ATI Marka Ekran Kartı Sürücüsü Kurulumu(Bütün Linux Dağıtımları)

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Linux sistemlerinde kullanıcıların en sık karşılaştığı donanım problemlerinin başında şüphesiz ki ekran kartları geliyor.
Bu problemin bu denli fazla olmasındaki en büyük sebep ise ekran kartı üreticilerinin oluşturdukları sürücüleri açık kaynak kodlu olarak yayınlamak istememeleri ayrıca Linux dağıtımlarına Windows kadar büyük çaplı destek vermemeleri
Başka bir neden ise açık kaynak bir sistemin içine kapalı kaynak birşeyler yüklemek zaten yeteri kadar zor iken yüklenmesi gereken bir aygıt sürücüsü olduğunda işler daha da karışıyor.

Opensuse, Mandriva, Fedora, Ubuntu, Pardus gibi büyük linux dağıtımları genelde ekran kartlarının son çıkan sürücülerini kendileri için derleyip depolarındaki paketlere ekliyorlar ancak diğer linux dağıtımları bu konuda daha çaresiz kalıyor.
Ayrıca yeni sürücüler çıktığında bazen teknik problemlerden dolayı uzun süre depolarda güncellenmeyebiliyor.

Ancak şimdi sizlere göstereceğim çok basit bir yol ile bütün linux dağıtımlarına kolayca ATI ekran kartı sürücülerini entegre edebileceksiniz.

Öncelikle ekran kartınızın internetten sürücüsünü indiriniz.

ATI MARKA EKRAN KARTLARI İÇİN SÜRÜCÜ İNDİRME ADRESİ
http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

1195678899_ATi.by.Elektra.png

Şimdi ise yapmanız gerekenler

1. Desktop(Masaüstü) tipinde bir kernel(çekirdek) sahip olduğunuzdan emin olun. Bunu anlamanın birçok yolu mevcut, mesela benim kullandığım Opensuse'de My Computer seçeneğine tıkladığınızda hangi kernel versiyonuna sahip olduğunuzu gösteriyor.
Ya da sistem hakkında bilgiler veren herhangi benzeri bir program dahili geliyorsa oradan da görebilirsiniz. Eğer ki ikisi de yoksa konsola
uname -r
yazıp çıkan yazının sonunda desktop var mı bakın(eğer -server-realtime benzeri hiçbirşey yazmıyorsa sadece numarası yazıyorsa yine desktop türünde demektir)

Eğer ki farklı türden ise paket yöneticinize girip kernel'inizin desktop versiyonunu yükleyin. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp boot olurken çıkan menüde bu kerneli seçip giriş yapın.

2. Paket yöneticinize girip şunları yükleyin
kernel-source
kernel-desktop-devel
linux-kernel-headers
kernel-syms
module-init-tools
make
gcc
Not : Ekran kartı sürücüsü yüklemeyecekseniz bile bunları sistemde her zaman bulundurmanız önerilir, ayrıca bu saydıklarımı yükledikten sonra sistemde ilginç bir hızlanma farkettim, mesela pencereleri ani hareket ettirirken)

3. Sürücünüzü indirdiğiniz yere gelin, sağ tıklayın ve özelliklerden executable seçeneğini işaretleyin. Daha sonra isterseniz farklı bir şekilde isimlendirin mesela ben 111 olarak isimlendirdim ki sonraki aşamalar için daha kolay olsun, ancak isimlendirirken sonundaki .run uzantısını silmeyin.
Şimdi ise o klasöre konsol açın eğer KDE kullanıyorsanız bulunduğunuz klasörde f4 tuşuna basarak alt tarafta konsol açabilirsiniz.
su yazıp parolanızı girdikten sonra
sh 111.run(ne olarak isimlendirdiyseniz)
Daha sonra gelen pencereden hiçbir ayara dokunmadan ileri ileri diyip yükleyin.

4. Yükleme bittikten sonra konsolunuza yeni bir konsol açın.
su -
yazıp parolanızla root olduktan sonra
aticonfig --initial
diyip bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Geçmiş olsun...

Güncelleme: Bu arada KDE kullanan arkadaşlar
Masaüstü efektleri açtığınızda(ki hiçbir efekti açmasanız bile KDE'nin bazı yeni modern temalarındaki transparan görüntüler için compositing gerekiyor)
Eğer ki simge durumundan tam ekrana geçerken birkaç saniye bekleme yapıyorsa
System settings
Desktop
Desktop Effects
Advanced kısmından
Keep Window Thumbnails seçeneğini
Always(Breaks Minimization) olarak işaretleyin.
Zaten kendi diyor minimize problemi varsa bunu kırar.

Dipnot: Bu konunun sabit olmasını ister misiniz?

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Açık kaynak sürücüler değil bunlar sanırım.

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
@realmanager:

Hani linuxa yeni başlayanlara komut öğretmeyecektin?
Fare ile tıklayarak tanıtılamaz mı?
:D:D:D

Not:
Paylaşım güzel...

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Keşke ati bütün modellerine bu desteği sunsa, örneğin benim laptop'un ekran kartı olan x2500 e driver yok :(

Birde yukardaki uname -r komutuyla ilgili söylemek istediğim birşey var, bende ubuntu'nun kernel isminde desktop geçmiyor destek sürüm kullanmama rağmen, diğer arkadaşlarda da geçmiyor olabilir. Kernel adına System Monitor'den bakabilirler.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Birde yukardaki uname -r komutuyla ilgili söylemek istediğim birşey var, bende ubuntu'nun kernel isminde desktop geçmiyor destek sürüm kullanmama rağmen, diğer arkadaşlarda da geçmiyor olabilir. Kernel adına System Monitor'den bakabilirler.
ya desktop yazacak ya da hiçbirşey yazmayacak
yani hiçbirşey yazmazsa da desktop demek zaten
o bilgiyi güncelliyorum

@realmanager:

Hani linuxa yeni başlayanlara komut öğretmeyecektin?
Fare ile tıklayarak tanıtılamaz mı?
sondaki aticonfig --initial komutu hariç kalanlar fare ile yapılabilir ancak sondaki komut ati'nin suçu,

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
4 saattir bu konuda kafa patlatan biri olarak...

Öncelikle terminali açın ve sudo -s yazarak root olun.
Sonra sh ./yüklenecek dosyanın ismi yazın ve entera basın bu kadar basit.Not bunu bilgiyi çok zor buldum hiç bir yerde bu kadar kısa ve anlaşılır değil. Ubuntu İngiliz forumundakiler sağolsun:)

Ayrıca Jeaquares'e teşekkürler.Çok yardımı oldu...

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
KDE'de ise çok daha kolay
f4 ve sh 111.run

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Valla Gnome'da saatlerdir arıyordum ve sonunda bulabildim.Daha önce baktığım yerlerde 7-8 komut vs... yazıyordum.:(

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
bu arada kde kullanan arkadaşlar efektleri açtığında(ki hiçbir efekti açmasanız bile kde yeni temalarında transparan görüntüler için compositing gerekiyor)
eğer ki simge durumundan tam ekrana geçerken birkaç saniye bekleme yapıyorsa
system settings'den desktop'a gelip
oradan desktop effects bölümündeki advanced kısmından
keep window thumbnails seçeneğini always(breaks minimization) olarak işaretleyin
zaten kendi diyor minimize problemi varsa bunu kırar

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Bu arada realmanager sen bilirsin bu windows gadgetsın linux versiyonları nerde.İndirecem de:D

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Bu arada realmanager sen bilirsin bu windows gadgetsın linux versiyonları nerde.İndirecem de:D

Linux'ta screenlets olarak geçiyor. Hangi sürümü kullandığını belirtirsen nasıl indireceğini söyleriz. :wink:

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
gnome sorarsan bilmiyorum
KDE4 zaten widget tabanlı bir masaüstü haline geldi
sağ tıklayıp add widgets diyip
gerek yüklü widgetlar
gerek kde-look.org'daki binlerce widget
gerekse google desktop'un bütün widgetları kullanılabilir

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Şimdi fark ettim mint kullanıyormuşsun. :)

sudo apt-get install screenlets

terminale yazarsan kurulum gerçekleşir :wink:

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Linux Mint kullanıyorum...Bu arada Gnome olan masaüstüm yerime KDE4 yüklemek istiyorum ama GNOME'a sonra geri dönebileyim.Nasıl yüklerim?

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Bende gnome ve kde ve lxde üçü de yüklü
login menüsünden geçiş yapıyorum

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Linux Mint'in paket yöneticisi aracılığıyla KDE için gerekli meta paketleri indirerek

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Screenlest indi ama nasıl kuracam .gz ile bitiyor.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
yuh dolas babam dolas :) denizleri asta gel kurbanin olam kurtar beni buralardan ne olur :)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
@realmanager, eline sağlık. İnşallah ihtiyacı olanlar gelir bulur.

kacak89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende linux kullanıyorum. ubuntu 8.10 sürümü ve ati x700 ekran kartım var. ekran kartı için sürücü var aktifleştiriyorum ancak sistem tekrar başladığında monitöre "1280x1024 60hz " gibi bir yazı geliyor, ekran simsiyah olarak kalıyor. kullanıcı adım ve şifremi görmeden de olsa giriyorum ve sistemin açılış sesini duyuyorum. ne yaptıysam bu siyah ekran sorununu çözemedim. bu konuda bilgisi olan var mı?

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
bende linux kullanıyorum. ubuntu 8.10 sürümü ve ati x700 ekran kartım var. ekran kartı için sürücü var aktifleştiriyorum ancak sistem tekrar başladığında monitöre "1280x1024 60hz " gibi bir yazı geliyor, ekran simsiyah olarak kalıyor. kullanıcı adım ve şifremi görmeden de olsa giriyorum ve sistemin açılış sesini duyuyorum. ne yaptıysam bu siyah ekran sorununu çözemedim. bu konuda bilgisi olan var mı?

ctrl alt + yada
ctrl alt - ile ekranını görebilirsin...
Giriş yaptıktan sonra ekrran kartını sisteme tanıtman gerekecek..

kacak89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dediğini yaptım ve girebildim çok sağol, bu kadar basit olabileceğini bilmiyordum acemilik işte.. yalnız sisteme tanıtmak derken neyi kastediyorsun tam olarak anlamadım?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
dediğini yaptım ve girebildim çok sağol, bu kadar basit olabileceğini bilmiyordum acemilik işte.. yalnız sisteme tanıtmak derken neyi kastediyorsun tam olarak anlamadım?

Sistem > Yönetim > Donanım Sürücüleri kısmını kontrol eder misin?

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39

Ekran kartını tanıtman gerekecek yani onu söyledim:D:)

Son mesajlar