7000 TL Sistem tavsiyesi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

IDAHO

Doçent
Evet Belirttiğim gibi Arkadaşımla Max 7k bütçeyle bir sisteme ihtiyacımız var. Monitörüde dahil etmemiz gerekiyor. Benim masaüstünde pek bilgim yok açıkçası bu bütçeye olabilecek en stabil ve performanslı bilgisayarı kurmak istiyoruz. Parçaları tavsiye ederken neden bu parçayı seçtiğinizi söyleyebilirseniz çok daha açıklayıcı olur şimdiden teşekkürler.

IDAHO

Doçent

Emir Aydın

Profesör
Anakart geliştirme kısmından 34 TL daha verip Asrock B365M pro4 ü seçmen çok daha iyi olur seçmeyi unutma.Anakartın daha serin çalışır.
İ5 9400F oldukça güçlü bir işlemcidir,ekran kartını rahatlıkla besler.
Ramler 2x8 16GB yani şuan sana rahaçta oyun oynattırır,oyunlar şu anda maksimum 12GB ram civarında kullanıyor,ramden yana bir sorunun yok yani.
Bu bütçede RTX 2060 ya da RX 5700 seçmek gerekiyor,bu iki kartın aralarında çok bir fark yok ben,bu sistemi uygun buldum ve içerisinde RTX 2060 var.
SSD 480GB oluyor,sana yeterli olacaktır,ileride oldu da 480GB ın hepsini doldurdun,gidip bir tane daha ssd alabilirsin merak etme.
Kasanın soğutması gayet iyi.
PSU sisteme yeterli olacak.

Ayroca merak ettiğin bir şey varsa sorabilirsin :)

IDAHO

Doçent
Anakart geliştirme kısmından 34 TL daha verip Asrock B365M pro4 ü seçmen çok daha iyi olur seçmeyi unutma.Anakartın daha serin çalışır.
İ5 9400F oldukça güçlü bir işlemcidir,ekran kartını rahatlıkla besler.
Ramler 2x8 16GB yani şuan sana rahaçta oyun oynattırır,oyunlar şu anda maksimum 12GB ram civarında kullanıyor,ramden yana bir sorunun yok yani.
Bu bütçede RTX 2060 ya da RX 5700 seçmek gerekiyor,bu iki kartın aralarında çok bir fark yok ben,bu sistemi uygun buldum ve içerisinde RTX 2060 var.
SSD 480GB oluyor,sana yeterli olacaktır,ileride oldu da 480GB ın hepsini doldurdun,gidip bir tane daha ssd alabilirsin merak etme.
Kasanın soğutması gayet iyi.
PSU sisteme yeterli olacak.

Ayroca merak ettiğin bir şey varsa sorabilirsin :)
Teşekkür ederim öncelikle.

Monitörün 60Hz olduğunu farkettim 144hz tazeleme hızını yazmayı unuttum aslında Rtx2060 Gibi bir kart varken açıkçası 120 veya 144 ün altında tazeleme hızını almayı düşünmüyorum. Şuanda kullandığım laptop 120hz ve 60 a geçince kötü oluyor

Utku Cabir

Ben Sana Doyamadım ATAM! Doysun kara topraklar...
Yönetici
Moderatör
Amd kısmında ne 2.Nesil tavsiye ederim bu bütçe de ne de Gigabyte anakart.
2. Nesil önermememin ana nedeni bu denli güçlü bir bütçede bu işlemci hakaret olur. Gigabyte anakartlar AMD kısmında İntelde oldukları kadar başarılı değil maalesef. Bunu kendim de tecrübe ettim.
Ryzen 5 3600 ve 5700XT kombosu diyorum ben. MSI anakart eşliğinde. MSI Amd Ryzen kısmında 3 nesildir gözümdeki tek lider konumunda. Mosfet ve faz yapısı, onların soğutması bir hayli kaliteli. Yine aynı şekilde aralarında Gigabyte ve MSI olan 3 farklı AMD AM4 anakart kullanmış birisi olarak MSI diyorum.

İntel kısmında bu sefer yine faz ve mosfet yapısıyla ve onların kaliteli soğutmasıyla Gigabyte Aorus kartlar çok öne çıkıyor.

Spesiyalite

Asistan
Teşekkür ederim öncelikle.

Monitörün 60Hz olduğunu farkettim 144hz tazeleme hızını yazmayı unuttum aslında Rtx2060 Gibi bir kart varken açıkçası 120 veya 144 ün altında tazeleme hızını almayı düşünmüyorum. Şuanda kullandığım laptop 120hz ve 60 a geçince kötü oluyor
1440p/144 Hz bir monitör yaklaşık 2000 TL civarında. Kalan 5000 TL ile kuracağınız sistem 1440p çözünürlükte size bu FPS değerlerini veremez. Ya 1080p 144 Hz tercih etmelisiniz ya da 1440p 75 Hz. Veya bütçe büyümeli.

Emir Aydın

Profesör
Amd kısmında ne 2.Nesil tavsiye ederim bu bütçe de ne de Gigabyte anakart.
2. Nesil önermememin ana nedeni bu denli güçlü bir bütçede bu işlemci hakaret olur. Gigabyte anakartlar AMD kısmında İntelde oldukları kadar başarılı değil maalesef. Bunu kendim de tecrübe ettim.
Ryzen 5 3600 ve 5700XT kombosu diyorum ben. MSI anakart eşliğinde. MSI Amd Ryzen kısmında 3 nesildir gözümdeki tek lider konumunda. Mosfet ve faz yapısı, onların soğutması bir hayli kaliteli. Yine aynı şekilde aralarında Gigabyte ve MSI olan 3 farklı AMD AM4 anakart kullanmış birisi olarak MSI diyorum.

İntel kısmında bu sefer yine faz ve mosfet yapısıyla ve onların kaliteli soğutmasıyla Gigabyte Aorus kartlar çok öne çıkıyor.
7000TL bütçede R5 3600 ve RX 5700 XT şu an kral ama işin içerisinde monitör girince bu pek mümkün olmuyor maalesef.

Emir Aydın

Profesör
Şöyle bir kombinasyonda var aslında;
Hem RTX 2060 hemde 2K 144hz.
Sorun şu ki ram 8GB olmak zorunda,ileride yükseltilebilir.
Kasa ve psu da bir tık daha iyi olsa çok güzel sistem.

Utku Cabir

Yönetici
Moderatör
Şöyle bir kombinasyonda var aslında;
Hem RTX 2060 hemde 2K 144hz.
Sorun şu ki ram 8GB olmak zorunda,ileride yükseltilebilir.
Kasa ve psu da bir tık daha iyi olsa çok güzel sistem.
Teknobiyotikten sistem almak, bit pazarından 50 liraya 1TB USB Bellek almak gibi bir şey. Şans oyunu. Ben net güvenmiyorum o firmaya.

Utku Cabir

Yönetici
Moderatör
Elimdeki High Power 500W psu yu oradan almıştım,yanında termal macun hediyesiyle gelmişti.Düzgün bir firma bence.
Benimde 2 alışverişim var. Biri kasa biri klavye. Kasada yaşadıklarımdan sonra klavyeyi tereddütle almıştım. Sistem alacağımı da pek sanmıyorum açıkçası. Arkadaş alabilir isterse. Ben kendi fikrimi belirtiyorum :D.

stat counter