Android programlama için Android Studio mu Eclipse derleyicisi mi?

Bu konuyu okuyanlar

elinoglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba arkadaşlar,

Android programlamaya başlamak istiyorum sizce Android Studio ile mi başlamalıyım yoksa Eclipse derleyicisi ile mi?

Tecrübeli arkadaşlar artıları ve eksileri ile belirterek yazarsa çok sevinirim?

Şimdiden teşekkür ederim.

mselimtoker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@elinoglu Dostum merhaba.

Alıntıdır.

Eclipse mi? Android studio mu?

Eclipse üzerinde:

Artıları:
Google Plugin desteği veriyor,
Device üzerine debug ve publish eclipse daha hızlı,
Eclipse durmadan güncelleniyor. Açık kaynak kodlu,
Windows için Visual Studio neyse Açık kaynak için eclipse de o bir nevi,
Ram tüketimi stabil,
İşletim sistemi bağımsız(Platform Bağımsız tam anlamıyla)

Eksileri
Durduk yere kapanıyor,
Otomatik tamamlama kendiliğinden kapanabiliyor,
Güncelleme işlemlerini yaparken kitlenebiliyor,
Workspace ortamı açıkken ide başka bir ide açtırmıyor(Hepsini tek ide den çalış diyor - VS de alıştığım bir ortamdı bir den fazla açık ekran. bazıları için bu iyi bir özellik ama bana uymuyor)
İlk kullanan için çok karışık.
Açık kaynak olduğu için bir kütüphane yada plugin bulduğunuzda bunun desteği bitmiş olabiliyor yada saçma dökümantasyon ile uğraşıyorsun!

Android Studio üzerinde:
Artıları:
JetBrains IntelliJ Idea üzerine kurulmuş,
Java geliştirmede en rahat idelerden biri hatta en iyileri(Netbeans kullanırım genelde Java geliştirmek için ama bu da çok iyi),
Google bunu tamamen elden geçirip bir android geliştirme ortamı sağlamış. Plugin mantığı gibi görünsede değil,
SDK yönetimi ve diğer işlemler çok iyi. Gereksiz menülerle gezinmiyorsun,
IDE sayesinde Refactor, reflection vb işlemleri çok rahat yapabiliyorsunuz. IDE bütün olanakları sağlamış sana,
Kod yazımı çok rahat. IntelliSense yi istersen hızlandırabiliyor ve her şeyi tamamlar hale getirebiliyorsun,
Gradle ile istediğiniz dependency - library eklemek çok rahat. Composer - Nuget - Maven kullanmışlar için çok faydalı hale gelebiliyor.
Debugger ve Publish çok rahat,
Android içinde olup biten çok rahat izleniyor.(Eclipse burda bazen kitleniyor),
Designer çok rahat.

Gelelim Eksilerine:
Gradle bazen sapıtıyor veya çok yavaş çalışıyor. Bekletmesi en sinir olduğum yer,
Cihaza yada emulatore deploy ederken beklemek çok can sıkıcı. Eclipse de başlattığınız anda emulator e yada cihaza gönderiyor direkt,
Ram kullanımı bazen kontrolden çıkıyor(10 gb ram var makinada ama yaklaşık 3gb ram kullandığını gözlemledim),
Arada designer sapıtıyor.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Google artık Eclipse desteğini çekti. Android Studio üzerinden yola devam ediyor. O yüzden en mantıklısı Android Studio kullanmak.

elko7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yalnis Olmus Eclipse Guclu taraflari var.Mesele 2 ve ya daha cok platform uygulmasi istersiniz.o zaman eclipse.Mesele Men android version yapdim bir de windows version yapim diyorsaniz.O zaman Eclipse Vazgecilmez olur.Hicde Karmasik degil eclipse androidden oncede kullananlar icin eclipse vazgecilmez.En onemlisi sistem kasmasi durma Hepsi yapdiginiz uygulmanin algoritmasindan asli.Bir zamanda ne kadar islemi yapacagida var mesela men google servis cagirdim interneti cagirdim birde Bluetoothu acdim diyelim.Program durar O zaman.Ama soyle olsa Ben interneti acmayi tikladim bekle interet acilsin sonra bluetoothu acmayi cagir bekle bluetooth acildisa Google servisi ac.Soylersek hicde kotu olmaz.Bazi anlarda bir funksion sonlanmamis bir baska funksion calisa biliyor.Su anda Bende Android soylemek isterdim.Ama bence karisik gorunen ilk bakisda android studio Ama Kolay oda.Ama android studio platform bagimsizlik olmadigini unutmayalim.Yalniz android yapacaksin.Android olmazsa.Baska bir ide oyreneceksin .Bence mantikli karar olmaz o zaman.Bir tarafli degilim Ama gercek su

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Eğer javascript biliyorsan birden fazla platforma ürün geliştimek istersen bu durumda eclipse daha avantajlı.Öbür türlü Google malı olan android için geliştireceksen zaten Google'ın kendi ürününü kullanmak daha iyi.