Android Cihazınızda Batarya Kalibrasyonu

Bu konuyu okuyanlar

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Eğer telefonunuza yeni bir rom attıysanız mutlaka batarya kalibrasyonu yapmanız gerekir...
Bunun dışında telefonu uzun zamandır kullanıyorsanız yine kalibrasyon yapmanız tavsiye edilir...
Uzun zaman kullanmasanız bile sürekli aç kapa yaparak ya da günde İnternet veya oyunlar nedeniyle telefonunuzun şarjı bitip dolduruyorsanız yine batarya kalibrasyonu yapmanızda fayda var...
Batarya kalibrasyonu ile bataryanızdan en verimli şekilde yararlanırsınız.

Telefon 0 alındığında Şarjı 2 gün giden telefonun kalibrasyon sonucunda şarjı 3 gün gitmez :)
Ancak Aldığınızda 4 gün giden telefon sonradan 2 güne düşmüş ise kalibrasyon ile bu BATARYANIZIN SAĞLIK DURUMUNA göre tekrar 4 gün gitmeye başlar...

Anlatacağım Kalibrasyon İşlemi için telefonunuzun rootlu olması şart...

Telefonunuza Root Explorer uygulamasını yükleyin...

Telefonu şarja takıp tamamen dolmasını bekleyin...
%100 olduğunda telefonu şarjdan çıkarın...

daha önce yüklemiş olduğunuz root explorer uygulamasını açın...

data>system>batterystats.bin dosyasını bulun.

batterystats.bin dosyasına uzun basın ve dosyayı silin...

eğer silemiyorsanız root explorer uygulamasının başına gelin en üstte mounted as r/w ve r/o diye iki seçenek var onları değiştirin tekrar aynı dosyaya gelip silin...

dosyayı sildikten sonra telefonunuz şarjı bitip kendi kendine tamamen kapanana kadar bekleyin... Oyun oynayabilir internete girebilir ya da ekran ayarlarından ekran kapanma süresini iptal ederek daha çok şarj tüketmesini sağlayabilirsiniz...

telefon şarjı bitip kapandıktan sonra şarja takın ancak telefonu açmayın...
Telefon kapalı halde tamamen şarj olduktan sonra telefonu şarjdan çıkarmadan telefonun bataryasını telefondan ayırın... 15 saniye falan bekledikten sonra bataryayı tekrar takın biraz önce tam dolu dediği batarya tekrar şarj olmaya başlayacaktır...

yine telefonun tamamen şarj olmasını bekleyin...
Telefon tamamen şarj oldu dediğinde telefonu açın...
Telefon açıldığında yine belli bir süre şarj olacaktır...

Telefon %100 batarya doldu uyarısı verdiğinde telefonu şarjdan çıkarın...
İşlem tamam :)

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
akıllı telefonların pil kullanımın %50 (belkide daha fazlasını) ekran harcarken böyle bir şey o kadar fark yaratacağını sanmam

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşım Batarya Kalibrasyonu Batarya süresini arttırmıyor zaten...
Zamanla ilk aldığın günkü performansı vermeyen bataryandan tekrar ilk aldığın zamanki performansı almanı sağlıyor...

orada yazmışım
Telefon 0 alındığında Şarjı 2 gün giden telefonun kalibrasyon sonucunda şarjı 3 gün gitmez

İlk aldığında cihazın normal kullanımda 4 gün gidiyorsa daha sonra zamanla bu 2 güne düşmüş ise bunu tekrar 4 güne getiriyor. BATARYA SAĞLIKLI İSE...
Batarya fiziken yıpranmış ise zaten ona yapacağın bir şey yok...

Bahsettiğim silinecek dosya batarya hakkında istatistiklerin bilgilerin olduğu dosya... Zamanla bazen telefonu kapatıp açmakla vs ile bu dosyadaki bilgiler bataryanın gerçek performansı ile örtüşmüyor... Telefon batarya tam dolmadığı halde o dosyadaki bilgilere göre telefonu tam dolu olarak gösterip şarj etmeyi kesiyor ya da batarya henüz bitmediği halde oradaki bilgilere göre telefon şarjın bittiğini söylüyor...

Rom Yüklediğinde İse zaten bunu yapman şart!

Geçen telefonuma yeni bir rom yükledim...
Ancak batarya ömrüm bir anda berbat derecede kötü oldu... 1,5 gün anca gidiyordu o da doğru dürüst bir şey yapmadığım halde...

rom atmadan önce normal kullanımda 3-4 gün giden yoğun kullanımda 2 günden fazla giden, az kullanımda 8 günü gören cihazım 1,5 gün gitmez oldu...

batarya kalibrasyonu yaptım yine telefon 3-4 saat telefon görüşmesi yaptığım halde 7 günü gördü...

FY2005

Profesör
Reaksiyon puanı
8
O 8 gün giden hangi telefon yav bizim ki 1 gün gitse şükrediyoruz :)

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
androidli olup da 8 gun giden cihazi bende merak ettim. Samsung galaxy s2 sahipiyim hic kullanmasam telefonu wifi off durumda iken bile en fazla iki gun dayaniyor.

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
8 gün bataryası giden telefonu üreten firma bile bilmiyordur eminim :D

221BSHERLOCK

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Garanti 2 gün gidiyor cihaz. pil 1500 mah. Bu kalibrasyon sorunu custom romlar sonucunda da ortaya çıkabilir. Sorun yok şimdi :)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
O 8 gün giden hangi telefon yav bizim ki 1 gün gitse şükrediyoruz :)

androidli olup da 8 gun giden cihazi bende merak ettim. Samsung galaxy s2 sahipiyim hic kullanmasam telefonu wifi off durumda iken bile en fazla iki gun dayaniyor.

8 gün bataryası giden telefonu üreten firma bile bilmiyordur eminim :D

Samsung galaxy 5 i5503
kimseye de yalan borcum yok!
Telefonu az kullandığım dönemler 8 gün
yoğun kullanımda 3,5 gün gidiyor şarjı

Sadece wifi ve 3g ile internete uzun süreli bağlandığımda şarjı çok çabuk tükeniyor

shot000002h.png

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Birde şöyle bi program var aktifleştirince bataryadan tasarruf ediyorsunuz tavsiye edeyim dedim...

PowerMax 1.7

thumb-309-3.jpg

[video=youtube;OVyE_0ob2uw]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OVyE_0ob2uw[/video]

Buradan inceleyip indirbilirsiniz...

neversayriver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık arkadaşım.

neversayriver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Telefon kapalı halde tamamen şarj olduktan sonra telefonu şarjdan çıkarmadan telefonun bataryasını telefondan ayırın... 15 saniye falan bekledikten sonra bataryayı tekrar takın biraz önce tam dolu dediği batarya tekrar şarj olmaya başlayacaktır...

Telefonu şarjdan çıkarmadan telefonun bataryasını telefondan ayırmak yanlış olmaz mı? Yoksa yanlış anladığım bir yer mi var :) Açıklarsan uygulamaya kaldığım yerden devam edeceğim kardeşim :)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
telefon kapalı haldeyken şarj tamamen doldu dediğinde yani %100 gösterdiği zaman telefonu şarjdan çıkarmadan bataryayı telefondan ayırıyorsun 10-15 saniye bekleyip tekrar takıyorsun yeniden şarj olduğunu göreceksin...

Telefon kapalı olduğu için bir sorun olmuyor :) Maksat bataryayı yeniden batarya bilgileri kaydedilmeden mümkün olduğunca fazla doldurmak.

neversayriver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok teşekkürler, şimdi %100 sömürdüğüm bataryayı kaldığım işlem sırasına göre doldurabilirim :) İyi çalışmalar arkadaşım..

Absolut Milk

Profesör
Reaksiyon puanı
46
deneyeceğim..
benim şarjımda hiç dayanmıyor artık..

sagstr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Li-polymer bataryalar tam şarjda 4.2volt şarj oranı düştükçe en fazla 3.7volta kadar düşüyormuşlar buda normalmiş yani bu konu ne işe yarar uygulamak ne derece doğru yada işe yarar tartışılır.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Burada batarya sağlığından bahsetmiyoruz. Batarya yıprandıkça alınacak verim elbette düşecektir.
Bu konuda bahsedilen telefonun işletim sisteminde bulunan BATARYA İSTATİSTİKLERİDİR...
Akıllı telefonlar bu istatistiklere göre bataryayı şarj ediyor ve kullanıyor. Batarya aslında dolu olduğu halde boş gösteriyor ve telefonu kapatıyor ya da Telefon henüz tam şarj olmamışken tam şarj oldu gösterip şarjı keser...

Burada yapılan işlem ile batarya tam dolu hale getirilip bu istatistikler sıfırlanarak telefonun mevcut bataryadan en iyi performansı alması sağlanır.

JuGoLaTe

Asistan
Reaksiyon puanı
1
SGS2´de pil genelde 1,5 gün rahat dayaniyor.. Ama bana dayanmiyor orasi ayri.. Wifi+3G sürekli acik, ekran parlakligi otomatik, güc tasarruf modu acik ancak wifi ile alakasi yok, whatsapp, skype, gtalk, Beautiful Widgets, resco radio ve dolphin hd daima acik.. ramin doluluk orani genelde 600mb civarinda ve sürekli elimde olmasina ragmen sabah 8 den aksam yatana kadar sorunsuz calisiyor.. Bütün gün okuldayim ve laptop olmadigi icin sürekli telefondan ders calismak zorundayim.. günün %50 sinde telefon elimde kisacasi.. Bu yöntemi de deneyecegim bakalim ne olacak.. Rootlu olmadigi icin sorun olmazsa tabi..

m17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben deniyorum şarjı fulledim şuan bitiriyorum sonucu yazarım

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Hangi telefonu kullanıyor olursanız eğer telefonunuza yeni bir ROM yüklediyseniz veya telefonunuzu bir süredir kullanıyor ve telefonunuzun bataryasını tam boşalmadan şarj ediyorsanız belli aralıklarla “kalibrasyon” (tekrar ayarlama, ölçünleme) işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Android telefonunuzda bu işlemi gerçekleştirdiğinizde telefonunuz bataryanıza hafıza faktörünü ortadan kaldırarak erişecek ve dolma/boşalma süre hesaplamalarını daha düzgün bir biçimde yapacaktır. Elbette ilk günkü performansına ulaşması beklenemez fakat yine de kullanım süresi bakımından ufak da olsa bir artış gerçekleşecektir.Bu işlemi gerçekleştirmek için CWM (ClockWorkMod) kullanacağız. Telefonunuza nasıl CWM kurabileceğinizi internetten yapacağınız küçük bir araştırma ile öğrenebilirsiniz. Ben Huawei Ideos X5 yani U8800 için başka bir makalede bunu anlatmıştım. Sizin telefonunuz için de bu adımlar aşağı yukarı aynıdır. İlgili makaleyi Android başlığı altında sitemde bulabilirsiniz.
1) Telefonunuz açıkken şarja takın. Şarj göstergeniz %100 oluncaya ve telefonunuz şarj tamamlandı uyarısı verinceye kadar şarj ediniz.
2) Telefonunuzu şarjdan çıkarıp kapatınız.
3) Telefonunuzu kapalı konumdayken şarja takıp 30 dakika şarj edin.
4) Telefonu şarjdan çıkarıp tekrar açın.
5) Telefon tam anlamıyla açıldıktan sonra tekrar kapatın.
6) Kapalı konumdayken tekrar şarja takarak 30 dakika kadar şarj edin. Bu adımı tekrarlamamızın sebebi bataryamızın tam olarak şarj olduğundan emin olmak istememizdir.
7) Telefonunuzu şarjdan çıkarın.
8) Kapalı konumdaki telefonunuzu recovery (kurtarma) modunda (CWM) açın. Çoğu telefonda telefon kapalı konumdayken VOL+ yani ses artırma ve POWER güç açma/kapama butonuna aynı anda basılı tutarak CWM’ye erişebilirsiniz.
9) Advanced menüsüne girip WIPE BATTERY STATS seçeneğini seçip onaylıyoruz. Seçme işlemini Vol+ ve Vol- yani ses artırma/azaltma tuşlarıyla, onaylama işlemini Power yani güç tuşuyla ya da büyüteç şeklindeki arama tuşuyla yapıyoruz.
10) Daha sonra geri tuşuna basarak ana menüye dönüyor ve Reboot System Now seçeneğini seçip onaylayarak işlemi tamamlıyoruz.
Telefonumuz bu adımdan sonra bataryası kalibre olmuş biçimde tekrar açılacaktır. Unutmayın bu yöntem bataryanızın kullanım süresinde büyük bir artış sağlamaz. Yalnızca telefonunuzun bataryası ile daha doğru bir biçimde haberleşmesini sağlar. Bu sayede şarjınızın ne zaman biteceğine dair uyarıları daha doğru bir biçimde alır ve şarjınızın tam olarak dolduğundan emin olabilirsiniz.

Alıntı

leroy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
deneyeyim bakalım kaybedecek birşey yok

Reaksiyon puanı
2,146
[MENTION=28192]Elbruz46[/MENTION] bataryayı tamamen doldurup dosyayı silmenin mantığı nedir herhangi bi yerde silsek olmuyor mu?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
@Elbruz46 bataryayı tamamen doldurup dosyayı silmenin mantığı nedir herhangi bi yerde silsek olmuyor mu?

Elbette olur, önemli olan bu istatistik bilgilerini en temiz hali ile tutmak.

Telefonu batarya bitecek seviyeye kadar kullanın, telefon batarya bitti şarja takın uyarısı verdiğinde dosyayı silin telefon kendiliğinden kapanana kadar telefon ile uğraşmaya devam edin.

Telefon kapandıktan sonra telefonu açmadan şarja takın kapalı halde %100 olana kadar şarj edin.
%100 olduğunda şarjdan çıkarıp 15-20 saniye bekleyip tekrar şarja takın yine tamamen dolmasını bekleyin.

Tamamen dolunca telefonu açın, telefon açıldıktan sonra yine belli bir süre şarj olacaktır dolana kadar bekleyin ve %100 dolu fişten çekebilirsiniz uyarısını verdiğinde şarjdan çıkarın.

Bu şekilde bataryayı maksimum şekilde doldurmuş olacağız, yeni batarya istatistikleri dosyası da bu maksimum seviyede yenilenmiş olacak.

Reaksiyon puanı
2,146
Peki hocam şimdi de uyarı verince sil diyosun benim şarjım %34 şimdi silsem olmaz mı? Uyarı verince yada tam dolu olunca mı sileyim?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İki seçenek var bataryanın iki uç noktası :)

Ben arasını hiç denemedim düşününce olmaması gibi bir neden yok.

Bana kalırsa gündüz o şekilde kullan akşama kadar zaten o batarya daha da azalır, sonuçta belli bir saat telefon kapalı şarj olacak, telefonu gece kapalı tutmak daha mantıklı. gündüz saatlerce telefonu kapalı tutacaksan bilmiyorum.

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Benim pilin kalibreye ihtiyacı vardı. Şarj %15 ten bir anda %5 e tekrar ordan %10 çıkıyordu. Bakalım düzelecekmi.
Telefonu yeni çıkarmıştım şarjdan. %98 civarı sarjı vardı. dosyayı sildim. Akşama kadar idare eder bu şarj :)
Kalan işlemleri yapıp sonucu yazarım buraya.

madmex

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Samsung galaxy 5 i5503
kimseye de yalan borcum yok!
Telefonu az kullandığım dönemler 8 gün
yoğun kullanımda 3,5 gün gidiyor şarjı

Sadece wifi ve 3g ile internete uzun süreli bağlandığımda şarjı çok çabuk tükeniyor

shot000002h.png

Telefon açıkmı arkadaşım yoksa kapalı haldemi 8 gün gidiyor :)

Son mesajlar