Bilgisayar Kullanmadan Yerel Ağda Hdd Paylaşımı.

Bu konuyu okuyanlar

ByAdmin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kurumsal olarak kullandığımız yerel ağımızda bilgisayara gerek kalmadan ağa taktığımızda ip alarak hddi yerel ağda paylaşabilirmiyiz. Bu şekilde bir sistem yada hddi takabileceğimiz kaliteli sıkıntısız bir yöntem varmı?

Bilgisayardan paylaşım istemememizin nedeni; sürekli açık kalması gerektiğindendir. Sonuçta tüm kullanıcılar gerektiğinde bilgisayarı açıp kapatabiliyorlar ve mesai sonrası bilgisayar kapatılıyor.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Bunun için network üzerinde bir nas sunucusu alıp çalışrıbilirsiniz.
Ben bu işler için qnap ürünlerini kullanıyorum. Başlangıç seviyesi cihazları da var. Ayrıca kurumsal ağlarda active directory e de bağlanıp klasör erişim izinlerini buradan da yönetebiliyorsunuz. Üzerinde gömülü gelen bir çok servisi de mevcut.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Wd nin my cloud sistemi var eth destekli

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Wd bilindik marka olduğundan ve kaliteli olacağını düşündüğümde aşağıdaki modelin fiyatı fena gelmedi. Kapasite olarakta yeterli olur. Ayrıca bunu direk ağa taktığımızda otomatik ip alırmı? Bu ipye bağlanarak gerekli ayarlarını yapabilirmiyiz?

WD My Cloud 3TB 3.5" USB 3.0 Gigabit Ethernet Kişisel Bulut Fiyatı

ben 2 tb lık modelini evimde kullanıyorum bu modelin kendi ip aldğı gibi ağdan isterseniz sabit ip de kullanabiliyorsunuz ayarlayıp direk modemin eth çıkışına bağladım bir kaç ufak ayarla kullanıma hazır hale geldi kendisi otomatik olarak isterseniz mobil cihazınıza uygulama yükleyerekde dışarıdanda erişim sağlayabiliyorsunuz cihaza

ByAdmin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ben 2 tb lık modelini evimde kullanıyorum bu modelin kendi ip aldğı gibi ağdan isterseniz sabit ip de kullanabiliyorsunuz ayarlayıp direk modemin eth çıkışına bağladım bir kaç ufak ayarla kullanıma hazır hale geldi kendisi otomatik olarak isterseniz mobil cihazınıza uygulama yükleyerekde dışarıdanda erişim sağlayabiliyorsunuz cihaza

Cevaplarınız için teşekkürler. Bu sistemlerde raid kullanmak zorunlumu, yoksa isteğemi bağlı.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
o kadar anlamam işte gelen ürünü kurdum o kadar kullanıyorum şimdi :)

ByAdmin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
o kadar anlamam işte gelen ürünü kurdum o kadar kullanıyorum şimdi :)

Raid sistemde bir dosyayı 2 farklı şekilde kaydederek veri güvenliği sağlanmış oluyor (Tam yazamamış olabilim ama benzer şekilde). Bu sebepten dolayı boyut 2TB değilde (2/2TB) 1 TB olarak kullanabiliyorsunuz. Sizin sisteminiz 2TB olarak görünüyormu? Eğer 2TB sa raid yok demektir.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
yok o zaman bu raid değil 2 tb ını kullanabiliyorum bazı modellerinde vardı bildiğim kadarı ile wd nin 2 si kullanılabilir 2 side yedek toplamda 4tb lik cihazlar

ByAdmin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Anladım teşekkürler, ne zamandır düşünüyorduk bu şekilde var olduğunu bilseydik daha önce planlardık.