ZyXEL Modemde Port Açmak ve Port'un Mantığı?

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Katılım
16 Eylül 2009
Mesajlar
411
Reaksiyon puanı
31
Puanları
28
Arkadaşlar iyi günler. ZyXEL'in P-660W-Tx serisi modemimde bazı oyun ve uygulamalar için (counter strike, teamspeak vs) port açarak kendi server'ımı kurmak istiyorum. Ama bunun için modem arayüzündeki ayarların hangisinden tam anlamı ile port açabileceğimi anlamadım.
Misal ilk olarak NAT' üzerinden Port Yönlendirme diyerek port açıldığını fark ettim ama buradan TCP/UDP gibi ayarların girilemediğini gördüm. Yani port buradan mı açılıyor anlamadım;
lzus2.jpg

Yukarıdaki işlemden tam olarak tatmin olamadığım için biraz daha kurcaladım ve Güvenlik Duvarı-Kurallar kısmında başka bir port açma olayı gördüm ve hemen "Wan to Wan /Router"ı seçip "Ekle" dedim ve kendi bilgisayarımın sabit IP'sini yazıp ekle dedim.
lzuss.jpg

Ve en alttaki "Servis Eklemek İçin Tıklayınız" yazısına tıkladığımda portlar için yukarıda belirttiğim TCP/UDP ayarının burada olduğunu gördüm.
lzuuw.jpg

lzuuu.jpg

Şimdi ben, tanımladığım kendi PC'me DHCP tarafından tanımlanan IP (192.168.1.2) üzerinden 3'er olarak teamspeak için ayrı port, counter strike için ayrı port mu girmiş oldum anlamadım? Teamspeak ve counter strike portları açmak için o port aralıklarını girmem gerektiğini okuduğum için onları girdim. Yani bu durumda 1'den 10 a kadar mı port açabiliyorum?
2. sorum ise
Teamspeak yada counter strike için portları başarı ile açtım diyelim. Bundan sonra ben, bu uygulamalar için bi nevi server oluyorum ve diğer internet kullanıcıları, WAN'dan benim IP'min sonuna "IP:port numarası" şeklinde yazarak girecekler. Buraya kadar doğru anladığımı umuyorum.
Ama benim 192.168.1.3 olan statik IP'im sadece modemin bana atadığı IP. Yani WAN'da bu IP işe yaramıyor, normal internet IP'si işe yarıyor. Ama internet IP'im dinamik. Ben normal WAN IP'imi nasıl sabitleyebilirim? Hamachi kurup onun sabit ID'sini kullanarak teamspeak'da ve counter strike'de hizmet verebilirmiyim? Yani bu statik IP, WAN IP vs kafamı bayağı kurcaladı. Hangisi ne işe yarar, nasıl sabitleyebilirim, uygulamalar yada oyunlarda nasıl modem üzerinden server hizmeti verebilrim vs gibi.
Bu arada mantığı daha iyi anlamam açısından şu sorularımıda cevaplandırırsanız iyi olur;
Neden her uygulama yada oyun için 3 tane farklı port açıyoruz. Her oyun yada uygulama için portlar kim tarafından nasıl belirleniyor? Yani rastgele bir port numarası sallayarak bi port açamazmıyım? Vs gibi bu port olayının mantığını kavrarsam iyi olacak.
Yardımcı olursanız minnettar kalırım.
 
Üst