Anakart üzerinde siyah bir parça şişti değiştirmek mümkün mü?

Bu konuyu okuyanlar

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar anakartımın üzerinde bulunan bir parça ismini bilmiyorum şişti ve üzeri açıldı. Foto ile aşağıda gösterdiğim noktadaki parça. İsmini bilmiyorum ismini bilen birileri söyleyebilirse sevinirim. İnternette araştırma yapacağım çünkü.

Bilgisayar tamiri yapabilen bir yere götürsem tamiri mümkün müdür acaba?

Aşağıdaki resim benim anakartımın değil sadece bilgi amaçlı eklendi. Anakartın fotoğrafını çekemedim.

Anakartımın marka ve modeli ASUS P5GD1 PRO

153s303.jpg
[/IMG]

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Kondansatör. Aynısını bulabilirsen değiştirebilirsin.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
evet tamiri mümkün. elektronikten anlayan herkes tamir edebilir.

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
yorumlarınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar.

Yalnız şöyle bir şey duymuştum anakartlar çok katmanlı olduğu için tamire gitmek zarar verebilir falan diyorlardı ne derece doğru acaba? Tamir ettireyim derken daha da elimde kalmasın :)

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
yorumlarınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar.

Yalnız şöyle bir şey duymuştum anakartlar çok katmanlı olduğu için tamire gitmek zarar verebilir falan diyorlardı ne derece doğru acaba? Tamir ettireyim derken daha da elimde kalmasın :)

Düzgün lehimleme önemlidir. Zarar verirse değiştiren kişi çalışmayabilir.

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Çok saolun en kısa zamanda bilgisayar tamircisine işim düşüyor :)

tuzlali20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O parçalara kondasatör deniyor. Çok ucuz bir malzemedir. Ama sen değiştiremezsin. Sana lehim, havya gibi elektronil malzemeleri takıp sökmene lazım alet erdevat ve el becerisi lazım. Ayrıca eğer karttaki yollar çok ince ise zaten hiç değitiremezsin tamamen bozulur. Benim sana tavsiyem adam gibi bir servise götürmen. Ayrıca da sen kendi anakart resmini yakından çekip koysan daha iyi olurdu. Eğer pc çalışıyorsa sorun yoktur. Şişti diye boşuna telaşlanmış olabilirsin...

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Evet istanbuldayım önerin için teşekkürler oraya bir telefon açıp danışayım bakayım ne diyecekler:)

Anakart işlemci eski 2005 senesinde almıştım :) P4 HT 3.00GHZ işlemci var. Eğer tamir olmuyorsa yeni anakart alabilir miyim acaba. Yeni pc toplayacak gücüm yok :)

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tavsiye olarak,japon Kondansatör taktırmandır diğerlerinden en fazla 2-3 lira fazladır ama kalite :)

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Vallahi şiştiği için ben dert etmiyorum ama bilgisayar dert edip kapatıyor kitleniyor :) Mecburum değiştirmeye :)

Aslında evde lehim havya var biraz el becerisi var ama anakarta ben dokunmam çok katmanlı servise fiyat danışıcam.

Sadece şişse iyi patlak kondansatörler :)

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
kondansatör değişimi de diğer paeçalar kadar hassasiyet isteyen bir iş,çok dikkatli olmak zorunda değiştiren kişi,ayrıca bu malzemelerin şişme sebebini ortadan kaldırmadan(yüksek ısı veya kötü powersupply )problem kısa bir süre sonra tekrarlanır.yoksa malzemeleri her yerde hatta bozuk bir anakartın üzerinden sökerek bile bulabilirsin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardeş kondansatörü kendin değiştirme çok katmanı var anakartın ama yetkili birisine danış kondansatör ucuzdur ama bir hatanla ana kartı yakarsın.