2017'nin en estetik 5 GNU/Linux dağıtımı

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
2017'nin en iyi 5 GNU/Linux dağıtımı konumuzda @Halktan Biri hocamız bana sordu ki neden şu dağıtımları koymadın, onlar da gayet iyi. O konunun amacı sadece işlevsel karşılaştırma idi. Şimdi ise en estetik 5 dağıtıma geçelim :)

1- Elementary OS
elementary-os-0-4-loki-officially-released-it-s-based-on-ubuntu-16-04-lts-508147-3.jpg

Loki sürümü ile karşımıza çıkan Ubuntu 16.04 tabanlı dağıtımın ilk çıkış amacı bir GNOME Shell teması yapmak idi. Sonrasından bunu ileri götürüp Pantheon masaüstü, Wing Panel ve beraberinde gelen bir çok uygulamayı da beraberinde getiren yeni bir dağıtım oluşturdular. En çok dikkat çeken ve yardım alan dağıtımların arasında. Popülerliği nedeniyle baya uzun zaman aramızda olacak gibi görünüyor :)

2- Zorin OS
1.png

Herkes için bir sürüm ile karşımıza çıkan Zorin OS'un ücretli ve ücretsiz sürümü de bulunmakta. En iyi GNOME dağıtımlarından kabul edilen 16.04 tabanlı dağıtımın tamamen özgün bir tasarımı ve oldukça özelleştirilebilir bir arayüzü var. Oldukça da kullanıcı dostu bir dağıtımdır. Denemeyenlere kesinlikle göz atmalarını tavsiye ederim :)

3- Solus OS
solus-os-3-budgie-desktop.jpg

Solus OS geliştiricilerinin Solus OS'u yaratmaktan keyif aldıklarını ve özen gösterdiklerini sadece dağıtım ilk açıldığında gelen masaüstüne bakarak söyleyebilirsiniz. Özellikle kendilerinin yarattıkları masaüstü olan Budgie masaüstü Solus OS'u özgün gösteren şey diyebiliriz.

4- Antergos
Antergos-Installer.png
Arch Linux tabanlı bir dağıtım olan Antergos'un Numix geliştiricileri ile iyi bir anlaşması var diyebiliriz :) Antergos için bir Arch kurulum sihirbazı da diyebiliriz ama diğer kurulum sihirbazlarından farkı sizi bu hoş masaüstü ile karşılayacak olması :)

5- Deepin
deepin.png
Çin menşeili bu yuvarlanan sürüm dağıtım Debian Unstable tabanlıdır. Deepin'in masaüstünün yan panelleri Windows 10'a, Dock'u ve Launcher'ı ise macOS'a benzediği için bugün bile ağır eleştiriler alsa da camiadaki en estetik dağıtımlardan birisinin olduğu gerçeği yadsınamaz.

Bu listeye sizce başka ne dağıtımlar girebilirdi ? :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ellerinize sağlık. Liste ve açıklamalar çok güzel olmuş.
Listedekilerden Solus OS haricindeki diğer dağıtımları denedim.
Deepin'i denerken sorun yaşadığım için Deepin ile pek deneyimim olmadı. Ayarlar'a giremiyordum.
Zorin OS ve Elementary OS'un görünümünü çok beğenmiştim.
Antergos'un bana göre bir artısı ise kurulum sırasında istenilen masaüstü ortamının(Xfce, KDE, Gnome) seçilebiliyor olması. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu listeye sizce başka ne dağıtımlar girebilirdi ? :)
Antergos Deepin. :p

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Hemen hemen hepsi güzel. En son Deepini denemiştim biraz Türkçeleştirme zayıf olsa da görsellik ve kullanışlılık açısından süperdi. Dil konusuda fazla önemli değil.

Ayrıca Zorin OS u Windowsa benzerliliğiyle tanıyoruz. Yani öyle ön plana çıktılar. Elementary OS ise daha çok Mac OS X e benzerliliğiyle.

Son mesajlar