ASUS X550V Oyun oynarken pc kapanıp hata veriyor

Bu konuyu okuyanlar

OZGUR202020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar herkese iyi günler.
2hafta ön Asus x550v serisi bir laptop aldım.Oyunlara girdiğimde 2 veya 3 saat sonra oyunlar kapanıp hata vermeye başlıyor.GTA 5 te directx hatası alıyorum. Steam oyunlarında ise oyunu açmaya çalıştığımda çözünürlük bir anlığına değişiyor ekranın ve çalışmayı durdurdu hatası veriyor açmıyor. Tekrar ekran kartı driverini kurduktan sonra sorun çözülüyor fakat 2-3 saat sonra yine aynı problemle karşılaşıyorum.Tekrar tekrar ekran kartı driverini kurmak zorunda kalıyorum sürekli oyunlara girebilmek için.Bu sorunun çözümünü bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Teşekkürler.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
hatalarını da resimleyip atarsanız daha kesin yardımlar olur...

OZGUR202020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
mkdMN2.png

GTA5 teki sıkıntı bu diğer steam oyunlarındada çalışmayı durdurdu hatası veriyor direk. Ekran kartı driverini tekrar kurunca düzeliyor fakat 2-3 saat sonra yine aynı hatayı vermeye devam ediyor.Sorunu çözemessem bilgisayarı iade etmeyi düşünüyorum.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
bu hata çok açık : en sonki direct x 'i yükleyin diyor ya da senin ekran kartın direct x 10 ve 11 uyumlu mu diye soruyor... ekran kartın nedir? en son directx i yükledin mi?

2 -3 saat çalışıp sonra kapanması ise ısı sorunu olabileceğini aklıma getiriyor. oyunları oynarken gpu sıcaklığını takip eder misin? aşırı ısınma mı var acaba?

OZGUR202020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cevabınız için teşekkürler.
Ekran kartım nvidia geforce gtx 950m. En son directx yüklü saten sorunum benim tekrar tekrar yüklememe rağmen sürekli aynı hatayı vermesi. Yani bu hatayı veriyor ben ekran kartı en son güncel driverini ve directx 12 programını yüklüyorum sorun geçiyor fakat 2-3 saat sonra tekrar aynı hatayı veriyor ve aynı işlemleri tekrar uygulamak zorunda kalıyorum.
RPXr4j.png
jWLgDJ.png

Isınma problemi aklıma gelmemişti hemen onuda deneyip tekrar yorum atacağım.
Tekrardan teşekkürler.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
direct x orjinal mi? whql dijital imza denetlemesi açık? tam bilemiyorum ama eğer sistem imzada sorun buluyorsa acaba devre dışı mı bırakıyor...? whql denetlemenin yanındaki işareti kaldırıp bir dener misin ? bak emin değilim ama aklıma geldi işte :) win 10 da kullanmıyorum...

sadece aklıma geldi :D işe yarayacağından emin değilim.
--- Gönderi Güncellendi ---
Oyunlara girdiğimde 2 veya 3 saat sonra oyunlar kapanıp hata vermeye başlıyor . demişsin işte o direct x dışındaki hata nedir? hata açıklamaları çok önemli. cep ile çek yaz veya yapıştır.

OZGUR202020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
direct x orjinal mi? whql dijital imza denetlemesi açık? tam bilemiyorum ama eğer sistem imzada sorun buluyorsa acaba devre dışı mı bırakıyor...? whql denetlemenin yanındaki işareti kaldırıp bir dener misin ? bak emin değilim ama aklıma geldi işte :) win 10 da kullanmıyorum...

sadece aklıma geldi :D işe yarayacağından emin değilim.
Oyunlara girdiğimde 2 veya 3 saat sonra oyunlar kapanıp hata vermeye başlıyor . demişsin işte o direct x dışındaki hata nedir? hata açıklamaları çok önemli. cep ile çek yaz veya yapıştır.

Directx windows sitesinden kurdum. 2-3 saatlik süre şuan 15dk ya indi 15dk da bir hata vermeye başladı.Diğer oyunlarda directx dışındaki hata ise herhangi bir hata penceresi çıkmıyor sadece çalışmayı durdurdu diye basit birşey ortaya çıkıyor ve oyunlara girmiyor(tekrar ekran kartı driverini kurana kadar).
Sıcaklık değerlerini ölçtüm isteğiniz üzerine değerler şu şekilde.
4MDjJG.png
WQ4qO8.png

GTA 5 teyken maximum 68 dereceyi gördü ekran kartı ve tekrar hatayı aldım.Ve birşey farkettim.
5Q4aBz.png

Hatayı verdikten sonra programda geforce gtx950m gözükmüyor fakat aygıt yöneticisinde gözüküyor.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
peki aygıt yöneticisinde yanında ünlem işareti de oluyor mu? 68 derece normal bir ısı kanımca bişey değil...

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
bu aygıt düzgün çalışıyor deniyor mu ?

eğer herşey yolunda ise herhalde senin ekran kartın intel ile yer değiştiriyor. intel de direct x 12 olmadığı için hata mesajı alıyorsun. performance test programı var orada gpu yu bir test et hangisini kullanıyor ve hangi hatayı veriyor... bu program ile hangi gpu yu bilgisayarın gördüğünü görebiliyoruz.
msı afterburner ile oyun sırasında gerçek anlamda ısı değerlerini canlı izleyebilirsin. çünkü hw monitörde gpu silinmiş belki de ısı 90 lara varıyordur.

OZGUR202020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu aygıt düzgün çalışıyor deniyor mu ?

eğer herşey yolunda ise herhalde senin ekran kartın intel ile yer değiştiriyor. intel de direct x 12 olmadığı için hata mesajı alıyorsun. performance test programı var orada gpu yu bir test et hangisini kullanıyor ve hangi hatayı veriyor... bu program ile hangi gpu yu bilgisayarın gördüğünü görebiliyoruz.
msı afterburner ile oyun sırasında gerçek anlamda ısı değerlerini canlı izleyebilirsin. çünkü hw monitörde gpu silinmiş belki de ısı 90 lara varıyordur.
ok2dXR.png

Performance test olayını beceremedim :)
MSI AFTERBURNER en fazla 65 i gösterdi

Tekrar hata verdiğinde birşey daha ilgimi çekti

NVİDİA GPU etkinliğinde hatayı verdiğinde gtx950m i devredışı olarak gösteriyor.
vpmaar.png

Ben bu konu ismini ASUS X550VX OYUNLARDA SORUN olarak açmıştım nasıl
ASUS X550V Oyun oynarken pc kapanıp hata veriyor
şeklinde oldu ki? pc kapanıp hata vermiyor oyun hata verip kapanıyor.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
bir program vardı onunla sürücüleri sıfırlayıp yeniden yüklüyorduk. bende de olmuştu ben format atıp sadece harici ekran kartımın driverını yüklemiştim. eğer intelinkini de yükleseydim çakışma oluyor ve harici devre dışı kalıyordu. ben format atarak çözmüştüm temiz olsun diye ama seni bilemem. üzerinden baya zaman geçtiği için tam prosedürü de hatırlamıyorum. başka birinin yardımlarına ihtiyacımız var :)

OZGUR202020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PARAzitCELL yorumların ve yardımların için çok teşekür ederim. Bilgisayarı servise göndermeye karar verdim.Ben uğraşacağıma onlar uğraşsın.
Teşekkürler.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
garantisi olduğu için gönder, onlar uğraşsın. :) sebebi çok önemli, tekrar ederse eğer iade veya değişim için önemli.

OZGUR202020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Servise bios güncellemesi yaptığımı, ekran kartı driverini güncellediğimi, sistemi tekrar olarak kurduğumu söylememe rağmen bios güncellemesi yapıp ekran kartı driverini yükleyip tekrar win10 kurup göndermişler bilgisayar yine aynı şekilde şuan tek farkı şimdi hatayı belirtiyor sorun oluştuğunda GÖRÜNTÜ SÜRÜCÜSÜ YANIT VERMEYİ KESTİ Ve Bu DurumDan Başarıyla Kurtuldu diye hata kutucuğu çıkıyor sağ altta ekran sarılaşıp beyazlaşıyor ve yeniden başlatana kadar bilgisayarı oyunlara girmiyor.
ASUS PİŞMANLIKTIR ALMAYIN !!!

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
ya bu devirde ne alsak pişmanlık olmaya başladı :D pahalı alacan ama kendini kanıtlamış, servisi kaliteli sağlam cihazlar almak gerekir. bu arada sen hangi hallerde değişim hangi hallerde iade edilir araştır. uğraştıracaklar ama sorun düzelmez ise başka çare yok. servis fişlerini arıza notlarını ve arıza tamir sonuçlarını yazar şekilde saklamayı unutma.

OZGUR202020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Değişim ve iade talep ettim fakat bana 3 kere donanım parçası değiştirilirse değişim olacağını diğer türlü değişim yapmayacaklarını söylediler saten yazılımsal hata diyip win10 kurup yarım saat sürmeyecek işlemi 10 günde yapıp gönderiyorlar değiştireceklerini sanmıyorum.İade için elimden geleni yapacağım.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
sadece parça değişimi ile değil yazılımsal arızalar da değişim ve iade için oluyor biliyorum. sen onların ne dediğine bakma, araştır devletin ne dediğine bak. onlar yalan da söyler unutma bunu. aynı arızanın birden fazla tekrarı söz konusu olduğunda daha çok hak doğuyordu, forumda bir konuda yazıyordu, bulabilirsem link atacam.
Değişim ve iade talep ettim fakat bana 3 kere donanım parçası değiştirilirse değişim olacağını diğer türlü değişim yapmayacaklarını söylediler saten yazılımsal hata diyip win10 kurup yarım saat sürmeyecek işlemi 10 günde yapıp gönderiyorlar değiştireceklerini sanmıyorum.İade için elimden geleni yapacağım.

link:
Garantide Ücret İadesi ve Değişim Hakkında Bilinmesi,Yapılması Gerekenler

metalyalist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de bu modeli almayı düşünüyordum, fakat nette çokça bu problemden bahseden olduğunu görüp vazgeçtim. Bu cihazla aynı veya muadil donanımlara sahip cihazlar 3600 3700 tl seviyesindeyken bu neden 2400 2500 seviyesinde diye düşünüp bi kıllanıyor insan zaten. Geçmiş olsun hocam, umarım iade alırlar.

OZGUR202020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de bu modeli almayı düşünüyordum, fakat nette çokça bu problemden bahseden olduğunu görüp vazgeçtim. Bu cihazla aynı veya muadil donanımlara sahip cihazlar 3600 3700 tl seviyesindeyken bu neden 2400 2500 seviyesinde diye düşünüp bi kıllanıyor insan zaten. Geçmiş olsun hocam, umarım iade alırlar.
Teşekkür ederim.Vazgeçmekle en doğru olan seçeneği yapmışsın.X550VX serisi bilgisayarlar saten sorunlu bilgisayarlarmış.Birçoğunda benimki gibi hatalar mevcut.Bilgisayarı 5-6 gün kullanamadım.15 gün sonra 3. taksitini ödeyeceğim.Ürün sürekli servis ile kargo arasında mekik dokuyor.Servis sürekli yeni arıza kaydı oluşturuyor değişim kapsamı için ama bi gelişme yok sürekli oyalıyorlar.

OZGUR202020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ürün ekran kartı arızalı olduğu için değişim talebim onaylandı.PARAzitCELL yardımların için teşekkürler.

dalawere

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kusura bakmayın hortlatıyorum ama özgür kardeşim seninle tıpatıp aynı sorunu yaşıyorum aynı model laptopla. Aynı şekilde 2 kere servise yolladım format atıp bios güncelleyip yolladılar. İkinci seferde de 5 saat test yapıp yollamışlar ne testi olduğunu bilmiyorum. İade istedim 6 ayı geçmiş alalı 3 kez parça değişimi gerekliymiş fakat parça değiştirmeden sorunun yazılımsal olduğunu söyleyip geri yolluyorlar. Acaba nasıl bir yol izledin de sana iade verdiler? Aynı dertten muzdaribim çok pişmanım bu bilgisayarı aldığım için.