6000 tl ye sistem toplama tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

williams_hazen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle toplayacağım sistem 3d çizim amaçlı olacak. (Render tarzı yada hesaplamalı çizimler değil.)
Bir de bir kaç sorum olacak;

1) O.C işin de tecrübesizim bütçem varken yinede almak mantıklı mı?
2) 1060 benim için yeterli olur mu ? (Oyun amaçlı olmadığı için yeterli gibi geliyor ama bilemedim.) Yoksa diğer elemanlardan kısıp 1070 e çevirmeli miyim?
3) SSD seçimim bu kadar fiyat farkına değer mi?
4) O.C siz bir sistem alsam ama i7 6700 ve anakarttan kıssam, sistem performansı açısından çok fazla fark olur mu ?
not: Tekrar belirteyim oyun amaçlı değil 3D amaçlıdır. Şimdiden teşekkürler.
sistem.png

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
O.C işlemi hız aşırtmadır. Normal kullanımdaki sistem düzeyinin üzerinde performans almak için gerçekleştirilen bir işlemdir. O.C bir işlem olduğu için satılan bir cihaz vb değildir. O.C işlemi bu işlemi destekleyen sistemler için geçerlidir Kİ sizin sisteminiz çok rahat destekliyor. Şimdi sorularınızı cevaplayayım

1) 1060 çizim işlemleri için yeterlidir. Üst düzey bir performans alacaksınız.

2) SSD nizde herhangi bir sıkıntı yok isterseniz benim favorilerimden Corsair LE 240GB 560/540 ile değiştirebilirsiniz.

3) Bence sistem 3D için baya güzel zaten render gibi işlemler yapmayacağınızı belirttinşz ki yapsanız bile dual slot ramler size fazlasıyla yardımcı olurlar.

williams_hazen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben yanlış ifade etmişim. Yani aradaki fiyat farkını göz önünde bulundurarak O.C li bir sistem kurmak mantikli mi f/p açısından ? SSD bu kadar yüksek okuma yazma kayda değer bir fark yaratır mı? Bir de gtx 1060 in 192 bit olması ilerde bir sorun yasatir mi? ( Performans açısından )

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
SSD Hiçbir sorun yaratmaz.

Dediğim gibi OC işlemini destekleyen Skylake 6700K, z170a M5 ve gtx1060 pascal mimarisi ile F/P açısından zaten canavar gibi bir sistem. 6000 tl den düşmek istiyorum derseniz anakartı aynı tutarak veya b150m olarak değiştirirerek daha sonra işlemciyi 6700 ile değiştirirsiniz. İ7 non-k sürümler BCLK ile OC yapılabilir ama işlem sıkıntılı ve biraz zorlu

Not: 6700K için b150m tercih etmeyin

williams_hazen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamamdır hocam. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Son mesajlar