Araç Nasıl Kullanılır?

Bu konuyu okuyanlar

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Bunlar sade ve sadece pratik yaparak tecrübe kazanılacak konular. Çukur konusu mesela. Siz kullandıkça otomobilin ne tepki vereceğini bilinçaltınıza yerleştireceksiniz ve ilerde o çukura bakmadan dahi aracı o çukurdan atlatabileceksiniz. :D Ama göz göre görede çukura nasıl giriyorsunuz orasıda ayrı bir muamma. :D Geri vites konusunda size önerim arkayı dönmemeniz. Üç adet aynayı kullanarak geri geri gidin. Ben o şekilde kullanıyorum arkaya dönmem. (Dönsemde birşey göremiyorum zaten arka camın tam ortasına spoiler yerleştirmiş adamlar :D ) Örnek ;

Şimdilik herkese iyi geceler. Yarın devam artık... :D

Evet, herşey pratikde bitiyor. Zaten yapıyorumda. Her geçen gün daha iyi sürüyorum.

Aracı çukura bilerek vurmuyorum. Onu ayarlamada zorluk yaşıyorum.

Geri vitesde bakmam gerekiyor. Sizin gibi ancak iyi sürüş yeteneği kazandıktan sonra olabilir.

Tekrar teşekkürler.

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Bazı bayanlar kafalarını direksiyon ile cam arasına sıkışmış gibi araç kullanıyor...
aman sen öyle kullanmada başka birşey istemem :)

Çukurlarda her sürücü zorlanır üstelik yüksek süratte mazallah kontrolü kaybedilebilir
Yağmurlu havalarda çukura girmeyi deneme sakın birini ıslatıp adamcağızı peşinden koşturtma :) :clover:

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Bazı bayanlar kafalarını direksiyon ile cam arasına sıkışmış gibi araç kullanıyor...
aman sen öyle kullanmada başka birşey istemem :)

Çukurlarda her sürücü zorlanır üstelik yüksek süratte mazallah kontrolü kaybedilebilir
Yağmurlu havalarda çukura girmeyi deneme sakın birini ıslatıp adamcağızı peşinden koşturtma :) :clover:

Ablam da dediğin gibi kullanıyor. Direksiyonu elinden alacaklarmış gibi sıkar her daim. 30 yıl ders verseler araba kullanamaz derdim,(ben kullanırken attığı çığlıklar sebebiyle) ehliyet kursuna yazıldı, dersleri bir kerede verdi, ehliyeti aldı, 3 ayda da paşalar gibi şöför oldu.:yes: Bir yıldır sürüyor ama hâlâ ehliyet kursunda gibi anayolda 50'yle gidiyor...:lol: Değişmez abi bunlar.:D

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Ne arabaymış arkadaş.

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Ablam da dediğin gibi kullanıyor. Direksiyonu elinden alacaklarmış gibi sıkar her daim. 30 yıl ders verseler araba kullanamaz derdim,(ben kullanırken attığı çığlıklar sebebiyle) ehliyet kursuna yazıldı, dersleri bir kerede verdi, ehliyeti aldı, 3 ayda da paşalar gibi şöför oldu.:yes: Bir yıldır sürüyor ama hâlâ ehliyet kursunda gibi anayolda 50'yle gidiyor...:lol: Değişmez abi bunlar.:D

Vallaha black ablan gibileri trafikte görürsem tırsar kaçarım kaçmışımdırda hep :D birde çok kornaya basarlar.. sağa dön korna sola dön korna :unsure: hele hele bazıları öyle arabaya binerkin için gider geçende subaru impreza kullanan bir bayan gördüm yolda tabi banada arkasından tın tın takip etmek kaldı :mrgreen:

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Vallaha black ablan gibileri trafikte görürsem tırsar kaçarım kaçmışımdırda hep :D birde çok kornaya basarlar.. sağa dön korna sola dön korna :unsure: hele hele bazıları öyle arabaya binerkin için gider geçende subaru impreza kullanan bir bayan gördüm yolda tabi banada arkasından tın tın takip etmek kaldı :mrgreen:

heheh kaç bence de.:lol: ben ara sıra da olsa arabasına biniyorum, nasıl yapıyorsa 3.vites'i geçmediği halde beni tırım tırım tırsıtmayı başarıyor.:mrgreen:

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
heheh kaç bence de.:lol: ben ara sıra da olsa arabasına biniyorum, nasıl yapıyorsa 3.vites'i geçmediği halde beni tırım tırım tırsıtmayı başarıyor.:mrgreen:

:w00t: Eğer seni 2. viteste korkutmayı başarıyor bazı yerlere tabanway la gitmen gerekir psikolojik sağlığın açısından :) adrenalin yükseltiyorsa iyi ama stres yapıyorsa kötü :)

TuningMert

Dekan
Reaksiyon puanı
84
Bayan sürücülere laf atıldığında sizi otutturmaya çalışanları çıkmıştır. Ne bayan şöförler var beee diyerekten falan. :D Türkiye'nin en iyi BAĞYAN :D şöförü olarak bilinen Burcu Çetinkaya hanımefendi ile bir arkadaşım sayesinde muhabbet etme ve biraz gezme fırsatı bulmuştum. Hitit Rallisinde yarışmıştı kendisi o zaman... (Halende Türkiye Ralli Şampiyonasında yarışmaya devam ediyor ve 2006 dan 2009a kadar şampiyondu zaten bu senede kaptırmaz :D ) Yarışlarda Ford takımında ve aracı Ford Fiesta WRC. (Gerçek günlük otomobili Ford Fiesta ST'dir) O zaman şuna dikkat ettimki, ne kadar iyi olsada yine sakat yine sakat abicim. :D Böyle bi allaha emanet havası doğuyor insanın içine. Bayanlar öncedende dediğim gibi mükemmeliyetçi ve kuralcı oluyorlar. Ben bu olayı ona dayandırıyorum...

---------- saat 17:02 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:57 eklenmişti ----------

Evet, herşey pratikde bitiyor. Zaten yapıyorumda. Her geçen gün daha iyi sürüyorum.

Aracı çukura bilerek vurmuyorum. Onu ayarlamada zorluk yaşıyorum.

Geri vitesde bakmam gerekiyor. Sizin gibi ancak iyi sürüş yeteneği kazandıktan sonra olabilir.

Tekrar teşekkürler.

Daha baştan kendinizi arkaya bakacak şekilde alıştırmayın sonra alışkanlık yaratıyor. Sürüş uzanlarıda bu konuda her zaman uyarır. (Uzman TVde izlemişseniz örnek olarak Ethem Genim) Geri geri gelirken arkaya dönmeyin... Aynaları kullanın.:wink:

semra.m

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sırf direksiyon hocanıza sinir olduğum için foruma üye olup cevap yazma ihtiyacı hissettim :mad:.3 senelik ehliyetim var ama hayatım boyunca sadece dersler esnasında 6-7 defa direksiyona oturmuşluğum var ve ancak şimdi pratik yapma fırsatını buldum.bana öğreten hocam gayet yumuşak ve sabırlı bi insandı ve ilk kalkış da dahil olmak üzere asla stop ettirmedim.hiç bi sıkıntı yaşamadım,gayet güzel bi şekilde sınavı verdim,bu süreçte 3 farklı araçta deneme yaptım,hepsi birbirinden farklıydı.ve sınavdan önce babamla çalışayım dedim ve hata yaptım ilk o zaman stop ettirdim çünkü yanınızda bar bar car car bi insan oldu mu bitiyor:mad:.sizin hocanız ne hakla sinirleniyor,istemiyorsa yapmasın o işi,ilk defa oturuyorsunuz direksiyona,ne bekliyor anlamadım :mad:.sonra babama sen gelme ben kendim çalışacağım dedim va çok güzel kullandım.bi arabada iki sürücü olmuyor,olacaksa da öğreten kişinin yumuşak biri olması lazım.yaram olduğu için yazasım geldi.şimdi eşimle çalışıyorum,sağolsun yumuşak huylu olmasına aldandım çalışmaya başladık,arabada babamdan beter çıktı. ilk gün,stop ettirmeyen ben arabayı bi türlü kaldırmayı beceremedim sayesinde,tüm hevesim gitti,bi ağlamışım,ertesi gün pamuk gibi kendileri,e tabi durum böyle olunca ben de gayet rahat kullandım:dirol:.sizin kusurunuz olduğunu düşünmüyorum bence sorun hocanızda,emin olun öğrenip ondan kurtulduktan sonra çok rahat kullanacaksınız:thumbup1:.

---------- saat 12:37 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:27 eklenmişti ----------

bayanların araba kullanmasına gelince sebebi nedir bilmem ama erkeklerin kendilerini tek başarılı hissettikleri olay araba kullanmak olduğundan olsa gerek :rolleyes:,sürekli bi bayan sürücülere sataşma,aşağılama olayı söz konusu.halbuki daha trafik kurallarından bile haberleri olmadığı için trafikte kurallara uyan bi bayan gördüklerinde yanlış algılayıp onun hata yaptıklarını sandıklarından böyle bi kanı oluşmuş olsa gerek diye düşünüyorum:4:.yanımda bi erkek sürücü başlıyor hakaret etmeye ya da küfür etmeye,diyorum sen hatalıydın böyle böyle olmalıydı kural bu,heee öyle miydi diyor:wink:.e bu mantıkta olan erkeklerin bayanları yadırgamalarını biz yadırgamamalıyız:dirol:.bilmiyorlar konuşuyorlar,onlar sokak dili biliyorsa biz istanbul türkçesi konuşuyoruz,anlaşmazlık burdan kaynaklanıyor:cool:.

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
sırf direksiyon hocanıza sinir olduğum için foruma üye olup cevap yazma ihtiyacı hissettim :mad:.3 senelik ehliyetim var ama hayatım boyunca sadece dersler esnasında 6-7 defa direksiyona oturmuşluğum var ve ancak şimdi pratik yapma fırsatını buldum.bana öğreten hocam gayet yumuşak ve sabırlı bi insandı ve ilk kalkış da dahil olmak üzere asla stop ettirmedim.hiç bi sıkıntı yaşamadım,gayet güzel bi şekilde sınavı verdim,bu süreçte 3 farklı araçta deneme yaptım,hepsi birbirinden farklıydı.ve sınavdan önce babamla çalışayım dedim ve hata yaptım ilk o zaman stop ettirdim çünkü yanınızda bar bar car car bi insan oldu mu bitiyor:mad:.sizin hocanız ne hakla sinirleniyor,istemiyorsa yapmasın o işi,ilk defa oturuyorsunuz direksiyona,ne bekliyor anlamadım :mad:.sonra babama sen gelme ben kendim çalışacağım dedim va çok güzel kullandım.bi arabada iki sürücü olmuyor,olacaksa da öğreten kişinin yumuşak biri olması lazım.yaram olduğu için yazasım geldi.şimdi eşimle çalışıyorum,sağolsun yumuşak huylu olmasına aldandım çalışmaya başladık,arabada babamdan beter çıktı. ilk gün,stop ettirmeyen ben arabayı bi türlü kaldırmayı beceremedim sayesinde,tüm hevesim gitti,bi ağlamışım,ertesi gün pamuk gibi kendileri,e tabi durum böyle olunca ben de gayet rahat kullandım:dirol:.sizin kusurunuz olduğunu düşünmüyorum bence sorun hocanızda,emin olun öğrenip ondan kurtulduktan sonra çok rahat kullanacaksınız:thumbup1:.

---------- saat 12:37 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:27 eklenmişti ----------

bayanların araba kullanmasına gelince sebebi nedir bilmem ama erkeklerin kendilerini tek başarılı hissettikleri olay araba kullanmak olduğundan olsa gerek :rolleyes:,sürekli bi bayan sürücülere sataşma,aşağılama olayı söz konusu.halbuki daha trafik kurallarından bile haberleri olmadığı için trafikte kurallara uyan bi bayan gördüklerinde yanlış algılayıp onun hata yaptıklarını sandıklarından böyle bi kanı oluşmuş olsa gerek diye düşünüyorum:4:.yanımda bi erkek sürücü başlıyor hakaret etmeye ya da küfür etmeye,diyorum sen hatalıydın böyle böyle olmalıydı kural bu,heee öyle miydi diyor:wink:.e bu mantıkta olan erkeklerin bayanları yadırgamalarını biz yadırgamamalıyız:dirol:.bilmiyorlar konuşuyorlar,onlar sokak dili biliyorsa biz istanbul türkçesi konuşuyoruz,anlaşmazlık burdan kaynaklanıyor:cool:.

Hehe :D est. biz bayanları aşağılamıyoruz ayrıca kuralları biliyorlar bilmiyorlar diye bir olay yok sadece benim kızdığım korna ile akraba doğuyorlar :D her akıllarına geldikçe korna çalarlar korna çalmak konusunda avrupada birinciyiz tabi dalga geçmek gibi bir niyetim yok direksiyon ile cam arasına kafaları sıkışmış gibi süren yine onlar... :) tüm bayanlar için demiyorum bu sözleri ara sıra trafikte ustalarınada rastlıyorum :) kimseyi krmak gibi bir niyetimiz yok gördüklerimizi söyledik :clover:

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
bayanların araba kullanmasına gelince sebebi nedir bilmem ama erkeklerin kendilerini tek başarılı hissettikleri olay araba kullanmak olduğundan olsa gerek :rolleyes:
Gülüp geçeyim...:D:D:D:

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Son birkaç yılda bayan şöför sayısının muazzam ölçüde artması ile, trafik illetinin çok daha rezil bir hale gelmesi arasında bir orantı olup olmadığını söyleyin bana. Haydi söyleyin. Lütfen söyleyin.

semra.m

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
gülüp geçin bakalım :biggrin:.tabi ki otomatik vites kullanıcam,çamaşır makinası icat edilmişken neden elimde çamaşır yıkayayım ki,akıl var mantık var ama di mi :dirol:.yaşasın otomatik vites :clap:.

semra.m

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tabi ki bayan sürücülerin artmasıyla,erkek sürücülerin aynı oranda onları trafikte taciz etmesi de artıyor ve dolayısıyla bu tip vakalar söz konusu olabiliyor.erkek sürücüler araba kullanmayı bırakıp yanda araba kullanan bayana dikkatlerini kaydırınca söz konusu kazalar kaçınılmaz oluyor:dirol:.trafiğe yoğunlaşalım lütfen bayan sürücülere değil :cool:.

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
tabi ki bayan sürücülerin artmasıyla,erkek sürücülerin aynı oranda onları trafikte taciz etmesi de artıyor ve dolayısıyla bu tip vakalar söz konusu olabiliyor.erkek sürücüler araba kullanmayı bırakıp yanda araba kullanan bayana dikkatlerini kaydırınca söz konusu kazalar kaçınılmaz oluyor:dirol:.trafiğe yoğunlaşalım lütfen:cool:.

Hadi biz trafiğe yoğunlaşalımda sizlerde iyi araç kullanmaya yönelseniz fena olmaz :dirol:

semra.m

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
müsade edilirse neden olmasın:biggrin:.kızmayın takılıyorum.güzel süren güzel sürer,kötü süren kötü.bayanı erkeği yok.her işte olduğu gibi becereni var beceremeyeni.beceremeyip de becerdim sananı.di mi ama :biggrin:.Allah kazasız belasız sürmeyi nasip etsin hepimize yeter.

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
sırf direksiyon hocanıza sinir olduğum için foruma üye olup cevap yazma ihtiyacı hissettim :

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

Hocayı ilk gün değiştirdim. Tahammül etmem mümkün değildi. Sonraki hocam sakin ve anlayışlı biriydi. Tavsiyem şu; kesinlikle sakin, sabırlı ve anlatımı iyi bir insanı öğretici olarak seçin. Yoksa ilk günde araç kullanmaktan hevesiniz kırılır. Direksiyonu öğrenemezsiniz.

Gelelim benim sınav sonucuma; MTSS ( Ehliyet sınavı ) üç derslik sınavı 90 puanın üzerinde alarak geçtim. Direksiyon sınavımı da başarıyla tamamladım.

Çok güzel araç kullanabiliyorum. Aracı kaldırma, düz vitesi değiştirme, ada ve kavşaklarda aracı seri bir şekilde dönüşünü tamamlayabiliyorum.

Otomatik vites kullanmam. Düz vites, araç kullanmayı zevkli hale getiriyor. Ayrıca; bazı konularda düz vites, otomatiğe oranla daha avantajlımış...

Hayatımda direksiyona hiç geçmemiş biri olarak aracı bu kadar iyi kullanacağımı düşünmemiştim. Elim genişlerse bir araç almayı da düşünüyorum.

Önceden araçtan korkardım, şimdi ise iki dost olduk. Arada bir kulağını çekiyorum. :D O kadar da olacak değil mi? :p :D

Saygılar.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Tek bir resmi var spybot.:) (modifiyem.com'da da bu var.)
552d7p.jpg

@ANNE sana MINI jcw (john cooper works) alalım bir tane. Hem TuningMert'i de geçersin onunla.:D

Blackout kaça aldın C yi.Sıfır mı aldın 2.el mi?

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Blackout kaça aldın C yi.Sıfır mı aldın 2.el mi?

2.el aldım Temmuz gibi, 55.000 euro'ya. 2008 model ancak 6000'deydi, avangarde + amg paket dışında opsiyonel birçok donanım da bulunuyor. Bu sebeple piyasanın 3-5 bin euro üstünde aldım.

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Aracı sürerken direksiyona bakma direksiyonu yavaş yavaş sal o kendi döner. Herkes çok iyi sürücü değil. Benimde aldığımdan bu yana 2 ufak kazam oldu.

exop

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Vaybe yine bir hortlakla karşı karşıyayız. Hadi @buraksahin sen yeni üyesin farketmedin. Peki sen @mylife.eg? Senden bunu hiç beklemezdim.
Bu arada 2 yıl geçmiş, Arkadaş ehliyeti almış ve sürmeyi öğrenmiştir kesin.

juniourfalcon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bencede arakdasından rica et ya kirlaa yada arabası olan birinden benzinini karşıla oyle öğren

useryok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
:D:D:D Konuyu açan arkadaş şu anda bir otobüs firmasında uzun yol şöförü olarak iş yapıyormuş.. 3 sene geçmiş üzerinden. Artık el freni çekip arabayı yanlıyodur bile.... :):):)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben 14 Yaşındayım dayımla birlikta pazara gidiyorduk dayım pazarın içindeyken ben onun arabasını kaçırıyordum :D ve sadece 2 haftada araba sürmeyi öğrendim lk başlarda bende debriyaj ile gazı ayarlıyamıyordum.Artık ayarlıyorum geceleri arkadaşla ana yolda bile sürüyoruz :D