2000 tl ye geleceğe yönelik bilgisayar toplamak mümkün mü?

Bu konuyu okuyanlar

zagovx105gule

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar başlıktada sorduğum gibi 2000 tl param var sadece kasa için ayırdığım şimdi kendi başıma toplayıp 1-2 sene sonra çöp olacak bir bilgisayar istemediğim için sizin fikirlerinizi almak istiyorum (elimde ssd ve hdd mevcut)

ilkeraslantas

Asistan
Reaksiyon puanı
28
i3 işlemcili r9 380 li bir bilgisayarı 2200 civarı toplayabilirsin bence

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Buyrun fakat 2 yıldan sonra oyun performansınız nasıl olur bilemem. Eğer az daha bütçe artırırsanız RX470 koyulabilir belki.

Ekli dosyalar

• 2232.PNG
    2232.PNG
    56.3 KB · Görüntüleme: 398

zagovx105gule

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Buyrun fakat 2 yıldan sonra oyun performansınız nasıl olur bilemem. Eğer az daha bütçe artırırsanız RX470 koyulabilir belki.
cevabınız için teşekkürler , tavsiye ettiğiniz ekran kartı 128bit acaba daha düşük bir ekran kartı koyulup 256 bit olsa daha iyi performans vermez mi ?

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Mesela hangi ekran kartını? Bit değerlerine göre kartları kıyaslayamazsın. Örnek vereyim GTX1060 192 Bit ve RX470 256 Bit fakat GTX1060 Rx470'den daha performanslı bir kart. RX480'e eşdeğer bir kart. Kartın mimarisiyle alakalı bir durum.

RoccoNiyd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Biraz daha bekleme imkanınız varsa yeni işlemcilerin çıkmasını (Türkiye piyasasına girmeyi) bekleyin. İntel, i3 6100'e rakip/eşit düzeyde ve daha düşük fiyatda bir işlemci getirdi/getiriyor. Beklemem diyorsanızda i3 6100 ve Rx 460-GTX 1050 Ti bir sistem toplayabilirsiniz.

zagovx105gule

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Mesela hangi ekran kartını? Bit değerlerine göre kartları kıyaslayamazsın. Örnek vereyim GTX1060 192 Bit ve RX470 256 Bit fakat GTX1060 Rx470'den daha performanslı bir kart. RX480'e eşdeğer bir kart. Kartın mimarisiyle alakalı bir durum.
hocam dediğiniz rx470 e baktım 300 tl kadar daha pahalı onu alabilirim diye düşünüyorum 8gb ınımı önerirsiniz 4 gb ınımı vede rx470 8gb ın fiyatı ile rx480 4gb fiyatı arasında çok fark yok gibi dediğiniz sistemin üzerine rx480 4gb eklenebilir mi ? birde önerdiğiniz anakart 2133 mhz , ram 2400mhz bunlar uyum sağlamama durumu olurmu ?
--- Gönderi Güncellendi ---
Biraz daha bekleme imkanınız varsa yeni işlemcilerin çıkmasını (Türkiye piyasasına girmeyi) bekleyin. İntel, i3 6100'e rakip/eşit düzeyde ve daha düşük fiyatda bir işlemci getirdi/getiriyor. Beklemem diyorsanızda i3 6100 ve Rx 460-GTX 1050 Ti bir sistem toplayabilirsiniz.
hocam teşekkürler cevabınız için
elimdeki telefonumu satıp bilgisayar alıcam ben ne kadar beklersem telefonun fiyatıda düşecek o yüzden bekleme şansım yok fazla elimde para tutamam ben satıp bekle diyeceksiniz belki ama o parayı 2 günde yalan ederim :)

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Öncelikle RX480 alırsanız işlemciniz yetmeyecektir bu yüzden onun bir tık altı rx470 alın derim. Alabiliyorsanız 8 GB modelini alın. RAM'lerde sıkıntı olmayacaktır 2133 MHz olarak çalışacaklardır. Hangisi daha uygunsa onu seçtim ben fiyat olarak. Yalnız bilgisayar hakkında bilginiz varmı yoksa işlemci değiştirmemiz gerekecek. Çünkü sistemi kullanmadan önce BIOS güncellemesi yapılması lazım.
O zaman elinizdeki telefonu almak istediğiniz zamanda satın hocam. Arkadaşın dediği doğru çok yakın zamanda AMD tarafından yeni ve güçlü işlemciler piyasaya sunulacak kimse ileride pişman olmak istemiyor. Bu yüzden ben bile şuan kendim beklemeye geçtim.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
2000 tl 500 dolardan daha fazla bir rakam.
ülkemize giren teknolojik ürünlerden alınan vergiler ve diğer masraflarla iki katına yaklaşıyor.
yani Amerika'da 300 dolara satılan bir bilgisayarın geleceğe yönelik olma ihtimali neyse senin de 2000 tl'ye alacağın bilgisayarn geleceğe yönelik olma ihtimali aynı. Amerika'da asgari ücret 2520 dolar (Minimum wage in the United States - Wikipedia) Yani 300/2520= 0.12 yani Amerikada asgari ücretin yüzde 12'si ile alınabilecek bir bilgisayar ne kadar geleceğe yönelikse, işte o civarda olacak.

zagovx105gule

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hocam elimdeki telefonumu satıp bilgisayar alıcam ben ne kadar beklersem telefonun fiyatıda düşecek elimde
Öncelikle RX480 alırsanız işlemciniz yetmeyecektir bu yüzden onun bir tık altı rx470 alın derim. Alabiliyorsanız 8 GB modelini alın. RAM'lerde sıkıntı olmayacaktır 2133 MHz olarak çalışacaklardır. Hangisi daha uygunsa onu seçtim ben fiyat olarak. Yalnız bilgisayar hakkında bilginiz varmı yoksa işlemci değiştirmemiz gerekecek. Çünkü sistemi kullanmadan önce BIOS güncellemesi yapılması lazım.
O zaman elinizdeki telefonu almak istediğiniz zamanda satın hocam. Arkadaşın dediği doğru çok yakın zamanda AMD tarafından yeni ve güçlü işlemciler piyasaya sunulacak kimse ileride pişman olmak istemiyor. Bu yüzden ben bile şuan kendim beklemeye geçtim.

Bilgisayardan az çok anlıyorum fakat bios güncellemesini yapmaktan anlamam youtube vs yerlerde videolu anlatımı falan varsa oradan bakarak yapabilirim ancak.
Bu ara herkesin ağzında ryzen işlemciler var fakat çıkacak olan işlemcinin önce pahalı olanları piyasaya sürülecekmiş diye duydum o yüzden zen işlemci cıktıktan sonrada alamam eğer 1500-2000 lira işlemciye verecek bütcem yok :/
2000 tl 500 dolardan daha fazla bir rakam.
ülkemize giren teknolojik ürünlerden alınan vergiler ve diğer masraflarla iki katına yaklaşıyor.
yani Amerika'da 300 dolara satılan bir bilgisayarın geleceğe yönelik olma ihtimali neyse senin de 2000 tl'ye alacağın bilgisayarn geleceğe yönelik olma ihtimali aynı. Amerika'da asgari ücret 2520 dolar (Minimum wage in the United States - Wikipedia) Yani 300/2520= 0.12 yani Amerikada asgari ücretin yüzde 12'si ile alınabilecek bir bilgisayar ne kadar geleceğe yönelikse, işte o civarda olacak.
matematiksel hesaplar yaparak kafamı allak bullak ettiğiniz için ve cevabınız için teşekkür ederim mümkün yada mümkün değil deseniz benim için yeterli olurdu :)

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Açıkcası videolar vs mevcut fakat aksi bir durumda skylake işlemci takılarak güncelleme yapılması gerekebilir. Bu yüzden sistemi toplu olarak bir yerden alırsanız muhtemelen güncellemesini yapıp sistemi kuruluma hazır şekilde sizlere teslim edeceklerdir. Nerede ikamet ediyorsunuz?

zagovx105gule

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Açıkcası videolar vs mevcut fakat aksi bir durumda skylake işlemci takılarak güncelleme yapılması gerekebilir. Bu yüzden sistemi toplu olarak bir yerden alırsanız muhtemelen güncellemesini yapıp sistemi kuruluma hazır şekilde sizlere teslim edeceklerdir. Nerede ikamet ediyorsunuz?
İstanbul Anadolu , Bursa , Kütahya bu şehirlerde git gel yapıyorum sürekli , direk anakart a her şeyi monte edip düğmeye bastığımızda çalışmaz mı hocam neden güncelleme gerekli işlemciye ?

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
İşlemci yeni çıkan işlemcilerden anakart bir önceki nesilin anakartı bu yüzden çalışması sorunsuz olmasın için BIOS güncellemesi şart yoksa bilgisayar windows kurulumu vs yapamazsınız. Teknobiyotik, Sinerji, Eksen bilgisayar firmaları güvenilir firmalar eğer parçaları toplu olarak bunların birinden alırsanız elinizdeki SSD yada HDD de götürün onlar size sistemi hazır hale getirip test edip teslim etsinler. Yada anakartınızı bir üst seviyeye güncelleyelim.

zagovx105gule

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşlemci yeni çıkan işlemcilerden anakart bir önceki nesilin anakartı bu yüzden çalışması sorunsuz olmasın için BIOS güncellemesi şart yoksa bilgisayar windows kurulumu vs yapamazsınız. Teknobiyotik, Sinerji, Eksen bilgisayar firmaları güvenilir firmalar eğer parçaları toplu olarak bunların birinden alırsanız elinizdeki SSD yada HDD de götürün onlar size sistemi hazır hale getirip test edip teslim etsinler. Yada anakartınızı bir üst seviyeye güncelleyelim.
he siz anakart ı işlemciye göre güncellemekten bahsediyorsunuz . ben yanlış anlamışım benim anladığım işlemciye güncelleme yapmak falandı :) anakart güncellemesi çok zor olmamalı ya daha öncede güncelleme yaptım onunlada başa çıkabilirim büyük ihtimalle yardımlarınızla. ben en iyisi parçaları alıyım en kısa zamanda :)

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Hocam ben önerilerde bulundum paylaşımlarda yapım inceleyin duruma göre elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Anakart ve işlemciyi alacağınız firmayı arayarak yada mail atarak BIOS güncellemesi yapılmasını teklif edin yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

zagovx105gule

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam ben önerilerde bulundum paylaşımlarda yapım inceleyin duruma göre elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Anakart ve işlemciyi alacağınız firmayı arayarak yada mail atarak BIOS güncellemesi yapılmasını teklif edin yardımcı olacaklarını düşünüyorum.
tamamdır ilgilendiğiniz için teşekkürler iyi geceler :)

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Arkadaşlar başlıktada sorduğum gibi 2000 tl param var sadece kasa için ayırdığım şimdi kendi başıma toplayıp 1-2 sene sonra çöp olacak bir bilgisayar istemediğim için sizin fikirlerinizi almak istiyorum (elimde ssd ve hdd mevcut)
3.seneden sonra güncelliğini yitirir bu paraya toplanacak pc ler dolar düşsün öyle topla bence...

zagovx105gule

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
3.seneden sonra güncelliğini yitirir bu paraya toplanacak pc ler dolar düşsün öyle topla bence...
Doların düşmesini canı gönülden istiyorum fakat doların düşmeyeceğinden eminim düşse bile ne kadar düşebilir bu zamana kadar hiç doların öyle ani bir düşüş yaşadığını görmedim... :(

RoccoNiyd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Hocam eğer doların düşmesini beklerseniz o bilgisayarı ömrünüzün sonuna kadar göremeyebilirsiniz. Ama yeni çıkacak işlemciler için beklenilebilir. Biraz araştırdım ve Intel'in birkaç işlemcisini gördüm. G4560 ve G4600 İ3 6100'e eşit düzeyde işlemciler.Fiyat olarak ise i3 6100'e göre fiyatları daha az. Sanırım diğer ülkelerde satışa çıkmış ama Türkiye'de göremedim. İngilizcen iyi ise araştırabilirsin.

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Doların düşmesini canı gönülden istiyorum fakat doların düşmeyeceğinden eminim düşse bile ne kadar düşebilir bu zamana kadar hiç doların öyle ani bir düşüş yaşadığını görmedim... :(
ani düşmez zamanla düşer bence 3 seviyesine geri gelecek...