Windows 10 Single Language sürüm dili nasıl değiştirilir?

Bu konuyu okuyanlar

mehmetd02

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hocam processing dedi ve başladı çok teşşekkür ederim.

Reaksiyon puanı
2,146
Şu olayı biraz daha toparlayayım. Gereken dosyaları indirmeyi ve Regedit işlemlerini de komutlara ekledim. CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve size uygun senaryoya göre komutları kopyala yapıştır yaparak girin. İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın.

İngilizce'den Türkçe'ye çevirmek isteyenler

Build 10240 x64 için kodlar
Kod:
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/d/msdownload/update/software/updt/2015/07/lp_a78a53eda39313b019d8467e0f68ba62075b7d8f.cab -OutFile %temp%\LP_TR_10240_x64.cab"
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:%temp%\LP_TR_10240_x64.cab
bcdedit /set {current} locale tr-TR
bcdboot %WinDir% /l tr-TR
reg export "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\en-US" "%userprofile%\Documents\en-US.reg"
reg delete "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\en-US"
yes

Build 10586 x64 için kodlar
Kod:
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/c/msdownload/update/software/updt/2015/11/lp_bf3469eb0624f16abaa9bbb39afb3af1739f0097.cab -OutFile %temp%\LP_TR_10586_x64.cab"
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:%temp%\LP_TR_10586_x64.cab
reg export "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\en-US" "%userprofile%\Documents\en-US.reg"
yes

Türkçe'den İngilizce'ye çevirmek isteyenler

Kod:
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/d/msdownload/update/software/updt/2015/07/lp_75d67444a5fc444dbef8ace5fed4cfa4fb3602f0.cab -OutFile %temp%\LP_EN_10240_x64.cab"
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:%temp%\LP_EN_10240_x64.cab
bcdedit /set {current} locale en-US
bcdboot %WinDir% /l en-US
reg export "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\tr-TR" "%userprofile%\Documents\tr-TR.reg"
reg delete "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\tr-TR"
yes

Kod:
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/c/msdownload/update/software/updt/2015/11/lp_cde3e6fcf3e36d655948c41fc1dd847c09f7d23f.cab -OutFile %temp%\LP_EN_10586_x64.cab"
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:%temp%\LP_EN_10586_x64.cab
reg export "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\tr-TR" "%userprofile%\Documents\tr-TR.reg"
yes

Bir görevli de ilk mesaja taşırsa konu daha güzel olur.

canciger63

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şu olayı biraz daha toparlayayım. Gereken dosyaları indirmeyi ve Regedit işlemlerini de komutlara ekledim. CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve size uygun senaryoya göre komutları kopyala yapıştır yaparak girin. İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın.

Kod:
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/d/msdownload/update/software/updt/2015/07/lp_a78a53eda39313b019d8467e0f68ba62075b7d8f.cab -OutFile %temp%\LP_TR_10240_x64.cab"
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:%temp%\LP_TR_10240_x64.cab
yes

Kod:
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/c/msdownload/update/software/updt/2015/11/lp_bf3469eb0624f16abaa9bbb39afb3af1739f0097.cab -OutFile %temp%\LP_TR_10586_x64.cab"
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:%temp%\LP_TR_10586_x64.cab
yes

Kod:
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/d/msdownload/update/software/updt/2015/07/lp_75d67444a5fc444dbef8ace5fed4cfa4fb3602f0.cab -OutFile %temp%\LP_EN_10240_x64.cab"
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:%temp%\LP_EN_10240_x64.cab
yes

Kod:
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/c/msdownload/update/software/updt/2015/11/lp_cde3e6fcf3e36d655948c41fc1dd847c09f7d23f.cab -OutFile %temp%\LP_EN_10586_x64.cab"
yes

Bir görevli de ilk mesaja taşırsa konu daha güzel olur.
hocam kafam karıştı belki iki dakikalık işlem ama beceremedim ne yapmam lazım

canciger63

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/c..._cde3e6fcf3e36d655948c41fc1dd847c09f7d23f.cab -OutFile %temp%\LP_EN_10586_x64.cab"
yes

cmd sa
Yapı numarınızı verin. CMD ekranında yazar 10240 veya 10586 diye.
10586.14

Reaksiyon puanı
2,146
Windows 10 Anniversary Update ile yenilenen dil dosyaları için konuyu güncelliyorum.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve size uygun senaryoya göre komutları kopyala yapıştır yaparak girin. İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın.

Build 14393 x64 için kodlar
Kod:
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/d/msdownload/update/software/updt/2016/07/lp_fae97307bf6a6e2f416b718ce9869f647b2dc2c7.cab -OutFile %temp%\LP_TR_14393_x64.cab"
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:%temp%\LP_TR_14393_x64.cab
reg delete "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\en-US" /f

Build 14393 x64 için kodlar
Kod:
powershell -Command "Invoke-WebRequest http://download.windowsupdate.com/c/msdownload/update/software/updt/2016/07/lp_6cb8e04b938b9c8b20221317db1f5b381ef00531.cab -OutFile %temp%\LP_EN_14393_x64.cab"
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:%temp%\LP_EN_14393_x64.cab
reg delete "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\tr-TR" /f

Omer Kara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam,

Değerli bilgiler için çok teşekkürler. "LP_EN_14393_x64.cab" dosyasını 3 gündür indiremiyorum. 30 MB'lık birşey ama windows update sunucuları aşırı yavaş. Bu dosyayı daha önce indirebilen varsa gönderebilir mi? Çok hora geçecek. Şimdiden teşekkürler

Reaksiyon puanı
2,146
Selam,

Değerli bilgiler için çok teşekkürler. "LP_EN_14393_x64.cab" dosyasını 3 gündür indiremiyorum. 30 MB'lık birşey ama windows update sunucuları aşırı yavaş. Bu dosyayı daha önce indirebilen varsa gönderebilir mi? Çok hora geçecek. Şimdiden teşekkürler
Direk olarak bu linkten indirmeyi deneyin.
http://download.windowsupdate.com/c..._6cb8e04b938b9c8b20221317db1f5b381ef00531.cab

dosyanın adına ve nereye indiriğinize göre komutları düzenlemeniz gerek

ntosun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Selam kadıköyRAP,

Yapmış olduğunuz değerli yardımlar için teşekkürler.

Bende Windows 10 Single Language (Türkçe) Build 14393 x64 kullanıyorum ve bunu İngilizceye çevirmek istiyorum.

Yukarda vermiş olduğunuz linkten dosyayı indirdim ve Desktop'a attım. WinRAR dosyası olduğu için açılımını C ye atacağım.

1- Açılan cab dosyasının ismini ne olarak değiştirmem gerekiyor?

2- Yukarda verdiğiniz komutları (Türkçeden İngilizceye çevirmek için) kopyalayıp nereye yapıştıracağım?

Bilgisayar bilgimin yetersiz oluşu nedeniyle basit bir dille ve de maddeler halinde sırasıyla yazarsanız çok memnun olurum.

Reaksiyon puanı
2,146
Selam kadıköyRAP,

Yapmış olduğunuz değerli yardımlar için teşekkürler.

Bende Windows 10 Single Language (Türkçe) Build 14393 x64 kullanıyorum ve bunu İngilizceye çevirmek istiyorum.

Yukarda vermiş olduğunuz linkten dosyayı indirdim ve Desktop'a attım. WinRAR dosyası olduğu için açılımını C ye atacağım.

1- Açılan cab dosyasının ismini ne olarak değiştirmem gerekiyor?

2- Yukarda verdiğiniz komutları (Türkçeden İngilizceye çevirmek için) kopyalayıp nereye yapıştıracağım?

Bilgisayar bilgimin yetersiz oluşu nedeniyle basit bir dille ve de maddeler halinde sırasıyla yazarsanız çok memnun olurum.
Dosyayı ayrıca indirmenize gerek yok. Yukarda verdiğim kodlar zaten dosyayı da indirtiyor. Kodları zaten belirttiğim üzere CMD'yi yönetici olarak açıp oraya girmeniz gerek. Başlat tuşuna sağ tıklayıp komut istemi (yönetici) seçeneğini seçerek açabilirsiniz.

ntosun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Çok teşekkürler kadıköyRAP. Yukarıda verdiğiniz kodları windows ortamında kopyalıyacağım ama CMD moduna geçince nasıl yapıştıracağım?

C:\Users\Necmi> <<<== yukarıda verdiğiniz kodları buraya yapıştırıyorum ve ENTER e basıyorum. İşlem bitincede CMD modundan çıkıyorum. Doğrumu hocam?

Reaksiyon puanı
2,146
Yani bi satır yapıştırıp enter'a basın, bitince diğer satırdaki komuta geçin.

ntosun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
teşekkürler hocam. neticeden sizi haberdar edeceğim.

ntosun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Invoke-WebRequest : Server error
404 - File or Directory not found.
The resource you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

Reaksiyon puanı
2,146
Server'da dosya yok diyor ama kontrol ettim dosya var.

O zaman indirme kısmını manuel yapalım. İngilizce dil paketini buradan indirin:
http://download.windowsupdate.com/c..._6cb8e04b938b9c8b20221317db1f5b381ef00531.cab

İndirdiğinde eğer dosya uzantılarını görmen açıksa dosyanın adını LP_EN_14393_x64.cab yap, eğer uzantı görmüyorsan LP_EN_14393_x64 yap ve C'ye at. Sonrasında şu komutları gir komut istemini yönetici olarak açıp:

Kod:
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:C:\LP_EN_14393_x64.cab
reg delete "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\tr-TR" /f

ntosun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ingilizce dil paketini manuel olarak indirdim. winRAR ile açtığımda 4113 folders/klasör ve 9487 files/dosya çıkıyor. her dosyaya tıkladığımda uzantılarını görebiliyorum. ama hangi dosyanın adını değiştireceğimi anlamadım. tüm bu klasörleri ve dosyaları LP_EN_14393_x64.cab isimli bir klasör açıp orayamı atacagım ve ondan sonra da bu klasörüde C yemi atacagım?

Reaksiyon puanı
2,146
Çıkarmayacaksın dosyanın içini bi yere. Muhtemelen uzantı görmüyorsun zaten, indirdiğin dosyanın adını LP_EN_14393_x64 yap ve C'ye at.

ntosun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
teşekkürler hocam. yapamıyorum vede artık vazgeçiyorum. bu işten anlıyan birine gidip yaptıracagım. bilgisayar Türkçem çok zayıf ve sizin söylediklerinizin yarısını bile anlamıyorum. şimdide şu mesajı verdiyor:
elevated permissions are required to run DISM
use an elevated command prompt to complete these tasks.

Reaksiyon puanı
2,146
Yahu kardeşim anlamıyorum demek başka anlamamakta ısrar etmek başka, yönetici olarak çalıştırmamışsın ki. Anlamayacak birşey yok tek tek söylüyorum yapmayın gözünüzü seveyim ya okuyun.

ntosun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
vallahi hocam ne yalan söyliyeyim beni epey güldürdünüz mesajınızla. allahta sizi güldürsün. 67 yaşında, hiç bilgisayar eğitimi almamış birinin bu terimleri anlaması oldukça zor. benim bilgisayarım (laptop) ingilizce ve herhangi bir problemim yok. eşimin bilgisayarı (laptop) türkçe geldi ve ben onu ingilizceye çevirmeye çalışıyorum. öyle karışık bir kurulum yapılmışki adminisrator'u bile bulamadım. öyle sanıyorumki türkçe bilgisayar terimlerini bilmemekle ilgili. çabuk pes eden biri değilim, ama artık tırstım. sanırım ingilizce windows 10 alıp yeni baştan bir kurulum yapacağım. herşey için çok teşekkürler.

Fluffy Bunny 666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hocam merhaba, bu konuda bilgisiz kaldığımı fark ettim ve (daha fazla) hata yapmadan üye olmayı mantıklı gördüm. Üniversite okuyorum ve bu yüzden bilgisayarı İngilizce kullanmam gerekiyor(özellikle bu yıl Excel vs. uygulamalar başladı). Manual indirdim cab dosyasını, C'ye atıp dediğiniz gibi adlandırdım, burayı görmeden önce kendim bir cab dosyası indirdim ama sürekli error veriyordu, şu an progress %44. Yalnız ben bu işleme gelemeden yanlışlıkla mevcut Türkçe dosyaları sildim, şu an tahminimce İngilizce yüklenecek ama sıkıntı yaratır mı dil yüklemeden ana dili silmek? Bilgisayar normal çalışıyor şu an. Bu arada, bu kısımda sıkıntı çıkmazsa, rica etsem bir de en - UK link alabilir miyim? Kodda sıkıntı yok da linke ulaşamadım, güvenemediğim yerlere de bulaşmak istemiyorum.

Teşekkürler.

Edit: regedit baktım az önce tr - TR'yi silmişim, mevcut bir dil paketi yok yani ama Türkçe aktif ve Ayarlar/Denetim Masası da sanki silmemişim gibi işliyor.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
2,146
tr-TR'yi sildiysen ve orası tamamen boş kaldıysa bi sonraki yeniden başlatmanda bilgisayar açılmayabilir. İngilizce paketini doğru bir şekilde yüklediysen zaten orada en-US kendiliğinden oluşur. bcdedit kodlarını da girdiysen sorunsuz kullanman gerek.

Fluffy Bunny 666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bilgisayar neredeyse tamamen İngilizce oldu ama tamamen olmadı, dosyalar, menüler vesaire İngilizce ancak Search'ten bir ayar aradığımda Türkçe yazmam gerekiyor mesela, ayrıca Denetim Masası'nda dil Türkçe gözüküyor ki emin olamıyorum, birkaç detay dışında bilgisayar İngilizce şu anda. Eve anca geldim, tekrar denemeye başlıyorum şimdi, umarım düzeltebilirim, dosyalar için teşekkürler.

Reaksiyon puanı
2,146
Bilgisayar neredeyse tamamen İngilizce oldu ama tamamen olmadı, dosyalar, menüler vesaire İngilizce ancak Search'ten bir ayar aradığımda Türkçe yazmam gerekiyor mesela, ayrıca Denetim Masası'nda dil Türkçe gözüküyor ki emin olamıyorum, birkaç detay dışında bilgisayar İngilizce şu anda. Eve anca geldim, tekrar denemeye başlıyorum şimdi, umarım düzeltebilirim, dosyalar için teşekkürler.
bcdedit ile başlayan kodları girip regeditten tr-TR'yi de silersen türkçeye dair birşey kalmaması gerek

Fluffy Bunny 666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
bcdedit ile başlayan kodları girip regeditten tr-TR'yi de silersen türkçeye dair birşey kalmaması gerek
bdcedit kodlarını dün yanlışlıkla girmiştim, o sırada regedit içindeki tr-TR silinmişti ve dil gözükmüyordu, şu an en-GB ve en-US gözüküyor. Türkçe hiçbir yerde görünmüyor ama henüz yeniden başlatmadım o yüzden değişiklik yok başka. bcdedit kodlarını en-GB için girdim, ilki tamam ancak ikincisinde sanki kod için yardım istemişim gibi uzun bir açıklama çıkardı, normali bu mu bilmiyorum, yazdığım kodda hata yok, eminim, error vermiyor. reg kodlarını tr-TR ve en-US için deniyorum ama ikisinde de şu hatayı veriyor: "The system was unable to find the specified registry key or value.". Anladığım kadarıyla bu iyi bir şey çünkü ikisini de bulamadığını söylüyor ancak en-US regedit içinde gözüküyor hala(yeniledim). Buradan da elle sileyim mi? UILanguages alt klasöründe en-GB ve en-US mevcut.
Teşekkürler tekrardan.

Edit: reg delete kodunu en-US için girdim ve işlem başarılı, regedit kontrol ettim en-US silindi. Tamam derseniz restart atıyorum?

Edit2: en-US sildikten sonra bcdboot kodunu tekrar denedim en-GB için ve "Boot files successfully created." aldım, anladığım kadarıyla işlem tamamen başarılı artık?

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
2,146
Yanlış olmasın CMD'yi yönetici olarak açıp tekrar girin şu şekilde.

bcdedit /set {current} locale en-GB
bcdboot %WinDir% /l en-GB

regeditte de sadece en-GB kalsın.

Fluffy Bunny 666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Yanlış olmasın CMD'yi yönetici olarak açıp tekrar girin şu şekilde.

bcdedit /set {current} locale en-GB
bcdboot %WinDir% /l en-GB

regeditte de sadece en-GB kalsın.

bcdedit /set {current} locale en-GB kodu için "An error occurred while attempting to reference the specified entry. The system cannot find the file specified." diye bir hata aldım bu kez ama bu kodu önceden yazmıştım ve çalışmıştı, yukarıda yazdığınız en-US yerine en-GB koyarak yaptım işlemlerimi zaten.
bcdboot %WinDir% /l en-GB için aynı şekilde başarılı diye dönüş verdi.
regeditte sadece en-GB var.