorum.

DAha iyi bir teknoloji istiyoruz ve ülkedeki gelir seviyesi, paranın satın alma gücü gibi kriterleri göz önünde bulundurursak zaten oldukça yüksek meblalar ödüyoruz internete.

Sorun destek

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@sebastiantr Yazılarını okurken adete utandım. Bu ülkede bu derece geri kafalı insanlar nasıl oluyorda bu kadar dar bakışlı bakıyor, şimdi anladım sanırım. Adeta vur başına ekmeğini al zihniyetindesiniz. Kandırılmayı, hunhara yönetilmeyi hak ediyorsunuz. Yazacak o kadar çok şey varki, ama zerresini anlamayacağın için susuyorum ve yazmıyorum. Sana 1mbit upload hızınla hayatında başarılar.

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@sebastiantr Yazılarını okurken adete utandım. Bu ülkede bu derece geri kafalı insanlar nasıl oluyorda bu kadar dar bakışlı bakıyor, şimdi anladım sanırım. Adeta vur başına ekmeğini al zihniyetindesiniz. Kandırılmayı, hunhara yönetilmeyi hak ediyorsunuz. Yazacak o kadar çok şey varki, ama zerresini anlamayacağın için susuyorum ve yazmıyorum. Sana 1mbit upload hızınla hayatında başarılar.

agzına saglık. Ben bu kadar uzun cevap vermeye bile gerek duymadım. Bi de heyecanlı heyecanlı savunmus allahım akıl fikir versin.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Google 1Gbps bağlantısına simetrik hız sunuyor.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
@thekillingroad duygusala bağladığım falan yok. Zaten sana bişey demedim o konuda örnek olarak gösterdim sadece.
Türkiye'de normal bir internet kullanıcısı için 1mbit yeterlidir pardon çok özür dilerim yanlış söyledim.
"Dünyada" normal bir internet kullanıcısı için 1mbit yeterlidir.

Bunun aksi yok. İnternet kullanıcısı uploadı sadece sayfaya talep gönderirken kullanır.

88.1.1.1.1 no lu IP adresli cihaz, 88.2.2.2.2 IP adresli www.youtube.com mesaj gönderir.
Selamaleyküm bilader destur varmı? Girebilirmiyiz?
Aleyküm selam kardeşim gel sende şöyle geç buyur.
Bitti, daha upload yok, gerisi download. Bunu senin de bildiğini biliyorum @thekillingroad

Dünyada 1 milyar facebuk belki diğer sosyal medyalar ile 2 milyar böyle insan olduğuda bir gerçek.
Youtube gerçeği ortada manyakları var, tüm gün TV gibi izleyen.
Gayri resmi bir bilgidir tahmindir ancak sokakdan geçen 100 kişiyi çevir internet nedir? Ne yapıyorsun diye sor.
Kaç kişi internette upload kullanır? Kaç kişi 1mbit den fazla uploada ihtiyaç duyar?
Dünyada facebuk ve türevleri içinde bulunduğumuz yıllarda büyük bir fenomen bu bir gerçek.
Türkiye de ise durum daha vahim. Geçen bir video da vardı internet nedir diyorlar facebuk değil mi onu sormuyormusunuz diyor elaman...

Olsun 2mbit olsun, 3 olsun ama üstü gereksiz çünkü kimsenin ihtiyacı yok.
Ha senin gibi ihtiyaç duyanlar için simetrik hız sunan firmalar, kampanyalar var zaten.

Birde yukarıda da örnek verdim.
8/1 16/1 24/4 falan dünya genelinde yaygın bir kulanımdır.
Altyapı ile alakası yok. Belki dünyanın en iyi kablo altyapısı Almanyada dır onlar niye 16/1 kullanıyor? 24/1 kulanıyor?

Upload gereksizdir. Bir internet kullanıcısı nasıl download yaparken sisteme yük bindiriyorsa, upload yaparkende bindirecektir.
Farzetki TTNET 16/16 hizmet sunuyor.
Sana olacağı söyleyeyim her köşe başına bir güvenlik kameracı kurulur.
Yapılacak en basit işlem evlere yerleştirirler webcameraları boşa yayın yapar hemde 7/24 kesintisiz upload, karşıdan biri almış almamış önemli değil.
O zamanda oturur ağlarsınız işte ulan upload ne başa bela imiş arkadaş diye :D :D

@DoktorTR paylaşacak bilgi birikimin yok, o sebepten bana cevap veremiyorsun :)

@Sorun destek kişisel görüşündür, bana saygı duymak düşer, her ne kadar sen bana saygı duymayıp geri kafalılıkla suçlasanda...
Ancak sana şunu söyleyeyim birşey biliyorum ki konuşuyorum.

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=287113]sebastiantr[/MENTION]

Ama sen şimdi herkesi toptan sosyal medyadan başka bir şey kullanmaz diye etiketliyorsun? :)
Benim için sunulanlar neler, daha da pahalı eblek fiberler, yok fasafisolar. Ben özel biri değilim özel bir iş yapmıyorum, benim gibi çokça insan var ve gereksiz pahalıya geliyor simetrik bağlantılar, bunu söylemek istiyorum.

Standardı simetrik olmasa da 5mbps UL verebilmeli. Çatçıyım çutçuyum diyenlere 1mbps UL'li yine sunsunlar ama onun da beleş gibi olması gerekir.

Ağlamayız adam gibi yatırım yaparlarsa, bir çok ülke simetrik olmasa da daha yüksek UL hızları sunuyor, onlar ağlıyor mu :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
@sebastiantr

Ama sen şimdi herkesi toptan sosyal medyadan başka bir şey kullanmaz diye etiketliyorsun? :)
Benim için sunulanlar neler, daha da pahalı eblek fiberler, yok fasafisolar. Ben özel biri değilim özel bir iş yapmıyorum, benim gibi çokça insan var ve gereksiz pahalıya geliyor simetrik bağlantılar, bunu söylemek istiyorum.

Standardı simetrik olmasa da 5mbps UL verebilmeli. Çatçıyım çutçuyum diyenlere 1mbps UL'li yine sunsunlar ama onun da beleş gibi olması gerekir.

Ağlamayız adam gibi yatırım yaparlarsa, bir çok ülke simetrik olmasa da daha yüksek UL hızları sunuyor, onlar ağlıyor mu :)

Herkesi değil, aşağı yukarı herkesi. Evinde internet kullanan kaç kişi tanıyorsun ki böyle yüksek uploada ihtiyacı duyan?
Acınacak durum ama malesef Türkiye'nin internet kültürü facebuk, twiter, bilmem ne sosyal sitesi, haber portalları, gençler için birde forumlar falan fıstık başka bişey yok.
İş yerlerinde durum biraz daha farklı daha çok iş ağırlıklı kullanıyorlar ve yaptıkları işe göre upload önem kazanabiliyor ama oda bazıları için yine hepsi için değil.
Ben iş yerinde tüm gün internet başındayım.
Yapacağım en büyük şey 1-2 mb lık bir malzemenin resmini müşteriye yollamak olur.
Ha 3sn de gitmiş, ha 1dk da. Dünyayı kurtarmıyorum sonuçta.

Normal internet kullanıcısı için 1-2mbps yeterlidir. Dünyada bu böyledir.
Sanırım İngiltere de 50/1 bile fiber net satılmakta. Çok absürt ama yeterli görülüyor.
Upload ihtiyacı olan kişi bunu kullanacak kişidir. Hayatın kanunu bu bir şeye spesifik olarak ihtiyaç duyuyorsan o zaman cüzdanını aralayacaksın.
1mbit net atıyorum 10 lira iken
8mbit net niye 50 lira?
Hepsinin amacı aynı değil mi? 1mbit liği alan facebuka youtuba ona buna giremiyecek mi girecek.
Sen daha iyisini mi istiyorsun, o zaman para vereceksin.

İçinde yaşadığımız dünyada düzen bu, herşeyde bunu kabul ediyoruz söz konusu internet TTNET oldumu çakaldır bunlar az şerefsiz değiller diyerekten eleştiri yapılıyor.
3 liraya da zeytin var, 13 liraya da zeytin var bakkala gidip hiç tartıştınızmı zeytin için?

Ben tekrar söylüyorum upload şu memlekette yükseltildiği an, insanlar evlerine webcam ler ile donatacak, 7/24 yayın yapacak, , güvenlik kamerası yerine.
bebeler PC lerini 7/24 açık tutup webcam den live blog mu deniyor onlardan yapacak,.
Kaçak maç yayın vs tavan yapacak.
Buda alt yapıya "gereksiz" yük bindirecek. Bunu o çok gelişmiş ecnebilerde bildiğinden onlarda telli data transferinde uploadı hep düşük tutarlar.
Çünkü ben o parayı veriyorsam o uploadı sömürürüm arkadaş.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
3g kullanın :p önemli ve hızlı gidecek ve 50 mb civarındaki veriyi 3g ile gönderiyorum. 2.5 ile 4.0 mbit arasında değişiyor hızı. Tek kötü yanı 3g de upload da download da kotayı etkiliyor...